Sunteți pe pagina 1din 24

BILAN TERMIC LA FERMENTARE

Bilanul termic la fermentaie se stabilete pentru un singur utilaj, unitatea de msur


fiind arja i urmrete determinarea temperaturii finale de fermentare.
Qmi+ Qr=Q mf +Q p +Q p CO

unde:
Qmi -cldura mustului, [kJ/arj]
Qr - cldura degajat din reacie, [kJ/arj]
Qmf - cldura ieit din must dup fermentare, [kJ/arj]
Qpp -cldura pierdut prin pereii vasului, [kJ/arj]
QpCO2 - cldura pierdut prin degajare de CO2, [kJ/arj]
Fermentarea are loc n cisterne metalice cu volum total de 30000 1. La fermentare se
las un gol de fermentare =0,85.
Vt=30000 1
Vu=Vt= 0,8530000=25500 1
Impunem H/D=l,5.
Volumul cisternei apreciat aproximativ cu un cilindru) este:
V=

D2
D2
D3
H=
1,5 D=
1,5
4
4
4

V =30000 l=30 m
D=

D=

4 V
1,5
4 30
=2,94 m 3 m
1,5

H=1,5 3=4,5 m
Aria total a cisternei este:
A=2 R H +2 R 2= D H +2

A= 3 4,5+

3
=56,52m2
2

D2
D2
D
= D H +
= D H +
4
2
2

A. Cldura intrat cu mustul iniial


Qm=M m c m t m
unde:
Mm - arja de must care intr n cisterna de fermentare, [kg];
cm - capacitatea caloric masic a mustului, [J/kgK]
tm - temperatura de intrare a mustului, C
tm=15C
text = 12C

must =1082 kg/m3 pentru mustul asamblat la 15C ( V.Macovei , Culegere de


caracteristici termofizice pentru biotehnologie i industria alimentar" pag. 127).
M m=m V u=1082

25500
M m =27591 [ kg /arj ]
1000

cmust =3795,5 [J/kgK] pentru mustul asamblat la 15C ( V.Macovei , Culegere de


caracteristici termofizice pentru biotehnologie i industria alimentar" pag. 129).
Qm = 275913795,5 15= 1575179,94 [kJ/arj]
B. Cantitatea de cldur degajat prin reacii biochimice
Qr=Qrf + Qrr
Qrf - cantitatea de cldur degajat la fermentare [kJ/arj]
Qrr- cantitatea de cldur degajat la respiraie [kJ/arj]
Reacia biochimic la fermentare este urmtoarea:
C6 H 12 O6 2 C 2 H 5 OH +2 CO2 +23,5 kcal
Are loc eliberarea a 23,54,186=98,37 kJ/kg
Reacia biochimic la respiraie este urmtoarea:
C6 H 12 O6 6 CO 2 +6 H 2 O+674 kcal
Are loc eliberarea a 6744,186= 2821,364 kJ/kg
Coninutul n zahr al mustului este 220g/l. Masa de must dintr-o arj este de 27591
kg, iar cantitatea de zahr dintr-o arj va fi de 5610 kg.

Zt =5610 [kg zahr/arj]

4% din

zahrul mustului va fi consumat pentru produi secundari i biomas


Z ps=

4
5610=224,4 [ kg/ arj ]
100

95% din zahrul mustului va fi transformat n alcool


Z f=

95
5610=5329,5 [ kg / arj ]
100

1% din zahrul mustului va fi folosit la respiraia drojdiilor


Zr=

1
5610=56,10 [ kg/ arj ]
100

Se va calcula cantitatea de cldur degajat la fermentaie:


C6 H 12 O6 2 C 2 H 5 OH +2 CO2 +23,5 kcal

180g zahr......244g CO2............................. 23,5kcal (23,54,186 = 98,37 kJ/kg)


1000g zahr...........x..........................................y
x = 488,88 g CO2
y = 546,50 kJ/kg
Qrf = y Z f =546,50 5329,5=2912571,75 [ kJ / arj ]
Se va calcula cantitatea de cldur degajat la respiraie:
C6 H 12 O6 6 CO 2 +6 H 2 O+674 kcal

