Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Unitatea colar: Grup colar Industrial Elie Radu Botoani


Profesor: Mtrescu Maria
Data: 28- IV-2006
Clasa: a X -a C
Aria curricular: Consiliere i orientare
Disciplina : Dirigenie
Tema: Ce trebuie fcut n caz de cutremur
Componenta: D: Educaia pentru securitatea personal.
Subcomponenta: D3: Educaia pentru protecia civil
Durata: 50 minute.
Locul desfurrii: Laboratorul de informatic.
Obiectivul int al activitii : Cunoaterea: cauzelor cutremurelor de pmnt,
gradului de intensitate, replicilor, protejarea n timpul unui cutremur, dup cutremur.
Obiective cadru: Elevul va fi capabil:
S apeleze la sprijinul instituiilor i misiunilor umanitare de protecie civil, n
caz de nevoie.
S recunoasc formele de manifestare a catastrofelor naturale.
S cunoasc diferite sisteme de alarmare a populaiei i s acioneze
difereniat , n funcie de tipul de alarm.
S aplice modalitile de intervenie i ocrotire a populaiei, n caz de
catastrofe naturale i rzboi.
STRATEGII DE REALIZARE
RESURSE
Resurse materiale: chestionare, dicionarul limbii romne,publicaii,
brouri,computer.
Resurse procedurale: conversaia, conversaia euristic, explicaia,dialogul,
expunerea cu lmurirea unor noiuni mai puin cunoscute, dezbaterea, studiu de caz,
problematizarea, descoperirea.
Produse ale activitii: Proiect didactic.
Forme de organizare a activitii: frontale, individuale.
Forme de dirijare a nvrii:
Dirijat de profesor sau prin materiale didactice.
Independent.
Bibliografie: 1) ndrumtorul comandantului: ghid cu instruciuni i metodologie de
lucru.
2) Pagina Web : www.vrancea.ro
Scenariul propriu zis
1) Organizarea clasei, n vederea desfurrii activitii.
Realizarea unei ambiane specifice,adaptat cerinelor activitii, asigurarea
ordinii i disciplinei n clas, care s favorizeze comunicarea, libertatea de expresie
i micare.
Efectuarea prezenei elevilor i motivarea absenelor efectuate de elevi, n cursul
sptmnii, pe baz de certificat medical i vizat de medicul de la cabinetul colar,
sau pe baza unei cereri, n condiiile prevzute de regulamentul colar.

Identificarea evenimentelor petrecute recent, n colectivul de elevi ai clasei i


analiza lor operativ, eventual dac se impune, stabilirea de msuri pentru
desfurarea eficient a activitilor instructiv/educative la clas. Precizarea unor
eventuale comunicri, anunuri care privesc viaa i activitatea colar i extracolar
a colectivului de elevi.
2) Motivarea elevilor.
n viziunea reformei colii romneti, o educaie se cere fcut printr-un parteneriat
activ, printr-o cooperare i conlucrare benefic.
Concepte cheie : principalele calamiti naturale ce se pot produce pe teritoriul
Romniei, cauzele i efectele lor, cutremurele de pmnt : cauze, consecine,
inainte de cutremur, in timpul cutremurului, dup cutremur.
3) Anunarea temei i obiectivului activitii.
Dirigintele informeaz elevii, despre titlul leciei:Ce trebuie fcut n caz de
cutremur, avnd ca scop principal : cunoaterea: cauzelor cutremurelor de pmnt,
gradului de intensitate, replicilor, protejarea n timpul unui cutremur, dup cutremur.
Notarea la tabl, a titlului temei, care a fost anunat din timp i stabilit de comun
acord cu elevii, i a obiectivelor specifice vizate.
Motto:1) Viaa mea este o lupt (Voltaire).
2) Good watch prevents misfortune(Paza bun trece primejdia rea
-limba englez).
3) In fair weather prepare for foul(Cnd e vreme frumoas pregtetete pentru vreme nefavorabil - limba englez ).
4) Write down the advice of him who loves you, though you like it not at
present( Ia aminte la sfatul celui care te iubete, dei nu-i place pe moment
-limba englez)
4) Desfurarea leciei .
Dup stabilirea linitii i rezolvrii problemelor curente, legate de situaia la
nvtur i disciplin, se trece la tema propriu-zis, Tema propus, este rezultatul
colaborrii dirigintelui cu elevii, n alegerea ei.
n prezentarea obiectivului activitii, dirigintele va solicita ateptrile elevilor, fa
de tema propus, cu posibilitatea reformulrii obiectivului, dac aceasta se impune.
Dirigintele prezint, punctele principale supuse dezbaterii :
I. Cutremure de pmnt:
a) Cauze;
b) Tipuri de cutremure;
II. Pregtirea pentru cutremur.
III. Cum s v protejai n timpul unui cutremur dac v aflai :
1) ntr-o cldire.
2) Afar.
3) ntr-un vehicul.
4) ntr-un loc public aglomerat.
5) La coal.
6) n autobuz.
IV. Dup cutremur.
Comentarii :
Punctul I, n totalitate, va fi prezentat de diriginte.
Punctele: II, III, IV vor fi prezentate(citite) de elevi, aflai n faa calculatoarelor,
pe rnd la, invitaia dirigintelui, accesnd pagina Web: www.vrancea.ro , la:
Ce trebuie fcut n caz de cutremur.
2

