Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

I. Algoritm introductiv
Data: 04.06.2015
Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Mihai Eminescu, Sector 4, Bucureti
Clasa: a VIII-a C
Profesor: Bratu Victor
Disciplina: Geografia Romniei
Aria curricular: Om i societate
Unitatea de nvare: Probleme ale mediului nconjurtor
Titlul leciei: Regiunile geografice ale Romniei . Analiza unei regiuni.
Tipul leciei: mixt
Timp: 50 minute
Motivaie: aceast lecie este important deoarece elevii au n acest moment numeroase informaii predate pe capitole dar
nu au fost sintetizate pe regiuni astfel c li se va oferi un algoritm de caracterizare a acestora pe care s l aplice la toate
regiunile geografice din Romnia
Condiii prealabile: elevii au parcurs n ora anterioar noiunile de baz despre caracteristicile mediului natural:
componente, caracteristici, metode de alterare de ctre om, efecte posibile ce pot s apar n urma alterrii.
Competene generale:
1. Utilizarea limbajului specific n prezentarea i explicarea realitii geografice
3. Transferarea unor elemente din matematic , tiine i tehnologie n studierea mediului terestru.
4. Raportarea realitii geografice a un suport cartografic i graic.
5. Accesarea i utilizarea coninuturilor cu caracter geografic prin tehnologiei informaiei i comunicrii
7. Dobndirea unor deprinderi i tehnici de lucru pentru pregtirea permant
Competene specifice:
1.2. Definirea n cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de baz
1.3. Utilizarea termenilor geografici n contexte cunoscute sau n contexte noi
1.5. Descrierea elementelor, fenomenelor, proceselor sau sistemelor geografice utiliznd termeni geografici
3.1 Transferarea elementelor din matematic i tiine pentru explicarea realitii geografice a Romniei
3.2. Explicarea fenomenelor i proceselor specifice mediului nconjurtor din ara noastr.
3.3. Prezentarea structural a sistemului territorial geographic al Romniei
4.6. Interpretarea reprezentrilor grafice simple
5.3. Prezentarea elementelor de geografia Romniei n format electronic
7.1. Aplicarea cunotinelor i deprinderilor nvate
1

7.5. Caracterizarea unor elemente , fenomene i procese dup un algoritm dat.


Obiectivul fundamental: formarea de priceperi i deprinderi n vederea dobndirii de noi cunotine referitoare la mprirea
teritorial din punct de vedere al regiunilor geografice dar i analiza geografic complex din punct de vedere fizic i socioeconomic a acestor regiuni dup un algoritm dat.
Obiective operaionale: pe parcursul i la sfritul leciei elevii vor fi capabili:
a)
Cognitive
O1 s menioneze i s identifice pe suport cartografic a minim 4 regiuni geografice din Romnia
O2 s identifice pe suport cartografic minim 2 din urmtoarele caracteristici referitoare la regiunile geografice : cea mai
mic, mare nou i veche regiune geografic din Romnia
O3 s analizeze o regiune geografic dup un algoritm dat din punct de vedere fizic (formare, relief, geologie, clim,
hidrografie i vegetaie)
O4 s analizeze o regiune geografic dup un algoritm dat din punct de vedere socio-economic ( popula ie, ora e, resurse
naturale i economie)
b)
Metodologice
O5 sa analizeze informatii pe baza unei imagini date;
O6 s analizeze informaii dintr-un tabel;
c)
Atitudinale
O7 s dovedeasc interes pentru cunoaterea situaiei regiunilor geograice din Romnia n perioada actual;
O8 s formuleze ntrebri i rspunsuri mpreun cu colegii;
O9 s ofere feedback.
Strategii didactice:
a)
metode i procedee: explicaia, expunerea, lucrul cu harta , nvarea prin descoperire.
b)
forme de organizare a activitii: activitate individual, pe grupe i frontal.
c)
mijloace didactice: tabla, creta, manualele alternative, fie de lucru, laptop, videoproiectorul.

Evaluare: ce dovezi exist c elevii au nvat lecia:


2

a)

De coninut: rspunsurile la ntrebri i completarea fielor de lucru.

b)

De utilizare a operaiilor gndirii: sintetizarea de informaii concrete, argumentarea rspunsurilor.

