Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecie

INSTITUIA DE NVMNT: Liceul Teoretic "Dimitrie Cantemir"


Iai
DATA: 10.06.2015
CLASA: a IX-a F
PROFESOR: GRIGORE Adnana-Sorinela
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL: Categorii semantice
TIPUL LECIEI: Recapitulare
COMPETENE:
Generale:
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor n
diverse situaii de comunicare
Specifice:
Utilizarea corect i adecvat a formelor exprimrii orale i scrise n diverse situaii de
comunicare
Aplicarea conceptelor de specialitate (toate conceptele au fost asimilate n gimnaziu) n
rezolvarea sarcinilor de nvare
OBIECTIVE:
Cognitive: la sfritul leciei toi elevii vor trebui:
O1- s defineasc n mod corect termenii de: sinonime, antonime, omonime,
paronime, cuvinte polisemantice;
O2- s alctuiasc enunuri cu aceste categorii semnatice;
O3- s prezinte sensul corect al fiecrui termen al perechilor de paronime, respectiv
omonime;
O4- s alctuiasc expresii i locuiuni de la un cuvnt- suport;
O5- s identifice sensul unor cuvinte sau expresii celebre din latin.
RESURSE EDUCAIONALE:
a) Capacitile de receptare ale elevilor;
b) Timpul: 50 minute.
METODE I PROCEDEE: conversaia catehetic, expunerea, explicaia, nvarea prin
descoperire, problematizarea, analiza de text, discuia frontal, observaia.
MIJLOACE: manual, tabla, instrumente de scris, fie de munca independent.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR:
- Activitate frontal;
- Activitate independent;
- Activitate pe grupe.
LOCUL DE DESFURARE A LECIEI :
- sala de clas
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Burcescu, Mugur, Limba romn- 1000 de teste, Editura Aula, Bucureti, 2003.
- Ilie, Emanuela, Didactica Limbii i a Literaturii Romne, Editura Polirom, Iai,
2014.

Iordan, Iorgu, Robu, Vladimir, Limba romn contemporan, Editura Didactic i


Pedagogic, Bucureti, 1978.
Metea, Alexandru (coordonator), Limba romn pentru elevi. Vocabular,
morfologie, sintax, Editura HELICON, Timioara, 1993.
Metea, Alexandru, Limba romn esenial, Editura imprimeriei de Vest, Oradea,
2004

SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII DIDACTIC:


Momentele Ob.
Coninutul
Strategii didactice
Op.
leciei
leciei
1. Moment
C1: Salutul,
-conversaia, explicaia
organizatoric
efectuarea
Asigurarea climatului de lucru, notarea
(2 min)
prezenei,
absenelor
verificarea
temei

2. Evaluare
curent (8
min)

-Ce sunt cuvintele monosemantice?


(Cuvintele care au un singur neles)
-Ce fel de cuvinte fac parte din aceast
categorie? (Cuvintele noi, mprumutate recent,
n special neologismele din domeniul tiinei)
-Dai exemplu de astfel de cuvinte. (bisturiu,
C2:Verificare biolog, radio, teorem, calciu, carburator)
a temei i
-Ce sunt cuvintele polisemantice? (cuvintele
reactualizare cu mai multe nelesuri)
a
-Ce fel de cuvinte fac parte din aceast
cunotinelor categorie? (Cuvinte mai vechi n limb care au
nsuite
ajuns la bogia de sensuri de azi datorit
anterior
folosirii lor, de-a lungul timpului, n contexte
variate)
-Dai exemplu de cuvinte polisemantice. (ochi,
joc, mas, cerc)
-Ce sunt sinonimele? (Cuvintele cu form
diferit i neles identic sau foarte asemntor)
-Cum pot fi clasificate sinonimele? (sinonime
totale i sinonime pariale)
-Dai exemplu de sinonime totale (inim-cord,
timp-vreme, varz-curechi, porumb-cucuruzppuoi)
-Dai exemplu de sinonime pariale (bunpreios-valoros-gustos-blnd; cuvnt-discurscuvntare-vorb)
-ntre ce cuvinte se mai pot stabili relaii de
sinonimie? (ntre o expresie i un cuvnt sau
ntre dou expresii)
-Ce sunt antonimele? (sunt cuvintele cu form
diferit i cu neles opus)
-Cu ajutorul cui se poate realiza antonimia_

Org.
nv.

Tipul
lectiei

R
E
C
E
P
T
I
V

D
I
R
I
J
A
T

R
E
C
E
P
T
I
V

D
I

R
E
P
R
O
D
U
C
T
I
V

R
E
C
E
P
T
I
V
R

R
I

D
I
R
I
J
A
T

D
I
R
I
J
A
T

Evalu
are

3. Anunarea
subiectului
leciei i
enunarea
obiectivelor
4.

Dirijarea
nvrii

C4:
Categorii
semantice

C5:
Rezolvarea
O1 fielor pe
grupe
O2

O3

5. Tema
pentru acas

C6:
Rezolvarea
fielor
individuale
C7: Tema de
cas

(Cu ajutorul prefixelor: antonimice, negative


sau privative)
-ntre cine se se poate realiza antonimia? (ntre
pri de vorbire de acelai fel sau ntre un
cuvnt i o locuiune)
Ca o atenionare voi sublinia faptul c la
stabilirea perechilor antonimice este bine s nu
se piard din vedere sensul cuvintelor
-Ce sunt omonimele? (Sunt cuvintele cu
aceeai form, aceeai pronunare i cu neles
diferit)
-De cte feluri pot fi omonimele? (Omonime
lexicale, omonime lexico-gramaticale,
omonime morfologice)
-Ce sunt omografele? (Cuvintele care se scriu
la fel, dar se deosebesc dup accent)
Omografele nu trebuie confundate cu
omonimele, care au aceeai form, dar i
aceeai structur sonor, adic se pronun la
fel, avnd accentul pe aceeai silab.
-Ce sunt paronimele? (Cuvintele cu form
aproape identic i cu sensuri diferite)

E
P
R
O
D
U
C
T
I
V

-conversaia catehetic
Se anun titlul i obiectivele urmrite n lecie.