START
I. Cutremure de pmnt.
Calamitile naturale i catastrofele de mari proporii, sunt fenomene ale naturii sau
accidente( defeciuni) de ordin tehnic care se declaneaz brusc, uneori fr
avertisment i imposibil de detectat n timp, cu urmri grave i uneori dezastruoase
asupra oamenilor, animalelor i bunurilor materiale.
Calamitile naturale sunt acele fenomene dezastruoase de origine geofizic,
geologic sau meteorologic ce se produc, n marea lor majoritate, prin surprindere,
ca manifestri naturale.
Din categoria acestora fac parte ;
Cutremurele de pmnt.
Alunecrile de pamnt.
Inundaiile.
nzpezirile.
Avalanele.
Erupiile vulcanice.
Cicloanele i uraganele.
Tornadele.
Descrcrile electrice.
Cderile de meteorii.
Seceta.
Catastrofele sunt evenimente tragice, de mari proporii, provocate ndeosebi de
anumite defeciuni sau accidente cu caracter tehnic.
a) Cauze ale producerii cutremurelor de pmnt :
cele 12 plci pe care se afl dispuse continentele i oceanele, au o uoar
micare lateral, datorit plutirii lor pe stratul de magm. Micarea este
constant i este provocat de fore interne; n locurile de ntlnire se
produce o frecare a plcilor(care sunt blocate temporar), iar cnd fractura
rocilor elibereaz plcile, permindu-le s-i reia micarea, se produce
acea uria energie care st la baza cutremurelor;
producerea cutremurelor n cadrul aceleiai plci, n locurile unde structura
ei a fost slbit n timpul unei perioade mai vechi;
atunci cnd eantioanele de roc, supuse unor fore de frecare, se afl pe
punctul de a ceda i i mresc volumul datorit numrului mare de rupturi
anterioare.
Gradul de intensitate seismic este stabilit pe baza scrii MSK-76.
Numrul victimelor n rndul populaiei este condiionat de :
- ora producerii seismului;
- densitatea populaiei;
- gradul de rezisten al construciei( coeficientul antiseismic)
- densitatea construciilor;
- condiiile meteorologice.
Replicile sunt cutremure mai mici, care au loc n momentul n care plcile tectonice
se re-aaz ntr-o nou poziie. Replicile pot avea loc din cnd n cnd, dup ocul
iniial. Odat cu trecerea timpului, ele sunt tot mai slabe.
b) Tipuri de cutremure
3

