Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect de activitate

integrata
GPP LECHINTA
Grupa Dalmaienilor- mic
5 martie 2014

Mama,
Te

iubesc!....

-1-

prof. .........................
Tema anual:,, Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?
Proiectul tematic: ,,Vestitorii primverii
Subtema:,,E ziua ta, micu drag!
Tema activitii: ,,Cadoul pentru mama mea
Forma de realizare: Activitate integrat(ADP+ADE+ALA)
Forma de organizare: Frontal, individual, pe microgrupuri
Tipul de activitate: predare-nvare
Durata: o zi

Elementele componente ale activitii integrate


I.
Activiti de dezvoltare personal (ADP)
1. Rutine- ntlnirea de diminea:Gingasi ghiocei( prezena, salutul, calendarul naturii,
imprtairea cu ceilali, activitatea de grup, noutatea zilei);
-Oferim cadouri deprinderea de a oferii cadouri;
-Sunt aici- deprinderea de a se anunta cand vrea sa raspunda;
2. Tranziii- jocuri cu text i cnt, recitative:Primvara a sosit, Vine , vine primvara,Eu
locomotiv sunt
II.Activiti pe domenii experieniale (ADE)
1. Domeniul Limb i Comunicare- lectura educatoarei Cadoul Danielei de Florica Maria
Pop - comunicare de noi cunotine
2. Domeniul Estetic si Creativ- Ghiocei pentru mama dactilopictura (tulpina i frunza)
III.Activiti liber alese
1.Centre de interes:
tiin- Din jumtate-ntreg-joc de mas
Art-Cadou pentru mama-lipire
Construcii- Floare pentru mama-floricele colorate din material mrunt
2.Joc de micare: Lan-lan
Scopul activitii/obictiv general:
Informativ:Formarea capacittii de a asculta o poveste, retinnd ideile principale;
Formativ:Dezvoltarea abilitilor practice i a gustului estetic;
Educativ:Cultivarea sentimentului de dragoste i recunotin pentru mama.

-2-

Obiective operationale:

Activiti de dezvoltare personal- ntlnirea de diminea


- s salute colegii de grup i educatoarea;
- s participe efectiv i afectiv la ntlnirea de diminea ascultnd , punnd ntrebari , colabornd.

Activiti pe domenii experieniale


1. Domeniul Limb i Comunicare
-s urmareasc firul povetii, concomitent cu materialul concret-intuitiv;
- s redea cu ajutorul imaginilor i al ntrebrilor principalele momente ale povetii;
2. Domeniul Estetic si Creativ
- s picteze tulpina i frunza ghiocelului folosind tehnica dactilopicturii;

Activiti liber alese


tiin- Din jumatate-ntreg-joc de mas
- s mbine corect jetoanele pentru a reface imaginea iniial;
- s descrie imaginea obinut;
Art- Cadou pentru mama-lipire
- s decoreze cutiile de cadouri pentru mama , liber-creativ;
Construcii- Floare pentru mama-floricele colorate
- s mbine materialul mrunt pentru a obine flori colorate pentru mama;
Joc de micare-Lan-lan
-s respecte regulile jocului.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee:
- lectura educatoarei, conversaia, explicaia, demonstraia, munca independent, problematizarea,
mna oarb, jocul.
Mijloace de nvmnt:
- panoul cu calendarul naturii,cutia cu surprize, imagini reprezentative din poveste, medalioane cu
flori(ghiocei, lalele, zambile), acuarele, erveele, fie, fia model, jetoane, ornamente, cadouri , lipici,
panou, recompense, ghiocei .
Forme de evaluare: iniial, formativ
-33

Metode de evaluare:observarea curent, aprecieri verbale, verificarea lucrrilor realizate

SCENARIUL ACTIVITII

Activitatea va debuta cu ntlnirea de diminea.


