Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 26.05.2015
Clasa: a VIII-a
coala: Liceul Tehnologic Nr. 1 Suplacu de Barcau
Profesor: Pop Livia Maria
Obiectul: Limba i literatura romn
Aria curricular: Limb i comunicare
Subiectul leciei: Propoziia subordonat circumstanial condiional
Tipul leciei: dobndire de noi cunotine
Obiectivul fundamental:
dobndirea de noi cunotine referitoare la subordonat circumstaniale condiionale.
dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris, prin formularea rspunsurilor la ntrebri
i prin formarea de deprinderi i priceperi de folosire corect a punctuaiei.
Obiective operaionale:
a) cognitive. La sfritul orei, elevul trebuie s tie:
ce este propoziia subordonat circumstanial condiional;
s identifice elementele relaionale, precum i corelative;
s construiasc enunuri n care aceast subordonat i s fie introdus prin conective diferite;
s tie care sunt elementele regentei;
s identifice subordonatele condiionale din diferite texte;
s neleag i s exemplifice topica i punctuaia;
s recunoasc diferite subordonate introduse prin aceleai conjuncii nespecifice, ntlnite i
la subordonata condiional i s poat, la rndul lor, s exemplifice;
s nu confunde propoziia subordonat circumstanial condiional cu alte propoziii
subordonate.
b) psihomotorii: s tie s foloseasc corect punctuaia i topica propoziiei subordonate circumstaniale
condiionale.
Strategia didactic:
a) Metode i procedee: conversaia euristic, brainstorimingul, exerciiul, algoritmizarea,
problematizarea, munca n echipe, ciorchinele, gndirea critic (gndii/comunicai);
b) Forme de organizare a activitii elevilor: activitatea frontal combinat cu activitatea pe
grupe.
c) Mijloace didactice: fie de lucru, plana, testul de evaluare, teste lingvistice.
d) Resurse: - capacitile normale de nvare ale elevilor;
- cunotinele lor anterioare;
- timpul de nvare: 50 minute.
e) Bibliografie: Limba i literatura romn pentru clasa a VIII-a, Editura Corint; tefania Popescu,
Gramatica practic a limbii romne; Bucureti, Editura Orizonturi, 1995, ediia a V-a revizuit.

SCENARIUL DIDACTIC
Secvenele
leciei
1. Organizare
2 minute

2. Actualizarea
unor cunotine
anterioare
5 minute

3. Evocare
10 minute

4. Realizarea
sensului
20 minute

Strategii
didactice
Conversaia

Evaluarea

Elevii vor lucra,


independent textul,
rezumnd cerinele
indicate. Vor fi lsai s
lucreze i s-i exprime
opiniile, vor fi ncurajai
i lsai pentru crearea
unui climat de munc
favorabil care s le
deschid perspectivele de
contientizare a
coninutului
informaional nou.

Brainstorming

Evaluarea
iniial

Citesc enunurile i le
noteaz n caiete. Elevii
lucreaz frontal, la tabl,
rspund la cerinele
profesorului, artnd c
propoziia subordonat
depinde de o condiie, de
o ipotez.
Elevii vor fi ndrumai s
concluzioneze al doilea
enun (se va analiza
latura educativ
foloasele nvturii)

Descoperirea
Conversaia

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Se cere elevilor s se pregteasc pentru


ora de limba romn, pregtindu-i cele
necesare: manualul, caiet, penar. Se
anun elevii c lecia se va desfura i
pe grupe de lucru.
Pe tabl i pe fiele de lucru repartizate
elevilor va fi scris urmtoarea fraz:
Ele sunt ridicate ca s eternizeze o
glorie, ca s spun trectorilor faima
unei ntmplri ori s-i ntind puterea
proteguitoare asupra unei ceti (D.
Anghel)
Li se indic elevilor s analizeze fraza,
artnd:
- felul propoziiilor subordonate;
- tipul relaiilor sintactice;
- corespondena, prin contragere, cu
complementul curcumstanial de scop;
- topica i punctuaia;
- cazul i funcia sintactic a cuvntului
(asupra) unei ceti
Cere elevilor s citeasc enunurile de
pe tabl, scrise anterior:
i piatra se acoper de muchi, dac
ede mult ntr-un loc
De vei nva, apoi i va fi bine n via.
Cere elevilor s explice algoritmii
sintaxei frazei i s observe:
- numrul i felul propoziiilor;
- elementele relaionale prin care se
introduc propoziiile subordonate;
- termenii regeni;
- de ce depinde realizarea aciunii din
propoziia regent.
Astzi, la ora de limba romn vom
studia o nou propoziie subordonat, i
anume Propoziia subordonat
circumstanial condiional. Se va
scrie titlul pe tabl. n final, va trebui s
tii despre aceast nou propoziie
subordonat (se anun obiectivele
operaionale menionate). Se cere
elevilor s defineasc propoziia
subordonat condiional.
Se indic elevilor s rezolve, frontal,
urmtoarele exemple:
1. S fi avut un prieten ca tine, apoi nu

Elevii scot pe bnci


materialele necesare orei.

Elevii vor arta c este o


propoziie subordonat
care depinde de o
condiie, de o ipotez.
Se va scoate n eviden,

(asaltul de
idei)

Algoritmizare
Descoperire

m-a teme.
2. Cnd ar fi dup tine, atunci n-am mai
realiza nimic.
3. n caz c vine la tine, d-i cartea.
4. Caut-i de treab, numai dac
observi ceva ciudat la el.
5. De doreti, haide la pia.
Li se va cere elevilor prin algoritmizare,
s descopere:
- felul propoziiilor subordonate;
- ce arat aceste propoziii;
- calitatea termenilor regeni;
- elementele relaionale;
- modurile verbale cu care se
construiete subordonata condiional;
- topica i punctuaia.

