Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 31 martie, 2015


Clasa: a V-a
Disciplina: limba i literatura romn
Subiectul leciei: Adverbul. Funciile sintactice ale adverbului
Tipul leciei: de dobndire a noilor cunotine
Durata leciei: 90 min
Competene: (6.) Explicarea funcionrii sistemului fonetic, lexical, gramatical al limbii romne.
Subcompetene: (6.1.) Identificarea elementelor fonetice; perceperea n sistem a expresiilor i cuvintelor noi, a
elementelor gramaticale ale limbii n textul studiat.
Obiective operaionale:
-

Definirea adverbului;
Determinarea prilor de vorbire care regenteaz adverbul.
Clasificarea adverbelor dup neles, dup origine, dup felul formrii;
Recunoaterea adverbelor de loc, de mod, de timp;
Identificarea adverbelor simple i compuse;
Identificarea adverbelor provenite din alte pri de vorbire;
Concretizarea corect a funciilor sintactice ale adverbelor;

Metode de nvmnt: exerciiul, demonstrarea, Clustering, Conversaia euristic, GPP, Jocul didactic,
comentarea proverbelor, exemplul, observarea, compararea ,Graficul T, lucrul individual, n grup, n perechi.
Mijloace de nvmnt: tabla, creta, tabele, fie (nr.1; nr.2; nr.3).
Material bibliografic:
-

Curriculum naional pentru nvmntul gimnazial la limba i literatura romn (clasele a V- IX), Chi inu,
2010.
Ghidul profesorului. Limba i literatura romn, Alexandru Crian, Sofia Dobra etc., Ed. tiin a, Chi inu
2010.
Manual de limb i literatur romn, clasa a V-a, Alexandru Crian, Sofia Dobra etc. Ed. tiin a, Chi inu,
2013.

Profesor: Rotaru Elena

Etapele-cadru

Timp de
lucru

Evocare

2 min

Activitatea profesorului

Metode i tehnici

Profesorul salut elevii, realizeaz


apelul i asigur atmosfera optim
desfurrii leciei.

Salut
pentru

I.Profesorul propune elevilor s


citeasc i s comenteze oral
urmtoarele proverbe:
Cine se trezete devreme, mai
departe ajunge.
La plcinte - nainte, la rzboi napoi.
Nu lsa pe mine, ce poi face azi.
ntreab elevii care sunt trsturile
relevate de aceste proverbe i ce fel de
caliti sunt ele.

Elevii

Comentarea
proverbelor

Trst
fricapoziti
Conversaia euristic

II.Li se propune elevilor urmtorul


Joc: profesorul spune un verb, iar
elevii ofer 5-6 adverbe potrivite
acestuia.

45

Jocul didactic

Enum
flexib

Tema de cas: realizarea portretului


literar al mamei.
Iniiaz o discuie despre prile de
vorbire.

Elevii

Atrage atenia elevilor asupra


cuvintelor subliniate n proverbe.
Anun tema leciei Adverbul.
Funciile sintactice ale adverbului i
obiectivele ei:
- Definirea adverbului;
- Determinarea prilor de vorbire
care regenteaz adverbul.
- Clasificarea adverbelor dup
neles, dup origine, dup felul
formrii;
- Recunoaterea adverbelor de loc,
de mod, de timp;
- Identificarea adverbelor simple i
compuse;
- Identificarea adverbelor provenite
din alte pri de vorbire;
- Concretizarea corect a funciilor

Explicarea

sintactice ale adverbelor;

Realizarea
sensului

Profesorul propune ca elevii s


observe care sunt adverbele i ce pri
de vorbire determin ele.
Atunci, Ionel a hotrt s-i ajute
imediat prietenul.
Biatul era destul de modest.
El s-a gndit aproape ntotdeauna la
prietenul su.
Profesorul le vorbeste elevilor despre
clasificarea adverbelor dup neles:
- De loc: acolo, aici, dincolo, afar,
mprejur, sus, jos etc. unde?
- De timp: azi, mine, devreme,
disear, seara, dimineaa, odat
etc. cnd?
- De mod: repede, degrab, astfel,
aa, bine, prietenete etc. cum?
Profesorul propune elevilor s
gseasc i s scrie n coloana
potrivit adverbele din urmtoarele
cunstrucii:
Merge agale, st aici, scrie acum,
triete bine, arunc sus, a spus ieri,
vine zilnic, locuiete departe, a fost
odata, s-a trezit trziu, s-a ntors ndata,
ar pleca oriunde, nu a gasit nicieri,
vorbete ncet.