180g zahr......644g CO2............................. 674 kcal (6744,186 =2821,36 kJ/kg)


1000g zahr...........a..........................................b
a =1466,67g CO2
b = 15674,22 kJ/kg
Qrr =a Zr =15674,22 56,10=879323,87 [ kJ / arj ]

Cantitatea de cldur degajat din reacie:


Qr=Qrf + Qrr =2912571,75+879323,87=3791895,62 kJ / arj

C. Cantitatea de cldur pierdut prin degajare de CO2


Q p CO =M CO umed cCO t CO
2

unde:
MCO2umed - cantitatea de CO2 umed degajat [ kJ/arj]
cCO2- capacitatea caloric masic a CO2 [j/kgK]
tCO2- temperatura dioxidului de carbon, tCO2= 15 C
M CO umed =M CO uscat + Pap + P alcool
2

M CO uscat =M CO f + M CO r
2

unde:
MCO2f - cantitatea de CO2uscat degajat la fermentare, [kg/ arj]
MCO2r - cantitatea de CO2 degajat la respiraia drojdiilor, [kg/arj]
Se va calcula cantitatea de CO2 uscat degajat la fermentare din reacie, pentru
cantitatea de zahr necesar fermentaiei:
Fermentare:
180 kg C6H12O6....................244 kg CO2
5329,5 C6Hl206.....................x
x= MCO2f =2605,53 [kg CO2]
din aceast cantitate 30% este reinut n must, deci:
M CO f =
2

70
2605,53=1823,87[kg CO 2]
100

Se va calcula cantitatea de CO2 uscat degajat la respiraia drojdiilor, pentru cantitatea


de zahr necesar la respiraia drojdiilor:
Respiraie:
180 kg C6 H l206...........644kg CO2
56,10 kg C6H1206...............y
y= MCO2r= 82,28 [kg CO2]
M CO uscat =M CO f + M CO r =1823,87+82,28=1906,15 [ kg/arj ]
2

Se calculeaz pierderile de alcool i ap pentru o arj:


Palc=30 M CO f x s
2

Pap =70 M CO f x s
2

unde:
xs -coninutul de umezeal al CO2
xs =0,0167 [kg/arj]
Palc=30 1906,15 0,0167=9,14 [ kg/ arj ]

Pap =70 1906,15 0,0167=21,32 [ kg /arj ]


M CO umed =M CO uscat + Pap + P alcool
2

M CO umed =1906,15+ 21,32+ 9,14=1936,61 [ kg /arj ]


2

Q p CO =M CO umed cCO t CO
2

Q p CO =1936,61 0,9 293=510684,59 [ kJ / arj ]


2

D.Cantitatea de cldur degajat prin pereii cisternei metalice


3

Q p=k A t med 10 [ kJ / arj ]


unde:
k- coeficient total de transfer termic, [W/m2K]
A- aria total a cisternei metalice, [m2] A = 56,52 m2

tmed -diferena ntre temperatura mustului i temperatura mediului exterior, [C]


tmust = 15C
text = 12C
- timpul de fermentare, [s]
= 14 zile
Coeficientul total de transfer termic de cldur se calculeaz cu formula:
k=

1
[ W /m2 K ]
1 p 1
+ +
1 p 2

unde:
1 - coeficient parial de transfer termic prin convecie liber de la must la pereii
vasului, [W/m2K]

2 - coeficient parial de transfer termic prin convecie liber de la pereii vasului la


mediul nconjurtor, [W/m2K]
p- grosimea peretelui, [m] ;
p- conductivitatea termic a materialului din care este construit cisterna, [W/mK]
Nu=

1 d e

unde:
de

- diametru echivalent, m;

de = D = 3m

Gr=

g d3
g d3

t=
t
2
2

()

unde:
Gr- criteriul Grashoff;
g - acceleraia gravitaional, [m/s2];
-

vscozitatea cinematic a vinului, [m2/s];

- coeficient de dilatare volumic,


= 2,06610-4 K-1

t - diferena de temperatur dintre must i temperatura suprafeei peretelui, [C];


