Sunteți pe pagina 1din 10

N LUMEA POVETILOR

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT


Propunator: prof.inv.prescolar Morar Cristina Adriana
G.P.N Cionesti Grup colar Agromontan ara Moilor Albac
Nivel I+II (grupa combinat)
Tema anual de studiu: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?
Tema sptmnii:O zi, o poveste
Tema zilei: In lumea povetilor!
Tipul activitii: sistematizarea i consolidarea cunotinelor, priceperilor i deprinderilor
Durat: o zi
Forma de realizare: activitate integrat
Domenii de activitate integrate: ALA+ADE(D+DLC)
SCOP:
Educarea unei exprimri verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic prin
stimularea curiozitii si a interesului de cunoatere fa de povetile copilriei;
Educarea ateniei, a spiritului de cooperare, de ordine i disciplin, a spiritului critic i
autocritic;
Dezvoltarea operaiilor intelectuale prematematice;
Evaluarea capacitii de a recunoaste si numra contient n limitele 1-5 respectiv1-10;
ACTIVITI DE NVARE:
JOCURI I ACTIVITI DIDACTICE ALESE:
ALA 1:
Art: Personaje din poveti colorare/pictur
OBIECTIVE OPERAIONALE:
- s recunoasc personajele i povestea din care acestea fac parte;
- s picteze/coloreze dupa contur personajelor din poveti, respectnd acurateea lucrrii;
- s utilizeze corect materialele puse la dispozitie.
Construcii: Csua piticilor, csua caprei i a ieduilor, csua bunicuei,
OBIECTIVE OPERAIONALE:
- s enumere caracteristicle fiecarei casute in parte;
- s construiasc in mod original fiecare casuta;
- s colaboreze n cadrul grupului format.
tiin: Alb ca Zapada, Capra cu trei iezi, Scufia Roie, Fata babei i
mosneagului, Pinocchio prezentare PPT
OBIECTIVE OPERAIONALE:
- s vizioneze cele 5 povesti in prezentare PPT;
- s rspund la ntrebrile adresate;
- s utilizeze corect numeralul cardinal i ordinal in limita 1-10 numrnd
personajele fiecrei povestiri.
ALA 2:
Jocuri n aer liber
OBIECTIVE OPERAIONALE:
- s participe la activitate utiliznd corect materilale puse la dispoziie;

fata

- s respecte regulile impuse de joc;


- s manifeste responsabilitate i spirit de echip.
STRATEGII DIDACTICE:
1. METODE I PROCEDEE:
Conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, munca individual, turul galeriei.
2. RESURSE MATERIALE:
Fisa de munca independenta, culori, acuarele, pensula, cuburi din lemn si din plastic, pioneze din
plastic, creioane, calculator si cantecele cu /despre personaje din povesti, recompense
3. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri
A.D.P.
ntlnirea de diminea:Personajul preferat
Bun dimineaa piticii mei drglai!
Dimineaa a sosit,
Toate personajele au venit.
n cerc s ne adunm ,
Frumos s ne salutm!
Tranziii: Piticii s-au trezit, Bun dimineaa....
Dac vesel se triete ...,
La bunica n pdure,
Noi suntem piticii
Rutine: tiu s m spl i s m terg singur pe mini (deprinderea de igien pesonal)
Fiecare personaj e un model pentru mine (deprinderea de a analiza critic
actiunile personajelor din povesti intalnite)
A.D.E. N LUMEA POVETILOR !
- Domeniul tiine (D): verificarea numeraiei in limita 1-10 prin joc didactic
- Domeniul Limb i Comunicare (DLC): recunoaterea prin joc didactic a personajelor din
cele 5 poveti pe care ne-am axat:Alb ca Zapada, Capra cu trei iezi, Scufia Roie, Fata
babei i fata moneagului, Pinocchio
OBIECTIVE OPERAIONALE VIZATE:
Domeniul Stiinte (D):
s recunoasc cifrele n limita 1-5, respectiv 1-10;
s asocieze numrul la cantitate i invers;
s descopere vecinii unui numr dat;
s efectueze operaii de adunare i scdere cu 1-2 uniti n limitele 1-10;
sa respecte regulile jocului didactic matematic.
Domeniul Limb i Comunicare (DLC):
s recunoasc personajele prezentate i povetile din care acestea fac parte;
s ncadreze personajul prezentat n grupul personajelor pozitive/ negative
menionnd de ce;
s rspund sarcinilor jocului, formulnd propozitii corecte din punct de vedere
gramatical;
s participe activ la desfurarea jocului

