Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Sortarea prin metoda bulelor (Bubble Sort)

Data : 28.11.2012

Student practicant : Holea-Gabor

Catalina
Scoala : Colegiul Ferdinand I
Clasa : a -X - C
Profesor mentor: Intuneric Ana
Specializarea : matematica-informatica (1 ora/saptamana)
Profesor coordonator : Lupu Costica
Obiectul: Informatica
Unitatea de invatare : Tablouri unidmensionale
Subiectul lectiei : Sortarea prin metoda bulelor(Bubble Sort)
Timpul acordat : 45 min.
Tipul leciei: Mixt(transmiterea de noi cunotine i connsolidare)

Competene generale

Competene specifice:

1.Identificarea datelor care intervin ntr-o problem i aplicarea algoritmilor fundamentali de prelucrare a acestora
2. Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor cu ajutorul vectorilor
3.Aplicarea algoritmilor fundamentali n prelucrarea vectorilor i anume algoritmii de sortare.
3.1 Analizarea enunului unei probleme: identificarea datele de intrare i a datele de ieire (cu specificarea tipul datelor
i a relaiilor existente ntre date) i stabilirea pailor de rezolvare a problemei.
3.2 Reprezentarea algoritmilor de sortare
3.3 Respectarea principiilor programrii structurate n procesul de elaborare a algoritmilor.

Obiective operaionale :
Cognitive
Elevii vor fi capabili:
- s analizeze enunul unei
probleme ;
-s identifice paii de rezolvare;
- s respecte principiile
1

Psihomotorice
Elevii vor ti:
- s aplice sortarea prin
interschimbare
- sa testeze algoritmii de sortare;

Afective
Elevii vor putea:
- s decid asupra folosirii
uneia dintre metodele de
sortare cunoscute.

programrii structurate ;
Metode i procedee
Conversaia euristic;
Mijloace de
Fie de lucru; Caietul,
didactice:
Algoritmizarea;
nvare:
Probleme model, tabla
Explicaia;
SMART.
Demonstraia;
Rezolvarea de probleme.
Material bibliografic:
- Informatica.Profilul Real,Varianta C++ Manual pentru clasa aIX-a, autor
Tudor Sorin,editura L&S Infomat,2004
- Caiet de laborator pentru clasa a X-a Profilul Real, autor: Carmen Minca,
Editura L&S Infomat 2009
- Informatica Fundamentele Programarii culegere de probleme pentru clasa a Xa, autor: Dana Lica i Mircea Paoi,Editura L&S Infomat 2009
-Informatic.Profilul Real, Manual pentru clasa a X-a, autori Mioara
Gheorghe, Constana Nstase, Monica Ttrm, Editura Corint, 2005
-Paradigma psihopedagogica a didacticii disciplinei scolare,Lupu
Costica,2008

DESFURAREA LECIEI:
Etapele leciei

Timp

Activitatea desfurat de:

Strategii didactice
Metode

Moment
organizatoric

Profesor

Elevi

Verific prezena elevilor, pregtirea clasei


pentru lecie

Mijloace
4

Conversatia

Caietul

Forme de
organizare

Reactualizare
a
cunostintelor

Profesorul prezinta elevilor noiunea de


sortare (cresctoare/descresctoare)
a unui vector.Care este natura valorilor

care se pot sorta?


R: orice valoare care aparine unui tip
asupra cruia pot aciona operatorii
relaionali (<,>,<=,>=).
Se reamintete c timpul teoretic n care
un algoritm rezolv o problem depinde
de numrul de operaii de baz
executate (atribuiri, comparaii) i se
exprim n forma O(n), O(n2), O(n3),
O(2n),O(log2n), numit i complexitatea
algoritmului.
Anuntarea
obiectivelor
si a temei

2'

Scrie pe tabl titlul leciei : Sortarea prin


metoda bulelor sau Bubble Sort".
Comunic obiectivele leciei :
-s cunoasc semnificaia noiunii de sortare;
- s descrie algoritmul n limbaj natural;
- s implementeze algoritmul n limbaj C++;
- s rezolve probleme ce necesit sortri.

