Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Vnoag-Andrei Andreea


DATA: 07.01.2015
CLASA: a V-a
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL LECIEI: Cprioara de Emil Grleanu (receptarea textului)
TIPUL LECIEI: receptare a unui text literar
DURATA: 50
COMPETENE GENERALE:
1.receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare
3.receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
COMPETENE SPECIFICE:
1.1.- identificarea informaiilor eseniale dintr-un mesaj oral, n scopul nelegerii sensului global al acestuia;
1.3.-sesizarea unitilor lexicale necunoscute n fluxul vorbirii, n scopul clarificrii acestora;
3.3.-identificarea expresiilor i a cuvintelor noi ntr-un text narativ.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s citeasc expresiv textul;
O2 s construiasc mesaje orale i scrise pornind de la textul literar;
O3 s construiasc enunuri cu elementele lexicale noi ale textului;
O4 s identifice figuri de stil nvate n textul studiat;
O5 s dovedeasc pasiune pentru lectur;
O6 s-i exprime punctul de vedere clar, concis, argumentndu-i rspunsurile

STRATEGIA DIDACTIC
RESURSE:
-capaciti normale de nvare ale elevilor
-loc de desfurare: sala de clas

METODE I PROCEDEE:
-lectura expresiv, conversaia, exerciiul, problematizarea, nvarea prin descoperire

MATERIALE I MIJLOACE:
-manual, fie de lucru

FORME DE ORGANIZARE:
-frontal, pe grupe

FORME DE EVALUARE:
-oral, scris (test formativ)
BIBLIOGRAFIE:
-Limba i literatura romn, manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2005
-Sofia Dobra Ghid de limba i literatura romn pentru clasa a V-a a VIII-a, Ed. Plus, 2005
-Valeriu Marinescu Metodica predrii limbii i literaturii romne, , Ed. Fundaiei Romnia de mine,
Bucureti, 2002;

MOMENTE I
OBIECTIVE
OPERAIONA
LE

TIMP

CONINUTUL LECIEI

STRATEGII DIDACTICE

Moment
organizatoric

-organizarea
clasei
i
asigurarea
climatului necesar desfurrii activitii
-verificarea temei pentru acas

Frontal

Captarea
ateniei

Profesorul propune elevilor rezolvarea


unui rebus, pentru a afla titlul noii lecii.
(Anexa 1)

Frontal

Exerciiul
Fia de lucru

Anunarea
subiectului
leciei i
enumerarea
obiectivelor

Profesorul noteaz la tabl titlul noii lecii


i enumer obiectivele operaionale.

Frontal

Conversaia
Caietele elevilor

FORME
DE ORG.

RESURSE
MAT. I
PROCED.
Conversaia
Caietele elevilor

EVALUARE

Verificarea modului n care


elevii au alctuit tema pentru
acas
i
corectarea
eventualelor greeli
Rezolvarea rebusului

Elevii noteaz titlul n caiete.

Conducerea
nvrii i
asigurarea feedback-ului
O1, O5

O2, O3

O4

Profesorul realizeaz lectura model a


textului, dup care sunt solictai elevii (23 elevi) s citeasc expresiv textul.

Frontal

Lectura
expresiv
Conversaia

Citirea expresiv a textului.

15

Elevii sunt apoi mprii n patru grupe i


li se mpart fie de lucru cu exerciii
viznd forma literar a unor cuvinte,
explicarea modului n care s-au format
unele cuvinte, sinonime, antonime,
sensuri diferite ale unor cuvinte.(Anexa 2)

Pe grupe

Exerciiul
Descoperirea
Conversaia

Rezolvarea sarcinilor de pe
fia de lucru: identificarea
formei literare a unor cuvinte,
explicarea modului n care sau format unele cuvinte,
gsirea de sinonime, antonime,
alctuirea de enunuri cu
sensuri diferite ale unor
cuvinte.

Elevilor li se mparte apoi cea de-a doua


fi de lucru (Anexa 3), cu cerine ce
vizeaz nelegerea textului.

Pe grupe

Exerciiul
Problematizarea
Descoperirea

Rezolvarea sarcinilor de lucru:


identificarea unor comparaii,
nelegerea corect a sensului
unor comparaii i a unor
fragmente de text.

