Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de lecie

Data:13 .03.2012
Clasa:a IV-a
Ora: 10-10,50
Aria curriculara: Matematica si stiinte
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Fractii
Subiectul: Adunarea fractiilor cu acelasi numitor
Tipul lectiei: Predare-invatare
Tinte urmarite: Se va lucra diferentiat, pe grupe de elevi
Scopul: nsuirea algoritmului de calcul al adunrii a dou sau mai multe fracii ordinare, cu acelai numitor;
Formarea priceperilor i deprinderilor de a opera cu ntregi i cu fracii din ntregi, de reprezentare grafic a
fraciilor date; dezvoltarea gndirii logice.
Obiective cadru: Cunoaterea i utilizarea conceptelor specifice matematicii
Obictive de referinta: 1.3. s utilizeze numere fracionare pentru a exprima subdiviziuni ale ntregului;
1.4. s efectueze operaii de adunare cu numere fracionare;
1.5. s neleag semnificaia adunrii numerelor fracionare.

Strategia didactica
Metode si procedee: - conversatia, exercitiul, explicatia, problematizarea, invatarea prin descoperire, metoda Floarea
de lotus, metoda cadranelor, joc didactic
Material didactic: - plansa cu problema , planse cu floarea de lotus, fise de lucru
- fise de evaluare, manualul
Forme de organizare:frontal, individual, pe grupe
Durata lectiei: 50 minute
Bibliografie: 1Ioan Neacsu - Metodica predarii matematicii la clasele I-IV, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti,
1988.
1. Stefan Pacearca,Mariana Mogos Matematica manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis,Bucuresti, 2006
1

DESFASURAREA LECTIEI
NR.
CRT.

ETAPELE
LECTIEI

I.

Moment
organizatoric

II.

Reactualizarea
cunostintelor
anterioare

OBIECTIVE
OPERATIONALE
Sa se pregateasca
pentru ora de
matematica

CONTINUTURI
Se pregtesc materialele necesare leciei.
Se stabilete un climat de ordine i disciplin optim pentru buna
desfurare a
leciei.
Se cere elevilor s-i pregteasc materialele necesare (cri,
caiete, instrumente de scris);
Se descrie comportamentul pe care trebuie s-l dovedeasc n
timpul leciei

METODE SI
PROCEDEE

EVALUARE

Conversatia

Verificarea si corectarea temei scrise


Verificarea cunostintelor asimilate anterior despre fractii
Sa raspunda
corect la intrebari Ce este o fracie ?( una sau mai multe pri dintr-un ntreg
mprit n pri egale se numete fracie .)
Cum se numesc numerele folosite pentru exprimarea unei fracii?
( numrtor i numitor)
Ce arat numrtorul? (numrtorul arat numrul prilor luate
n considerare)
Ce arat numitorul ?( numitorul arat n cte pri egale a fost
mprit ntregul)
Ce operaie matematic ne indic linia de fracie ? (linia de
fracie indic operaia de mprire )
Ce sunt fraciile echiunitare? Dai exemple!( fraciile care au
numrtorul egal cu numitorul.)
3, 5, 10.
3 5 10
2

Conversatia

Orala

Exercitiul

Frontala

Sa dea exemple
de fractii
echiunitare, subunitare,
supraunitare

- Ce sunt fraciile subunitare? Dai exemple!( fraciile care au


numrtorul mai mic dect numitorul. ) 2, 6, 8.
4 7 9
Ce sunt fraciile supraunitare? Dai exemple!( fraciile care au
numrtorul mai mare dect numitorul.)
5, 9, 7.
3 4 5
Dintre dou fracii cu numitorii egali, care este mai mare? (fracia
cu numrtorul mai mare)
Dintre dou fracii cu numrtorii egali, care este mai mare?
(fracia cu numitorul mai mic)

III

Captarea
atentiei

IV

Anuntarea
temei noi

Sa raspunda
corect la
ghicitore

Sa retina tema de
astazi
Sa scrie titlul in
caiete

Se va realiza cu ajutorul unei ghicitori matematice


Un ntreg de l mpari
Pri egale tu s faci,
Una sau mai multe iei
Spune-mi matematic, ce-i?(fractia)
Astzi la matematic vom trece mai departe i vom nva cum se
efectueaz adunarea fraciilor care au acelai numitor, pn la
sfritul orei fiecare din voi va tii s calculeze exerciii uoare n
care este implicat operaia de adunare a fraciilor. Scriu titlul
leciei pe tabl Adunarea fraciilor care au acelai numitor.
Elevii noteaz titlul leciei n caiete .

Conversatia

Dirijarea
Invatarii

ndreapt atenia elevilor spre plan unde se afl o problem .


Sa citeasca
Problem:
problema
Un atelier de croitoriea cumprat stof pentru costume . S-au
,sa retina
confecionat costume pentru femei din 2 din metraj i costume
datele
9
problemei,s pentru brbai din 5 din toat stofa . Ce parte ( fracie )
a faca
9
schema in
din stof s-a folosit ?
caiete

Modalitati
succesive de
lucru:
activitatea
individuala, in
perechi, pe
grupe, clasa ca
grup de
dezbatere
Invatarea prin
descoperire
Exercitiul

Sa retina
modul de
adunare al
fractiilor

2
5
9
9
Putem afla ce unitate fracionar s-a folosit , prin numrarea Problematizare
a
unitilor fracionare , sau putem calcula suma fraciilor , astfel:
2
5
2 +5
7
+
=
=
exercitiul
9
9
9
9
-le voi explica ,ajutndu-se de exemple, modul de adunare al
fraciilor cu acelai numitor.Pentru a aduna doua sau mai multe
fractii cu acelasi numitor se aduna numaratorii fractiilor si se
pastreaza numitorul comun.
Elevii vor scrie regula in caiete.