Caracteristicile termofizice ale vinului la temperatura de 15C sunt:
t=15C=1028 kg/m3; c=3726,2 J/kgK; =0,40 W/mK; =2,75610-3Pas [Viorica
Maria Macovei Culegere de caracteristici termofizice pentru biotehnologie i industria
alimentar]
9,81 33
Gr=
2,066 104 1=7613614643
3 2
2,756 10
1028

Pr=

c 3726,2 2,756 10
=
25,67

0,4

unde:
c - cldura specific a vinului la 15C, J/kgK;
- vscozitatea dinamic a vinului la 15C, Pas;

- conductivitatea termic a vinului la 15C, W/mK;


GrPr=195468272583,12
Pentru GrPr > 109 => regim turbulent: c=0,135 n=0,33
Nu=c ( Gr Pr )

Nu=0,135 ( 195468272583,12 )0,33=718,44


1=

Nu 718,44 0,4
=
=95,79 [ W /m2 K ]
de
3

La calculul pierderilor de cldur la aparatele care se gsesc n spaii nchise la


temperaturi ale suprafeei de pn la 15C, se utilizeaz formula:
2=9,74+ 0,07 t
t=15-12=3C
2=9,74+ 0,07 3=9,95 [ W /m2 K ]
k=

1
1
=
=8,97 [W /m 2 K ]
1
0,01
1
1 p 1
+
+
+ +
95,79
17,5
9,95
1 p 2

Q p=k A t med 103 [ kJ / arj ]


Q p=8,97 56,52 3 14 24 3600=1839241,081 [ kJ /arj ]
Qmi+ Qr=Q mf +Q p +Q p CO

Qmf =M mf c mf t mf
t mf =

Qmi+ Qr Q p Q p CO
M mf c mf

t mf =

1461466,52+3791895,617510684,591839241,08
25321,5 3,726

t mf =30,77 C
n concluzie se impune s se fac rcirea cisternei de fermentare utiliznd un sistem de
rcire, constituit dintr-o seprentin interioar prin care circul ap rece.

Qmi+ Qr=Q mf +Q p +Q p CO +Qrac


2

Qrac Qmi +Q rQmf Q pQ p CO

Qmf =M mf c mf t mf
Qmf =25321,50 3,726 22=2075654 [ kJ /arj ]
Qrac=1461466,52+3791895,6172075654510684,591839241,08
Q rac=827782,45 [ kJ /arj ]

Qrac=W a c a t a r

unde:
Wa - debitul apei de rcire a apei, kg/s;
ca - cldura specific a apei, kJ/ kgK;

ta - diferena de temperatur ntre temperatura apei la ieire i temperatura apei la


intare n cistern, C;

r -timpul aferent rcirii, s;


W a=

Q rac
827782,45
=
=0,055 kg / s
c a t a r 4,18 3 1209600

Bilanul termic la fermentaia mustului de tu II destinat obinerii de vin de consum current


se stabilete pentru un singur utilaj, unitatea de msur fiind arja i urmrete determinarea
temperaturii finale de fermentare.
Qmi+ Qr=Q mf +Q p +Q p CO

unde:
Qmi -cldura mustului, [kJ/arj]
Qr - cldura degajat din reacie, [kJ/arj]
Qmf - cldura ieit din must dup fermentare, [kJ/arj]
Qpp -cldura pierdut prin pereii vasului, [kJ/arj]
QpCO2 - cldura pierdut prin degajare de CO2, [kJ/arj]

Fermentarea are loc n cisterne metalice cu volum total de 20000 1. La fermentare se las un
gol de fermentare =0,90.
Vt=20000 1
Vu=Vt= 0,9020000=18 000 1
Cisternele metalice nu sunt standardizate.
Impunem H/D=l,5.
Volumul cisternei apreciat aproximativ cu un cilindru) este:
V=

