Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR : Huu Claudia


UNITATEA DE NVMNT : coala cu clasele I-VII Anastasie N. Barbu , Tabra
DISCIPLINA : Limba i literatura romn
DATA : 04.12.2014
CLASA : a V- a B
SUBIECTUL: Verbul copulativ
TIPUL LECIEI: reactualizarea cunotinelor anterioare, dobndire de noi cunotine.
COMPETENE GENERALE:

Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale i scrise n


diferite situaii de comunicare.

Receptarea mesajului oral i scris n diferite situaii de comunicare.


COMPETENE SPECIFICE:

Respectarea normelor morfosintactice n propoziii i fraze.

Respectarea normelor de ortografie i punctuaie n diferite texte.

Alctuirea unor propoziii sau fraze corecte din punct de vedere gramatical
OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1: s dea definiia corect a verbului;
O2: s identifice i s exemplifice categoriile gramaticale ale verbului;
O3: s identifice trsturile verbului ;
O4: s defineasc verbul copulativ;
O5: s identifice verbele copulative i s alctuiasc propoziii cu acestea.
STRATEGIA DIDACTIC:
1. Metode i procedee didactice: conversaia, explicaia, analiza gramatical, munca

individual i n echip , metoda cubulului.


2. Materiale, mijloace didactice i bibliografice:
-manualul, tabla, creta, fie de lucru.
- Metodica predrii limbii romne, C. Parfene, Ed. Polirom, Iai, 2003
3. Forma de organizare: activitate frontal i individual
4. Forma de evaluare: oral, continu
5. Durata: 50 de minute
SCENARIUL DIDACTIC:

NR.
CRT

1.

2.

EXPERIMENTUL
INSTRUCIONAL
Organizarea clasei

Captarea ateniei i
trezirea interesului
pentru lecie

DURATA

3.

Reactualizarea unor
cunotine
dobndite anterior
15

4.

5.

6.

7.

Enunarea
subiectului
i
obiectivelor leciei

Dirijarea nvrii

Evaluarea
performanei
Formularea
de
aprecieri
asupra

20

5
2

ACTIVITATEA PROFESORULUI
Se asigur linitea i disciplina n
sala de clas i se solicit elevilor
s-i pregteasc manualele i
caietele pentru ora de limba romn.
Se noteaz absenele i se stabilete
un climat favorabil de lucru.
Se mparte elevilor o fi de lucru (
anexa 1) cu un rebus al crui
rezolvare pe vertical va da titlul
noii lecii ( Verbul copulativ ).
Solicit elevilor s rspund la
ntrebri despre verb.
- Ce este verbul?
- Care sunt categoriile gramaticale
specifice verbului?
- Cum se clasific verbul (criterii de
clasificare cu exemple).
-Care sunt funciile sintactice ale
verbului?
Ofer un model de analiz pentru
verbul predicativ.
Comunic elevilor subiectul leciei i
obiectivele
urmrite
(Verbul
copulativ).
Scriu titlul leciei pe tabl.
Se realizeaz o scurt discuie
despre verbele copulative(definiie,
exemple, model de analiz), dup
care se mparte clasa n 6 grupe.
Profesorul distribuie o fi de lucru
fiecrei grupe (anexa2) i solicit
elevii s rezolve cerinele.
Dup rezolvarea sarcinilor, cere
elevilor s i prezinte lucrrile
oferind lmuriri acolo unde este
nevoie .
Solicit elevii s rezolve fia de
evaluare (anexa3).
Precizez rezultatele
sintetizez.

ateptate

ACTIVITATEA
ELEVILOR
Elevii se pregtesc pentru
lecie.

Elevii ascult explicaiile


i completeaz rebusul.

Elevii rspund la ntrebri


i
completeaz
ciorchinele.

Elevii ascult obiectivele


i i noteaz titlul leciei
pe caiete.
Rspund la ntrebri
Rezolv fia
Noteaz n caiete.

Elevii rezolv individual


fia de evaluare.

i
Elevii ascult aprecierile

obinerii
performanei
8.

Asigurarea reteniei
i a transferului

Notez civa elevi care s-au remarcat i recomandrile


prin rspunsuri.
profesorului.
1

Se solicit elevilor s realizeze o Elevii


noteaz
compunere de 10-15 rnduri n care pentru acas.
s foloseasc verbe copulative ca
tem pentru acas.

tema

Anexa 1
Dezlegnd careul de mai jos, vei descoperi pe verticala A-B una dintre valorile verbului a
fi .

Anexa 2
Sarcini de lucru pentru activitatea n echipe
Metoda cubului
1. ntr-un scurt text, realizai descrierea colegului de banc folosind ct mai multe verbe
copulative. Subliniai verbele copulative cu albastru, iar verbele predicative cu rou.
2. Compar verbele din prima coloan cu cele din a doua coloan i sintetizeaz
observaiile fcute.
Copilul este la coal.
Tata a ieit la poart.
Ionel a rmas acas.
Boierul a ajuns la palat.

Copilul este cuminte.


Tata a ieit inginer.
Ionel a rmas repetent.
Boierul a ajuns mprat.
3.Asociaz fiecrei propoziii din prima
coloan litera care corespunde tipului de
verb
subliniat:
........A
rmas
uimit
de
not.
A. Verb predicativ, mod indicativ
....... Elevul este n tabr.
B. Verb copulativ i nume predicativ multiplu
........Trebuia s fi mers cu mine.
C. Verb copulativ, mod indicativ
....... Clasa noastr este frumoas i primitoare.
D. verb predicativ, modul conjunctiv
........Nu
tia
s
ajung
acolo.
E. Verb auxiliar
F. Verb copulativ, modul conjunctiv

4. Analizeaz verbele din fraza dat:


Zapada era sticloas i ei alunecau stranic. Uneori se ineau unul de altul. Alteori, sirul se rupea i cei din spate rmneau in zapada.
5. Aplic n enunuri cunosinele referitoare la valorile morfologice ale verbului a fi.

6. Identific verbele din enunurile urmtoare i argumenteaz alegerea fcut.


Copacii erau triti i singuri.
Copila devenise ca o floare.
coala era acolo.
A nsemnat n calendar ziua aceasta.
A fi sunat dac ajungeam.

Anexa 3

FI DE LUCRU

1. Formulai propoziii n care verbele ,,a iei, ,, a ajunge, ,, a nsemna i ,, a prea s fie att copulative ct i predicative.
2. Precizai ce valori poate s aib verbul ,, a fi i exemplificai.

3. Folosii n propoziii verbele ,, a fi, ,, a avea, i ,, a vrea cu valoare predicativ i cu valoare auxiliar.

S-ar putea să vă placă și