Profesorul vorbete elevilor i despre


clasificarea dup origine:
- Din adjective:
Colegul meu cnt frumos.
Colegul meu interpreteaz un cntec
frumos.
- Din substantive:
Diminea am luat micul dejun.
Diminiaa este nceputul zilei.

Exemplul
Demonstrarea

Elevii
cu adv
Observarea

Clustering

Elevii
cluste

Exemplul

Compararea
Graficul T

Elevii
propu

Adverbele formate prin derivare:


prietenete, chior, printete,
copilrete.
Profesorul le spune elevilor i despre
adverbele simple i compuse:
Simple: aa, aievea, mereu, iar, acum

Elevii
regent

Exemplul

Adve
-Verb
-Nef

etc.
Compuse: astfel, niciodata, odat,
uneori.
Vorbete elevilor despre funciile
sintactice ale adverbelor:
n general adverbele au funcia
sintactic de complement.

Demonstrarea

Profesorul pune elevilor ntrebri


pentru a evalua cunotinele acumulate
de ctre elevi.
Care este definiia adverbului?
De ce adverbul este neflexibil?
Ce pari de vorbire determin
adverbul?
Dup criteriul neles cte tipuri de
adverbe exist? etc.

Adve
-cnd
cnd
-det.u
-nefl

mpar

Rspu
Conversaia

Reflecie

Profesorul nainteaz urmtoarea


cerin s rezolve exerciiile de pe
fia nr. 1.
S rspund cu adevrat / fals la
ntrebrile de pe fia nr. 2. (n perechi)
S determine funcia sintactic a
adverbelor din enunurile de pe fia
nr.3. (n grup)

Exerciiul
Individual

Rezol

Rspu
GPP

Determ
Drept tem pentru acas profesorul
propune ca elevii s rezolve exerciiile
2, 3 pag. 176.

n grup

Notea
Explicarea

Extindere

Elevilor le este naintat urmtoarea


cerin: s alctuiasc o compunere, de
cel mult cinci randuri, n care sa prezinte
emoia care l-a cuprins naintea unui
moment deosebit. Folosete, n redactarea
compunerii i adverbe. Subliniaz-le! D
compunerii un titlu adecvat momentului
ales.

Fia nr.1

1 Formai cu ajutorul sufixelor adverbe de la cuvintele:


prieten..
cruce..
cine
viteaz.

Alct
propu

Precizai valoarea morfologic a cuvintelor subliniate:


Ionel scrie frumos.
Frumosul este peste tot.
Biatul este frumos.
Trece adverbele date, dupa felul in care sunt alcatuite, in tabelul de mai jos: bineinteles, totodata, apoi,
azi, bine, undeva, niciodata, altfel, putin, ba, usor, intotdeuna, cumva, acolo, sus, departe, jos.
ADVERBE SIMPLE

ADVERBE COMPUSE

Selecteaza adverbele si grupeaza-le pe cele corespunzatoare, dupa inteles, conform rubricilor date: agale,
aici, acum, asa, bine, sus, ieri, zilnic, departe, odata, tarziu, indata, oriunde, cumva, altfel, jos,
niciodata, afara, mereu, mereu.

ADVERBE DE LOC

ADVERBE DE MOD

ADVERBE DE TIMP

Fia nr.2
1. Rspunde cu Adevrat (A) sau Fals (F):
Adverbul este parte de vorbire flexibil.
Adverbul arat caracteristica unei aciuni.
n exemplul Vorbete repede cuvntul marcat este adjectiv.
Adverbul prietenete s-a format prin compunere.
.........Cuvantul tineresc este un adverb derivat cu sufixul esc.
.........Cuvantul prieteneste este un adverb derivat cu sufixul este.
.........Cuvantul prietenesti nu este un adverb derivat.
.........Cuvantul romnete este un adverb derivat.
.........Cuvantul vorbeste nu este adverb derivat.
Fia nr.3
Subliniaz adverbele din textul de mai jos i indic funcia lor sintactic:
i ei mergeau mai greu; acum sfriser vorba i nu ndrzneau s se uite unul la altulOpincile fir
aspru pe ghea. Se apucar amndoi de umeri i, ncet, trecur dincolo, pe podiul lucios, prin tcerea
tainic a nserrii.

S-ar putea să vă placă și