Se atrage atenia elevilor c subordonata


condiional nu se desparte prin virgul
n situaia n care se insist asupra ei:
Ex: Mergem la plimbare dac timpul
este frumos.
Li se atrage atenia elevilor s priveasc
atent enunurile de la punctele 1 i 2 i
s ncerce s precizeze ce rol au
adverbele apoi i atunci subliniate
n text.
Cere elevilor s precizeze felul
subordonatelor din exemplele:
a) Ai carte, ai parte.
b) Munceti, ai de toate.
c) n cazul c vine, voi sosi i eu.

prin aportul elevilor,


valorile unei prietenii
adevrate, cultul pentru
prietenie.
Elevii vor rezolva
frazele, descoperind c:

termenul regent este:


- un verb;
- o locuiune verbal;
- o interjecie predicativ;
elementele relaionle
sunt:
- conjuncii subordonatoare
nespecifice: dac, de, s,
cnd.
- locuiune conjuncional
specific: n caz c;
modurile verbale sunt:
- indicativ (cele introduse
prin dac, de);
- conjunctiv (cele introduse
prin s);
- condiional-optativ
(introduse prin s).
Topica:
- n general, propoziiile
subordonate preced
regentele lor;
- cnd se insist asupra
regentei, condiionala i
urmeaz;
Punctuaia: oricare ar fi
poziia acestora fa de
regentele lor, condiionalele
se despart prin virgul.
Elevii noteaz n caiete
concluziile la care s-a
ajuns.
Elevii noteaz n caiete
constatarea fcut.
Elevii vor fi ndrumai s
observe c apoi i
atunci sunt adverbe
corelative pentru
condiional i i noteaz
n caiete.
Elevii vor observa c:
- subordonata condiional
se poate construi i prin
juxtapunere fr elemente
relaionale care se pot
subnelege;
- grupul de cuvinte n
cazul c (subst.art +conj.
c) nu este identic cu
locuiunea conjuncional

Algoritmizare

Explicaia

Gndii/
Comunicai
(gndirea
activ)

n caz c i c
subordonata este AT,
determinnd substantivul
cazul
5. Asigurarea
feedback-ului
2 minute

6. Reflecia
5 minute

7. Evaluarea
formativ
4 minute

8. Asigurarea
transferului
2 minute

Are loc pe parcursul leciei, ntrirea


fcndu-se prin aprecieri verbale
(Corect! Da! etc) i prin efectuarea
fulger a celor cteva exerciii de
identificare i motivare.
Cere elevilor s se aeze pe grupe i s
colaboreze ntre ei n realizarea
sarcinilor de pe fiele de lucru.
Echipa I
Completai propoziiile condiionale din
textele urmtoare, folosind punctuaia
adecvat (vezi Anexa 1)
Echipa a II-a
Alctuii diferite fraze, nlocuind
punctele cu regentele potrivite, innd
cont de punctuaia necesar.
Echipa a III-a
Notai cu C propoziiile C i cu R
regentele lor din frazele urmtoare.
Echipa a IV-a
Alctuii fraze cu urmtoarele
propoziii.
Sunt apreciate rspunsurile elevilor i
corectate eventualele erori.
Se d, ca activitate independent,
individual, fia (vezi Anexa 2)

Se d ca activitate individual, acas, ca


tem, ex.1/pag.228, ex.2,3,4/pag.117118 din Caietul de limba romn

Elevii lucreaz, i
desemneaz liderul de
opinie i lucreaz n
echip.

Munca n
echip

Elevii lucreaz n echipe;


unul dintre liderii echipei
comunic rezultatele

Conversaia

Elevii completeaz
ciorchinele cu enunurile
cerute, n care conjuncia
dac s introduc
diferite subordonate

Ciorchinele

Conversaie

Evaluare
formativ
4 minute

ANEXA 1
ECHIPA I
Completai propoziiile condiionale din textele urmtoare, folosind punctuaia adecvat:
Dac _________________________________, s-i iei umbrela cu tine.
De ___________________________, s vin mine.
n caz c ____________________, anun-m din vreme.
ECHIPA a II-a
Alctuii, diferite fraze, nlocuind punctele cu regentele potrivite, innd seama de punctuaia
necesar:
Dac vrei note mari, ___________________________.
Dac nu vii la timp, ____________________________.
n caz c te apuc seara n muni, _________________________.
ECHIPA a III-a
Notai cu C propoziiile condiionale i cu R regentele lor din frazele urmtoare:
Ascult-m pe mine, dac vrei.
De tun, nu te speria.
n caz c apele rului cresc, nu trece podul.
ECHIPA a IV-a
Alctuiete fraze cu urmtoarele propoziii condiionale:
O propoziie introdus prin conjuncia dac;
O propoziie introdus prin conjuncia de;
O propoziie introdus prin conjuncia s.

ANEXA 2
CIORCHINELE ORGANIZAT
Completai ciorchinele organizat, dai exemple de fraze, n csuele indicate, introduse prin
conjuncia subordonatoare dac.
CD:

SB:

CT:

AT:

PR:

DAC

CI:

CZ:

C:

S-ar putea să vă placă și