Sunteți pe pagina 1din 7

MINISTERUL EDUCAIEI AL REPUBLICII MOLDOVA

DIRECIA GENERAL EDUCAIE, TINERET I SPORT


a Consiliului Municipal Chiinu
LICEUL TEORETIC DRAGO VOD

APROBAT: ____/_____/_____
_____/______/______

APROBAT

eful Comisiei de atestare: ___________/M. Prodan/


_____________/L. urcanu/

Profesor cooptat

PROIECT DIDACTIC
AL LECIEI PUBLICE
LA INFORMATIC N CLASA A X-A,
N CADRUL ATESTRII, PENTRU RECONFIRMAREA GRADULUI
DIDACTIC II.
TEMA: Generaliti despre fiiere. Fiiere text
Profesor: Tanas Fiodor, gr. did. II
Anul de studii: 2013-2014

Discutat n cadrul Comisiei Matematic i tiine


Proces verbal nr. __ din ___/____/____
eful comisiei:

/F. Tanas/

PROIECT DIDACTIC
Disciplina: Informatic
Clasa: a X-a
Profesor: Tanas Fiodor
Unitatea de nvare: TIPURI DE DATE STRUCTURATE
Tema: Generaliti despre fiiere. Fiiere text.
Tipul lecie: formare/dezvoltare a competenei de asimilare a cunotinelor
Competene specifice:
-

Formarea unei viziuni tiinifice asupra componentei informatice n societatea


contemporan.
Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, de analiz, de sintez i
de programare pentru soluionarea problemelor legate de prelucrarea
automatizat a informaiei.
Translarea algoritmilor frecvent utilizai ntr-un limbaj de programare de nivel
nalt.

Subcompetene:
- Argumentarea necesitii structurrii datelor.
- Utilizarea formulelor metalingvistice i a diagramelor sintactice ale declaraiilor
de tipuri de date
n studiu.
- Prelucrarea datelor structurate.
- Alegerea structurii de date, adecvate rezolvrii unei probleme
Obiective de realizare/dezvoltare a subcompetenelor:
La sfritul leciei elevul va fi capabil:
O1 - s clasifice fiierele Pascal dup tip i modul de acces la componente;
O2 - s descrie formatul general de definire a unui fiier de tip text;
O3 - s enumere procedurile i funciile necesare pentru crearea
fiierelor text, scrierea/citirea componentelor n/din fiiere text;
O4 s aplice achiziiile teoretice la rezolvarea problemelor simple, prin
compunerea programelor
Pascal cu utilizarea tipului de date fiier text.
Resurse materiale i software:
- sala de calculatoare;
- proiector multimedia;
- mediul de dezvoltare Turbo Pascal;
- Prezentri n aplicaia Power Point;
- Postere.
Modaliti de evaluare: curent.
Forme de lucru: frontal, in grup.
Metode de lucru:
a) Tradiionale: Explicaia, conversaia euristic, algoritmizarea, problematizarea,
analiza;
b) Moderne: Metoda Cubului, Metoda Ciorchinului, Metoda tiu Vreau s tiu
Am nvat.

Etapele leciei: Evocare, Explorare/Structurare/, Exersare, Extindere.

Scenariul desfurat al leciei


Momentul
educaional

Durata
momentulu
i
2
2

Etapa
leciei

Actualizarea
cunotinelor

Exersare

Introducerea
n tem

Evocarea

1
Moment
organizatoric

Activitate/Descrierea activitii (profesor-elev)

4
- Atragerea ateniei elevilor;
- Notarea elevilor abseni;
- Divizarea grupei de elevi n dou echipe;
- Pregtirea celor necesare pentru lucru.
Profesorul:
- anun momentul de actualizare a cunotinelor;
- d fiecrei echipe cte patru nsrcinri. Cere ca
elevii s distribuie nsrcinrile dup complexitate
i abiliti ntre membrii echipe i ca rspunsurile s
fie pregteasc simultan n timpul rezervat de 10
min.
Elevii:
- distribuie ntre ei nsrcinrile i lucreaz asupra
lor.
(nsrcinrile 1-4 se anexeaz la proiect.)
Profesorul: strnge caietele cu tema de acas.
Profesorul:
- realizeaz problematizarea prin ntrebarea:
- Elevi, tim c un program pascal poate prelucra
numeroase date cu vitez mare, dar cum procedm
atunci cnd datele sunt voluminoase, de exemplu un
tablou ar conine 10 000 de numere de cte 10 cifre
fiecare? Vor ncape ele oare n memoria mic a
rezervat mediului Turbo Pascal? Dar de ct timp
am avea nevoie s introducem datele? Dar dac
programul trebuie s prelucreze obinute la alegeri
parlamentare a unui milion de alegtor ntr-un timp
limitat?
Elevii: caut rspuns la ntrebare, ncerc s
gseasc rspunsuri.
Profesorul: - Elevi, este nevoi de un nou tip de date
structurate care va rezolva astfel de probleme. Acest
tip de date se numesc FISIERE. n continuare ne