D2
D2
D3
H=
1,5 D=
1,5
4
4
4

V =20000 l=20 m 3
D=

D=

4 V
1,5
4 20
=2,57 m
1,5

H=1,5 2,6=3,86 m
Aria total a cisternei este:
A=2 R H +2 R 2= D H +2

A= 2,57 3,86+

D2
D2
D
= D H +
= D H +
4
2
2

2,57
=41,49 m2
2

A. Cldura intrat cu mustul iniial


Qm=M m c m t m

unde:
Mm - arja de must care intr n cisterna de fermentare, [kg];
cm - capacitatea caloric masic a mustului, [J/kgK]
tm - temperatura de intrare a mustului, C
tm=15C
text = 12C

must =1107 kg/m3 pentru mustul de tu II la 15C ( V.Macovei , Culegere de caracteristici


termofizice pentru biotehnologie i industria alimentar" pag. 127).
M m=m V u=1107

18000
M m=19926 [ kg / arj ]
1000

cmust =3460 [J/kgK] pentru mustul de tu II la 15C ( V.Macovei , Culegere de


caracteristici termofizice pentru biotehnologie i industria alimentar" pag. 128).
Qm=19926 3460 15=1052541,135[kJ /arj]

B. Cantitatea de cldur degajat prin reacii biochimice


Qr=Qrf + Qrr
Qrf - cantitatea de cldur degajat la fermentare [kJ/arj]
Qrr- cantitatea de cldur degajat la respiraie [kJ/arj]
Reacia biochimic la fermentare este urmtoarea
C6 H 12 O6 2 C 2 H 5 OH +2 CO2 +23,5 kcal
Are loc eliberarea a 23,54,186=98,37 kJ/kg
Reacia biochimic la respiraie este urmtoarea:
C6 H 12 O6 6 CO 2 +6 H 2 O+674 kcal
Are loc eliberarea a 6744,186= 2821,364 kJ/kg
Coninutul n zahr al mustului este 200g/l. Masa de must dintr-o arj este de 19926 kg, iar
cantitatea de zahr dintr-o arj va fi de 3600 kg.
Zt=3600 [kg zahr/arj]

4% din

zahrul mustului va fi consumat pentru produi secundari i biomas

Z ps =

4
3600=144 [ kg/ arj ]
100

95% din zahrul mustului va fi transformat n alcool


Z f=

95
3600=3420 [ kg / arj ]
100

1% din zahrul mustului va fi folosit la respiraia drojdiilor

Zr=

1
3600=36 [ kg / arj ]
100

Se va calcula cantitatea de cldur degajat la fermentaie:


C6 H 12 O6 2 C 2 H 5 OH +2 CO2 +23,5 kcal

180g zahr......244g CO2............................. 23,5kcal (23,54,186 = 98,37 kJ/kg)


1000g zahr...........x..........................................y
x = 488,88 g CO2
y = 546,50 kJ/kg
Qrf = y Z f =546,50 3420=1869030 [ kJ / arj ]

Se va calcula cantitatea de cldur degajat la respiraie:


C6 H 12 O6 6 CO 2 +6 H 2 O+674 kcal

180g zahr......644g CO2............................. 674 kcal (6744,186 =2821,36 kJ/kg)


1000g zahr...........a..........................................b
a =1466,67g CO2
b = 15674,22 kJ/kg
Qrr =b Zr =15674,22 36=564272 [ kJ /arj ]

Cantitatea de cldur degajat din reacie:


Qr=Qrf + Qrr =1869030+564272=2433302 kJ / arj

C. Cantitatea de cldur pierdut prin degajare de CO2


Q p CO =M CO umed cCO t CO
2

unde:
MCO2umed - cantitatea de CO2 umed degajat [ kJ/arj]
cCO2- capacitatea caloric masic a CO2 [j/kgK]
tCO2- temperatura dioxidului de carbon, tCO2= 15 C

M CO umed =M CO uscat + Pap + P alcool


2

M CO uscat =M CO f + M CO r
2

unde:
MCO2f - cantitatea de CO2uscat degajat la fermentare, [kg/ arj]
MCO2r - cantitatea de CO2 degajat la respiraia drojdiilor, [kg/arj]
Se va calcula cantitatea de CO2 uscat degajat la fermentare din reacie, pentru cantitatea de
zahr necesar fermentaiei:
Fermentare:
180 kg C6H12O6................................244 kg CO2
3420 C6Hl206....................................x
x= MCO2f =1672 [kg CO2]
din aceast cantitate 30% este reinut n must, deci:

