Sunteți pe pagina 1din 4

Conjugarea verbului ingheta

Indicativ prezent
eu nghe?
tu nghe?i
el/ea nghea??
noi nghe??m
voi nghe?a?i
ei/ele nghea??

Conjunctiv prezent
eu s? nghe?
tu s? nghe?i
el/ea s? nghe?e
noi s? nghe??m
voi s? nghe?a?i
ei/ele s? nghe?e

Imperfect
eu nghe?am
tu nghe?ai
el/ea nghe?a
noi nghe?am
voi nghe?a?i
ei/ele nghe?au

Perfect simplu
eu nghe?ai
tu nghe?a?i
el/ea nghe??
noi nghe?ar?m
voi nghe?ar??i
ei/ele nghe?ar?

Mai mult ca perfect


eu nghe?asem
tu nghe?ase?i
el/ea nghe?ase
noi nghe?aser?m
voi nghe?aser??i
ei/ele nghe?aser?
1/4

Conjunctiv perfect
eu s? fi nghe?at
tu s? fi nghe?at
el/ea s? fi nghe?at
noi s? fi nghe?at
voi s? fi nghe?at
ei/ele s? fi nghe?at

Condi?ional prezent
eu a? nghe?a
tu ai nghe?a
el/ea ar nghe?a
noi am nghe?a
voi a?i nghe?a
ei/ele ar nghe?a

Condi?ional perfect
eu a? fi nghe?at
tu ai fi nghe?at
el/ea ar fi nghe?at
noi am fi nghe?at
voi a?i fi nghe?at
ei/ele ar fi nghe?at

Perfect compus
eu am nghe?at
tu ai nghe?at
el/ea a nghe?at
noi am nghe?at
voi a?i nghe?at
ei/ele au nghe?at

Viitor
eu voi nghe?a
tu vei nghe?a
el/ea va nghe?a
noi vom nghe?a
voi ve?i nghe?a
ei/ele vor nghe?a

2/4

Viitor anterior
eu voi fi nghe?at
tu vei fi nghe?at
el/ea va fi nghe?at
noi vom fi nghe?at
voi ve?i fi nghe?at
ei/ele vor fi nghe?at

3/4

Formele verbului ingheta


Infinitiv
a nghe?a

Participiu
nghe?at

Gerunziu
nghe?nd

Imperativ a II-a singular


nghea??

Imperativ a II-a plural


nghe?a?i

4/4