Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

coala: Colegiul Emil Negruiu


Clasa: a X-a B
Data: 7.06.2013
Profesor: Rus Cristina
Obiectul: Limba i literatura romn
Tema: Drama de contiin. Text suport: Suflete tari, Camil Petrescu.
Tipul: nsuire de noi cunotine
Scopul: Identificarea particularitilor dramei de contiin pornind de la un text suport.
Competene generale:
2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte literare i non-literare;
3. Argumentarea n scris i oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare.
Comptene specifice:
2.2. Identificarea i analiza
principalelor componente de
structur i de limbaj specifice
textului dramatic

2.4. Folosirea unor modaliti


diverse de nelegere i de
interpretare a textelor
literare studiate

-identificarea particularitilor de construcie a


subiectului n textul dramatic;
- exerciii de identificare a particularitilor de
compoziie n textul dramatic;
- exerciii de prezentare a particularitilor limbajului
personajelor, notaiile autorului;
- momente ale evoluiei dramaturgiei
moderne n cultura romn(drama de idei).
- exerciii de identificare a temei i a viziunii
despre lume;
-exerciii de identificare a unor sensuri multiple ale
textelor literare.

Obiective cognitive:
01-S identifice tema textului;
02- S explice posibilele semnificaii ale titlului;
03- S prezinte trsturile genului dramatic;
04-S defineasc drama, n special drama de contiin;
05-S identifice tipurile de conflict;
06-S identifice particulariti ale limbajului utilizat de personaje;
Obiective afective:
-S cultive interesul pentru lectur, plcerea de a citi i gustul estetic n domeniul literaturii
-S stimuleze gndirea autonom, reflexiv i critic n raport cu diversele mesaje receptate
-S stimuleze cultivarea unei atitudini pozitive fa de comunicare i a ncrederii n propriile abiliti de comunicare
-S abordeze flexibil i tolerant opiniile i argumentele celorlali
Obiective psihomotorii:
-s automatizeze modalitile de abordare a unui text dramatic;
-s utilizeze tehnici variate pentru analiza i nelegerea textelor dramatice;
Metode i procedee didactice
Explicaia
Conversaia euristic
Problematizarea
Lectura pe roluri
Dezbaterea
Rebusul
Eseul de 5 minute

Metode i tehnici de evaluare


Observarea curent a elevilor
Chestionarea oral/frontal

Forme de organizare a nvrii:


Activitate individual
Activitate frontal
2

Materiale i mijloace tehnice de nvmnt:


Fie cu texte selectate
Rebus
Capaciti de nvare:
Clasa omogen cu ritmuri de nvare foarte apropiate.
Bibliografie:

Corghe, HLimba i literatura romn pentru examenul de bacalaureat, ed. Art, 2004.
Costache, A- Limba i literatura romn, ed. Art, 2005
Crciun, C Metodica predrii limbii si literaturii romne n gimnaziu i liceu, ed. Emia, 2004

NR.
CRT.

MOMENTELE
LECIEI CU TIMPUL
CORESPUNZTOR

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

Moment organizatoric
5

- Salutul
-Prezena elevilor
-Moment de spargere a gheii

2.

Captarea i pstarea
ateniei
5

3.

Enuarea temei leciei i a


obiectivelor urmrite.
2

Vizionarea un scurt fragment din piesa


Suflete tari de Camil Petrescu
-Voi ai fost la teatru?
Da.
-Ce v-a impresionat cel mai mult?
Decorul, jocul actorilor, subiectul piesei,
jocul de lumini.
-Astzi vom vedea care sunt trsturile
genului dramatic, care este tema piesei
Elevii i noteaz titlul n caiete.
noatre, care este semnificaia titlului i vom
ncerca s demonstrm c opera Suflete tari
este o dram, mai exact o dram de
contiin. Scriu titlul leciei pe tabl. Drama
de contiin. Text suport: Suflete Tari de C.
Petrescu

1.

4.

5.

Actualizarea cunotinelor
nvate anterior
10

Dirijarea procesului de
nvare

S revenim la fragmentul vizionat.


-Care este principala modalitate de
comunicare?
-Ai recunoscut personajele?
-Mai tii i alte personaje din oper?
-Care este subiectul discuiei?
- Dar subiectul ntregii opere?
- Unde i cnd se desfoar aciunea?
- Ce nelegei prin conflict?

METODE I
STRATEGII
DIDACTICE

Rspunsul acestora la salut i la prezen


Rspund provocrii.
Sunt ateni
Vizionare

Dialogul.