Resurse educaionale

Fiele 1-4 pe foi formatul A3;


Fiele 1 va aprea pe ecranul proiectorului.
Coninutul fiei 4 secven de program
Pascal apare i pe cele dou ecrane a celor
dou proiectoare.

Comentarii

6
Crearea bunei
atmosfere de
lucru n clas
Elevii
demonstreaz
tuturor
rezolvarea
nsrcinrilor
1-3 pe foile
A3, iar,
nsrcinarea 4
se ndeplinete
Direct pe
calculatoarele
conectate la
proiectoare.
Elevii pot s se
contrazic
unul pe altul
privitor la
metodele de
rezolvare a
situaie
problem.

Captarea
cunotinelor
noi

10

Explorare/
Structurare

Exteriorizare

Activitatea
independent

10

Extindere

Exersare

vom ocupa de studiul FISIERELOR PASCAL.


Profesorul: Avei pe banc o foaie cu un tabel care
reprezint Metoda tiu - Vreau s tiu am nvat.
4
Semnai foaia i completai coloana din stnga
referitor la tema Fiiere Pascal.
Profesorul anun tema i obiectivele leciei.
Profesorul:
- pornete Prezentarea Power Point Generaliti
despre fiiere. Fiiere pascal;
- face explicai i comentri;
- rspunde la ntrebrile elevilor care apar;
Elevii:
- noteaz n caiete tema i obiectivele;
- fac conspect succint;
- pun ntrebri;
- cer explicaii suplimentare.

Prezentarea Power Point Generaliti despre


fiiere. Fiiere pascal;

Profesorul:
- prezint exemple de probleme rezolvate prin
program Pascal cu utilizarea tipului de date Fi iere
text;
Elevii:
- pun ntrebri;
- cer explicaii suplimentare.
(Problemele propuse i rezolvarea lor se anexeaz
la proiect)

Profesorul:
- propune elevilor activitate practic la calculatoare;
- ajut elevilor s execute nsrcinrile;
Elevii:

Mediul Turbo Pascal;


Fie cu nsrcinri practice (3 nsrcinri
independente la calculator)

Se accentueaz
c la profilul
umanist, n
clasa a X-a se
studiaz doar
fiierele text.

Se accentueaz
pe faptul c i
numerele pot
fi scrise n
fiierul text. Se
explic
modalitatea de
interpretate i
convertire a
numerelor n
caractere i
invers.
Nr.
nsrcinrilor
se ndeplinete
n dependen

1
Generalizare

2
5

3
Extindere
Exersare

- creeaz fiiere prin direct i prin program;


- alctuiesc programe care citesc/scriu date din/n
fiier.

(Problemele se anexeaz la proiect)

4
Profesorul:
- propune fia cu Metoda Cubului:
pe in ecran apare un program Pascal la tema dat;
pe alt ecran apare cubul, desfurata cubului i
ntrebrile concrete axate pe metod.
Elevii:
- rspund la cte o ntrebare. Echipa 1 rspunde la
laturile cubului cu nr. impar, cealalt echip la
ntrebri cu nr. par.
(Programul i ntrebrile se anexeaz la proiect)

5
Fiele cu metoda cubului i imaginea lor la
ecranul proiectorului.

Profesorul propune elevilor s completeze fi a cu


metoda: tiu Vreau s tiu Am nvat.
Profesorul i elevii:
- fac o generalizare a lecie.
- verific realizarea obiectivelor.

Sarcini pentru
acas

Extindere

Profesorul:
- noteaz elevii;
- d sarcinile pentru acas;
- propune elevilor s gseasc tema n carte i s
noteze sarcinile.
Elevii:
- noteaz tema;
- i expun prerile fa de reuita leciei

Pentru acas:

de timpul
rmas pn la
sfritul
leciei.
6
Echipele se
pot ajuta
reciproc la
formarea
rspunsurilor
corecte.