Sunteți pe pagina 1din 20

Proiect de lecie

Data:
Clasa: a V-a
Profesor:
Unitatea de nvmnt:
Disciplina: Religie
Aria curricular: Om Societate
Unitatea de nvare: Cuvinte i fapte ziditoare
Coninutul nvrii: Cretinul n coal i n societate
Tipul leciei: dobndire de cunotine
Scopul leciei: educarea elevilor n spiritul mplinirii datoriilor cre tine n coal i societate
Competene generale
- cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice n cadrul diferitelor grupuri
Competene specifice
- aplicarea nvturilor cretine cu privire la relaiile dintre semeni i cu natura nconjurtoare
Obiective operaionale
a) cognitiv-formative:
O1. s enumere virtuile necesare unui bun misionar;
O2. s identifice modaliti de mrturisire a Domnului Iisus Hristos prin cuvnt i fapt;
O3. s explice importana mrturisirii Domnului Iisus Hristos n coal i n Biseric;
O4. s argumenteze importana faptelor bune n mrturisirea credin ei;
b) afectiv-atitudinale:
- s adopte o atitudine evlavioas n timpul rugciunii;
- s participe activ i contient la ora de religie.
c) psiho-motorii:
- s execute corect semnul Sfintei Cruci.
- s pstreze o poziie corect n banc.

Curriculum
- nucleu: Cretinul n coal i n societate
- extins: Noiuni de Spiritualitate i Misiune
Strategia didactic
1. Metode de nvmnt: inductiv, deductiv.
2. Resurse procedurale: exerciiul, conversaia, explicaia, lectura explicativ, cubul, jocul didactic, argumentarea,
problematizarea.
3. Resurse materiale: ilustraii sugestive, fie de lucru, cub.
4. Resurse temporale: 50 minute.
5. Forme de organizarea a activitii: frontal, individual, pe grupe.
6. Evaluare: continu.
7. Principii didactice: - specifice: hristocentric
- intuiiei, accesibilitii, nvrii active i contiente, nsuirii temeinice a cuno tin elor,
imbinrii teoriei cu practica.
Bibliografie
1. Curriculum Naional
2. Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1995.
3. Opri, Dorin, Metode active de predare-nvare, Editura Sfntul Mina, lai, 2006.
4. Manual de religie, cls. a V-a, Editura Sfntul Mina, lai, 2006.
5. Ghid de proiectare didactic, cls.V-VIII, Editura Sfntul Mina, lai, 2002.
6. Pr. Prof. Univ. Dr. ebu, Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.

Desfurarea leciei
Nr.
crt.
O
1.

2.

Etapele leciei
1
Momentul
organizatoric

Activitatea profesorului
2
- Salutul
- Rugciunea
- Notarea absenelor
- Pregtirea pentru nceperea orei

Reactualizarea
cunotinelor

Activitatea elevului
3
- Salutul
- Rugciunea
- Pregtirea pentru nceperea orei
- Elevii rspund ntrebrilor:

- Profesorul adreseaz elevilor ntrebri prin care reactualizeaz


cunotinele elevilor:
s crezi n Domnul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, n
nvtura Sa, i s-L mrturiseti prin comportamentul tu
- Ce nseamn s fii cretin?"
prin Sfnta Tain a Cununiei
a-i ajuta pe copii s-L cunoasc pe Hristos, s devin fii
- Cum se ntemeiaz o familie cretin?
credincioi ai Bisericii, s-i nvee buntatea, milostenia, binele i
- Care sunt datoriile prinilor fa de copii? Dar ale copiilor fa de s le asigure bunurile materiale necesare
prini?"

- Cum trebuie s ne comportm n biseric?

3.

Captarea ateniei

4.

Anunarea titlului leciei

5.

Dirijarea nvrii

- Se explic elevilor c Biserica, familia i scoala ne formeaz


pentru societatea n care avem misiunea de a - L mrturisi pe
Domnul nostru Iisus Hristos i nvtura Sa printr-o via
exemplar.

- Elevii ascult cu atenie.

- Se anun i se scrie pe tabl data i titlul leciei: Cretinul n


coal i n societate.

- Elevii noteaz data si titlul leciei.

- Se cere elevilor s citeasc lecia pe fragmente, urmrind ideile


principale:
1. Scopul vieii cretine, cunoaterea lui Dumnezeu.
2. Cunoaterea lui Dumnezeu n coal.
3. coala laboratorul minii i al sufletului.
4. Bilbia izvorul tuturor cunotinelor.
5. Cretinul n societate.

- Elevii citesc lecia pe fragmente urmrind cu atenie explicaiile


profesorului.

