Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECIE

UNITATEA DE INVATAMANT: CSEI Primavara Resita


INVATATOR-EDUCATOR JURAVLE LAVINIA
CLASA a IV-a
ARIA CURRICULARA: Matematic i tiine ale naturii
MODULUL: TERAPIE COGNITIVA
SUBIECTUL LECTIEI: Adunarea si scaderea cu 2 uniti a numerelor in concentrul 0-10.Rezolvare de probleme.
TIPUL ACTIVITATII: Consolidare de cunostinte

OBIECTIVE DE REFERINTA

O1- Consolidarea cunostintelor referitoare la operatiile de adunare si scadere a numerelor naturale


O2- Diferentierea celor doua operatii
O3- Dezvoltarea operativitatii gandirii, a capacitatii de concentrare a atentiei

OBIECTIVE OPERATIONALE
A) COGNITIVE

O1- Sa-si exerseze limbajul matematic specific operatiilor de adunare/scadere

O2- Sa numeasca si sa utilizeze adecvat semnul operatiei de adunare/scadere


O3- Sa rezolve corect problemele de adunare/scadere cu 2 uniti a numerelor naturale in concentrul 1-10

B) AFECTIVE:

O1- Sa participe cu interes la activitate


O2- Sa manifeste rbdare i nelegere pentru colegii care au un ritm mai lent in realizarea sarcinilor

C) PSIHOMOTORII

O1- Sa rezolve sarcinile fiselor


O2- Sa mnuiasc corect materialele puse la dispoziie

STRATEGII DIDACTICE: Conversatia, Explicatia, Exercitiul, Munca individuala


MIJLOACE DE INVATAMANT: fise de lucru individuale, creioane colorate, betisoare, numaratori, jetoane, jucrii
FORME DE ORGANIZARE: frontala, pe grupe, individuala
BIBLIOGRAFIE: www.didactic.ro, Terapia educationala complexa si integrata, coord. Ionel Musu, Pro Humanitas, 1997

Coninutul informaional
Etapele

Ob

leciei

Op

Strategia didactic
Resurse

i demersul didactic

Evaluare
Forme de
Activitatea nvtorului

Activitatea elevului

min

procedurale

materiale

organizare

1. Momentul

Se va pregati sala de clasa

Observarea

organizatoric

pentru activitatea ce

comportame

urmeaza a se desfasura pe

ntului

parcursul zilei:

elevilor

-aerisirea salii de clasa


-amenajarea spatiului
educational
-pregatirea materialului
didactic necesar
2. Captarea

desfasurarii activitatii.
Se realizeaza cu ajutorul

ateniei

cntecului n pdurea cu

Conversatia

Cantec

Problematizarea

animat

alune

(videoclip)

Cte animale i doresc s


stea n csu?

Jucrii de
plu

3. Anunarea

Trebuie s le numrm!
In aceasta ora vom afla

temei i a

cte animale stau n

Conversatia

obiectivelor

csut, ne vom juca si

Explicatia

vom rezolva multe


probleme cu ajutorul
cifrelor pe care voi le tii
4. Reactualiza-

deja.
-Exercitii de numarare pe

Elevii executa cerinta:

rea sau

obiecte concrete.

-P.: aranjeaz n

Jetoane cu

-Exercitii de numarare in

ordine cresctoare

cifre

cunotine

ordine crescatoare si

crile de joc;

necesare

descrescatoare a

-A.:aranjeaz n

Flori de

desfurrii

numerelor in limita 0-10

ordine cresctoare

plastic

nsuirea unor

O1

activitii

10

Exercitiul

Evaluare

flori de plastic (prin


mbinarea)

Cuburi

-Andrei:aranjeaz
descresctor cuburile
numerotate
-Exercitii de

- Cte animale sunt n

scriere/alegere a

imagine?

numarului respectiv

-fiecare elev va primi

Jetoane cu

-Exercitii de recunoastere

cte o imagine.Elevul

obiecte

a vecinilor unui numar

va scrie/ va alege cifra

Cifre

corespunztoare

magnetice

orala

obiectelor
-Exerciii de recunoatere
O2

a semnelor (+) , (-), (=) i


a semnificaiei lor;

5.

Observ ca v descurcai

Elevii vor ndeplini

Desfasurarea

grozav de bine cu cifrele.

sarcina difereniat:

activitatii

De aceea am ncredere sa

P: pune corect n co

va trimit la

attea fructe ct

cumprturi.A dori s

arat/cere nvtorul;

Munca

cifre

cumprai fructe:

Al:rezolv oral

independenta

Jetoane cu

Evaluare

Andrei: rezolv n

semne

scris

scris operaiile de

matematice

1 banan i 2 pere;

Cte fructe sunt n co?

4 cpuni i 2

20

Exercitiul

Fructe de

Evaluare

plastic

oral

Conversatia
Jetoane cu

adunare

mere;
Cte fructe sunt n co?

2 portocale i 6
lmi

Cte fructe sunt n co?

Planse

A-i fost foarte ateni.


Acum primii fiecare o
list de

Elevii vor citi lista de

ilustrate

cumprturi.

(list de

cumprturi.Punei n

Elevii vor gsi

cumprtu

coul de cumprturi

obiectele cerute i le

ri)

doar attea obiecte ct

vor aeza n coul de

vedei n list.Cte

cumprturi.

produse avei n co?

Elevii vor aduna toate


produsele din co

Eu a vrea s mannc
pete.Pentru aceasta ne

Peti de

vom pregti s pescuim.

Elevii vor scrie pe

n acvariu sunt 7 peti.

msu/pe tabl

Petronela pescuiete 2

operaia.

peti pentru mine. Ci

7-2=5

plastic

peti au rmas n
acvariu?
Petronela mai pescuiete 2 5-2=3
peti.
Ci peti au mai rmas
n acvariu?
Conexiune

Acum ne vom ntrece cu

Elevii vor primi

Fi

invers

calculatorul. Cine

fiecare cte o fis de

individual

calculeaz corect i

lucru cu operaiile de

repede?

adunare i scdere cu
2 uniti i cte un
calculator manual.

Calculator

Rezultatul gsit de

de mn

elev va fi verificat
prin utilizarea
Asigurarea

Pentru c suntei maetri

calculatorului.
Elevii vor utiliza

transferului

ai matematicii v propun

mous-ul n stabilirea

s ne juc la computer.

cifrei i a rezultatului

Elevii vor urma indicaiile

corespunztor

Joc

jocului educativ de

operaiei cerute n joc.

educativ

Computer

adunare i scdere a
7. Evaluare

matematic

animalelor din poeni.


Copiii primesc o fisa de

Elevii vor rezolva

evaluare cu probleme

singuri sau cu ajutor

ilustrate.

fia de lucru ce

cuprinde scrierea
operaiilor de adunare
i scdere cu 2 uniti.
8. ncheierea

Se fac aprecieri colective

activitii

si individuale la felul cum


au participat la activitate

Exercitiul

Fise de

Problematizarea

lucru

si recompensez copiii.

S-ar putea să vă placă și