STRATEGII DIDACTICE:
a). Metode i procedee: conversaia, explicaia, observaia, demonstraia, exerciiul,
problematizarea, brainstorming-ul, jocul, mana oarba
b). Mijloace didactice: Zana Povestilor, bagheta magica, saculetul fermecat, duplex, lipici,
imagini cu personaje din povetile cunoscute, jetoane cu cifre, plicuri, recompense.
c). Forme de organizare: frontal, individual.
Evaluarea activitatii. Finalitatea zilei :
Aprecieri verbale individuale i colective;
Recompense;
Realizarea machetei In lumea povetilor.
Sarcina didactic:
asocierea numrului la cantitatea i invers, a cantitii la numr;
recunoaterea personajelor (cu extragerea nsuirilor pozitive/negative) i ncadrarea n
povetile corespunztoare;
rezolvarea corect a sarcinilor primite n scris n plicule;
Regulile jocului:
Se extrage din sculeul fermecat cte un jeton cu cifre/personaje i se ataeaz la csua
corespunztoare.
n urma citirii sarcinilor (de ctre educatoare) din pliculeul aflat in casu, fiecare precolar
va rspunde realiznd sarcina corespunztor.
Se acioneaz doar la cerina educatoarei, fr a vorbi dac nu este ntrebat;
Copilul care rspunde corect va fi recompensat prin felicitri din partea Znei Povetilor.
Elemente de joc:
Surpriza, micarea, aplauzele, recompensele, prezena Znei Povetilor
BIBLIOGRAFIE :
Curriculum pentru nvmntul precolar,D.P.H..,Bucuresti. 2009 ;
Activitatea integrata din gradinita ghid pentru cadrele didactice din invatamantul
preuniversitar, D.P.H. 2008
Culea, L. i colaboratorii, Activitatea integrat din grdini ghid pentru cadrele didactice n
nvmntul preuniversitar, Editura Didactica Publishing House, 2008;
10Neagu M., Beraru G., Jocuri matematice n grdini ndrumtor metodologic ediia 2005;
SCENARIUL ZILEI
Copiii iubesc personajele din poveti, iar aproape zilnic prin intermediul cntecelelor, a
planelor din mediul ambient, al fielor de lucru, al caietelor speciale, al dramatizrilor i al jocurilor
ei intr n contact cu ele. Personajele din poveti le sunt adevrate modele de via (fata mo ului,
capra, Alb ca Zpada, Cenureasa,etc) sau modele de temut (lupul, vrjitoarea, mama vitreg si
surorile vitrege, etc). Nota moral este una sugestiv, fiind cea care st la baza primelor antonime:
bine/ru, frumos/urt, harnic/lene, sincer/mincinos, etc.
Centrul tematic, sala de grup dar si curtea grdiniei sunt amenajate corespunztor temei
urmrite de-a lungul ntregii sptmni O zi, o poveste si respectiv a temei zilnice In lumea
povetilor

Salutul. Impreun cu copiii formm un semicerc i se salut adresnd complimente unul altuia.
Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea:Bun dimineaa, pitici veseli!. Discutm despre
ceea ce am fcut pe parcursul sptmnii la grdini i despre ceea ce intenioneaz s fac n
weend-ul care urmeaz.
Imprtairea cu ceilali. Educatoarea va lansa o tema de gndire: Personajul preferat al meu
este........ pentru c.....! unde fiecare copil i va argumenta rspunsul.
Noutatea zilei. Astzi, la noi n grup, avem musafiri. Sunt prezentati invitaii care au venit s vad
cte lucruri interesante tii voi s facei i ct de cumini i activi suntei la activiti!. Introduc n
peisaj bagheta magic, sculeul i scrisoarea pe care a lasat-o Zna Povetilor.
Deschid scrisoarea i citesc:
Dragi copii, dis de diminea nainte s venii voi la gradini eu impreuna cu spiriduul
meu am trecut pe la voi pe la grdini i v-am lsat bagheta mea magic, un scule i aceast
scrisoare.
Mi s-a spus ca suntei nite copii tare cumini care tii multe poveti si poeziisi de asemena
tii si s numrai. Pentru a m convinge astzi voi ncerca sa ajung la voi ct mai repede posibil,
voi sta cu voi la activiti pentru a vedea dac chiar e adevrat ce se spune despre voi! Am n eles
ca tii ce au pit cei doi iedui care nu au ascultat de mama lor, c tii ce a p it Pinocchio pentru
c a minit, c tii cntece despre pitici i despre Scufia Roie, ca recunoatei cifrele, si cte si mai
cte!Oare chiar s fie adevrat???
Dac vei rezolva corect toate cerine pe care doamna educatoare vi le va da , la ncheierea
activitilor vei avea o alt surpriz din partea mea. V doresc s avei o zi minunat alturi de
educatoarea voastr si de abia astept sa ne vedem, dintr-un moment in altul incerc sa ajung!
Semneaz: Zna Povetilor
Copiii vor extrage din sculeul fermecat cte o bulin i se vor ndrepta spre centrul care con ine
acea bulin. nainte de a se ndrepta spre sectoarele alese, vom cnta cntecul:
TRANZITIE: - cntec
Piticii s-au trezit,
Bun dimineaa!
Ieziorii s-au trezit
Bun diminea!
i copiii s-au trezit
Buna dimineata!
Ritmul de nviorare
L-a cuprins pe fiecare,
Dup ce i-au fcut patul
A urmat apoi splatul:
Pe obraji, pe ochiori,
Pe nsuc, pe diniori.
Bine e s fii curat,
ngrijit i pieptnat!
La fiecare centru fac cunoscute copiilor sarcinile i obiectivele; acetia se aeaz la msue i
rezolv cerinele. Se reamintete copiilor comportamentul n cazul acestor activiti: vorbim n
oapt, pentru a nu-i deranja pe colegi, lucrm ordonat, utilizm cu grij materialele puse la
dispoziie i ducem la bun sfrit lucrarea nceput, solicitm frumos ajutor acolo unde ntmpinm
dificulti. Copiii sunt suprevegheai i se intervine acolo unde este nevoie; ei se rotesc, n cadrul
centrelor si rezolv cerinele.