Grad de
Intensitate
Efecte
I
II

III

IV

VI

Asupra oamenilor
Asupra
Asupra scoarei
i mediului
cldirilor
terestre
nconjurtor
Cutremur imperceptibil. Intensitatea
oscilaiilor rmne sub limita
sensibilitii oamenilor. Cutremurul
este detectat i nregistrat numai de
seismografe
Cutremur abia simit(foarte slab).
Oscilaiile seismice se simt de puini
oameni, care stau linitii n interiorul
locuinei.
Cutremur slab. Este simit de puini
oameni, care se afl n interiorul
locuinei sau afar. Oscilaiile sunt
asemntoare cu zguduirile produse
de trecerea unui autocamion uor.
Observatorii ateni remarc oscilaia
uoar a obiectelor atrnate, mult mai
pronunat la etajele superioare.
Cutremur moderat. Este simit de muli
oameni care se afl n interiorul sau
n afara locuinei. Din cei care dorm,
puini pot fi trezii dar nu se sperie.
Oscilaiile sunt asemntoare cu
zguduirile produse de trecerea unui
autocamion greu i ncrcat.
Ferestrele, uile i vesela zngne.
Pardoselile i pereii scrie, mobila
ncepe s uruie. Obiectele atrnate,
lichidul din vase oscileaz uor.
Cutremur suficient de puternic(detepttor)
Zguduire general a cldirilor. Este
Avarii uoare
simit de toi oamenii. Muli dintre cei
caracterizate prin fisuri
care dorm se trezesc. Puini oameni
n tencuial i
prsesc locuinele. Animalele sunt
desprinderea unor
nelinitite. Obiectele atrnate
buci mici de
n unele cazuri apar
oscileaz considerabil. Tablourile se
tencuial, la
schimbri n debitul
deplaseaz din loc. n cazuri rare
construciile de tip rural, izvoarelor.
pendulele se opresc. Anumite obiecte din piatr nefasonat,
fixate, pot fi deplasate. Uile i
crmid, chirpici,
ferestrele deschise se nchid i se
pmnt btut cu mortar
deschid cu zgomot. Din vasele
de lut, ciment sau piatr
umplute, deschise, lichidul se vars.
de var.
Cutremur puternic( provoac spaim)
Este simit de toi oamenii. Muli dintre
ei, aflai n interiorul cldirilor se
Fisuri i crpturi n
sperie i alearg afar. Puine
perei, desprinderea
Crpturi n terenurile
persoane i pierd echilibrul.
unor buci de
umede(lime 1 cm).
Animalele domestice, i prsesc
tencuial, cderea unor Surpturi n zonele
adposturile. Se pot sparge vase i
igle de pe acoperi,
muntoase. Modificri
obiecte din sticl. Cad tablourile de pe crpturi la courile de
ale debitului izvoarelor
perei. Mobila grea poate fi deplasat. fum la construciile din
i nivelului apei din
Se aude zgomotul clopotelor mici, n
crmid, schelet de
fntni.
clopotnie.
lemn i zidrie.
Cutremur foarte puternic
Crpturi mari i adnci La suprafaa apei se
n perei, desprinderea
formeaz valuri, apa

VII

VIII

IX

unor buci mari de


tencuial; cderea
Majoritatea oamenilor sunt speriai i
courilor de fum i
prsesc locuinele. Muli oameni i
distrugerea unor
mai menin cu greu echilibrul.
acoperiuri; surpri ale
prilor carosabile pe
pante abrupte; crpturi
n drumuri, distrugeri
ale poriunilor de
mbinare a conductelor.
Cutremur distrugtor
Crpturi mari n perei,
se rup diferite legturi
dintre elementele
construciei; unele
ziduri interioare sau de
Se provoac spaim i panic;
umplutur se
manifest nelinite chiar persoanele
prbuesc;unele cldiri(
care conduc autoturisme. Copacii se
pri de cldire) se
scutur puternic; uneori se rup ramuri prbuesc; se produce,
sau trunchiuri. Mobila grea se
n cazuri izolate,
deplaseaz i uneori se rstoarn.
ruperea poriunilor de
Lmpile suspendate se lovesc de
mbinare a
tavan i se avariaz.
construciilor,
monumentele i statuile
se deplaseaz i se
rsucesc; pietrele
funerare se rstoarn;
mprejmuirile de piatr
se prbuesc.
Cutremur devastator
Avariile i distrugerile
se amplific.
Monumentele i
coloanele se rstoarn.
Se produc avarii
Panic general.
importante ale
Avarii mari ale mobilei.
rezervoarelor artificiale
Animalele se agit i ip.
de ap, conductele
subterane sunt parial
distruse, se produce
deformarea inelor de
cale ferat i avarierea
prilor carosabile ale
drumurilor.
Cutremur nimicitor.
Distrugeri totale ale
cldirilor din mediul
rural i urban din clasa
celor fr proprieti
antiseismice. La
celelalte cldiri se
produc prbuiri
caracterizate prin
distrugerea unor pri
de construcie. Se
produce avarierea
critic a barajelor i
digurilor i avarii
importante la poduri i

lacurilor se tulbur ca
urmare a ridicrii
mlului. Se modific
nivelul apei din fntni
i debitul izvoarelor,
unele izvoare secate i
recapt debitul. Se
produc alunecri de
teren(soluri nisipoase
sau de pietri)

Se observ alunecri
de teren n zonele
depresionare i pe
pantele abrupte. Apar
crpturi n teren, cu
limea de civa
centimetri. Apa lacurilor
este tulbure. Apar noi
bazine de ap. Se
observ schimbarea
debitului n fntni.
Unele puuri secate se
umplu cu ap, iar altele
seac.

Se produc inundaii n
urma revrsrilor apelor
cu depuneri de nisip i
ml. Crpturile ating
limi de 10 cm, iar pe
pante i n malurile
rurilor mai mari de 10
cm. Au loc cderi de
roci i multe alunecri
i curgeri de terenuri.