Obs.
4

6.

Generalizarea

- Se adreseaz elevilor urmtoarea ntrebare:


- Ce promite Hristos tuturor celor care l vor mrturisi?

-Elevii rspund.
" ... un loc n mpria cerurilor.

- Profesorul cere elevilor s deschid Sfnta Scriptur pentru a citi


1." Oricine va mrturisi despre Mine naintea oamenilor, mrturisi-voi i
urmtoarele versete, ce prezint rsplata primit pentru cei ce
Eu pentru el naintea Tatlui Meu care este n ceruri" (Matei 10, 32).
mrturisesc pe Hristos: Matei 10, 32; Ioan 10, 9; Ioan 11, 25.
2."Eu sunt ua; de va intra cineva prin Mine, se va mntui." (Ioan 10, 9).
- Profesorul face urmtoarea precizare: a fi cre tin n coal i n
societate nseamn a face ca nvtura cretin s rodeasc prin 3."Eu sunt nvierea i viaa; cel ce crede n Mine, chiar dac va muri, va
tri. (Ioan 11, 25).
fapte, prin exemplul personal. n coal copilul nva omenia,
cinstea, curajul, demnitatea, buntatea, rbdarea, n elegerea,
dragostea, stpnirea de sine; astfel copilul i va forma un caracter
integru, o personalitate puternic, n stare s se adapteze societ ii
n care triete.
7.

Dirijarea nvrii
pentru obinerea
performanelor

8.

Asigurarea feed- backului i evaluarea


performanelor

9.

Aplicarea

- Se solicit elevilor s rezolve sarcina de lucru, printr-o nou


- Elevii rezolv cerinele, liderii raporteaz rezolvarea, iar forma final a
metod Cubul. Profesorul va explica elevilor n ce const aceast rspunsurilor va fi lipit pe cub.
metod. Se mparte clasa n 6 grupe de elevi, se alege liderul
fiecrei grupe. Acesta va extrage un bileel din cele 6 pentru grupa
sa. Numrul de pe bileel reprezint numrul sarcinii care va trebui
rezolvat de grupa respectiv, timp de 5 minute. Fiecare lider va
prezenta rspunsul la cerina primit iar cu ajutorul profesorului se
va da forma final a rspunsurilor care vor fi lipite apoi pe fe ele
cubului.

- Se organizeaz un concurs pe tema Cum vorbim despre


Hristos?.
- Elevii rezolv cerinele iar liderii raporteaz rezolvarea.
- Cele 6 grupe se unesc n 3 echipe, fiecare elev va primi un simbol
al ehipei din care face parte (porumbel/stelu/ngera ),se alege
liderul fiecrei echipe i se prezint sarcinile de lucru.
- Dup rezolvarea sarcinilor de lucru, liderul fiecrei echipe
prezint soluiile gsite, care vor fi afiate.
- Se poate interveni i cu alte soluii pentru cazurile prezentate de
celelalte echipe.
- Se cere elevilor s argumenteze importana faptelor n
- Elevii dau variante de rspuns.
mrturisirea credinei.
Precizare:
- Dup modelul Apostolilor pe care Mntuitorul i-a fcut pescari
de oameni i noi avem misiunea de a fi mici pescari, mici
misionari. i Sfinii Prini ne ndeamn s punem accentul mai
mult pe fapt dect pe cuvnt, cci faptele noastre mrturisesc cel

mai bine credina n Iisus Hristos: Aa s lumineze lumina voastr


naintea oamenilor, ca vznd faptele voastre cele bune s
slveasc pe Dumnezeu. (Matei 3, 16).
- Elevii dau exemple din viaa cotidian.
- Dai exemple de situaii n care v putei dovedi respectul i grija
10.

Asigurarea
transferului

Se fac aprecieri generale i individuale privind


pregtirea elevilor pentru lecie i implicarea lor n
predarea noilor cunotine.
- Rugciunea.
- Salutul.

- Elevii ascult cu atenie.

- Rugciunea.
- Salutul.

Cubul
1. Descrie:
Cum au transmis Sfinii Apostoli nvtura cretin?

