Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECIE

coala: coala General cu clasele I VIII Sntamarie-Orlea


Propuntor: prof. Vucescu Monica
Data:
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa: a VIII-a
Unitatea de nvare: Romanul
Subiectul leciei: Propoziia subordonat completiv direct (CD)
Tipul leciei: De nsuire de noi cunotine
DEMERSUL DIDACTIC
MOTIVAIA: cunoaterea de ctre elevi a acestui tip de subordonat, a funciei ei n vorbire, n
vederea construirii corecte n exprimarea oral i scris; cunoaterea punctuaiei cerute de subordonata
completiv direct.
1. OBIECTIVE DE REFERIN:
1.4 s sesizeze particularitile gramaticale ale unui mesaj ascultat;
2.1 s construiasc un discurs oral pe o tem dat;
2.3 s asigure corectitudinea relaiilor sintactice la nivelul textului comunicat;
4.2 s utilizeze n redactarea unui text propriu cunotinele de morfo-sintax, folosind adecvat
semnele ortografice i de punctuaie;
4.3 s identifice efectele expresive ale construciei lingvistice utilizate n diferite texte.
2. OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitive (elevii trebuie s tie):
O1 ce este propoziia completiv direct;
O2 cum se construiete: termenul regent; elemente de relaie;
O3 care este topica i cum se aplic punctuaia;
O4 ce posibiliti de control al construciei completivei directe exist;
Formative (elevii trebuie):
O5 s neleag rolul elementului regent n recunoaterea i construirea completivei directe;
O6 s identifice propoziia completiv direct;
O7 s construiasc fraze n care s existe CD introduse prin diferite elemente de relaie;
O8 s contrag CD n partea de propoziie corespunztoare;
O9 s releve valorile sintactice i stilistice ale CD;
Afective (elevii trebuie):
O10 s sesizeze bogia i frumuseea limbii romne.
3.
4.
5.
6.

CONINUTURI UTILIZATE: conform programei colare.


CAPACITI DE NVARE: corespunztoare.
EVALUAREA: - elevii completeaz fiele de munc independent.
RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUI
A. Resurse materiale: Limba i literatura romn manual clasa a VIII-a, Al.
Crian, S. Dobra, F. Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, ,Bucureti, p.156;
Limba romn caietul elevului clasa a VIII-a, Al. Crian, S. Dobra, F.
Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, 2005, Bucureti, p.166-169; Gramatica
practic a limbii romne actuale, Ada Iliescu, Ed. Corint, 2005, Bucureti,
p.360-364; Gramatic fie de lucru, colectiv de autori coord. Eliza-Mara
Trofin, Ed. Paralela 45, 2006, Piteti, p.74-77; fie de lucru; plane.
B. Resurse de timp: - timpul de desfurare: 50 minute
7. METODE I PROCEDEE: analiza sintactic a frazei; exerciii de contragere i expansiune;
conversaia euristic;explicaia, demonstraia, nvarea prin descoperire.

SCENARIU DIDACTIC
ORA I
I.Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i
caietele).
II.Enunarea obiectivelor
III.Reactualizarea cunotinelor (complementul direct) i dirijarea noii nvri.
Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui civa elevi s
citeasc tema, iar ceilali urmrind pe propriile caiete i fcnd corecturile necesare.
Paralel cu verificarea temei, se face controlul cunotinelor teoretice cu ajutorul urmtoarelor itemuri:
Ce este complementul direct?
Care sunt ntrebrile complementului direct?
Prin ce se exprim complementul direct?
IV.Prezentarea noului coninut i a sarcinilor de nvare
Pentru ca elevii s neleag mai bine funcia subordonatei completivei directe, se reactualizeaz n
contiina lor urmtoarele cunotine:
Ce determin un complement direct?
Ce rol ndeplinesc propoziiile subordonate n fraz?(ele ndeplinesc rolul pe care n
propoziie l ndeplinesc prile secundare).
Pentru aceasta se folosesc urmtoarele exemple, pentru fiecare din ntrebrile complementului
direct:
P.vb.

ce?

Eu tiu ntmplarea.
P.vb.
Cd
Eu i-am ajutat pe merituoi.
Cd

pe cine?