Dup realizarea cerinelor, copiii, mpreun cu educatoarea vor trece pe la fiecare sector
pentru a se face analiza lucrrilor. Lucrrile vor fi expuse pe panou din sala de grup.
Rutine.
Se spal pe mini, se rostete rugciunea Tatl nostru n cor i se servete masa.
Prezena.
Dupa servirea mesei, copiii se aeaz n faa panoului cu pozele personale i rspund prezent
la auzul numelui, rostind cuvntul absent pentru precolarii a cror poz se regsete pe panou, dar
nu sunt prezeni.
Calendarul naturii
Vom completa calendarul naturii, vom intui anotimpul, luna i ziua n care ne aflm i apoi
vom alege jetonul potrivit pentru starea vremii.
Tranzitii: - cntec
La bunica n pdure/ Singur am plecat/ Couleul cu merinde mama mi l-a dat/i mi-a spus
s fiu cuminte/ De la drum s nu m abat/ Cci n pdure este lupul nfometat/ Bunicua e bolnav/
i la ea m duc/ Lapte, cozonac i buntai/ Eu am s-i duc ......
ADE.n cadrul activitii matematice verificarea numeraiei n limita 1-10 se face folosind un
scule fermecat din care precolarii pe rnd extrag cifte i le ataeaz la csua corespunztoare
conform cerinelor. Domeniul tiine se mbin cu Domeniul Limb i Comunicare prin utilizarea a
cteva dintre povetile bine cunoscute de precolari (Alb ca Zpada, Capra cu trei iezi,
Scufia Roie, Fata babei i fata moneagului, Pinocchio) i ptrunderea n lumea personajelor
se face prin joc matematic, prin numrare, prin ncadrarea n anumite stereotipii, extrgndu-se
aspecte pozitive i negative ale personajelor ntlnite. Aciunea se desfoar sub privirea Znei
Povetilor - fiind detaliat, mai jos, n scenariul didactic-!
Trecerea spre etapa final a zilei se face prin tranziia Dac vesel se triete!- cntec.
Ultima parte a activitii se desfoar sub form de concurs, dar nu nainte de a ntreba-o pe Zna
Povetilor despre cum i s-a prut activitatea precolarilor n aceast zi?
Zna Povetilor le va lsa recompense, i va luda i va motiva ce i-a plcut mai mult amintind
cteva secvene de pe parcursul activitii!
ALA 2. Zarul i spune ce s faci!- program distractiv
Un precolar i ale un coleg apoi arunc zarul. Colegul pe care l-a ales i spune cum s mearg,
colegului care a extras zarul (ce pai s foloseasc: pasul broscuei, pasul piticului, pasul uriaului,
pas adugat, paii Scufiei Roii, pasul iepuraului,etc). Cifra pe care o indic zarul il ndrum ce
csu s caute. Ajuns la csua, trebuie s o nconjoare de attea ori ct i indic cifra. Toi copiii vor
executa cel puin o dat jocul.
Apoi se formeaz 2 grupe: grupa piticilor i grupa ieduilor. Se vor a eza doua csu e la
aceeai distan de copilai. La semnalul educatoarei cte un membru din fiecare echip pornete n
fug spre csu, de acolo ia un cub i se ntoarce n fug spre echipa din care face parte. C tig
echipa care a reuit s ia cele mai repede toate cuburile puse n csu i astfel csua rmne goal.