Intram in sala de grup cu cntecul:
Primvara a sosit
Si cmpia a-nverzit
Iu, iu, iu i tra, la ,la
Cu toti ne vom bucura
Iu ,iu,iu i tra, la, la
Cu toi ne vom bucura.
Copiii se vor aeza n form de semicerc , pentru a stabili un contact vizual cu toi copiii
grupei.
Salutul:
Educatoarea:
Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit,
n semicerc s ne adunam
Cu toi s ne salutam
Bun dimineaa!
Ne bucurm ca suntem aici
A-nceput o nou zi
Bun dimineaa, copii!
Copiii se vor saluta unii pe alii, pe rnd utiliznd formula de salut Bun dimineaa! Eu sunt
ghiocelul..... Salutul ncepe de la educatoare i se termin tot la ea.
Prezena
- un copil va iei la panou i va aseza fotografiile copiilor prezeni la rubrica de prezeni , iar a
celor abseni n partea de jos a panoului , la rubrica de abseni.
Calendarul naturii
- copiii reactualizeaz Calendarul naturii amintind n ce anotimp suntem, n ce lun, n ce zi
a sptmnii i n ce dat, marcnd i schimbrile meteo, dac este necesar.
mprtirea cu ceilali
-voi desemna un copil ca fiind povestitorul zilei , care ne va povesti despre mama lui.
Activitatea de grup
Dac vreau s cresc voinic,
Fac gimnastic de mic
Merg n pas alergtor,
Sar apoi ntr-un picior.
M opresc , respir uor
ntind braele s zbor
Toat lumea e a mea
Cnd m-aez jos la podea
-4-

sta-i doar un nceput


Ia privii ct am crescut!

Noutatea zilei
n continuare, voi anuna copiii c m-am intlnit n acea diminea , venind spre grdini , cu o
feti , pe nume Daniela, care mi-a dat o cutie de cadouri s v-o aduc vou,copiilor din grupa mic.
Anun tema zilei (Pentru c am primit o cutie de cadouri de la Daniela i am discutat c n aceast lun
o srbtorim pe cea mai drag fiin de pe pmnt-mama- propun ca activitatea pe ziua de astzi s se
numeasc Cadoul pentru mama , suntei de acord? Desfacem cutia cu surprize i gsim n interiorul
ei o poveste i planele povetii. Voi enuna obiectivele activitii: Daniela m-a rugat s v citesc
povestea ei, i pe voi v roag s o ascultai cu atenie , s-i reinei titlul, autorul i momentele
principale ale aciunii, deasemenea ea a mai pregtit ceva surprize pentru voi , dar pentru ca voi s
primii acele surprize trebuie s pictam ghiocelul folosind tehnica dactilopicturii, s mbinm jetoane
pentru a forma imagini cu posibile cadouri pentru mmici,s realizm flori pentru mama i s
decoram cadouri pentru mame.
Tranziie: Primvara a sosit-joc cu text i cnt.
Copiii se aeaz apoi pe scunele, n semicerc i ascult povesteaCadoul Danielei.
Citesc copiilor povestea clar , cursiv, expresiv, respectnd tonul i mimica i le prezint imagini
sugestive din poveste.
Prin mimic i gestic voi reda starea sufleteasc a personajelor. Prin intensitatea timbrului
vocal voi ncerca s creez o atmosfer propice captrii ateniei copiilor asupra succesiunii
evenimentelor povestirii.
Voi explica sensul cuvintelor noi : cochet= elegant , ngrijit; neputincioas=neajutorat.
i ntreb: Cum se numete povestea pe care v-am citit-o?,V-a plcut povestea?, Ce v-a
plcut cel mai mult? De ce? Pe baza planelor vor povesti cu cuvintele lor momentele principale ale
aciunii.
Prin tranziia:Vine, vine primvara
Se aterne toat ara
Floricele pe cmpii
Hai s le pictm co pii , copiii se deplaseaz , aezndu-se n ordine la msue,
pentru urmtoarea activitate. Intuiesc materialul de pe msue i activitatea ce urmeaz s o
desfurm.Voi descoperi plana model i le voi explica tehnica de lucru , urmat de enunarea
obiectivelor operaionale.
Se execut exerciiile de nclzire a muchilor mici ai minii: salutul degetelor, nvrtim
morica, plou, cntm la pian.
Copiii ncep s lucreze individual iar eu voi oferi sprijin acolo unde este nevoie.
n timp ce lucreaz copiii vor cnta un cntecel despre mama.
Dup finalizarea lucrrilor, acestea vor fi expuse n sal. Voi face aprecieri verbale cu privire la
modul cum au lucrat.
Prin tranziia Primvara a sosit copiii vor iei la baie.
n acest timp aranjez mobilierul pentru sectoare.
Prin procedeul mna oarb copiii primesc recompensele trimise de Daniela i se vor mpr i
pe sectoare.
Tranziie:Eu locomotiv sunt
Voi suntei vagoane
nirai frumos n rnd
Mergem la sectoare.
-5-

