Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

COALA CU CLS. I-VIII SHTENI


Profesor: ISTROIU GEORGIANA CRISTINA
Obiectul: LIMBA ROMN
Aria curricular: LIMB I COMUNICARE
Clasa: a V-a
Unitatea de nvare: PORTRETUL
Subiectul leciei: Mihai Viteazul de Nicolae Blcescu explorarea textului
(ntmplri, narator, personaje, moduri de expunere)
Tipul leciei: mixt (actualizarea unor cunotine mai vechi i nsuirea de noi
cunotine)
Data: 25. 03. 2009
Durata: 50 de minute
OBIECTIVE CADRU:- dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral;
- dezvoltarea capacitii de exprimare oral;
- dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris;
- dezvoltarea capacitii de exprimare scris.
OBIECTIVE DE REFERIN: 1.2 S identifice secvenele de dialog, de naraiune
i de descriere dintr-un mesaj oral;
2.1 S realizeze nlnuirea clar a ideilor ntr-un mesaj oral;
2.5 S manifeste interes pentru participarea la un act de comunicare;
3.1 S identifice ideile principale dup citirea global a unui text;
3.2 S recunosc modurile de expunere utilizate ntr-un text narativ;
3.5 S manifeste curiozitate i interes fa de activitatea de lectur,
adaptndu-se la situaia concret de lectur;
1

4.4 S manifeste interes fa de redactarea unui text.


OBIECTIVE OPERAIONALE:
COGNITIVE: la sfritul orei elevii vor fi capabili:
- S citeasc fluent i expresiv un fragment dintr-un text literar;
- S formuleze ideile principale ale unui text literar narativ;
- S recunoasc modurile de expunere dintr-un text literar narativ;
- S identifice autorul, naratorul i personajele din textul narativ;
- S identifice etapele naraiunii.
AFECTIVE:

- S manifeste interes pentru lectur;

- S i dezvolte gndirea creatoare prin receptarea textului literar.


CONINUTURI:
- textul literar Mihai Viteazul, fragment din Romnii supt Mihai-Voievod
Viteazul de Nicolae Blcescu;
- modurile de expunere;
- textul narativ: narator, aciune, personaje;
- etapele naraiunii.
STRATEGIA DIDACTIC
1) METODE I PROCEDEE: Se vor folosi alternativ sau combinat diferite
metode: brainstorming-ul, nvarea prin descoperire, lucrul cu manualul,
conversaia euristic, metoda tiu Vreau s tiu Am nvat, jocul de rol.
2) FORME DE ORGANIZARE: -activitate frontal;
-activitate individual;
-activitate pe grupe de elevi (perechi).

3) MATERIALE I MIJLOACE: manualul, fie de lucru, tabla, creta.

4) RESURSE: - capacitatea de receptare a elevilor;


- cunotinele nsuite anterior de elevi;
- locul: sala de clas;
- timp de lucru: 50 de minute.
5) MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian: Limba romn
manual pentru clasa a V-a, Ed Humanitas, Bucureti, 2003
- Parfene, C.- Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal.
Ghid teoretico-aplicativ, Ed. Polirom, Iai, 1999;
SCENARIUL DIDACTIC
A) MOMENT ORGANIZATORIC: Profesorul consemneaz absenii i i
mobilizeaz pe elevi n restabilirea ordinii; elevii i pregtesc materialele necesare
nceperii activitii.
B) ACTUALIZAREA CUNOTINELOR: Profesorul verific tema pe care
elevii au avut-o pentru acas (planul dezvoltat de idei), corectnd eventualele greeli i
fcnd aprecieri pozitive asupra temelor bine efectuate.
C) CAPTAREA ATENIEI: Prin brainstorming, elevii dau flux tuturor ideilor
care le vin n minte atunci cnd se gndesc la sintagma text literar. Profesorul scrie pe
tabl aceast sintagm mpreun cu ideile elevilor, formnd astfel un ciorchine.