DESFURAREA ACTIVITII

Nr
Crt
1.

2.

3.

EVENIMENTE
CONINUT TIINIFIC
DIDACTICE
Moment
Pentru ca activitatea s se
organizatoric
desfoare n bune condiii se va avea
n vedere urmtoarele:
- aerisirea slii de grup;
- aranjarea scunelelor i msuelor
pe trei centre de interes;
- confectionarea
casutelor
si
amenajarea in curtea gradinitei sau
in sala de sport, in functiie de
conditiile meteo!
- pregtirea materialului didactic la
ndemna copiilor.
Captarea
Se va realiza sub form de ghicitori a
ateniei
caror raspunsne va trimite n lumea
povetilor:
1.E un biat bun/Ins cu un nas cam
lung/Pentru ca pe Geppeto l-a minit
mult!(Pinocchio)
2.In pdure dupa mncare a
plecat/Si acas trei iedui, ea a
lsat/Lupul viclean i-a urmrit/i pe
loc
trei
iedui
pe
loc
i-a
jumulit!(capra)
3Mama vitreg mult a urt-o/Ins
vntorul de moarte a scpat-o/ i la
csua piticilor n pdure a ajuns/i
aici ea l-a ntlnit pe al ei prin!(Alb
ca Zpada).
Sunt anuntai c poate sosi din
moment n moment n vizit, Zna
Povetilor.
Anunarea
Se citete scrisoarea pe care a lsattemei
i
a o Zna Povetilor i se intuiesc
obiectivelor
materialele cu care se va lucra atat la
centre
ct
i
la
activitile
experieniale.

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE

Povestirea ,
Conversaia

Conversaia

Evaluare oral

4.

Prezentarea
Fiecare copil va extrage cate o bulin
optim
a dintr-un scule i va cuta centru cu
coninutului i bulina asemntoare. nainte de a
dirijarea
pleca spre centre, copiii vor recita
nvrii
versurile Piticii s-au trezit s-au trezit,
Bun dimineaa!nsoite de micrile
corepunztoare.
La fiecare sector pe care l aleg: Art,
tiin, Construcii, vor avea de
executat cerine care le vor fi explicate
n parte:
Copiii care au ales sectorul Art vor
colora/picta cel puin unul dintre
personajele preferate din cele 5
poveti pe care le vom aprofunda.
Suportul plastic cu desenul dupa
contur va fi pus la ndemn si astfel
ei vor putea rsfoi, alegndu-i
personajul preferat din povetile
parcurse......!
Copiii care au ales sectorul
Construcii, utiliznd materialul
didactic pus la dispoziie vor construi
trei tipuri de csue pe trei dimensiuni
diferite: csua bunicuei, csua
ieduilor/a cpriei i csua piticilor!
Copiii care au ales sectorul Stiin
i vor reaminti povetile cu aciunea
i personajele lor pe scurt- vizionnd
filmulee n PPT sau PPS.
Dup ce se face analiza critic i
autocritic a lucrrilor, precolarii vor
trece pe la baie, se vor spla pe mini,
vom rosti rugciunea Tatl nostru i
vor servi masa. Se continu cu
calendarul naturii i se va trece la
activitile pe domenii experieniale
folosind tranziia La bunica n
pdure. n decor apare Zna
Povetilor, cea mult ateptat, i
precolarii vor putea s o admire, iar
ea le va spune de unde a venit i
pentru ce a venit! Se iese n curtea
gradiniei unde precolarilor li se
prezint csuele confecionate din
carton i sunt lsai pentru 2-4 minute
s le analizeze/intuiasc.