M CO f =
2

70
1672=1170,4 [kg CO 2]
100

Se va calcula cantitatea de CO2 uscat degajat la respiraia drojdiilor, pentru cantitatea de


zahr necesar la respiraia drojdiilor:
Respiraie:
180 kg C6 H l2O6.......................644kg CO2
36 kg C6H12O6...............................y
y= MCO2r= 52,8 [kg CO2]
M CO uscat =M CO f + M CO r =1170,4 +52,8=1223,2 [ kg /arj ]
2

Se calculeaz pierderile de alcool i ap pentru o arj:


Palc=30 M CO f x s
2

Pap =70 M CO f x s
2

unde:
xs -coninutul de umezeal al CO2
xs =0,00288 [kg/arj]
Palc=30 1170,4 0,0288=10,11 [ kg / arj ]

Pap =70 1170,4 0,0288=23,60 [ k g/ arj ]


M CO umed =M CO uscat + Pap + P alcool
2

M CO umed =1223,2+10,11 +23,60=1256,91 [ kg /arj ]


2

Q p CO =M CO umed cCO t CO
2

Q p CO =1256,91 0,9 18=320361,9


2

[ ]
kJ
arj

D. Cantitatea de cldur degajat prin pereii cisternei metalice


Q p=k A t med 103 [ kJ / arj ]
unde:
k- coeficient total de transfer termic, [W/m2K]
A- aria total a cisternei metalice, [m2] A = 41,49 m2

tmed -diferena ntre temperatura mustului i temperatura mediului exterior, [C]


tmust = 18C
text = 15C
- timpul de fermentare, [s]
= 14 zile
Coeficientul total de transfer termic de cldur se calculeaz cu formula:
k=

1
[ W /m2 K ]
1 p 1
+ +
1 p 2

unde:
1 - coeficient parial de transfer termic prin convecie liber de la must la pereii vasului,
[W/m2K]
2 - coeficient parial de transfer termic prin convecie liber de la pereii vasului la mediul
nconjurtor, [W/m2K]
p- grosimea peretelui, [m] ;
p- conductivitatea termic a materialului din care este construit cisterna, [W/mK]

Nu=

1 d e

unde:
de

- diametru echivalent, m;

de = D = 3m

g d3
g d3
Gr= 2 t=
t

()

unde:
Gr- criteriul Grashoff;
g - acceleraia gravitaional, [m/s2];

- vscozitatea cinematic a vinului, [m2/s];

- coeficient de dilatare volumic,


= 2,06610-4 K-1

t - diferena de temperatur dintre must i temperatura suprafeei peretelui, [C];


Caracteristicile termofizice ale vinului la temperatura de 15C sunt:
t=15C=1107 kg/m3; c=3481 J/kgK; =0,47 W/mK; =1,9610-3 Pas [Viorica Maria
Macovei -Culegere de caracteristici termofizice pentru biotehnologii i industrie alimentar]
3

Gr=

9,81 2,57
2,066 104 1=17456058463
3 2
1,96 10
1107

Pr=

c 3481 1,96 10
=
=14,51

0,47

unde:
c - cldura specific a vinului la 18C, J/kgK;
- vscozitatea dinamic a vinului la 18C, Pas;
- conductivitatea termic a vinului la 18C, W/mK;
GrPr=253401058382,01
Pentru GrPr > 109 => regim turbulent: c=0,135 n=0,33
Nu=c ( Gr Pr )n

Nu=0,135 ( 253401058382,01 )
1=

0,33

=782,7

Nu 718,44 0,4
=
=122,62 [ W /m2 K ]
de
3

La calculul pierderilor de cldur la aparatele care se gsesc n spaii nchise la temperaturi


ale suprafeei de pn la 15C, se utilizeaz formula:
2=9,74+ 0,07 t
t=18-15=3C
2=9,74+ 0,07 3=9,95 [ W /m2 K ]
k=

1
1
=
=9,16 [ W /m2 K ]
1
0,01 1
1 p 1
+
+
+ +
1 p 2 122,62 17,5 9,95

Q p=k A t med 103 [ kJ / arj ]