Cd

PP
CD
1
Eu tiu / ce s-a ntmplat.2/
PP

CD
1

Eu am ajutat / pe cine a meritat.2/

Analiznd-se cele dou propoziii, se arat c n prima propoziie complementul direct ntmplarea,
poate fi nlocuit cu propoziia subordonat ce s-a ntmplat, care capt funcia de complement direct pe
lng verbul tiu din regent, iar n cea de-a doua propoziie complementele directe i-, pe merituoi, pot
fi nlocuite cu propoziia subordonat pe cine a meritat, care capt funcia de complement direct pe lng
verbul am ajutat.
Astzi vom studia propoziia subordonat completiv direct care servete drept complement
direct pe lng un verb din regent. Se scrie pe tabl titlul leciei: Propoziia subordonat completiv
direct (CD).
V. Obinerea performanei
Se mparte tabla n dou. n partea stng se scriu exemplele de mai jos, pe care elevii le transcriu
pe caiete, preciznd ( ntr-un tabel) ce determin, cuvntul de legtur, ntrebarea:
El i cumpr ce-i trebuie.
Ce determin: verb predicativ.
Cuvnt de legtur: pronumele relative: ce ( care, cine, ceea ce)+ prepoziie
ntrebare: ce?
Alte exemple:
A bgat de seam c ai plecat.
Iat ce spunea tata.
Ne era dator ceea ce-i mprumutasem.
A ti al cui este dicionarul este important.
A rmas de transcris ct n-am reuit la clas.
Copiii accept orice jucrie le oferim.
Se iau pe rnd exemplele i cte un elev va citi exemplul dup care se trece la analiz n felul urmtor:
Ce este din punct de vedere gramatical textul citit? (o fraz)
Care sunt propoziile acestei fraze? ( se mparte n propoziii)
Care este propoziia principal? ( El i cumpr...)

Ce fel de propoziie este ...ce-i trebuie?( subordonat)


Ce funcie ndeplinete subordonata? ( de complement direct al verbului i cumpr, fiind o
subordonat completiv direct)
Prin ce s-a exprimat raportul de subordonare? (prin pronumele relativ ce )
La ce ntrebare rspunde subordonata? (ce?)
Se citesc, pe rnd celelalte exemple i se procedeaz ca la primul. Se formuleaz apoi definiia
subordonatei completive directe (propoziia care ndeplinete n fraz funcia de complement direct pe
lng un verb din regent).
Pentru precizarea termenilor regeni ai completivei directe se vor folosi itemurile:
Care sunt ntrebrile la care rspunde subordonata completiv direct? (Ce? Pe cine?)
Ce determin o subordonat completiv direct?
verb tranzitiv la mod personal
locuiune verbal tranzitiv la mod personal
verb tranzitiv la mod nepersonal
interjecie: iat, iact, iaca, uite, iac...
adjectivul dator
Pentru precizarea elmentelor relaionale ale completivei directe, topicii i punctuaiei sale se vor
folosi itemurile:
Prin ce se introduce o subordonat completiv direct? ( prin conjuncii: c, s, de,
dac,ca s; locuiunea conjuncional: cum c; pronume/adjective pronominale relative:
cine, ce, care, cte, ceea ce, cui, cror; pronume/adjective pronominale nehotrte:
oricine, oricare, orice, oricui, orici; adverbe relative: cum, ct, unde, cnd...)
Observaie
pronume/adjective
pronominale
relative,
adverbe
relative,
pronume/adjective pronominale nehotrte au funcie sintactic n subordonat, i
pot fi precedate sau nu de prepoziii.
Care este poziia completivei directe fa de regent? ( topica CD este liber, se gsete
att post-pus ct i antepus regentei sale.)
Care este punctuaia completivei directe? (cnd este post-pus nu se desparte prin virgul;
cnd este antepus se desparte prin virgul de regenta sa doar dac este reluat prin
pronume demonstrativ sau nehotrt, n intercalare se desparte prin virgul).
CD
Dac v-am certat, 1 /am fcut-o, 2 /pentru c in la voi.3/
CD
Pe cine ai ajutat tu,1 / pe acela l-am ajutat i noi. 2 /
Observaie Cnd CD rspunde la ntrebarea ce? verificarea ei se face prin pronumele nehotrt
ceva; iar cnd CD rspunde la ntrebarea pe cine?verificarea ei se face prin pronumele
nehotrt cineva.
VI. Evaluarea performanei
Se vor folosi exerciiile din fia de munc independent (ANEXA), cerndu-li-se elevilor s
construiasc CD pornind de la diferii termeni regeni, s fac expansiunea unor complemente directe, s
recunoasc CD n fraze i s le delimiteze, s recunoasc elementele de relaie i funcia lor sintactic.
VII. Asigurarea feed-back-ului
Se corecteaz fiele de munc independent, se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat.
Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare.
VIII. Intensificarea reteniei
Se va face printr-un exerciiu aplicativ ce const n construirea unor completive directe dup
substantive sau substitute ale acestuia.
IX. Asigurarea transferului
Se d, ca activitate independent acas, dou exerciii din manual. Se vor da explicaiile minime
necesare.

SCHIA LECIEI
PROPOZIIA SUBORDONAT COMPLETIV DIRECT
P.vb.

ce?
pe cine?