10

SCENARIUL DIDACTIC

Consolidarea
cunotinelor
O6

Asigurarea
reteniei i a
transferului

Elevii primesc o fi cu un test formativ, Individual


Exerciiul
Exprimarea propriei opinii i
n care li se cere s-i exprime prerea n
Fia de lucru
argumenatrea
sumar
a
legtur cu sentimentele pe care le
acesteia.
triete cititorul. (Anexa 4)
TEM PENTRU ACAS:
Alctuii o compunere n care s v imaginai un alt final al textului Cprioara de E. Grleanu

ANEXA 2
GRUPA I

CPRIOARA
de Emil Grleanu
Fi de lucru

Se d textul:
Pe muchiul gros, cald ca o blan a pmntului, cprioara st jos, lng iedul ei. Acesta i-a ntins capul
cu botul mic, catifelat i umed pe spatele mamei lui i, cu ochii nchii, se las dezmierdat. Cprioara l linge i
limba ei subire culc uor blana moale, mtsoas a iedului. Mama l privete i n sufletul ei de fugarnic
ncolete un simimnt struitor de mil pentru fiina fraged creia i-a dat via, pe care a hrnit-o cu laptele
ei, dar de care trebuia s se despart chiar azi, cci vremea nrcatului venise de mult nc. i cum se uit
aa, cu ochii ndurerai, din pieptul cprioarei scap ca un muget nbuit de durere; iedul deschide ochii.

1. Indicai forma literar a cuvntului simimnt.

2. Explicai cum s-au format urmtoarele cuvinte din text: a ncoli, ndurerat.
3. Precizai cte un sinonim contextual pentru: catifelat, fraged, ndurerai, scap.
4. Precizai cte un antonim pentru: gros, umed, nchii, venise.
5. Alctuii enunuri cu sensurile verbului a ncoli:
o a rsri din pmnt (plante)
o a aprea (idei, sentimente)
o a nconjura din toate prile
o a prinde pe cineva la strmtoare

ANEXA 2
GRUPA II

CPRIOARA
de Emil Grleanu
Fi de lucru

Se d textul:
Cprioara se mbrbteaz, sare n picioare i pornete spre ancurile de stnc din zare, printre care vrea
s-l lase rtcit. Acolo, sus, e pzit i de dumnia lupului i de iscusina vntorului, cci pe muchiile
prpastiilor acelora numai ele, caprele, puteau a se ncumeta. Acolo l-ar fi tiut ca lng dnsa. Dar pn la
ele erau de strbtut locuri pline de primejdii. Cprioara i azvrle picioarele n fug fulgertoare, n salturi
ndrznee, s ncerce puterile iedului. i iedul i se ine voinicete de urm; doar la sriturile ameitoare se
oprete o clip, ca i cum ar mirosi genuna, apoi se avnt ca o sgeat i, behind vesel, zburd de bucurie pe
picioarele subiri ca nite lugere.

1. Indicai forma literar a cuvntului prpastii.

2. Explicai cum s-au format urmtoarele cuvinte din text: dumnie, voinicete.
3. Precizai cte un sinonim contextual pentru: se mbrbteaz, pornete, dumnia, a se ncumeta.
4. Precizai cte un antonim pentru: se mbrbteaz, pornete, dumnia, acolo.
5. Alctuii enunuri cu sensurile verbului a ncerca:
o
a proba ceva
o
a-i msura forele cu cineva
o
a-i da silina...
o
a fi cuprins de un sentiment

ANEXA 2
GRUPA III

CPRIOARA
de Emil Grleanu
Fi de lucru

Se d textul:
Dar trebuie s scoboare, s strbat o pdure, ca s urce din nou spre ancuri. Cprioara contenete fuga;
pete ncet, prevztoare. Trece din poian n poian, intr apoi supt boli de frunze, pe urm prin hrube
adnci de verdea, pn ce ptrunde n inima ntunecat, ca un iad, a pdurii.
i-au mers mult aa, pn ce au dat n sfrit de lumini. Iedul, bucuros, o ia nainte, srind. Dar n aceeai
clip cprioara se oprete, ca de-o presimire, adulmecnd. n faa ei, de supt o cetin, ochii lupului strluceau
lacomi. Un salt, i iedul ar fi fost sfiat.

1. Indicai forma literar a cuvntului scoboare.


2. Explicai cum s-au format urmtoarele cuvinte din text: lumini, presimire.
3. Precizai cte un sinonim contextual pentru: s strbat, contenete, bucuros, adulmecnd.
4. Precizai cte un antonim pentru: s urce, contenete, mult, bucuros.
5. Alctuii enunuri cu sensurile verbului a strbate:
o a ptrunde prin... a traversa
o a parcurge
o a trece pe undeva cu greu
o a reui, a izbuti

ANEXA 2
GRUPA IV

CPRIOARA
de Emil Grleanu
Fi de lucru

Se d textul:
Atunci cprioara d un zbieret adnc, sfietor, cum nu mai scosese nc i, dintr-un salt, cade n mijlocul
luminiului. Lupul, vznd prada mai mare, uit iedul i se repede la ea...
Prbuit n snge, la pmnt, supt colii fiarei, cprioara rmne cu capul ntors spre iedul ei. i numai
cnd acesta, nspimntat, se topete n adncul pdurii, cprioara simte durerea, iar ochii i se turbur de apa
morii.

