Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Obiect : Comisia metodică ştiinţe – Palatul Copiilor Baia Mare


Tema : Non-discriminarea şi o lume paşnică a viitorului
Propunător : prof. Claudia Crăciun
Data : săpt.19-25 februarie 2007, sem. II, ciclul liceal
Durata : 2 ore
Argument:
- se evidenţiază de multe ori în activitatea de cerc, precum şi
la clasă, necesitatea aplanării unor conflicte “spontane”, având la bază fapul c
ă celălalt este “altfel”, apar poreclele, jignirile…; în acest context se poate
folosi orice prilej pentru a pleda pentru ideea acceptării celor care au altă re
ligie, etnie, vârstă, condiţie fizică,… Activitatea propusă se doreşte ancorată
în concret, prin prezentarea: câtorva elemente care delimitează cadrul legislati
v în care operează conceptul de non-discriminare, instituţii implicate în asigur
area egalităţii de şanse, reflectarea şi receptarea acestei teme la nivelul soci
etăţii prin prezentarea rezultatelor unui sondaj de opinie.
Scopul activităţii :
- este de a-i face pe elevi să cunoască şi să înţeleagă ce este discriminarea di
rectă şi indirectă, de ce este ea distructivă şi de ce trebuie combătută, cum po
ate influenţa viitorul omenirii la nivel macrosocial şi microsocial, precum şi d
ezvoltarea relaţiilor de colaborare în cadrul grupei de cerc.
Obiective operaţionale Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii elevii trebuie
să:
O1- participe la exerciţiile propuse şi să-şi exprime părerea în legătură cu sub
iectul dezbătut sau cu aplicaţia la care au luat parte
O2- explice ce este discriminarea directă şi indirectă
O3- identifice efectele negative ale discriminării şi căile pe care societatea l
e utilizează pentru a o combate
O4- cunoască ce este şi ce rol are Consiliul Naţional pentru Combaterea Discrimi
nării (CNCD)
O5- denumească elementele constitutive ale unei petiţii
O6- stabilească relaţii de cooperare în cadrul grupei, în timpul realizării lucr
ării
O7- utilizeze sursele de informare corect (să ştie să caute o informaţie, să înc
adreze informaţia găsită în contextul corect)
Metode : ice-breaker, joc de rol, analiza SINELG, demonstraţia, conversaţia, exp
licaţia, exerciţiul, “floare de nufăr”
Mijloace : filp-chart, markere, material bibliografic printat

Desfăşurarea lecţiei :
1. Captarea atenţiei : se va face spunându-le elevilor: “Veţi participa la
aplicaţii în cadrul acestei activităţi care vă vor solicita sinceritatea, atenţi
a, răbdarea pentru a asculta opiniile celorlalţi cu speranţa că veţi ieşi din ac
estă sală mai toleranţi faţă de cei care nu sunt la fel de rapizi, isteţi, calmi
…ca şi voi .”
2. Reactualizarea cunoştinţelor : se va face apel la pe tot parcursul activ
ităţii, când se impune prin desfăşurarea acesteia.

3. Transmiterea şi însuşirea noilor cunoştinţe :


Activitatea
Elevilor Activitatea
profesorului Ob.
op. Metode
Mijloace Tip de
activitate Evaluare
- urmăresc explicaţiile
- realizează activitatea
- pot decide repetarea dacă o consideră interesantă
- fac aprecieri asupra exerciţiului la care au participat - iniţiază şi ex
plică activitatea de „spargere a gheţii” (elevii aşezaţi în cerc, cu faţa spre c
erc, întind mâinile în faţă şi prind de mâini alţi doi colegi, dar nu pe cei ime
diat alăturaţi, apoi vor trebui să desfacă încâlceala de mâini fără a vorbi, tre
când pe sub mâinile prise sau pe deasupra)
- urmăreşte şi intervine dacă este necesar în desfăşurarea ice-break-ului
O1
O3
O6
- ice-breaker
- explicaţia
-demonstraţia
- frontală
- feed-back prin conversaţie
- urmăresc explicaţiile
- îşi aleg rolurile
- realizează jocul de rol

- îşi exprimă impresiile, spun ce le-a plăcut mai mult, în grup sau în afara lui
şi de ce, ce tehnici au avut succes şi de ce

- desprind concluzii - anunţă tema de lucru şi captează atenţia


- solicită elevii să participe, pe bază de voluntariat la un exerciţiu (cinci el
evi stau în cerc formând un grup, iar un al şaselea vrea să intre în grup, outsi
der-ul va folosi diferite tactici pentru a intra în grup, elevii se rotesc astfe
l încât fiecare să ajungă outsider, este necesar un observator, care va compara
şi va comenta tacticile celor care au încercat să intre în grup
- supraveghează activitatea elevilor
- asigură încadrarea în timp O1
O3
O6
-demonstraţia
- observaţia
- conversaţia

- de grup

- frontală
- feed-back prin conversaţie
- realizează analiza după metoda SINELG a textelor distribuite de profesor
- marchează pe marginea textelor conform indicaţiilor
- formulează întrebări
- compară şi discută notele făcute pe texte
- prezintă succint conţinutul textelor
- explică modul de lucru pentru analiza textelor prin metoda SINELG
- răspunde la întrebările elevilor pe tot parcursul desfăşurării activităţii
- supraveghează activitatea elevilor
- notează pe foaia de flip-chart parte din însemnările elevilor pe cele patru ca
tegorii: “bifat” ptr. informaţiile care confirmă ceea ce ştiau, “minus” ptr. inf
ormaţiile care diferă de ceea ce ştiau, “plus” ptr. informaţiile are sunt noi şi
“semn de întrebare” ptr. informaţiile care par confuze sau despre care vor să ş
tie mai multe O1
O2
O3
O4
O5
O6
O7 - explicaţia
- conversaţia
- analiza SINELG
- frontală
- de grup
- modul în care se implică elevii
- notările făcute pe flip
- participă la completarea “florii de nufăr” cu noţiuni conexe celei de discrimi
nare
- lucrând pe grupe elevii vor găsi 8 noţiuni care se pot lega de cea de discrimi
nare
- apoi prin activitate frontală se merge mai departe prin găsirea altor noţiuni
legate de cele opt dinainte notate - prezintă modul de lucru în metoda “flo
rii de nufăr”
- supraveghează activitatea elevilor
- răspunde la întrebările elevilor pe tot parcursul desfăşurării activităţii
- desenează “floarea” şi notează elemetele propuse de elevi
- coordonează formularea concluziilor O1
O3
O6
O7 - explicaţia
- “floare de nufăr”
- conversaţia - frontală

- de grup

- frontală - modul în care se implică elevii


- notările făcute pe “floarea de nufăr”

S-ar putea să vă placă și