Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Profesor: Agica Delia


coala cu clasele I VIII nr. 150
Disciplina: Limba i literatura romn
Data: 03.12.2014
Clasa: aV-a
Subiectul leciei: Amintiri din copilrie. Vocabular.
Tipul leciei: lecie de consolidare
Propuntor: Buliga Elena
A.Obiective performative:
I Cognitive
Elevul va fi capabil:

O1. citirea textului;


O2. s ineleag ideea de regionalism;
O3. s identifice ideea de arhaism;
O4. s cunoasc diferena dintre cele dou;
O5. s identifice regionalismele;
O6. s construiasc propozitii cu regionalisme;
O7. s ofere sinonime unor regionalisme;
O8. s arate forma de astazi a unor cuvinte;
O9 . s exemplifice prin propozitii intelegerea cuvintelor.
II. Afective:
1)
2)
3)
4)
5)
6)

S participe cu interes la lecie;


S fie dispui s recepteze informaii noi;
S consimt la continuarea efortului de atenie;
S doreasc s aplice cunotinele dobndite;
S fie dispui s diferenieze, s explice, s motiveze;
S manifeste grij pentru felul cum i construiesc rspunsurile orale,
precum i pentru felul n care scriu;

B. Coninuturile vizate:

C1.Recapitulare arhaisme.
C2: Regionalismele.

C. Resurse educaionale:

R1: Elevii.
R2: Coninutul:
D. Strategii didactice
1) Metode i procedee participative: conversaia euristic, conversaia de sistematizare,
exerciiul , analiza.
2) Resurse materiale: manualul.

3) Forme de organizare: activitatea frontal, alternativ cu activitatea individual.


4) Material bibliografic:
Alexandra Crisan, Sofia Dobra si Florentina Smihaean, Limba romn pentru
clasa a VI-a, Humanitas Educational, Bucureti, 2000.

E. Asigurarea feedback-ului
Are loc pe parcursul leciei, prin aprecieri verbale.

F. Evaluarea formativ
Ca activitate individual, fiecare elev va trebui s construiasc cate o propozi ie cu un
regionalism.
G. Asigurarea reteniei i a transferului
Se d ca activitate independent pentru acas identificarea unor regionalisme.

Scenariul leciei
I.

Salutul, absenele (2 )

II.

Captarea atentiei (10 )

a)Verificarea temei pentru acas.


b)Verificarea leciei.

III.

Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor (2 )

Profesorul scrie pe tabl titlul leciei : Amintiri din copilarie. Vocabular.


Prezentarea sarcinilor de nvare (2 )
Profesorul le explic elevilor c astzi vor recapitula noiunile referitoare la arhaisme
si regionalisme.

III.

Conducerea nvrii i dobndirea de noi cunotine (25 )

Profesorul citeste textul cu elevii. Timpul necesar rezolvrii exerciiilor este de 25 de

minute. Dup expirarea timpului de lucru, elevii explic soluiile exerciiilor.


IV.

Asigurarea feed-back-ului (3 )

Profesorul i ncurajeaz pe elevi prin aprecieri verbale i prin notarea elevilor activi.
V.

Asigurarea reteniei i a transferului. (4 )

Profesorul i ntreab pe elevi ce au reinut din lec ie.

VI.

Tema pentru acas (2 )

Prezentarea i explicarea ei de ctre profesor.

S-ar putea să vă placă și