Evaluare scris
Explicatia
Munca
individual

Evaluare practicaplicativ
Munca
individual,
Exerciiul
Munca
individual

Conversaia

Surpriza
Observaia
Explicaia

Evaluare practicaplicativ

a) explicarea
regulilor
jocului

b) explicarea i
demonstrarea
jocului

c)jocul de
prob
d) executarea
jocului
propriu-zis:

Folosind metoda mna oarb


fiecare precolar va extrage cte un
jeton, dintr-un coule adus de Zna
Povetilor, pe care sunt cifre n limita
1-10, iar la semnalul Znei Povetilor
toi precolarii se vor ndrepta spre
csua adecvat; se va repeta de mai
multe ori aciunea! La semnalul
educatoarei toi precolarii vor reveni
n csua corespunztoare cifrei pe
care au extras-o i pe rnd i vor
scoate cpuul folosind expresia:Eu
am cifra (rostete cifra pe care o are)
i locuiesc n csua (spune personajul
pe care l reprezint). Cnd ultimul
precolar va termina, la cerina Znei
Povetilor fiecare precolar va cuta n
csua n care se afl, un plicule. In
acel plicule sunt scrise mai multe
sarcini pe care educatoarea le va citi,
iar precolarul va trebui s le rezolve
n faa colegilor i sub privirea atent a
Znei Povetilor.
EX.La csua Albei ca Zpada n
plicule vor fi sarcinile:
1. Cine a vrut s o omoare pe Alba ca
Zpada? De ce? Cum fugea Alba ca
Zpada prin pdure? Fugii i voi.
2. Cum i-a ajutat Alba ca Zpada pe
pitici? Cum s-au purtat pitici cu ea?
Cum dansau? Dansai i voi ca ei.
Spune cteva lucruri pozitive despre
Alb ca Zpada? (era bun, frumoas,
harnic, haioas, etc.Ne vom roti pe la
fiecare csu, unde fiecare precolar
ne ateapt cu pliculeul n mn! In
rezolvarea sarcinilor vor fi antrenai
toti precolarii. Rspunsul fiecrui
copil va fi apreciat de Zna Povetilor
Pentru o bun fixare vom folosi doitrei precolari care vor juca jocul de
prob i n acelai timp se vor mai
repeta regulile care trebuie respectate
pentru buna desfurarea a jocului.
Utiliznd materialul didactic pus la
dispoziie, respectnd etapele jocului
didactic matematic, sub ndrumarea

Metoda
mana
oarba

Evaluarea oral

Demonstraia
Evaluare oral
Jocul

Jocul
Evaluare oral
Conversaia

Exerciiul

5.

6.

7.

educatoarei i urmrii fiind de Zna


Povetilor, precolarii vor trece la
executarea jocului. Zna Povetilor are
rolul de a aprecia aciunea copiilor, iar
educatoarea susine activitatea
desfurat interveniind subtil acolo
unde este nevoie!
Zna Povetilor ofer precolarilor un
f) complicarea co n care sunt amestecate jetoane cu
jocului
cifre i jetoane cu personaje din
poveti; fiecare precolar extrage cte
un jeton i va rspunde la ntrebarea
adresat sau va efectua o anumit
sarcina sub ochii colegilor care astfel
vor putea verifica modul de executare:
corect sau incorect.
Ex. Copilul care are jetonul cu cifra 3
s l ataeze la csua vecin cu un
numr mai mare/mai mic. Copilul care
are jetonul cu cifra 7 s l ataeze la
csua Albei ca Zpada i s cnte
cntecelul piticilor. Copilul care
extrage jetonul cu Scufia Roie s i
cnte cntecelul i s o imite alergnd
prin pdure. Copilul care are jetonul
cu Pinocchio s l pun la csua unui
personaj negativ dintr-o poveste a
cror personaje sunt ataate de
csue,etc.
Obinerea
Personajele colorate la seciunea Art,
performanei
vor fi returnate fiecrui precolar i se
vor decupa, iar Zna Povetilor le va
oferi precolarilor un duplex pe care
se va realiza
tabloul In lumea
povetilor unde folosind numeralul
ordinal fiecare precolar va fi
invitat de educatoare s i lipeasc
lucrarea proprie.
Asigurarea
Se analizeaz mpreuna cu Zna
reteniei i a Povetilor tabloul obinut prin lipirea
transferului
personajelor pe care le-au decupat. Se
adreseaz diferite ntrebri referitoare
la personajele cuprinse n tabloul In
lumea povetilor.Se fac aprecieri
asupra modului de realizare al
lucrrilor colective.
ncheierea
Zna Povetilor va aprecia activitatea

Explicatia
Jocul

Conversaia
Exercitiul

Jocul
Observaia
Munca
individual

Conversaia

Evaluare oral

Evaluare oral
Evaluare practicaplicativ

activitii

copiilor, la va mpri daruri aduse din


lumea povetilor i lund cu ea tabloul
realizat de copii, va prsi curtea
grdiniei plecnd n lumea povetilor,
de acolo de unde a venit

10

Evaluare oral
Recompensa

S-ar putea să vă placă și