Transmiterea
noilor
cunotine

16

Prezint:
Se citesc n numere ntregi folosind un vector v
(n<50). Se cere s se ordoneze cresctor
numerele din vector i s se afieze rezultatul.
Algoritmul este urmtorul:
Se parcurge vectorul inversnd
coninuturile componentelor alturate
care nu sunt n ordinea dorit.
Procedeul se repet pn cnd are loc o
parcurgere n care nu se face nici o
inversare.
Observaii:
Ordonarea cresctoare a datelor prin
interschimbare face ca valorile mici s

Rspund la ntrebrile
profesorului
Noteaz n caiete

Conversatia

Conversatia

Noteaz n caiete titlul


leciei

Frontal

Tabla

Frontala

Frontal
Tabla
Individual

Rspund ntrebrilor
profesorului
Iese un elev la tabla
pentru testarea
algoritmului.

Explicatia
Calculatorul
Algomitizarea

migreze spre stnga iar valorile mari


spre dreapta.
Exemplu :
Fie n=4 i a de forma :
4
3
2
1
Dup prima parcurgere :
3
2
1
4
Dup a doua parcurgere :
2
1
3
4
Dup a treia parcurgere :
1
2
3
4
Dup a patra parcurgere :
1
2
3
4
Acesta este vectorul sortat cresctor.
La calculatoare se realizeaz urmtorul
program:
#include<iostream.h>
void main()
{
int v[100],n,i,gasit,aux;
cout<<"n=";cin>>n;
for(i=1;i<=n;i++)
{
cout<<"v["<<i<<"]=";
cin>>v[i];
}
do
{gasit=0;
for(i=1;i<n;i++)
if(v[i]>v[i+1])
{
aux=v[i];
v[i]=v[i+1];
v[i+1]=aux;
gasit=1;
}
}while(gasit!=0);

for(i=1;i<=n;i++)cout<<v[i]<<" ";
}

15

Retentia si
transferul

Feed-back

Prezint spre rezolvare urmtoarele probleme:


1. Considerm un vector v cu n=2p (n<40, n
numr par) numere naturale strict pozitive.
Creai un ir de p fracii astfel nct suma lor
s fie maxim i le afiai.
Exemplu:
2 30
5 12
7 1 100 8
Se va afia:
100/1 30/2 12/5 8/7
Elevii vor descoperi cu ajutorul profesorului
c fracia maxim din vector este max/min.
Pentru a rezolva se va ordona descresctor
vectorul :
100 30
12
8 7 5 2 1
apoi se va scrie programul:
#include<iostream.h>
void main()
{int v[40],p,n,i,aux,gasit;
cout<<"dati numarul de fractii";cin>>p;
n=2*p;
cout<<"Dati numai numere naturale strict
pozitive";
for(i=1;i<=n;i++)
{cout<<"v["<<i<<"]=";cin>>v[i];}
do{gasit=0;
for(i=1;i<n;i++)
if(v[i]<v[i+1])
{aux=v[i];v[i]=v[i+1];v[i+1]=aux; gasit=1;}
}while(gasit!=0);
for(i=1;i<=p;i++)cout<<v[i]<<"/"<<v[n+1i]<<endl;}
ntreab elevii despre noiunile nvate n ora
respectiv.

Sunt ateni la precizrile


profesorului i i
noteaz n caiete.
Rezolv n caiete
sarcinile.

Explicatia
Conversatia
Exercitiul

Caietul
Scrisa
Calculatorul Frontal
Individual

Pentru fiecare aplicaie


iese un elev la tabl, si
se discut soluia cu
ceilalti elevi din clasa.
Elevii vor raspunde la
intrebarea profesorului.

Rspund la ntrebrile
profesorului

Conversatia

Frontal

Evaluare i
notare
Tema pentru
acas

Noteaz elevii care au dat rspunsuri corecte.

Scrieti un program care citete un vector v cu n


numere naturale. S se ordoneze cresctor numai
numerele pare, cele impare rmn pe aceeai
poziie.
Exemplu:Iniial
14
5
8
Dup sortare:
2
6
8

6
5

10
10

1
1

2
14

11
11

Conversatia
Noteaz tema i
indicaiile de rezolvare
date de profesor.

Conversatia
Explicatia

Scrisa

S-ar putea să vă placă și