Pentru a o bucura i nveseli pe Daniela, prezint copiilor sectoarele de lucru, unde vom realiza
cadouri pentru mama:

tiin
Din jumtate-ntreg- diferite imagini reprezentnd posibile cadouri pentru mama
- copiii de la acest centru vor mbina jetoanele pentru a reface imaginea iniial, iar la sfrit
vor descrie ce reprezint imaginea obinut.
Arta
Cadoul pentru mama- lipire
- pentru decorare, copiii vor lipi diferite modele obinute cu perforatoare
Construcii
Floare pentru mama-floricele colorate
- din material mrunt , copiii vor realiza flori pentru mamele lor.
Dup desfurarea activitilor de la sectoare, voi face aprecieri generale asupra participrii
copiilor la activitate. Lucrrile vor fi expuse pentru completarea decorului tematic din grup.
n ncheierea activitii se desfoar jocul de micare ,,Lan-lan.Copiii vor forma un cerc i
vor cnta versurile : Lan- lan ce mai lan
Lanul e de a
Paii de mtase
Iute, iute s pim
i pe..... s-l nvrtim.
Copilul menionat va fi nvrtit cu spatele spre cerc, se va cnta iari cntecul i un alt copil
va fi nvrtit , tot aa pn cnd se va cnta ultimul vers i cu toi s ne-nvrtim.

-6-

DESFURAREA ACTIVITII

Evenimentul
didactic

1.Momentul
organizatoric

2. Captarea
ateniei

Coninutul tiintific

Strategii
didactice

Evaluare

conversaia

-observarea
comportamentului
verbal i nonverbal;
-evaluare frontal;

Crearea condiiilor necesare bunei


desfurri a activitii:
-aerisirea slii de grup;
-amenajarea spaiului de desfurare a
activitii;
-pregtirea materialului demonstrativ i
distributiv;
-introducerea copiilor n sala de grup.;
Se
desfoar
ntlnirea
de
diminea
(salutul,
prezena,
calendarul naturii, mprtairea cu
ceilali, activitatea de grup, mesajul
zilei).Captarea ateniei se va face prin
descoperirea cutiei surpriz.

observaia

-710

Evenimentul
didactic

Coninutul tiintific

Strategii
didactice

Evaluare

explicaia

-observarea
comportamentului
verbal i nonverbal
al copiilor;

Odat cu citirea mesajului zilei anun


tema zilei Cadoul pentru mama
mea .

3. Anunarea
temei i a
obiectivelor

Voi anuna copiii c prin activitile pe


care le vom desfura n ntreaga zi
vom face cadouri pentru mama.Tot pe
nelesul copiiilor voi enuna i
obiectivele acestei activiti(vom asculta
n linite o poveste, vom picta ghiocei
pentru mama, vom lucra la sectoare i
nu n ultmul rnd ne vom relaxa cu
jocul:Lan-lan)

Tranziie:
Primvara a sosit
i cmpia a-nverzit
Iu , iu, iu i tra, la ,la
Cu toi ne vom bucura
Iu , iu , iu i tra , la, la, la
Cu toi ne vom bucura.

-8-

4. Dirijarea
nvrii

Voi citi povestea Cadoul Danielei de


Florica Maria Pop.(Anexa 1).
Doi copii repet titlul i autorul.
Citesc copiilor povestea clar, cursiv,
lectura
expresiv, respectnd tonul i
educatoarei
mimica.Prezint imagini sugestive din
poveste.Prin mimic i gestic voi reda
starea sufleteasc a personajelor. Prin
intensitatea timbrului vocal voi ncerca
s creez o atmosfer propice captrii
ateniei copiilor asupra ordinii n care
apar personajele n aciunea desfurat
n povestire.Pe parcursul povestirii voi
explica cuvintele necunoscute:
cochet=elegant, ngrijit;
explicaia
neputincioas=neajutorat.
Dupa ce amintim titlul povetii (Cadoul
Danielei) i voi ntreba V-a plcut
povestea?, Ce v-a plcut cel mai
conversaia
mult?De ce?iar cu ajutorul imaginilor
copiii vor reda momentele importante
ale povestirii, preciznd ordinea
evenimentelor.
Tranzitie
Vine, vine primvara
Se aterne toat ara
Floricele pe cmpii
Hai s le pictm copii.
Copiii se aeaz la msue pentrru
urmatoarea
activitate.
Intuiesc
materialul didactic aflat pe msue si
activitatea ce urmeaz a se desfura.
Introducerea n activitate o voi realiza
prezentnd plana model sub form de
surpriz. Explicaia i demonstraia explicaia
modului de lucru o voi face pe plana demonstraia
panou..Se execut exerciii de ncalzire
a muchilor mici ai minii.Copiii vor
ncepe s lucreze individual , iar eu voi
interveni acolo unde este nevoie.n timp
munca
ce lucreaz, copiii vor cnta un cntecel independent
despre
mama.
Dup
finalizarea
lucrrilor , acestea vor fi expuse n sala
de grup , iar eu voi face aprecieri
verbale cu privire la modul cum au
lucrat.
Prin tranziia : Primvara a sosit( joc
-9-

