Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE EDUCAIONAL TERAPEUTIC

Data:
Instituia: CENTRUL SCOLAR PENTRU EDUCAIE INCLUZIV
Prof. psihopedagog: PETROPULOS SORIN
Grup int/copil: M. R. (deficiente grave)
Aria: Terapia turburrilor de limbaj
Tema: Coordonarea perceptiv motric
Tipul de lecie: fixare i sistematizare
Subiectul: Corpul uman
Exerciii de recunoatere i denumire a prilor corpului
Timp alocat: 30 35 minute.
Obiective cadru: Organizarea i dezvoltarea structurilor perceptiv motrice
Obiective operaionale: - S denumeasc prile corpului;
- S recunoasc unele imagini de siluete umane;
- S executele unele gesturi dup imagini;
- S ansambleze siluete prin suprapunere;
- S ansambleze siluete fr model.
Metode i tehnici educaional terapeutice: conversaia, observaia, exerciiul,
demonstraia, jocul didactic.
Materiale i mijloace didactice: fise de lucru, decupaje, cartonae, creioane.
BIBLIOGRAFIE:

Verza, E. (2003), Tratat de logopedie, Editura Fundaiei Humanitas, Bucureti,


vol I

Verza, E. (1977), Dislalia si terapia ei, E.D.P., Bucureti

Verza, E. (1995), Psihopedagogie speciala - manual pentru cls. XIII Scoli


normale, E.D.P., Bucureti

Stnica, C., Vrsma, E. (1994), Terapia tulburrilor de limbaj, Editata de


S.S.H., Bucureti

Punescu, C-tin. (Sub red.) (1984), Tulburri de limbaj la copil, Ed. Medical,
Bucureti

Structura secvenial :
Moment organizatoric: - familiarizarea elevului cu mediul terapeutic i crearea
unui climat psiho- afectiv optim (2 minute)
Captarea i orientarea ateniei: - se vor prezenta fiele de lucru, anunnd elevul
ca pe parcursul orei le vor completa i juca cu ele (1 minut)
Anunarea temei i a obiectivelor: - se spune elevului c va nva schema
corporal, explicndu-i importana cunoaterii corpului uman (2 minute)
Desfurarea activitii: - se cere elevului s arate prile corpului i s le
denumeasc, apoi s arate i s denumeasc prile corpului meu i s execute
diferite gesturi prin imitaie i la comand verbal;
- se efectueaz exerciii de recunoatere i denumire a
prilor corpului unor imagini de siluete umane i executarea unor gesturi dup
imagini;
- se distribuie elevilor un set de fie reprezentnd o
siluet uman (fia nr.1) i un alt set de cartonae reprezentnd aceeai siluet
decupat. Se cere elevuli s ansambleze silueta prin suprapunere;
- se d elevului o fi care reprezint o siluet uman
(fia nr.2) i un set cu prile componente decupate din care lipsesc unele elemente.
Se cere s se ansambleze silueta i s se completeze prile care lipsesc;
- se distribuie elevului seturi de cartonae reprezentnd
siluete umane decupate i se cere ansamblarea cu i fr model;
- se d elevului fie cu siluete umane schematice (fiele
3,4,5) i se cere s denumeasc prile care lipsesc i s le completeze desennd
(cu ajutor);
- se arat elevului trei ilustraii (fiele 6,7,8) i i cere s
precizeze ce mn folosete fiecare dintre personajele reprezentete n fiecare
ilustraie.
(20 25 minute)
Concluzii i aprecieri:
- se fac aprecieri asupra modului n care a participat elevul la activitatea
desfurat, iar ca recompens se poate organiza un joc scurt (5 minute)

S-ar putea să vă placă și