c)
Realizat de profesor: observarea sistematic, stimularea participrii elevilor la demersul didactic, analiza
rspunsurilor, aprecierea rspunsurilor corecte, stimularea dialogului ntre elevi, notarea elevilor la sfritul orei.
Bibliografie:
1.
Octavian Mndru, Geografia Romniei, manual pentru clasa a VIII-a, Editura Corit Educational, Bucureti 2008.
2.
Silviu Negu, Gabriela Apostol, Mihai Ielenicz , Geografia Romniei Manual pentru clasa a VIII-a , Editura
Humanitas , 2011
3.
Silviu Negu, Mihai Ielenicz, Gabriela Apostol, Dan Blteanu , Geografia Romniei probleme fundamentale
manual pentru clasa a XII-a, Editura Humanitas, 2002
4.
Nicolae Ilinca, Didactica Geografiei, Editura Corint, Bucureti, 2008.
5.
Maria Eliza Dulam, Elemente din didactica geografiei, Editura Clusium, Cluj-Napoca, 2000.
6.
Octavian Mndru, Geografia Romniei, manual pentru clasa a VIII-a, Editura Corint, Bucureti, 2008.
7.
Nicolae Ilinca, Octavian Mndru i coordonatori, Elemente de didactic aplicat a Geografiei,Editura CD Press,
Bucureti, 2006.
8.
Lazr Nicolae,Geografia Romniei pentru testarea naional, Editura ART, Bucureti, 2004

II. Structura organizatoric i metodic


Coninut
3

Etapele leciei

Obiective

informativ

Activitatea
profesorului

Activitatea elevilor

Asigurarea
1.
condiiilor
Organizarea
optime
Realizarea
Verific
prezena Pregtesc
clasei
(0,5 pentru
unui
climat elevilor,
mijloacele pentru lecie
minute)
desfurar cooperant
didactice, tabla etc.
ea
activitii
Adreseaz
ntrebri
elevilor
din
lecia
anterioar.
2.
Reactualizarea
cunotinelor
(10 minute)

Strategii
didactice

materialele Conversaie
frontal

Evaluare
Apreciere
oral
Atenionare

Conversaie
frontal

Atenionare

Sunt ateni la ntrebrile


Asigurarea Titlul leciei 1. Ce este mediul realizate de professor i Videolegturii cu anterioare:
nconjurtor?
ncearc s rspund la proiector
lecia
2. Dai exemplu de ntrebrile
enunate
de
anterioar Tipurile de medii
naturale
din acesta.
Apreciere
medii
Romnia.
Laptop
oral
natural
3. Ce componente ale
Mediul
montan
Lucrul
cu
mpdurit ?
harta
4. Cum influeneaz
omul acest mediu ?
Observares
istematic

Coninut
informativ

Etapele leciei

Obiective

3.Captarea
ateniei
(3 minute)

Asigurarea Dirijarea
ateniei i ateniei
i
interesului pregtirea
pentru noua
activitate

Dirijarea
4. Anunarea ateniei,
leciei noi i a pregtirea
obiectivelor
pentru
operaionale
noua
(0,5 minute)
activitate

Activitatea
profesorului

Activitatea elevilor

Strategii
didactice

Cu ajutorul imaginilor
de pe ecran i a
informaiilor de pe fia
de lucru elevii sunt
solicitai s descopere
despre ce o s vorbim
n aceast lecie.

Sunt ateni la informaiile


precizate de profesor,
analizeaz fia de lucru
i observ foarte uor
faptul c subiectul noi
lecii are legtur cu
regiunile
geografice
naturale din Romnia

Lucru
harta

Scrie titlul leciei pe


tabl,
enun/scrie
Titlul leciei:
obiectivele.
Regiunile
Precizeaz elevilor, c,
geografice
tocmai au descoperit
din Romnia titlul leciei noi prin
intemediului exerciiului
anterior.

Evaluare

cu Atenionare

Activitate
frontal

Apreciere

nvarea
prin
descoperire

Observarea
sistematic

Ascult,
recepteaz,
noteaz pe fia de lucru Expunere
titlul leciei pe care l-au frontal
descoperit

Observarea
i
aprecierea
oral

O1
5.
Dirijarea
nvrii
i
dobndirea
de
noi
cunotine (33
minute)

O2
O5
O6
O8

Identificare
principaleor
tipuri
de
regiuni
geografice
din Romnia

Elevii sunt ateni la


indicaiile profesorului i
completeaz n fia de
lucru
urmrind
informaiile
videoproiectate dar i din
cunotinele
dobndite
anterior.

Sunt ateni la indicaiile


profesorului,
analizeaz
textul de pe laptop i din
tabele i identific:

1. Grupai-v pe grupe de
cte 5 persoane i
rezolvai exerciiul nr I din
fia de lucru cu ajutorul
informaiilor din tabelul
afiat de video proiector.

1. Elevii noteaz n rubricile


de pe suportul cartografic Activitate pe Apreciere
cifrele
corespunztoare grupe
regiunilor geografice din
Romnia conform tabelului
videoproiectat.
Video-

Utiliznd
activitatea
frontal elevii vor rezova
Exerciiul II din fia de
lucru.

Sunt ateni i rspund la


ntrebri i completeaz cu Laptop
raspunsul corect n fia de
lucru.