1. Indicai forma literar a cuvntului se turbur.


2. Explicai cum s-au format urmtoarele cuvinte din text: sfietor, nspimntat.
3. Precizai cte un sinonim contextual pentru: adnc, salt, nspimntat, se topete.
4. Precizai cte un antonim pentru: atunci, cade, uit, durere.
5. Alctuii enunuri cu sensurile verbului a cdea:
o a pica (un obiect)
o a se desprinde
o a se mbolnvi
o a nu reui

ANEXA 3
GRUPA I
Fi de lucru
1. Identificai n textul citat o comparaie.
2. Legai comparaiile de explicaia potrivit:
muchiul gros, cald ca o blan a pmntului
ca un muget nbuit de durere
se oprete... ca i cum ar mirosi genuna
se avnt ca o sgeat
picioarele subiri ca nite lugere
inima ntunecat ca un iad al pdurii

*puiul avea picioarele subiri ca tulpinele


unor flori
*iedul se avnt dup mama lui iute i uor
ca sgeata
*adncul pdurii aprea ntunecat i plin
de primejdii
*mugetul ei ascundea durerea reinut a
cprioarei
*iedul se oprete temtor pe marginea
prpastiei ca i cum ar mirosi-o
*muchiul care acoperea pmntul era gros

i cald ca blana unui animal


3. Alegei variantele potrivite:
a) n inima cprioarei ncolete un simimnt struitor de mil pentru c:
trebuia s se despart de puiul ei;
puiul era nc mic i neajutorat;
puiul n-o mai asculta;
venise de mult vremea nrcatului.
b) vremea nrcatului venise de mult semnific:
mama amnase momentul despririi de pui;
puiul trebuia s-i poarte singur de grij;
desprirea nu mai putea fi evitat;
venise vremea s triasc mpreun cu celelalte capre.
c) din pieptul cprioarei scap un muget nbuit de durere pentru c:
trebuia s se despart de puiul ei drag i mic;
nu voia s-i arate durerea ca s nu-l ntristeze;
se lovise la un picior;
nu putea s-l mai ocroteasc de primejdiile din jurul lui.

ANEXA 3
GRUPA II
Fi de lucru
1. Identificai n textul citat o comparaie.

2. Legai comparaiile de explicaia potrivit:


muchiul gros, cald ca o blan a pmntului
ca un muget nbuit de durere
se oprete... ca i cum ar mirosi genuna
se avnt ca o sgeat
picioarele subiri ca nite lugere
inima ntunecat ca un iad al pdurii

*puiul avea picioarele subiri ca tulpinele


unor flori
*iedul se avnt dup mama lui iute i uor
ca sgeata
*adncul pdurii aprea ntunecat i plin
de primejdii
*mugetul ei ascundea durerea reinut a
cprioarei
*iedul se oprete temtor pe marginea
prpastiei ca i cum ar mirosi-o
*muchiul care acoperea pmntul era gros
i cald ca blana unui animal

3. Alegei variantele potrivite:


a) Cprioara se mbrbteaz... i pornete spre ancurile de stnc pentru c:
vrea s-l lase rtcit, fcnd desprirea mai uoar;
se hotrte s se despart de el, fiindc aa era legea firii;
puiul trebuia s urce singur;

pe stncile greu accesibile, iedul ar fi fost ferit att de dumnia lupului ct i de


iscuina vntorului.
b) Cprioara i azvrle picioarele n fug fulgertoare , n salturi ndrznee deoarece:
vrea s-i fac iedului o bucurie;
se jucau;
voia s ncerce puterile iedului;
voia s verifice dac este pregtit s nfrunte primejdiile de unul singur.
c) Iedul i se ine voinicete de urm... behind vesel...zburd de bucurie pentru c:
iedul ia totul ca pe o joac;
este bucuros de aceast fug avntat;
puiul nu se poate ine de mama lui;
dei se teme uneori, el o urmeaz voinicete.

ANEXA 3
GRUPA III
Fi de lucru
1. Identificai n textul citat o comparaie.

