Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

UNITATEA SCOLAR: Liceul Teoretic Petru Maior


DATA: 13 oct 2006
OBIECTUL: Limba i literatura romn
TITLUL LECIEI: LEOAIC TNR, IUBIREA de Nichita Stnescu
TIPUL LECIEI: de nsuire i de fixare de noi cunotine
PROFESOR: STANCIU AURORA
OBIECTIVE COGNITIVE:
La sfritul acestei LECII elevii vor fi capabili:
- s prezinte semnificaia titlului acestei poezii
- s stabileasc principalele elemente legate de coninutul i forma poeziei
- s identifice principalele secvene ale textului identificnd semnificaiile ntr-o lectur pas cu
pas
STRATEGIA DIDACTIC:
METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, nvarea prin descoperire, problematizarea, turul
galeriei;
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII: activitate frontal, activitate independent, activiti pe
grupe;
RESURSE: manual Humanitas; capaciti normale ale elevilor clasei a XII A; B; C;
MIJLOACE DIDACTICE : fie de lucru pe grupe
EVENIMENTELE
ACTIVITATEA
INSTRUIRII
PROFESORULUI
1.Organizarea clasei ( 1 minut )
2. Verificarea leciei anterioare ( 7 minute )
3. EVOCAREA - Punerea n tem;
4. CONSTITUIREA SENSULUI
ECHIPA I: Stabilii care este tema poeziei Leoaic
tnr, iubirea de Nichita Stnescu i explicai titlul
acesteia punndu-l n relaie cu tema poeziei;

ACTIVITATEA
ELEVILOR
Conversaie
Brainstorming- munc individual, frontal
-3 minute de gndire
-5 minute- dialog
Noteaz n caiete; discut

METODA TURUL GALERIEI


ECHIPA II: Stabilii o relaie ntre forma poeziei (nr markere )
de strofe, dispunerea acestora i coninutul textului ) :
Leoaic tnr, iubirea de Nichita Stnescu;
Activitate pe grupe (20 minute)

(Plane,

ECHIPA III: Realizai o plan n care s surprindei Elevii concep cinci plane care surprind
prima secven a textului;
aspectele legate: tema i titlul poeziei,
secvenele poetice;
ECHIPA IV: Realizai o plan n care s surprindei (20 minute)
cea de-a doua secven a textului;
ECHIPA V: Realizai o plan n care s surprindei
cea de-a treia secven a textului;
5.REFLECIA- Verificarea cunotinelor dobndite
Elevii expun noile cunotine punnd n relaii
inedite aspecte legate de: tema, forma i
coninutul fiecrei sevene textuale. (15
minute)

Fi de lucru
ECHIPA I: Stabilii care este tema poeziei Leoaic tnr, iubirea de Nichita Stnescu i explicai
titlul acesteia punndu-l n relaie cu tema poeziei; (sens propriu- animal; semnificaii simbolice )
Fi de lucru
ECHIPA II: Stabilii o relaie ntre forma poeziei (nr. de strofe, nr. de versuri n fiecare strof,
dispunerea acestora i relaia direct cu coninutul textului): Leoaic tnr, iubirea de Nichita
Stnescu;
Fi de lucru
ECHIPA III: Realizai o plan n care s surprindei prima secven a textului;
Revelaia sentimentului iubirii; scenariu epic; ( strofa 1 )
Fi de lucru
ECHIPA IV: Realizai o plan n care s surprindei cea de-a doua secven a textului;
Efectul psihologic al ntlnirii; relaia eu poetic/ lume; ( i deodat n jurul meu natura/....ciocrlii)
Fi de lucru
ECHIPA V: Realizai o plan n care s surprindei cea de-a treia secven a textului;
Transformarea fpturii celui care iubete;( Mi-am dus mna.....)
Leoaic tnr, iubirea
Nichita Stnescu
Tema poeziei: iubirea, lirica erotic, revelaia sentimentului,
Creaie original prin originalitatea metaforelor, prin proiecia cosmic a sentimentului
Face parte din volumul aprut n 1964, intitulat sugestiv O viziune a sentimentelor ; prima etap de
creaie;
Iubirea- proces care spiritualizeaz i schimb din temelii fiina, o descindere n zonele abisale ale
sufletului, acolo unde se nasc mituri;
Titlul poeziei: alturare apoziional a dou substantive; semnul identitii- aventura omului /i
leoaica tnr, agresiv, de o frumusee slbatic, natural, spontan, plin de elan, vital; aventura
cunoaterii;

Secvena I: clipa revelrii sentimentului ; un scenariu epic/ un ritual cinegetic


Sentimentul este vizualizat, corporalizat ntr-o formul agresiv m pndise-n ncordare mai demult;
Albul puritatea sentimentului; caracterul premeditat al sentimentului; verbele sugereaz caracterul
fortuit, dinamismul evenimentului; Faa- omul
Ideea fulgertoare a naterii sentimentului
Secvena II : eul poetic////////////////////////////////////////////lumea
- triete sentimentul superior al iubirii
- cercul intuiia lumii perfecte
- eul - centrum mundi
- lumea-vrtej, contururile estompate, nu
- eul poetic triete acut sentimentul,
se mai disting
percepe lumea senzorial
-viziune ascendent; iubirea manifestare
superioar a bucuriei, a fericirii supreme
ingambamentul
Raportul eul ndrgostit / lume
Secvena III : eul poetic///////////////////////////////////////////propria fiin

Eul poetic ncearc s se regseasc ;


-micarea circumscrie o jumtate de cerc
-gndirea;
o jumtate de inim
- vb.-prezentul etern / persistena sentimentului iubirii; - nu are percepia clar a realitii, dar
- maturizarea survenit:
i a propriei fiine
-repetiia- iubirea nvinge timpul;
Raportul eul ndrgostit / propria fiin

S-ar putea să vă placă și