Q p=9,16 41,49 3 14 24 3600=1378574824 [ kJ /arj ]
Qmi+ Qr=Q mf +Q p +Q p CO

Qmf =M mf c mf t mf
t mf =

Qmi+ Qr Q p Q p CO
M mf c mf

t mf =

1052541,135+ 24333021378574824320361,9
19926 3481

t mf =30,08 C
n concluzie se impune s se fac rcirea cisternei de fermentare utiliznd un sistem de rcire,
constituit dintr-o seprentin interioar prin care circul ap rece.
Qmi+ Qr=Q mf +Q p +Q p CO +Q rac
2

Qrac Qmi+Q rQmf Q pQ p CO

Qmf =M mf c mf t mf

Qmf =19926 3700 18=1327071,6 [ kJ /arj ]


Qrac=1052541,135+24333021327071,61378574824320361,9
Qrac=759834,81 [ kJ / arj ]

Qrac=W a c a t a r

unde:
Wa - debitul apei de rcire a apei, kg/s;
ca - cldura specific a apei, kJ/ kgK;

ta - diferena de temperatur ntre temperatura apei la ieire i temperatura apei la intare n


cistern, C;

r -timpul aferent rcirii, s;


W a=

Q rac
759834,81
=
=0,05 kg /s
c a t a r 4,18 3 1209600

Bilanul termic la fermentaie mustului de tu III destinat obinerii de vin pentru industrie se
stabilete pentru un singur utilaj, unitatea de msur fiind arja i urmrete determinarea
temperaturii finale de fermentare.
Qmi+ Qr=Q mf +Q p +Q p CO

unde:
Qmi -cldura mustului, [kJ/arj]
Qr - cldura degajat din reacie, [kJ/arj]
Qmf - cldura ieit din must dup fermentare, [kJ/arj]
Qpp - cldura pierdut prin pereii vasului, [kJ/arj]
QpCO2 - cldura pierdut prin degajare de CO2, [kJ/arj]
Fermentarea are loc n cisterne metalice cu volum total de 15 000 1. La fermentare se las un
gol de fermentare =0,95.
Vt=15 000 1
Vu=Vt= 0,9515000=14250 1
Cisternele metalice nu sunt standardizate.

Impunem H/D=l,5.
Volumul cisternei apreciat aproximativ cu un cilindru) este:
V=

D2
D2
D3
H=
1,5 D=
1,5
4
4
4

V =15000 l=15 m 3
D=

D=

4 V
1,5
4 15
=2,34 m
1,5

H=1,5 2,34=3,5 m
Aria total a cisternei este:
A=2 R H +2 R 2= D H +2

A= 2,34 3,5+

D2
D2
D
= D H +
= D H +
4
2
2

2,34
=34,25 m2
2

A. Cldura intrat cu mustul iniial


Qm=M m c m t m

unde:
Mm - arja de must care intr n cisterna de fermentare, [kg];
cm - capacitatea caloric masic a mustului, [J/kgK]
tm - temperatura de intrare a mustului, C
tm=18C
text = 15C

must =1085 kg/m3 pentru mustul de tu III 15C ( V.Macovei , Culegere de caracteristici
termofizice pentru biotehnologie i industria alimentar" pag. 127).
M m=m V u=1085

14250
M m =15418,5 [ kg/ arj ]
1000

cmust =3460 [J/kgK] pentru mustul de tu III 15C ( V.Macovei , Culegere de caracteristici
termofizice pentru biotehnologie i industria alimentar" pag. 128).

Qm=15418,5 3460 15=814443,72[kJ / arj]

B. Cantitatea de cldur degajat prin reacii biochimice


Qr=Qrf + Qrr
Qrf - cantitatea de cldur degajat la fermentare [kJ/arj]
Qrr- cantitatea de cldur degajat la respiraie [kJ/arj]
Reacia biochimic la fermentare este urmtoarea:
C6 H 12 O6 2 C 2 H 5 OH +2 CO2 +23,5 kcal
Are loc eliberarea a 23,54,186=98,37 kJ/kg
Reacia biochimic la respiraie este urmtoarea:
C6 H 12 O6 6 CO 2 +6 H 2 O+674 kcal
Are loc eliberarea a 6744,186= 2821,364 kJ/kg
Coninutul n zahr al mustului este 200g/l. Masa de must dintr-o arj este de 19926 kg, iar
cantitatea de zahr dintr-o arj va fi de 3600 kg.
Zt=3600 [kg zahr/arj]

