Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

COALA GIMNAZIAL NR. 194 MARIN SORESCU, BUCURETI


PROFESOR PROPUNATOR: Dumitru Andreea-Valentina
DATA: 6 iunie 2013
CLASA: a V-a
OBIECT: Limba i literatura romn
SUBIECTUL LECIEI: Specii literare epice - basmul, legenda i snoava
TIPUL LECIEI: Lecie de recapitulare i sistematizare a informaiei
UNITATEA DE NVARE: Specii epice din literatura popular
SCOPUL LECIEI: Reactualizare cunostinelor legate de basm,legend i snoav
DURATA: 50 de minute
MOTIVAIA:
Lecia este foarte important deoarece contribuie la dezvoltarea unor priceperi i
deprinderi de lucru necesare perceperii corecte a unor specii literare epice .
Elevii au posibilitatea s-i valorifice cunotinele de teorie literar n abordarea
operelor literare folclorice, asigurnd un caracter practic, funcional conceptelor
studiate, s-i dezvolte abilitile de comunicare i argumentare.
Lecia contribuie la dezvoltarea interesului pentru folclorul romnesc, la cultivarea
sentimentului patriotic i a gustului estetic.
CONDIII PREALABILE:
Elevii trebuie s aib:
Informaii exacte de teorie literar, conform programei colare;
Deprinderi de a lucra n grupuri i de a folosi fiele de lucru
COMPETENE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare.
3. Receptarea mesajului scris n diferite situaii de comunicare
COMPETENE SPECIFICE

CONINUTURI ASOCIATE

1.1 s identifice informaiile participarea la interaciuni n care s dovedeasc


eseniale dintr-un mesaj oral;
nelegerea replicilor partenerilor de comunicare i
capacitatea de continuare a dialogului;
exerciii de selectare a unor informaii, idei, opinii,
1.5 s manifeste curiozitate pentru n funcie de substana, autenticitatea i precizia
ascultarea unui mesaj oral;
mesajelor ascultate ( activiti individuale sau n
perechi );

3.1 s identifice ideile principale


dup citirea global a unui text
Studiat.

folosirea de ntrebri cu rspuns la alegere pe baza


textelor citite; formularea de ntrebri pe marginea
textelor citite/studiate.

OBIECTIVE OPERAIONALE (DERIVATE DIN COMPETENELE


SPECIFICE):
A.COGNITIVE:
O1 s defineasc basmul, snoava i legenda
O2 -- s identifice trasaturile specifice ale basmului, snoavei i legendei;
O3 s recunoasc caracteristicile literaturii populare;
B. (PSIHO) MOTORII:

O1 s urmreasc centrul vizat de ctre profesor;


O2 s nu practice micri inutile n timpul leciei;
C. AFECTIVE:
O1 vor manifesta interes pentru lecie;
O2 i vor dirija atenia ctre centrul de interes vizat de ctre profesor;
METODE I PROCEDEE DIDACTICE:
- conversaia catihetic, exerciiul,explicaia,
METODE DE EVALUARE:
- observarea curent.
MATERIALE I MIJOACE TEHNICE DE NVMNT:
- fie cu sarcini de lucru pentru elevi, tabla, caietele elevilor.
CAPACITI DE NVARE:
- clas omogen.

SCENARIU DIDACTIC
1. Momentul organizatoric:
2
- Se verific prezena elevilor.
- Se pregtesc materialele necesare leciei, asigurnd un climat propice
desfurrii activitii.
2. Captarea ateniei i crearea momentului afectiv:
4
- Se distribuie mapele cu fiele de lucru. Se comunic rolul acestora n lecia ce
urmeaz s se desfoare.
- Brainstorming

3.Actualizarea cunotinelor anterior nsuite prin verificarea temei pentru acas. 5


- Se verific tema pentru acas, dar i nivelul de aprofundare a cunotinelor
asimilate ora anterioar
4. Anunarea titlului leciei i enunarea obiectivelor:
2
- Elevii sunt anunai c subiectul leciei este recapitularea celor trei specii epice
din literatura populara: basmul, snoava i legenda; titlul leciei este scris pe
tabl;
- Obiectivul principal este recunoaterea speciilor i a particularitilor lor
distinctive.
5. Prezentarea sarcinilor de nvare i dirijarea nvrii:
30
- Conducerea procesului de recapitulare; elevii, ajutai i asistai de
profesor,rezolv exerciiile din fiele de lucru, se poate lucra individual sau n
perechi;
- Prin rezolvarea exerciiilor sunt reactualizate i remprospatate cunotintele
legate de basm, snov i legend:elevii vor definii basmul,snoava i legenda,vor
identifica n imagini personaje din textele studiate,vor completa spaiile
punctate prezentan unele caracteristi ale acestor specii literare populare, vor
identifica tipuri de legende.
6. Obinerea performanei i asigurarea feed-back-ului:
- Pe parcursul activitii, profesorul verific modul de lucru al elevilor.
7. Asigurarea reteniei:
- Identificarea eventualelor erori, lacune din rspunsurile elevilor i
nlturarea acestora.

8. Asigurarea transferului:
1
- Se comunic tema pentru acas.
T Creeaz un basm de o pagin, pornind de la urmtoarea situaie: Din
mpria lui Verde mprat au disprut soarele i luna
9. Evaluarea activitii
2
- Fiecare elev ,,spune cum se simte la sfritul orei, selectnd una dintre imaginile
care reprezint fee vesele i triste din fia de lucru.

S-ar putea să vă placă și