R
E
C
E
P
T
I
V

-conversaia, explicaia, exerciiul,


demonstraia, problematizarea
Elevii vor fi mprii n trei grupe. Fiecare
grup va primi cte o fi de lucru pe care sunt
scrise cte ase exerciii. Se d un timp de
gndire de 5 minute i apoi reprezentantul
fiecrei grupe va iei la tabl pentru a scrie
rezolvarea pentru grupa sa. Pentru fiecare
exerciiu de pe fi cte un elev din cele trei
grupe va trece la tabl i-l va rezolva.
Corectitudinea rezolvrilor se va discuta cu
ntreaga clas.
Elevii vor rezolva individual fia; verificarea se
va face frontal.

I
N
T
E
L
I
G
I
B
I
L

-explicaia, conversaia
Ca tem elevii vor avea de rezolvat Fia de
lucru.

D
I
R
I
J
A
T
D
I
R
I
J
A
T

receptiv

D
I
R
I
J
A
T

D
I
R
I
J
A
T

D
I
R
I
J
A
T
D
I
R
I
J
A
T
diri
jat

Grupa I
1. Formulai propoziii n care cuvintele urmtoare s fie folosite, pe rnd, cu sens
propriu i cu sens figurat: coast, a dezlega, a se evapora.
2. Indicai sinonimele cuvintelor: abilitate, a afirma, cuviincios, a alerga, nociv,
altercaie.
3. Indicai antonimele urmtoarelor cuvinte: a termina, a nruti, a permite, a
dezgropa, a recunoate.
4. Indicai sensurile omonimelor lexico-gramaticale i precizai valoarea lor morfologic:
care, poart, iret, vie, fin.
5. Alegei forma corect a cuvintelor :
Cetenii romni provin / previn gripa aviar .
Starea sa a evoluat / evaluat spre bine.
A fost investit / nvestit n noua sa funcie.
A ncercat s fac aluzie / iluzie la mine.
Stomacul meu nu mai poate s degere / digere nimic.
Basmul popular a fost transmis pe cale orar / oral.
Trebuie s fim solidari / solitari n faa necazurilor.
Stofa aceasta este de caritate / calitate superioar.
6. Explicai urmtoarele formule i cliee internaionale: mrul discordiei, firul Ariadnei.

Grupa II
1. Formulai propoziii n care cuvintele urmtoare s fie folosite, pe rnd, cu sens propriu i
cu sens figurat: a se ndoi, a se nate, a muri.
2. Alctuii seriile sinonimice ale cuvintelor: cioban, porumb, zpada; n alctuirea lor avei n
vedere i variantele populare i regionale ale limbii.
3. Indicai antonimele urmtoarelor cuvinte formate cu ajutorul prefixelor: a confirma, a lega,
a lipi, a cinsti, moral, decent, organic, normal, prudent.
4. Indicai sensurile omonimelor lexico-gramaticale i precizai valoarea lor morfologic: noi,
nou, banc, carier, cas.
5. Subliniaz paronimul potrivit n urmtoarele expresii:
mi-a facut un compliment/complement
primire glacial/ glaciar
transcriere literar/ literal
industrie minier/ miner
pericol iminent/eminent
a-i apropria / apropia bunurile altuia
a rmne pe jant/ pe geant
a releva/ a revela un secret
6. Explicai urmtoarele formule i cliee internaionale: Fata Morgana, Oul lui Columb.

Grupa III
1. Formulai propoziii n care cuvintele urmtoare s fie folosite, pe rnd, cu sens
propriu i cu sens figurat: a pescui, a rsri, ghiocei. .
2. Indicai sinonimele lexico-frazeologice ale cuvintelor: a fugi, a observa.
3. Alctuii enunuri cu antonimele cuvintelor: iubire, obraznic, aici, devreme, de-a
lungul.
4. Indicai sensurile omonimelor lexico-gramaticale i precizai valoarea lor morfologic:
leu, noi, sare, lac, local.
5. Alctuiete cte un enun cu fiecare dintre paronimele: a adopta/ a adapta, familiar/
familial, eminent/ iminent, orar/oral
6. Explicai urmtoarele formule i cliee internaionale: nodul gordian, pnza
Penelopei.

Proverbe ce conin antonime: Adun bani albi pentru zile negre, Cum i aterni n
tineree aa vei dormi la btrnee, Banii strngtorului n mna cheltuitorului

Fi individual
1. Alegei un cuvnt din cele de mai jos i alctuii ct mai multe expresii/
locuiuni, care s aib ca suport cuvntul ales : a bate, cap, mn, foc,
om, ochi.
2. Gsete cel puin un proverb care s conin antonime.
3. Alctuii enunurifraze din care s rezulte sensul fiecreia dintre
expresiile frazeologice: a-i da ochii peste cap, a tia frunze la cini, a
lsa de izbelite, a o lsa fr grai, a-i pune pofta n cui.
4. Alctuii propoziii din care s rezulte polisemia substantivului gur .
5. Gsii sensul expresiilor celebre din latin:

Facta, non verba


Festina lente
Veni, vidi, vici !
Verba volant, scripta manent
Fiat lux!

Am venit, am vzut, am nvins!


Vorbele zboar, scrisul rmne
S fie lumin
Fapte, nu vorbe
Grbete-te ncet

S-ar putea să vă placă și