Se efectueaz cteva exerciii la tabl si in caiete.


4

Individuala

1)Adunai fraciile corespunztoare prilor colorate n fiecare


situaie dat:
a)

b)
Exercitiul

frontala

Metoda
,,FLOAREA
DE LOTUS

Pe grupe

Sa rezolve
exercitiile
date
c)

Elevii efectuez exerciiille


a) 3 + 2 =
5 5
b) 2 + 2 + 1
4 4 4
c) 1 + 3 =
4 4
Clasa este mprit n grupe
Fiecare grup va primi petale de flori cu exerciii si o plansa cu o
floare.Grupa care termina de rezolvat exercitiile corect si le va
lipi pe plansa, va fi castigatoare.
Elevii mai putin buni vor avea doar 5 exercitii,adica 5 petale.
( ANEXA 1)
Sa rezolve
5

exercitiile
de pe
petalele
florii

Sa completeze
cadranul

VI

Fixarea
cunostintelor

Sa reprezinte o
fractie
dintr-un
numar

Se va rezolva o problema prin metoda cadranelor.Grupa elevilor


mai slabi va avea alta fisa ,tot cu metoda cadranului dar mai Problematizare
simpla.
a
n prima zi o echip de muncitori a asfaltat 3/12 din strad, n a
doua zi 4/12, iar a treia zi 5/12. Ce parte din strad a asfaltat
echipa n cele trei zile?
Metoda
-in primul cadran de sus vor scrie datele problemei
Cadranului
-in al doilea de sus vor reprezenta probelma printr-un intreg
impartit in 12 parti egale
-in primul cadran de jos vor rezolva problema
-in ultimul cadran se noteaza raspunsul problemei
Se va face printr-un joc didactic
In clasa suntem 18 persoane.Care dintre voi poate sa-mi spuna
cat reprezinta 1 (sau o doime)din numarul total de persoane.Dar
1(o treime ) ? 2
3
Cat reprezinta 2 din numarul persoanelor?Dar 2 (doua noimi)din
numarul de pers.3
9
Cat reprezinta 2(doua sesimi)?Dar 3 (trei sesimi)din nr. de
persoane?
6
6
Joc didactic
Se vor pune unele intrebari referitoare la lectia de astazi.

Elevii vor primi o fisa de evaluare cu doua exercitii.(ANEXA 2)

VII

VIII

Evaluarea
cunostinte-lor

Incheirea
activitatii

Se apreciaza participarea elevilor la lectie individual si colectiv.


Se stabileste si se explica tema pentru acasa.
Tema
pag.77 exercitiul 3 si 4.
Sa rezolve fisa de
evaluare
sa-si noteze tema
de casa
6

Activitate
independ
enta
exercitiul
Aprecieri
individuale ale
elevilor

Pe grupe de
elevi

Frontala

Individuala

Frontala si
individuala

ANEXA 1

Fracia
5/5 este
o fracie
..
8.Scrie numerele
potrivite astfel
incat relatiile sa
fie adevarate:
---+ 3 = 7
5 5 5

2.Calculeaz:
2/3/+5/3 =

---+ --+ -- = 9
12 12 12 12

7. Afl fracia cu 1 mai


5
mare dect 4
5

3.Adevrat sau fals?


1/3 + 5/3 = 6/3

Adunarea
fraciilor cu
acelai

numitor

6.
Scrie ca sum
de 2
fracii
urmtoarea
fracie:
3/4

4.Mrete cu
fracia 4/2
fracia 5/2

5.Suma fraciilor
5/7 i 4/7 =

1.Calculeaza
1 +2 =1+2 =----

2 2

ANEXA 1

2.Calculeaz:
2+3=--------=------6 6

3.Adevrat sau fals?


1/3 + 5/3 = 6/3

Adunarea
fraciilor cu
acelai

fie adevarate:

numitor

4Scrie fractia
corespunzatoare
desenului:

5.Scrie cateva
fractii echiunitare
dupa modelul dat:
2 , 3 , __ , 5
2

___
6

ANEXA 2
Nume i prenume: .....................................
Data: ...............................
Clasa: .
Fi de evaluare
1) Realizai corespondene ntre cele dou coloane:

2) Completeaz csuele libere:

=1

10

n prima zi o echip de muncitori a asfaltat 3 din strad, n a doua zi


echipa n cele trei zile?
12

4 iar a treia zi 5. Ce parte din strad a asfaltat


12
12

METODA CADRANULUI
1.Scrie datela problemei

2.Imparte intregul in 12 parti egale

3.Rezolva exercitiul problemei:

4.Noteaza raspunsul problemei

3 + 4 + 5 =
12
12
12
R=

11

n prima zi o echip de muncitori a asfaltat 3 din strad, n a doua zi


echipa n cele trei zile?
12

4 iar a treia zi 5. Ce parte din strad a asfaltat


12
12

METODA CADRANULUI

Scrieti datele problemei

Reprezinta cele 12 parti ale intregului

Rezolva problema

Noteaza raspunsul problemei

12

S-ar putea să vă placă și