4% din

zahrul mustului va fi consumat pentru produi secundari i biomas

Z ps =

4
2137,5=85,5 [ kg / arj ]
100

95% din zahrul mustului va fi transformat n alcool


Z f=

95
2137,5=2030,63 [ kg / arj ]
100

1% din zahrul mustului va fi folosit la respiraia drojdiilor


Zr=

1
2137,5=21,38 [ kg/ arj ]
100

Se va calcula cantitatea de cldur degajat la fermentaie:


C6 H 12 O6 2 C 2 H 5 OH +2 CO2 +23,5 kcal

180g zahr......244g CO2............................. 23,5kcal (23,54,186 = 98,37 kJ/kg)

1000g zahr...........x..........................................y
x = 488,88 g CO2
y = 546,50 kJ/kg
Qrf = y Z f =546,50 2030,63=1109736,56 [ kJ /arj ]

Se va calcula cantitatea de cldur degajat la respiraie:


C6 H 12 O6 6 CO 2 +6 H 2 O+674 kcal

180g zahr......644g CO2............................. 674 kcal (6744,186 =2821,36 kJ/kg)


1000g zahr...........a..........................................b
a =1466,67g CO2
b = 15674,22 kJ/kg
Qrr =b Zr =15674,22 21,38=335036,5 [ kJ / arj ]

Cantitatea de cldur degajat din reacie:


Qr=Qrf + Qrr =1109736,56+ 335036,5=1444773,063 kJ /arj

C.Cantitatea de cldur pierdut prin degajare de CO2


Q p CO =M CO umed cCO t CO
2

unde:
MCO2umed - cantitatea de CO2 umed degajat [ kJ/arj]
cCO2- capacitatea caloric masic a CO2 [j/kgK]
tCO2- temperatura dioxidului de carbon, tCO2= 15 C
M CO umed =M CO uscat + Pap + P alcool
2

M CO uscat =M CO f + M CO r
2

unde:
MCO2f - cantitatea de CO2uscat degajat la fermentare, [kg/ arj]
MCO2r - cantitatea de CO2 degajat la respiraia drojdiilor, [kg/arj]

Se va calcula cantitatea de CO2 uscat degajat la fermentare din reacie, pentru cantitatea de
zahr necesar fermentaiei:
Fermentare:
180 kg C6H12O6................................244 kg CO2
2030,63 C6Hl206...............................x
x= MCO2f =992,75 [kg CO2]
din aceast cantitate 30% este reinut n must, deci:

M CO f =
2

70
992,75=694,92[kg CO 2]
100

Se va calcula cantitatea de CO2 uscat degajat la respiraia drojdiilor, pentru cantitatea de


zahr necesar la respiraia drojdiilor:
Respiraie:
180 kg C6 H l2O6.......................644kg CO2
21,38 kg C 6 H 1 2 O 6 .......................y
y= MCO2r= 31,35 [kg CO2]
M CO uscat =M CO f + M CO r =694,92+31,35=726,28 [ kg /arj ]
2

Se calculeaz pierderile de alcool i ap pentru o arj:


Palc=30 M CO f x s
2

Pap =70 M CO f x s
2

unde:
xs -coninutul de umezeal al CO2
xs =0,00288 [kg/arj]
Palc=30 694,92 0,0288=6 [ kg /arj ]
Pap =70 694,92 0,0288=14,01 [ kg /arj ]

M CO umed =M CO uscat + Pap + P alcool


2

M CO umed =726,28+6+14,01=746,29 [ kg /arj ]


2

Q p CO =M CO umed cCO t CO
2

Q p CO =746,29 0,9 18=312089,88 [ kJ / arj ]