Atenionare
Activitate
frontal

proiector

Observarea
sistematic

Expunerea

2. Care sunt regiunile 2. Elevii completeaz cu


pontice?
rspunsul corect n fi
despre regiunile pontice.
3. Care este cea mai
mic regiune geografic? 3. Elevii completeaz cu Explicaia
rspunsul corect n fi
numele regiunii.

Stimularea
participrii
elevilor
la
demersul
didactic

4. Care este cea mai 4. Elevii completeaz cu


nou regiune geografic? rspunsul corect n fi
numele regiunii..
5. Care este cea mai 5. Elevii completeaz cu
veche
regiune rspunsul corect n fi
geografic?
numele regiunii..
6

Atenionare

5.
Cu
ajutorul
informaiilor
de
pe
ecran i a imaginilor
notai
care
sunt
principalele diviziuni i
limite ale Carpaiilor
Meridionali

5.
Dirijarea
nvrii
i
dobndirea
de
noi
cunotine (33
minute)

O3
O5
O6
O8

6.
Cu
ajutorul
informaiilor
de
pe
ecran i a imaginilor
notai
n
rubricile
asociate orogeneza n
care s-au format, rocile
Identificare
componente,
principaleor
principalele
tipuri
de caracteristici
ale
lacuri
din reliefului i principalele
Romnia
resurse ale naturii din
Carpaii Merifionali.
7.
Cu
ajutorul
informaiilor
de
pe
ecran i a imaginilor
notai
n
rubricile
asociate care sunt
temperaturile
medii,
cantitatea de precipitaii
i principalele tipuri de
lacuri.

5. Elevii completeaz n
rubricile corespunztoare
principalele diviziuni i
limite
ale
Carpaiilor
Meridionali.

Apreciere
Activitate
frontal

6. Elevii completeaz n
rubricile corespunztoare
orogeneza n care s-au Videoformat,
rocile proiector
componente, principalele
caracteristici ale reliefului
i principalele resurse ale Laptop
naturii
din
Carpaii
Merifionali.
Expunerea

7. Elevii completeaz n
rubricile corespunztoare Explicaia
temperaturilor
medii,
cantitatea de precipitaii
i principalele tipuri de
lacuri.

Observarea
sistematic

Stimularea
participrii
elevilor
la
demersul
didactic

Atenionare

Apreciere

8.
Cu
ajutorul
informaiilor
de
pe
ecran i a imaginilor
notai
n
rubricile
asociate care sunt
principalele orae din
aceast regiune.

5.
Dirijarea
nvrii
i
dobndirea
de
noi
cunotine (33
minute)

O3
O4
O5
O6
O8

9.
Cu
ajutorul
informaiilor
de
pe
Identificare
ecran i a imaginilor
principaleor
notai
n
rubricile
tipuri
de asociate care sunt
izvoare
principalele
ci
de
minerale din comunicaie rutiere i
Romnia
feroviare din aceast
regiune geografic.
10.
Cu
ajutorul
informaiilor
de
pe
ecran i a imaginilor
notai
n
rubricile
asociate care sunt
principalele
activiti
economice prezente n
aceast
regiune
grografic

8. Elevii completeaz n Activitate


rubricile corespunztoare frontal
Celor mai importante
orae din regiune.
Videoproiector
9. Elevii completeaz n Laptop
rubricile corespunztoare
principalele
ci
de
comunicaie rutiere i Expunerea
feroviare din aceast
regiune geografic.
Explicaia
10. Elevii completeaz n
rubricile corespunztoare
principalele
activiti
economice prezente n
aceast
regiune
geografic

Observarea
sistematic

Stimularea
participrii
elevilor
la
demersul
didactic

Etapele leciei

6. Evaluarea
final
(3 minute)

Obiective

O7
O9

Coninut
informativ

Activitatea
profesorului

Activitatea elevilor

Sunt ateni, analizeaz


Fixarea
Rspundei
la ntrebrile cu atenie i
cunotinelor ntrebrile aflate n ncept s rspund la
i atingererea FIA DE EVALUARE fiecare ntrebare n parte
feed-backn timpul acordat.
conform cerinei.
ului

Strategii
didactice
Lucrul
harta

Evaluare
Observarea
cu sistematic
Aprecierea

Videoproiector

Atenionarea

Laptop
Activitate
frontal

7.
Tema
pentru acas
(0,5 minute)

O7

Realizai pentru alte 4


Stabilirea
regiuni geografice o
sarcinilor
fi de caracterizare
pentru
ora asemntoare cu cea
viitoare
pe care am realist-o
astzi !
.

Sunt ateni la informaiile Fie de lucru


oferite
de
profesor,
noteaz
n
caiete
precizrile
importante, Activitate
adreseaz ntrebri n frontal
legtur cu eventuale
neclariti.

Observarea
sistematic
Atenionarea

S-ar putea să vă placă și