Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 07.10.2014
Unitatea de aplicaie:
Profesor nvmnt primar:
Clasa: a III- a
Aria curricular: LIMB I COMUNICARE
Obiectul: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare:
Tema activitii: Textul narativ - Domnu Trandafir dup Mihail Sadoveanu
Tipul activitii: Formare de priceperi i deprinderi
Obiective generale:
S1: Consolidarea deprinderii de citire contient, corect, fluent i expresiv a unui text
de mic ntindere.
S2: Activizarea vocabularului elevilor prin utilizarea unor termeni noi n contexte variate.
S3: Dezvoltarea capacitii de exprimare oral corect din punct de vedere gramatical.
Obiective operaionale: Pn la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1. S citeasc textul Domnu Trandafir dup Mihail Sadoveanu corect, coerent,
contient i expresiv, respectnd semnele de punctuaie;
O2. S formuleze rspunsuri corecte n legtur cu coninutul textului;
O3. S redea trsturi ale personajelor.
O4. S gseasc sinonime i antonime pentru cuvinte date.
O5. S gseasc informaia esenial din fiecare fragment al textului, formulnd planul de
idei.
Strategii didactice:
Metode i procedee: lectura explicativ, conversaia, explicaia, exerciiul, munca
independent.
Mijloace de nvmnt: manuale, caiete, instrumente de scris, tabl, cret, fie de lucru.
Forme de organizare a activitii: frontal, individual.
1

Sistem de evaluare:
Metode de evaluare: chestionarea oral, verificarea scris, observarea curent
Forme de evaluare: evaluare formativ.
Instrumente de evaluare: aprecieri verbale
Durata: 45 de minute
Bibliografie:
Coord. Catalano, H., Boco, M.,(2009) - Pedagogia nvmntului primar i precolar,
Editura Presa Universitar Clujean, Cluj Napoca.
Molan V., (2013) Didactica disciplinei Limba i literatura romn n nvmntul
primar, Editura Miniped, Bucureti.
Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu,(2005) Limba i literatura romn, manual,
Editura Aramis

SCENARIUL DIDACTIC
Etapele leciei

Ob.

Coninutul informaional

op

Metode i

Mijloace de

Forme de

procedee

nvmnt

organizare

Evaluarea

didactice
Momentul

Se asigur climatul necesar desfurrii

organizatoric

orei.

1 minut

Elevii desemnai pregtesc i aranjeaz


materialele

necesare

unei

bune Conversaia

Observarea

desfurri a leciei.

comportamentului

Se va urmri intrarea ordonat a elevilor


Reactualizarea

n sala de clas.
Se verific tema pentru acas cantitativ

cunotinelor

i calitativ.

anterioare

Se

3 minute

reactualizeaz

cunotinelor

anterioare cu ajutorul ntrebrilor:


-

- Care este autorul lecturii?


Se anun elevii c astzi vom continua

temei i a

studierea textului ,,Domnu Trandafir

obiectivelor

scris de Mihail Sadoveanu.


Se scrie titlul pe tabl, elevii l scriu n
caiete.

Desfurarea

Caiete
Explicaia

Ce lectur am studiat ora trecut?

Anunarea

2 minute

elevilor

Instrumente

Frontal

Verificarea scris

Frontal

Observarea

de scris

Conversaia

Tabl

Explicaia

Cret

comportamentului

Caiete

elevilor

Creioane

Li se cere elevilor s citeasc textul


3

activitii

integral, apoi selectiv pe baza unor

30 minute

cerine date.
O1

Se observ mpreun cu elevii cte

Lectura

fragmente are textul, dup care se cere

explicativ

Manuale

Observarea
Individual

unui elev s citeasc primul fragment.

comportamentului
elevilor

Se formuleaz ntrebri i rspunsuri n

O2

legtur cu coninutul fragmentului, apoi se


formuleaz ideea principal. Se procedeaz
la fel cu urmtoarele fragmente.

Caiete

Plan de idei
1. nuirile

fizice

Conversaia
morale

Instrumente

Chestionare oral

de scris

ale

Verificarea scris

domnului nvtor.
2. Preuirea

trecutului

de

Frontal

ctre

nvtor.

O3

3. nvturile deosebite primite de la

O5

Exerciiul

Domnu Trandafir.
4. Activitatea de mpletire a panerelor.
5. Cea mai struitoare amintire a
scriitorului.

Obinerea

O3

Se mpart elevilor fie de lucru. (Anexa

performanei

O4

1)

Conversaia

Frontal

Explicaia

Individual

Verificare scris
4

2 minute
Evaluarea

Evaluarea se va realiza n funcie de

leciei

urmtoarele criterii:

3 minute

Manuale

Frontal

S-a citit corect, coerent, contient i Conversaia


expresiv textul;

S-a

rspuns

Observarea
corect

ntrebrilor

comportamentului

referitoare la coninutul textului;


-

elevilor

Parcurgerea corect a sarcinilor de

Explicaia

Caiete

Individual

lucru trasate;

Verificarea scris

ncheierea

Voi face aprecieri verbale globale i

leciei

individuale

1 minut

Aprecieri verbale

privind

modul

de

Conversaia

Frontal

Aprecieri verbale

desfurare al leciei.
Se anun tema de cas.

NUMELE
DATA.

FI DE LUCRU

1. ncercuiete rspunsul corect:


Autorul textului este:
a) Barbu tefnescu Delavrancea
b) Mihail Sadoveanu
c) Ion Creang
2. ncercuiete rspunsul corect:
Domnu Trandafir era:
a) inspector
b) director
c) nvtor
3. ncercuiete rspunsul corect:
Titlul povetii citit de Domnu Trandafir este:
a) Harap Alb
b) Povestea porcului
c) Sarea-n bucate
4. Gsete cuvinte cu acelai sens pentru urmtoarele
cuvinte:
a scnteia
paner...
domol..
6

struitoare.
5.Pune n coresponden cuvintele cu sens opus:
buntate

uitri

respect

viitor

mrire

lene

trecut

larm

vrednicie

rutate

linite

micorare

amintiri

dispre

S-ar putea să vă placă și