Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecie

Date de identificare:
Data:12-05-2015
Clasa:a VI-a
Instituia de nvmnt:
Student:Beschier Tatiana

II Construcia:
Disciplina:Istoria universal i a romnilor
Tema:Slavii de vest i de sud n secolele V-XI
Tipul leciei: mixt
Subcompetene:
S1: Identificarea legturii cauz-efect cu referire la evenimentele medievale.
S2: Prezentarea evenimentelor istoriei medievale n ordine cronologic.
S3: Utilizarea surselor istorice n argumentarea opiniei proprii cu referire la evenimentele medievale;
Obiective operaionale:
Elevii vor fi capabili:
O1: s identificeoriginea i aezarea slavilor cu ajutorul textului din manual i farta;
O2: s numeasc direciile migraiei slavilor;
O3: s explice noiunile:catolicism, cnezi, drijin, ortodoxism cu ajutorul manualului

O4: s povesteasc tema

Strategii didactice:
a)

Metode i procedee: conversaia, lectura, lucru n grup,graficul T , metoda piramidei, explicaia;

b)

Mijloace de nvmnt: manualul, harta,tabla,atlas;

c)

Forme de organizare a activitii: frontal, independent, colectiv.

Bibliografie: Demir Dragnev, Pavel Cocrl,Gheorghe Gona,Emil Dragnev, Istoria universal i a romnilor,Chiinu,2001.
Emil Dragnev,Demir Dragnev,Atlas de istorie a romnilor i universal,Chiinu,2012.
Emil Dragnev,Pavel Cocrl,Istoria romnilor i universal-Ghidul profesorului,Chiinu,2001.

Etapele
leciei

Subc./
Ob.
oper.

Strategii didactice
Metode i
procedee de
nvmnt

Mijloace
didactice

Activitatea
profesorului

Forme de
org.a activ.
didactice

Activitatea
elevului

Observ
aii

Evocare
Conversaia

Colectiv

Manual

Frontal

-Salutul:Buna ziua dragi elevi!


A vrea s m anunai dac
absenteaz cineva...(dupa situatie)
Elevi ce am studiat la lecia
anterioar?

-Salut profesorul:Bine ai revenit.

-Cine vrea s enumere


caracteristicile de baz a Imperiului
Bizantin?

Tradiie
latin,elenism,cretinism.Sunt
acceptate i alte preri.
Civa elevi au dorit s mai
povesteasc cte ceva referitor la
tema precedent.

2
min

-La lecia precedent am studiat tema


Arabii n secolele VI-XI
-Rspuns ateptat:

3
min

Elevii
snt
cumini
i
educai.
Se
observ
faptul
c au
nsuit
tema
precede
nt.

Realizarea
sensului

Manualul

Frontal

Elevi astazi la lectie vom trece o


noua tema :Slavii de vest i de sud n

-i noteaz tema nou n caiete.

3
min

Elevii ascult atent.

2
min

secolele V-XI

Obiectivele pe care trebuie sa le


realizam la lectie sint:
O1: s identificm originea i
aezarea slavilor cu ajutorul
textului din manual i harta;
O2: s numim direciile migraiei
slavilor;
O3: s explicm
noiunile:catolicism, cnezi, drijin,
ortodoxism cu ajutorul manualului

S1
O1

Grficul T
Lectura
Lucru n grup

Harta
Manual

Colectiv

Acum va trebui sa imprim clasa


in cteva subgrupe pentru a analiza
n prealabil o sarcin:
Sarcin:
-Identificai originea i aezarea
slavilor,citind o dat tema. Scrieile ntr-un tabel !
10
min
Rspuns ateptat:
1 Patria slavilor ete bazinul rului
Vistual.Cucerind multe teritorii ei sau devizat n 3 grupuri slavii de est
4

Elevii
s-au
descurc
at
foarte
bine cu
sarcina
propus
deoarec
e lucrul
n grup

S2
O2

Sarcin:
-Artai la hart teritoriile unde au
migrat slaviide,conducndu-v de
legenda ei i de coninutul textului
din manual?

de sud i de vest.
2 Slavii de vest mai trziu au format
poporul ceh, polon i slovac. Cei de
de est poporul rus, ucrainean
,belorus.
.
Rspuns ateptat:
- Slavii au ptruns n Polonia, o alt
parte a slavilor au migrat la sud de
Dunare, au mai ptruns n Grecia i
Macedonia,Bulgaria

este cel
mai
eficient.

Rspuns ateptat:
Cnezi- Conductor al unui cnezat
Prin rus.
Drijin- ru n Serbia, se vars n

S3
O3

Manual
Harta
Atlas

Independent

Sarcin:
- Explicai noiunile.
cnezi, drijin, ortodoxism
Dup ce fiecare va primi cte un Dunre i o desparte de Bosnia
termen i-l va explica,v ve-i Ortodoxism-Religia cretin
forma n grupuri i vom ncerca s ortodox.
le explicm i analizm mpreun.

8
min

.
Manual

Independent
4
min
5

O4

Metoda
Piramidei

Manual

Manual

Independent
Colectiv

Sarcin:
-Dup ce am invaat tema unde
mpreuna unde singuri acum Ion va povesti 1 paragraf s vedem ce a
inteles: Dup el se pregateste Vasile
sa ne faca deasemenea o concluzie
la al 2 paragraf.

5
min

6
min

Frontal

Reflecie

Manualul

Individual

-Notai-v tema pentru acas.


1.
De nsuit toat informaia
pe care am studiat-o astzi;
2.
De sine stttor acas vei
nsui Furmarea Regatului Ungar
data viitoare v intreb.
Avei intrebri la tema pentru
acas?

Noteaz tema pentru acasa.

1
min

...(dupa situaie)

O zi bun.
Extindere

La revedere!
-Dac pe cineva din voi l-a
interesat foarte tare subiectul de
azi,atunci poate s aduc informaii
suplimentare pentru o not n plus.

Civa elevi au promis c vor realiza


sarcina.

1
min

S-ar putea să vă placă și