Prin conversaie euristic profesorul i dirijeaz pe elevi ctre concluzia c textul


pe care l-au citit ora trecut, respectiv fragmentul Mihai Viteazul din opera Romnii
supt Mihai-Voievod Viteazul este un text literar.
D) ANUNAREA SUBIECTULUI: Profesorul anun subiectul leciei, respectiv
Mihai Viteazul explorarea textului, scriind pe tabl titlul i enunnd obiectivele
operaionale.
E) DIRIJAREA NVRII: Li se mpart elevilor fie de lucru pe care se afl
un tabel cu trei rubrici: tiu Vreau s tiu Am nvat. Pe prima coloan a tabelului,
respectiv la rubrica tiu elevii vor trebui s treac rspunsurile la ntrebrile aflate pe
fia de lucru nr. 2 ( Cine este autorul unui text?...Cine este naratorul unui text?...Cine
sunt personajele?...Care sunt modurile de expunere folosite ntr-un text literar?...La ce
persoan se poate realiza naraiunea ntr-un text literar narativ?...Care sunt etapele
naraiunii momentele subiectului...etc). Aadar, la rubrica tiu elevii vor nota toate
informaiile teoretice pe care ei le cunosc, informaii nsuite anterior n cadrul orelor de
Limba romn.
n cea de-a doua coloan, respectiv la rubrica Vreau s tiu elevii, ndrumai de
profesor, vor pune ntrebri de genul: Cine este autorul textului aflat n discuie?...Dar
naratorul?...Care sunt personajele?...Ce moduri de expunere gsim n text?...n ce const
expoziiunea, intriga, desfurarea aciunii, punctul culminant, deznodmntul...etc.
n sfrit, n cea de-a treia coloan, respectiv la rubrica Am nvat, elevii, sub
supravegherea profesorului, vor rspunde la ntrebrile din a doua coloan cu
informaiile desprinse din textul Mihai Viteazul lucrnd n grupe de cte doi,
respectiv cu colegul de banc. Completarea primei coloane se va face individual,
rspunsurile fiind descoperite prin activitate frontal i prin conversaie euristic,
urmnd ca cea de-a treia coloan, respectiv rspunsurile avnd ca punct de plecare
textul, s fie completat n urma activitii pe grupe de elevi. Prin sondaj, se va verifica
4

rezultatul activitii, urmnd ca profesorul s completeze, pe tabl, tabelul pe care elevii


l au pe fiele de lucru.
F) ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI: se va face pe tot parcursul orei prin
aprecieri verbale ale profesorului. Rspunsurile bune vor fi notate.
G) EVALUAREA FORMATIV: va consta ntr-un joc de rol: ca s dovedeasc
nelegerea textului, elevii vor fi solicitai s intre n pielea fiecrui personaj n parte i
s povesteasc textul din perspectiva acelui personaj. Astfel, un elev va povesti totul din
perspectiva lui Mihai, unul din perspectiva lui Alexandru Vod, altul din perspectiva
clului.
H) ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI: se va realiza prin
activitate independent, respectiv tema pentru acas care va consta n rezumarea
fragmentului din manual.

Mihai Viteazul fragment din Romnii supt Mihai


Voievod Viteazul de Nicolae Blcescu

TIU

VREAU S TIU

Exemplu: AUTORUL

Cine este autorul

este acea persoan

fragmentului

care scrie textul.


NARATORUL este ...

AM NVAT

Mihai Viteazul?
Cine este
naratorul?

PERSONAJUL
este ...

Care sunt
personajele din
text?

MODURILE DE
EXPUNERE sunt...

Care sunt modurile


de expunere
folosite n text?

NARAIUNEA SE
POATE REALIZA...
1.

La ce persoan se
realizeaz

2.

naraiunea n textul
dat?

TIU
ETAPELE
NARAIUNII sunt:
1.

VREAU S TIU

AM NVAT

Care sunt
ntmplrile din

1.

text care
corespund fiecrei
etape?

2.

2.
3.
3.
4.
4.
5.
5.

Fi de lucru nr 2. TIU-:
1.

Cine este autorul unui text literar?

2.

Cine este naratorul ntr-un text

literar?
3.

Cine este personajul?

4.

Care sunt modurile de expunere

dintr-un text literar?


5.

La ce persoan se poate realiza

naraiunea ntr-un text literar?


6.

Care sunt etapele naraiunii ntr-un

text narativ?