-observarea
comportamentului
verbal i nonverbal;

- evaluare frontal;

-evaluarea
individual;

-observarea modului
cum realizeaz
lucrarea folosind
tehnica
dactilopicturii
-aprecieri verbale

cu text si cnt) copiii plec la baie , n


timp ce eu aranjez mobilierul pentru
urmtoarea activitate.
La ntoarcere, n sala de grup prin
procedeul mna oarb copiii vor fi
mprii pe trei centre, cu ajutorul
medalioanelor cu flori:ghiocel ,lalea i
zambil. Prin tranziia:

5. Obinerea
performanei i
realizarea
feedback-ului

Eu locomotiv sunt
Voi suntei vagoane
nirai frumos n rnd
Mergem la sectoare.
Copiii se ndreapt spre sectoare.
Precolarii care vor avea n piept ghiocel
se vor opri la sectorul tiint , cei care
au n piept lalea vor merge la sectorul
Art ,iar cei care au n piept zambil
merg la sectorul Construcii.
Prezint copiilor sectoarele i cerinele
convorbirea
pentru fiecare sector n parte. Efectum
exerciii de nclzire a muchilor mici ai
minii(salutul
degetelor,
nvrtim
morica, plou-plou).Urez copiilor spor
la lucru. n timp ce copiii lucreaz i
supraveghez i ajut acolo unde este
nevoie.
tiin- Din jumtate-intreg- diferite
exerciiul
imagini specifice temei zilei
- se prezint modelul i tehnica de lucru;
- dup finalizarea sarcinii, copiii vor
descrie imaginile obinute;
Art- Cadou pentru mama- lipire
- se prezint modelul i tehnica de lucru;
-copii vor lipi pe cutiile de cadouri
munca
decupajele avute pe msue;
independent
Construcii- Floare pentru mama
-din material mrunt copiii vor realiza
flori pentru mame;
- vor descrie ce au realizat.
Fiecare copil va trece pe la celelalte
centre pentru a observa i aprecia
lucrrile executate de colegi. Copiii
apreciaz modul n care a fost realizat problematizarea
tema: calitatea lucrrii, respectarea
temei.

- 10 -

-observarea
interesului copiilor
pentru activitate;

-lucrarile copiilor;

-copiii analizeaz
obiectiv lucrrile
colegilor;

6. Evaluarea
performanelor

7. ncheierea
activitii

Dup ce au terminat de lucrat le voi


pune cteva ntrebri cu privire la
activitile desfurate:
Care a fost tema zilei de astzi?
Cum se numete povestea care am
conversaia
ascultat-o?
Ce am pictat noi astzi?
Ce am realizat noi la sectoare?
problematizarea
i asigur c mamele lor vor fi mndre de
ei, aa cum sunt i eu.
Se desfoar jocul de micare:Lanlan.
Copiii formeaz un cerc i se nvrt
roat inndu-se de mnue i
cntnd:Lan lan ce mai lan/ Lanul
e de aa/ Paii de mtase/ Iute , iute s
pim / i pe .......s-l nvrtim.
Copilul menionat va fi nvrtit cu
spatele spre cerc i din nou se va cnta ,
iar un alt copil va fi nvrtit pn cnd
se va cnta ultimul versi cu toi s nenvrtim.
Se fac aprecieri finale privind
comportamentul copiilor pe parcursul
ntregii zile.
Ofer recompense tuturor copiiilor.
Prin tranziia:Eu locomotiv sunt
copiii pleac n sala de mese.

-evaluare frontal si
individuala;

conversaia
jocul

-observarea
comportamentului
verbal i nonverbal;

jocul

- observarea
implicrii copiilor la
activitatea de joc;

conversaia

- evaluare frontal i
individual.

BIBLIOGRAFIE:
1 Curriculum pentru nvmntul precolar- prezentare i explicitri, Editura Didactica
Publishing House, Bucureti, 2009;
2 Lolica Ttaru (coordonator)- Educaia timpurie- ghid metodologic pentru aplicarea
curriculumului precolar, Editura Paralela 45, Piteti, 2009;
3 Silvia Breben i colaboratorii: Metode interactive de grup ghid metodic 60 metode i 200
aplicaii practice pentru nvmntul precolar, Editura Arves
4 http://www.didactic.ro

- 11 -

- 12 -

- 13 -