Cd

Eu tiu ntmplarea.
Cd P.vb.
Cd
Eu i-am ajutat pe merituoi.

PP
CD
1
Eu tiu / ce s-a ntmplat.2/
PP

CD

Eu am ajutat 1/ pe cine a meritat.2/

El i cumpr ce-i trebuie.


A bgat de seam c ai plecat.
Iat ce spunea tata.
Ne era dator ceea ce-i mprumutasem.
A ti al cui este dicionarul este important.
A rmas de transcris ct n-am reuit la clas.
Copiii accept orice jucrie le oferim.

Definiie: Propoziia care ndeplinete n fraz funcia de complement direct pe lng un verb din
regent se numete propoziie subordonat COMPLETIV DIRECT.( CD).
-- termenul regent: verb tranzitiv la mod personal
locuiune verbal tranzitiv la mod personal
verb tranzitiv la mod nepersonal
interjecie: iat, iact, iaca, uite, iac...
adjectivul dator
-- elemente relaionale: - conjuncii: c, s, de, dac, ca s;
- locuiunea conjuncional: cum c;
- pronume/adjective pronominale relative: cine, ce, care, ceea ce, cte,
cui, cror;
- pronume/adjective pronominale nehotrte: oricine, oricare, orice, oricui,
orici;
- adverbe relative: cum, ct, unde, cnd...
Observaie Pronumele/ adjectivele pronominale relative, adverbele relative, pronumele/adjectivele
pronominale nehotrte au funcie sintactic n subordonat i pot fi precedate sau nu
de prepoziii.
--topica: topica CD este liber, se gsete att post-pus ct i antepus regentei sale.
--punctuaia: post-pus nu se desparte prin virgul;
antepus se desparte prin virgul de regenta sa doar dac este reluat prin pronume
demonstrativ sau nehotrt;
intercalare se desparte prin virgul.
CD
Dac v-am certat, 1 /am fcut-o, 2 /pentru c in la voi.3/
CD
Pe cine ai ajutat tu,1 / pe acela l-am ajutat i noi. 2 /
Observaie Cnd CD rspunde la ntrebarea ce? verificarea ei se face prin pronumele nehotrt
ceva; iar cnd CD rspunde la ntrebarea pe cine?verificarea ei se face prin pronumele
nehotrt cineva.

ANEXA COMPLETIVA DIRECT


1. Construiete cte o fraz n care propoziia completiv direct s aib ca termen regent:

Verb tranzitiv la mod personal ..........................................................................................................


locuiune vb. tranzitiv la mod personal ...........................................................................................
Verb tranzitiv la mod nepersonal.......................................................................................................
interjecie ..........................................................................................................................................

adjectivul dator................................................................................................................................

2. Facei expansiunea complementelor directe subliniate n propoziiile de mai jos:


Izbir pe mazuri, i ntoarser n loc i ncepur a-i bate i a-i tia pn ce-i nruir n apa Rutului.
(M.Sadoveanu, Neamul oimretilor)
...................................................................................................................................................................
.
Nu voi mormnt bogat,/ Cntare i flamuri...
(M. Eminescu, Nu voi mormnt bogat)
...................................................................................................................................................................
.
Lng lacul care-n tremur somnoros i lin se bate,
Vezi o mas mare-ntins cu fclii prea luminate...
(M. Eminescu, Clin [file din poveste])
...................................................................................................................................................................
.
3. Stabilete felul subordonatelor din frazele urmtoare:

De acum se tie c plecarea lui e inevitabil.


Toat lumea tie c nu a spus adevrul.

Se vede care tinuiete ceva.


Din grdin vede care alearg mai repede.

El a neles repede cine merit recompensa.


S-a neles de la sine cine era mai bun.

Urmeaz ceea ce era de ateptat.


Fiecare urmeaz ceea ce i se potrivete.

4. Delimiteaz frazele, apoi precizeaz valoarea morfologic i funcia sintactic a elementelor de


relaie:

5.

Sftuiesc de bine pe cine m ascult i pe ci i cunosc.

Mi-a artat pe hart de unde izvorte Oltul, pe unde i


urmeaz cursul i unde se vars.

Ne-a explicat despre ce s-a vorbit la ora de fizic.


Ea vrea orice vede n vitrin i crede orice i spui.

Am dat cte mere a vrut cui mi-a cerut.


Mihai a mrturisit cum a procedat pentru a o pcli pe Maria.

valoare
morfologic

funcie
sintactic

...........................
...........................

..........................
..........................

...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................

..........................
..........................
..........................
..........................
..........................
..........................
..........................

Scrie pe liniile punctate regente pentru tipul de propoziii indicat:


Predicativ..........................................................................................

Subiectiv...........................................................................................
Completiv direct.............................................................................

c a minit.

S-ar putea să vă placă și