2. Compar:
Al cui exemplu l urmau Sfinii Apostoli?

3. Asociaz:
Cine vorbete astzi despre Hristos, dup modelul Sfin ilor Apostoli?

4. Analizeaz:
Ce caliti trebuie s aib un bun vestitor al cuvntului lui Dumnezeu?

5. Aplic:
Dai exemple de modaliti prin care voi pute i vorbi despre Hristos n coal i n
societate.

6. Argumenteaz:
De ce credei c e att de important s vorbim despre Hristos?

Fia de lucru nr. 1


Echipa ngeraii
1. Completeaz:
- Primul i cel mai mare nvtor de pe pmnt a fost.
- El a venit printre noi pentru a ne nva Cuvntul
2. Explic citatul de mai jos:
- Aa s lumineze lumina voastr naintea oamenilor, ca ei, vznd faptele voastre cele bune, s slveasc pe
Dumnezeu. (Matei, 3, 16)
3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:
- Prietenul tu nu vrea s mearg la biseric.
Cum l convingi s vin?

Fia de lucru nr. 2


Echipa Steluele
1. Completeaz:
- nceputul nelepciunii este frica de... (Psalmul 111, 10)
- Unde sunt 2 sau 3 adunai numele Meu, acolo sunt i n mijlocul lor. (Matei 18, 20)
2. Explic citatul de mai jos:
- De aceea, oricine aude aceste cuvinte ale Mele i le ndepline te, asemna-se-va brbatului n elept care a cldit
casa lui pe stnc. A czut ploaia, au venit rurile mari, au suflat vnturile iii aaau btut n casa aceea, dar ea n-a
czut, fiindc era ntemeiat pe stnc. (Matei 7, 24-25).
3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:
- Colegul tu provine dintr-o familie numeroas i nevoia . Are nevoie de multe lucruri.
Cum l poi ajuta?

Fia de lucru nr. 3


Echipa Porumbeii
1. Completeaz:
- Cartea Crilor,.., ne nva Cuvntul..; ne ajut s dobndim virtu ile cre tine i ne
arat care este menirea omului pe pmnt: dobndirea vie ii
2. Explic citatul de mai jos:
- Viaa i moartea mea depind de ceilali, cci dac l-am c tigat pe aproapele meu, L-am c tigat pe Dumnezeu.
(Sfntul Antonie cel Mare).
3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:
- Prietenul tu are un frate bolnav. St mai mult n cas. Cum i po i ajuta?

Cubul

1. Descrie:
Cum au transmis Sfinii Apostoli nvtura cretin?

2. Compar:
Al cui exemplu l urmau Sfinii Apostoli?

3.

Asociaz:
Cine vorbete astzi despre Hristos, dup modelul Sfin ilor Apostoli?

4. Analizeaz:
Ce caliti trebuie s aib un bun vestitor al cuvntului lui Dumnezeu?

5.

Aplic:
Dai exemple de modaliti prin care voi pute i vorbi despre Hristos n coal i n
societate.

6.

Argumenteaz:
De ce credei c e att de important s vorbim despre Hristos?

Fia de lucru nr. 1


Echipa ngeraii

1. Completeaz:
- Primul i cel mai mare nvtor de pe pmnt a fost.
- El a venit printre noi pentru a ne nva Cuvntul
2. Explic citatul de mai jos:
- Aa s lumineze lumina voastr naintea oamenilor, ca ei, vznd faptele voastre cele bune, s
slveasc pe Dumnezeu. (Matei, 3, 16)
3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:
- Prietenul tu nu vrea s mearg la biseric.
Cum l convingi s vin?

Fia de lucru nr. 2


Echipa Steluele

1. Completeaz:
- nceputul nelepciunii este frica de... (Psalmul 111, 10)
- Unde sunt 2 sau 3 adunai numele Meu, acolo sunt i n mijlocul lor. (Matei 18,
20)
2. Explic citatul de mai jos:
- De aceea, oricine aude aceste cuvinte ale Mele i le ndepline te, asemna-se-va brbatului
nelept care a cldit casa lui pe stnc. A czut ploaia, au venit rurile mari, au suflat vnturile iii
aaau btut n casa aceea, dar ea n-a czut, fiindc era ntemeiat pe stnc. (Matei 7, 24-25).
3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:
- Colegul tu provine dintr-o familie numeroas i nevoia . Are nevoie de multe lucruri.
Cum l poi ajuta?

Fia de lucru nr.3


Echipa Porumbeii

1. Completeaz:
- Cartea Crilor,.., ne nva Cuvntul..; ne ajut s dobndim
virtuile cretine i ne arat care este menirea omului pe pmnt: dobndirea
vieii
2. Explic citatul de mai jos:
- Viaa i moartea mea depind de ceilal i, cci dac l-am c tigat pe aproapele meu, L-am
ctigat pe Dumnezeu. (Sfntul Antonie cel Mare).
3. Analizeaz cazul de mai jos i rspunde ntrebrii:
- Prietenul tu are un frate bolnav. St mai mult n cas. Cum i po i ajuta?

Cretinul n coal i n societate