Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Clasa: a V-a A
Disciplina : Consiliere i orientare
Profesor diriginte: Onosa Iuliana
Modulul: Autocunoatere i dezvoltare personal
Submodulul: 1.1.Autocunoastere.
Stima de sine:ce este stima de sine si in ce situatii

se manifesta

Atitudinea pozitiva fata de propria persoana

Tema: Imaginea de sine


Obiectiv cadru:
1. Dezvoltarea capacitii de autocunoatere i a atitudinii
pozitive fa de sine
Obiective operaionale:

Identificarea elementelor definitorii propriei


personaliti

Construirea unei imagini de sine pozitiv

Dezvoltarea stimei de sine

Valori i atitudini:

respect i ncredere n sine i n ceilali

aprecierea unicitii fiecruia ca persoan unic i

valoroas
Resurse:
a. pedagogice (metode i procedee didactice)

spargerea gheii
dezbaterea

furtuna de idei

conversaia

expunerea

problematizarea

b. materiale

instrumente de scris

fie de lucru

plane
post-it-uri
dicionare

c. temporale: 50 minute
Forme de organizare a activitii:

frontal

grupuri mici

individual

Scenariul didactic
I.

MOMENT ORGANIZATORIC ( 1):


verificarea prezenei elevilor;
discutarea unor aspecte legate de activitatea de pe
parcursul sptmnii anterioare; stabilirea cauzelor i
msurilor ce se impun pentru ameliorarea situaiilor
negative;
pregtirea celor necesare nceperii leciei.

II. ANUNAREA TEMEI/MOTIVAREA ALEGERII TEMEI (10)


Profesorul anun c elevii vor participa la un exerciiu de
spargere a gheii care va anticipa tema orei respective.
Acest exerciiu presupune o sarcin a crei ndeplinire
exprim capacitatea elevilor de a identifica propriile caliti i
defecte. Astfel, ei trebuie s gseasc o calitate i un defect, care
s nceap cu una din literele numelui lor (ex.:Emilia - calitateinteligenta; defect - enervant).

Imaginea de sine Profesorul noteaz titlul pe tabla,


iar elevii n caietele de consiliere i orientare;
Se prezint obiectivele leciei.

III. PRIMA ACTIVITATE (10)


Cum m vad eu? Cum m vd ceilali? Suntem diferii?

Urmtorul tabel va fi scris pe flip-chart, iar fiecare elev va alege


cte o csu a tabelului, care crede c i se potrivete cel mai
bine colegului din dreapta, respectiv din stnga (i va scrie
numele cu rou), i el la rndul lui se va ncadra ntr-o csu a
tabelului i-i va scrie numele cu negru.

Are ochii
caprui

Este blond

Cu iniiativ

Este tuns
scurt
Poart
ochelari
Are un cine
acas

Atent cu
alii
Locuiete la
bloc

Este in
grupa de
dans
Joac bine
fotbal
Curajos

Este cel mai


nalt din
clasa
Este
punctual
Prietenos

i place s
cnte

i place sa
citeasca
mult
Amabil

Are un
Disciplinat
Harnic, activ
frate
Se nfurie
Este cel mai
Se trezete
uor
mic din familie dimineaa
Are ceas
Este amuzant
ntrzie
Are acasa Interesat,dorni
Locuieste
unul sau
c de a
foarte
mai multe
cunoate ct
aproape de
animale
mai mult
coal
Corect,
Ataat de
ndragete
cinstit
colectiv
animalele
Perseverent
Temeinic
Modest
(profund)

Ii palce
ngheata
Are o sor
i place
matematica

Ambiios
Demn de
ncredere

Profesorul conchide c fiecare om are o imagine despre propria


persoan , care nu ntotdeauna coincide cu modul n care este
perceput de cei jurul su.

A DOUA ACTIVITATE (15)


Elevii extrag dintrun plic bileele pe care sunt trecute
caracteristici ale persoanelor cu respect de sine sczut sau
ridicat. Li se solicit s caute pentru fiecare definiia sau termen
cu sens asemntor (sinonime) n Dex i s le distribuie in una
din cele dou coloane din tabelul de pe tabla.
ameninator
responsabil
respectuos
rzbunator
apatic
maleabil
impulsiv
curajos
tolerant
nelegator
furios
corect
ranchiunos
punctual
disciplinat
violent
onest
dumnos
invidios
mincinos
nervos

conciliant
raional
delsator
ngmfat

Persoane cu stim de sine


ridicat

Persoane cu stim de
sine sczut

V. A TREIA ACTIVITATE (10)

Gnduri de copil
Sunt un COPIL cuminte i sfios
Privesc n jur, sunt tare curios
i m ntreb cu ochi uimii
De ce n coal suntem DIFERII?
Privesc n clas spre colegi
Unii sunt nali i alii corpoleni,
Unii timizi i alii ndrznei,
Noi suntem DIFERII, nu nelegi?
Eu sunt mai palid, mai blondu,
Dar tii, sunt un COPIL drgu!
Simpatic, frumuel, alt pui de om
Mai bruneel, mi spune c e rrom.
Colegul meu din banca de la geam
E DIFERIT, nimic nu-nelegeam
Cnd mpreun el ar fi dorit
S stm de vorb mult, la povestit.
C e bolnav am neles cu greu.
E un copil cu Down, i-mi pare ru!

E DIFERIT, dar eu m joc cu el,


E vesel, fericit i eu la fel.
Sunt un COPIL cuminte, credincios,
i-mi spun i rugciunea, tot sfios.
Ca i colega mea, din Biblie ascult,
i o respect, chiar dac-i din alt cult.
Chiar de sunt blonzi, ciocolatii,
Toi sunt nite COPII zglobii.
Cu toate c sunt DIFERII
Toi vin la coal mulumii.

Prin lecturarea acestei poezii elevii trebuie s gseasc i


alte tipuri de diferene, adic de naionalitate, etnie, religie, unii
pot fi bolnavi sau cu handicap. Fiecare este unic i valoros aa
cum este, cu individualitatea si cu personalitatea lui.
VI. EVALUAREA LECIEI (4)

Fiecare elev isi va scrie numele astfel: in autobuz (s


continum cltoria n STIMA DE SINE) dac i-a plcut
lecia, sau n staie dac nu vrea sa mai discutam alte
aspecte ale acestei teme.

S-ar putea să vă placă și