Se produc crpturi n
terenuri, de la 10 cm,
pn la 1 m; fisuri largi
paralele cu albiile
cursurilor de ap; au
loc alunecri de teren
pe suprafee
considerabile; n
zonele au loc deplasri
ale maselor nisipoase
i mloase, are loc

XI

XII

II.

viaducte. Se produc
schimbarea nivelului
ruperi sau deformri ale apei din fntni, canale,
conductelor subterane.
lacuri, ruri, apar noi
inele de cale ferat se lacuri.
deformeaz, iar
pavajele drumurilor i
asfaltul prezint
suprafee ondulate.
Cutremur catastrofal
Avarii importante la
Deformaii importante
cldiri bine construite;
ale terenurilor sub
podurile, cile ferate,
form de crpturi largi,
oselele devin
fracturi i deplasri n
impracticabile,
plan orizontal i vetical.
distrugerea conductelor Alunecri de teren i
subterane i barajelor.
cderi de roci.
Cutremur care provoac modificarea reliefului( puternic catastrofal)
Suprafaa pmntului
este complet
schimbat. n terenuri
apar crpturi
considerabile i
Practic, toate
deplasri importante de
construciile de
teren n plan orizontal
suprafa i subterane
sau vetical. Au loc
sunt avariate puternic
cderi de roci, alunecri
sau distruse total.
de teren i prbuiri de
maluri pe suprafee
mari; rurile sunt barate
sau ndiguite n mod
natural, apar cderi de
ap i devieri ale
cursurilor de ap.

Pregtirea pentru cutremur.

Este tiut, c nimeni nu poate prevedea sau preveni un cutremur. Dar cine a
suportat mcar un cutremur, trebuie s fie pregtit pentru a aciona imediat,
cunoscndu-i consecinele.
nainte de cutremur, trebuie pregtit un plan de urgen, pentru a evita rnirile,
pentru a minimaliza efectul cutremurului asupra casei, pentru a supravieui cel puin
72 de ore,dup un cutremur.
Ce trebuie fcut nainte de cutremur:
- Pregtii un plan de urgen pentru familia i casa dumneavoastr.
- Dac locuii singur, pregtii un plan de urgen pentru dumneavoastr care s
aib n vedere prietenii i vecinii.
- nvai metode de prim ajutor medical, inclusiv resuscitare cardio-pulmonar.
- Aflai care sunt locurile cele mai sigure n casa dumneavoastr n caz de
cutremur i exersai refugierea dv. n acele zone.
- Locuri periculoase.
- Pregtii-v casa.
- Asigurai-v casa sau apartamentul, pentru eventualitatea unor distrugeri
provocate de cutremur.
- Pregtii-v un kit(echipament) de urgen: provizii, mncare, mbrcminte,
nclmnte, kit-ul de prim ajutor, alte provizii necesare, actele familiei.

Dac avei animale de companie, nu uitai s punei deoparte mncare i


pentru acestea.
- Creai un plan de urgen pentru familia dv.
Amnunte n www.vrancea.ro .
III. Cum s v protejai n timpul unui cutremur, dac v aflai :
ntr-o cldire.
Afar.
ntr-un vehicul.
ntr-un loc public aglomerat.
La coal.
n autobuz.
Amnunte n www.vrancea.ro .
IV. Dup cutremur .
Verificai dac suntei rnit sau dac sunt rnii n zon.
Administrai primul ajutor.
mbrcai-v n haine rezistente, care s v protejeze de moloz sau de
geamuri sparte.
Verificai casa: dac locuina nu este sigur, ieii i nu mai intrai nuntru.
Nu aprindei foc: brichete, chibrite, folosii lanterne, asigurai-v c nu sunt
scurgeri de gaze.
Ascultai la radio anunurile oficiale.
Dac suntei n main, iar n jur au czut cabluri de electricitate, nu cobori
din main; ateptai s fii salvat.
Amnunte n www.vrancea.ro .

5. Asigurarea transferului.
Comentm subiectul discutat n aceast lecie. M-am convins, c tot ce s-a
discutat i-a impresionat, pe elevi, mai ales c, nici unul din elevii prezeni la or, n-a
suportat, apucat nici un cutremur( din declaraiile lor).
Am intervenit, n mod deosebit, deoarece am suportat mai multe cutremure de
pmnt, deci i-am convins, pe elevi c tot ce s-a discutat la lecie, este foarte util,
important , este foarte important s tim, cum s acionm n situaii critice cu calm,
dar prompt.
6. Asigurarea feed-back-ului :
Pregtirea pentru cutremur, oriunde te-ai afla.
Cum trebuie s te protejezi, n timpul unui cutremur, oriunde te-ai afla.
Cum trebuie s acionezi dup cutremur, oriunde te-ai afla.
7. Prezentarea temei pentru ora urmtoare, la dirigenie;
Respectul, componenta: Dezvoltarea personalitii i carierei elevului elevului,
subcomponenta: Dezvoltarea personalitii elevului , la data: 5 V 2006.

S-ar putea să vă placă și