2. Legai comparaiile de explicaia potrivit:


muchiul gros, cald ca o blan a pmntului
ca un muget nbuit de durere
se oprete... ca i cum ar mirosi genuna
se avnt ca o sgeat
picioarele subiri ca nite lugere
inima ntunecat ca un iad al pdurii

*puiul avea picioarele subiri ca tulpinele


unor flori
*iedul se avnt dup mama lui iute i uor
ca sgeata
*adncul pdurii aprea ntunecat i plin
de primejdii
*mugetul ei ascundea durerea reinut a
cprioarei
*iedul se oprete temtor pe marginea
prpastiei ca i cum ar mirosi-o
*muchiul care acoperea pmntul era gros
i cald ca blana unui animal

3. Alegei variantele potrivite:


a) cprioara contenete fuga, pete ncet, prevztoare sugereaz:
cprioara a obosit;
ea presimte primejdia;
cprioara, tiind cte pericole ascunde pdurea, merge ncet, atent;
cprioara caut s-l nvee i pe ied s se fereasc de primejdii.
b) cprioara se oprete, ca de-o presimire, adulmecnd pentru c:
a auzit un zgomot n lumini;
a vzut ochii lupului strlucind lacomi;
i-a dat seama c iedul ar fi fost sfiat;

simind primejdia, s-a oprit nfricoat.


c) un salt i iedul ar fi fost sfiat semnific:
un singur salt ar mai fi trebuit, iar iedul ar fi fost prins de lupul lacom;
lupul mai face doar un singur salt;
printr-un singur salt cprioara salveaz puiului su;
ultimul salt al iedului.

ANEXA 3
GRUPA IV
Fi de lucru
1. Identificai n textul citat o comparaie.
2. Legai comparaiile de explicaia potrivit:
muchiul gros, cald ca o blan a pmntului
ca un muget nbuit de durere
se oprete... ca i cum ar mirosi genuna
se avnt ca o sgeat
picioarele subiri ca nite lugere
inima ntunecat ca un iad al pdurii

*puiul avea picioarele subiri ca tulpinele


unor flori
*iedul se avnt dup mama lui iute i uor
ca sgeata
*adncul pdurii aprea ntunecat i plin
de primejdii
*mugetul ei ascundea durerea reinut a
cprioarei
*iedul se oprete temtor pe marginea
prpastiei ca i cum ar mirosi-o
*muchiul care acoperea pmntul era gros
i cald ca blana unui animal

3. Alegei variantele potrivite:


a) cprioara d un zbieret adnc, sfietor i dintr-un salt, cade n mijlocul luminiului
semnific:
vrea s-l avertizeze pe ied asupra primejdiei;
cade rpus de oboseal;
i ia rmas bun de la ied zbiernd sfietor cu inima plin de durere;
se ofer ca prad ca s-l salveze pe ied.
b) prbuit n snge, la pmnt, supt colii fiarei, cprioara rmne cu capul ntors spre iedul
ei:
ea vrea s-l mai vad pentru ultima dat;
nu se poate liniti pn nu-l vede plecnd;
nu se mai putea mica;
inima ei de mam vrea s-l vad salvat.
c) numai cnd acesta se topete n adncul pdurii, cprioara simte durerea, iar ochii i se
turbur de apa morii sugereaz:
linitit c i-a vzut puiul salvat, cprioara moare;
ea are puterea s lupte cu moartea pn i vede puiul scpat de pericol;

cprioara este sfiat de lup;


cprioara nu mai vede limpede.

ANEXA 4
TEST FORMATIV

SPUNEI-V PREREA:
Alegei variantele potrivite i argumentai n cteva rnduri sentimentele cititorului:
o durere
o emoie
o regret
o admiraie
o nepsare
o nelegere

ANEXA 1

1. Figura de stil prin care se altur doi termeni, cu scopul de a-l evidenia pe primul se numete.................
2. Imaginile vizuale, auditive sunt imagini.....................................
3. Figura de stil prin care se atribuie trsturi omeneti unor fiine necuvnttoare, lucruri, obiecte se
numete...........................
4. Comparaia, personificarea sunt....................(3 cuvinte)
5. Cuvintele cu form diferit i sens asemntor se numesc...........................
6. Este alctuit din dou sau mai multe versuri
7. Potrivirea sunetelor finale de la sfritul versurilor dintr-o strof poart numele de.................
8. Un rnd dintr-o strof
9. Cuvintele cu form diferit i sens opus se numesc........................................

S-ar putea să vă placă și