2

C. Cantitatea de cldur degajat prin pereii cisternei metalice


3

Q p=k A t med 10 [ kJ / arj ]


unde:
k- coeficient total de transfer termic, [W/m2K]
A- aria total a cisternei metalice, [m2] A = 41,49 m2

tmed -diferena ntre temperatura mustului i temperatura mediului exterior, [C]


tmust = 18C
text = 15C
- timpul de fermentare, [s]
= 14 zile
Coeficientul total de transfer termic de cldur se calculeaz cu formula:
k=

1
[ W /m2 K ]
1 p 1
+ +
1 p 2

unde:
1 - coeficient parial de transfer termic prin convecie liber de la must la pereii vasului,
[W/m2K]
2 - coeficient parial de transfer termic prin convecie liber de la pereii vasului la mediul
nconjurtor, [W/m2K]
p- grosimea peretelui, [m] ;
p- conductivitatea termic a materialului din care este construit cisterna, [W/mK]
Nu=

1 d e

unde:
de

- diametru echivalent, m;

de = D = 3m

Gr=

g d3
g d3

t=
t
2
2

()

unde:
Gr- criteriul Grashoff;
g - acceleraia gravitaional, [m/s2];

- vscozitatea cinematic a vinului, [m2/s];

- coeficient de dilatare volumic,


= 2,06610-4 K-1

t - diferena de temperatur dintre must i temperatura suprafeei peretelui, [C];


Caracteristicile termofizice ale vinului la temperatura de 18C sunt:
t=15C=1085 kg/m3; c=3460 J/kgK; =0,4 W/mK; =2,610-3 Pas [Viorica Maria
Macovei -Culegere de caracteristici termofizice pentru biotehnologii i industrie alimentar]
3

Gr=

9,81 2,34
2,066 104 1=952962627
3 2
1,96 10
1085

Pr=

c 3460 2,6 10
=
=22,49

0,4

unde:
c - cldura specific a vinului la 18C, J/kgK;
- vscozitatea dinamic a vinului la 18C, Pas;
- conductivitatea termic a vinului la 18C, W/mK;
GrPr=214321294914,60
Pentru GrPr > 109 => regim turbulent: c=0,135 n=0,33
Nu=c ( Gr Pr )n
Nu=0,135 ( 214321294914,60 )
1=

0,33

=740,6

Nu 740,6 0,4
=
=98,74 [ W /m2 K ]
de
2,34

La calculul pierderilor de cldur la aparatele care se gsesc n spaii nchise la temperaturi


ale suprafeei de pn la 15C, se utilizeaz formula:

2=9,74+ 0,07 t
t=18-15=3C
2=9,74+ 0,07 3=9,95 [ W /m2 K ]
k=

1
1
=
=8,99 [ W /m2 K ]
1
0,01
1
1 p 1
+
+
+ +
1 p 2 98,74 17,5 9,95

Q p=k A t med 103 [ kJ / arj ]


Q p=8,99 34,25 3 14 24 3600=1117810,59 [ kJ /arj ]
Qmi+ Qr=Q mf +Q p +Q p CO

Qmf =M mf c mf t mf
t mf =

Qmi+ Qr Q p Q p CO
M mf c mf

t mf =

814443,71+ 1444773,061117810,59312089,88
15418,5 3460

t mf =19,8 C
n concluzie se impune s se fac rcirea cisternei de fermentare utiliznd un sistem de rcire,
constituit dintr-o seprentin interioar prin care circul ap rece.
Qmi+ Qr=Q mf +Q p +Q p CO +Q rac
2

Qrac Qmi+Q rQmf Q pQ p CO

Qmf =M mf c mf t mf
Qmf =15418,5 3700 18=1026872,1 [ kJ /arj ]

Qrac=814443,71+1444773,061117810,59312089,881026872,1
Qrac=102444,21 [ kJ / arj ]

Qrac=W a c a t a r

unde:
Wa - debitul apei de rcire a apei, kg/s;
ca - cldura specific a apei, kJ/ kgK;

ta - diferena de temperatur ntre temperatura apei la ieire i temperatura apei la intare n


cistern, C;

r -timpul aferent rcirii, s;


W a=

Q rac
102444,21
=
=0,0067 kg /s
c a t a r 4,18 3 1209600