Andrei i declar Ioanei iubirea, dar Ioana


l respinge.
Elevii prezint rezumatul operei.
O lupt, o nenelegere, ceart, discuie

Conversaia
euristic

Explicaia
4

(violent).
-Voi ai avut conflicte?
Opoziie, dezacord ntre dou sau mai multe
pri, poate mbrca forma unei lupte ntre
indivizi, grupuri de indivizi sau clase sociale.
Conflictul poate fi exterior i interior.
- Putem vorbi de conflict n opera noastr?
mpreun vom descoperi care sunt conflictele
interioare ale personajelor.
-Ce ntelegei voi prin conflict interior?
Conflictul interior este conflictul dintre
idealul iubirii absolute i realitate.

-Care este deznodmntul ?

Se mparte clasa n 2 grupe i se stabilesc


sarcinile:
Grupa I: Care este semnificaia titlului?

Conflictul dintre Andrei i Prinul Bazil,


conflict care trebuia s se sfresc printrun duel, dar i conflictul dintre Andrei i
Matei, n momentul n care Andrei i
dezvluie relaia cu fiica sa.
Conflictul interior exprim tensiunile
interioare: conflicte afective, conflicte
cognitive (intelectuale), conflicte
perceptive. n limbajul curent, conflictele
interne sunt numite "probleme" "M simt
blocat." "Nu tiu ce s fac." "Sunt
plictisit".( Trire, stare interior)
Andrei Pietraru ncearc s se sinucid
pentru iubire, dar omoar n el tocmai
iubirea: Pe dumneata te-am ucis n
mine.. Este moartea unui ideal, dar i
eliberarea lui Andrei Pietraru din spaiul,
devenit sufocant, al bibliotecii i transferul
su n spaiul natural al satului romnesc.

Conversaia
euristc

Lectura
Lucrul cu textul
(fie de lucru)

Problematizarea

Exerciiul
Titlul piesei este o metafor care
desemneaz puterea moral a personajelor,
tria de caracter a acestora i orgoliul
omului superior pentru care nu exist
abatere de la ideal. Andrei este un suflet
5

tare deaorece este nsetat de o dragoste


n stare pur, absolut, iar Ioana este
mndr, puternic, autoritar.
Grupa II: Care este tema piesei?

-Crui gen aparine aceast oper? Motivai


rspunsul!

-Dup ce mai recunoatem un text dramatic?


-Care credei c e importana
didascaliilor(indicaiile scenice)?
Cuprind ndrumrile autorului scrise ntre
paranteze i se refer la componena
decorului, la gesturi, mimic, intonaie. Sunt
adevrate fie de caracterizare direct.

Tema prezint soarta intelectualului atins


de himera iubirii absolute, care intr n
conflict cu sine i cu ceilali, fiindu-i
imposibil s se adapteze la condiiile reale
de via.

Explicaia

Aparine genului dramatic pentru c este


un text literar scris pentru a fi reprezentat
pe scen, de aceea o numim pies de
teatru.
Structur. Este alctuit din 3 acte, 26 de
scene i 2 tablouri.
Didascaliile la C. Petrescu sunt foarte
importante deoarece ofer detalii despre
personaje.

Explicaia

-Vorbim despre acte, scene si tablouri,


didascalii i replici nseamn c avem o oper
care aparine genului dramatic.
- Cea mai rspndit specie a genului
dramatic este DRAMA.
6

6.

Fixarea cunotinelor
(feed-back)
5

7.

Evaluarea performanelor
10

8.

Asigurarea procesului de
retenie i transfer
2

Scriu pe tabl definiia dramei.


Drama este o specie a genului dramatic, n
versuri sau n proz, caracterizat prin
ilustarea vieii reale ntr-un conflict
complex i puternic al personajelor, cu
ntmplri i situaii tragice, n care eroii au
un destin nefericit.
Cuvntul CONTIIN v spune ceva?
Ce nelegei prin acest cuvnt?Cutm
definiia n dicionar.
Drama de contiin presupune un conflict
care se desfoar printr-o dezbatere de idei,
presupune nfruntarea sentimentelor, a
voinelor, a personalitilor.
Scurt dezbatere avnd la baz trecerea n
vedere a trsturilor dramei.

Elevii i noteaz n caiete.


Explicaia

Conversaia

Exerciiul
Li se cere elevilor s completeze un rebus.

-Eseu de 5 minute
- Interpretarea unui scurt fragment innd
cont de indicaiile regizoriale.
Se vor da indicaiile necesare pentru
realizarea temei: Demonstrai ca piesa Suflete
tari este o dram de contiin.

Elevii trebuie s scrie ce au neles i ce au


reinut din aceast lecie

Exerciiul
Jocul didactic
Explicaia

Elevii i noteaz tema.

S-ar putea să vă placă și