Sunteți pe pagina 1din 7

Colegiul Tehnic Transilvania, Baia Mare

Prof. Milica Bolo


Limba i literatura romn
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a X-a C
Obiectul: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Textul narativ
Subiectul: Ion de Liviu Rebreanu
Tipul leciei: predare-nvare

Scopul: s asimileze caracterul monografic al romanului.


Competene generale:
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor
n diferite situaii de comunicare.
Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea
diferitelor texte literare sau nonliterare.
Argumentarea oral sau n scris a unor opinii n diverse situaii de comunicare.

Competene specifice:
Receptarea adecvat a sensului / sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de
texte orale sau scrise;
Elaborarea unei argumentri orale sau scrise pe baza textelor studiate.
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor
n diferite situaii de comunicare;
Recunoaterea i analiza principalelor componente de structur, de compoziie i de
limbaj specifice textului narativ;
Folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textelor literare
studiate.

Obiective operaionale:
Cognitive: la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
s prezinte geneza romanului;
s identifice relaiile sociale din satul tradiional;
s disting tipurile de obiceiuri tradiionale prezentate n roman;
s cunoasc rolul intelectualului n comunitate;
s identifice instituiile satului;
s explice caracterul monografic al romanului;
s argumenteze compoziia circular a romanului.
Afective:
s dovedeasc receptivitate fa de propunerea fcut prin acest demers didactic;
s fie dispui s integreze noile cunotine n sistemul propriu de valori estetice;

s-i dezvolte gndirea creatoare i gustul pentru literatur.

Strategia didactic:
Metode didactice: proiectul, conversaia euristic, explicaia, nvarea prin descoperire, analiza de
text, lectura expresiv.
Mijloace de nvmnt: fiele de lucru, romanul Ion de Liviu Rebreanu, manualul cls. a X-a, Editura
Corint.
Forme de organizare a nvrii: n cadrul leciei se vor folosi combinat activitatea frontal,
activitatea individual a elevilor i lucrul pe grupe de elevi.
Resurse:
Umane: elevii clasei a X-a C
Materiale: coli flipchart, fie de lucru, caietele elevilor, tabla.
Spaiale: sala de clas
Bibliografice:
pentru elevi: manualul de cls a X-a, Marin Iancu, Ion Blu, Rodica Lzrescu, editura Corint;
volumul Ion de Liviu Rebreanu.
pentru profesori: Liviu Rebreanu Ion, Editura Eminescu, 1980; George Clinescu, Istoria
literaturii romne de la origini pn n prezent, Editura Semne, Bucureti, 2003; Vistian Goia,
Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca,
2002.
.

SCENARIUL DIDACTIC
I.Moment organizatoric: notarea absenelor, stabilirea cadrului afectiv necesar
desfurrii orei.

II. Verificarea temei: prezentarea miniproiectelor pregtite de elevi timp de 1


sptmn i evaluarea acestora. Clasa a fost mprit n 3 grupe, fiecare avnd de realizat o
prezentare a unui sat cunoscut de ctre ei, prin surprinderea elementelor indicate de ctre
profesor: aezare geografic, instituii ale satului, ocupaia oamenilor, un obicei preferat din
sat.
Grila de evaluare a proiectelor ,,Satul azi
Aspectul urmrit
Autoevaluare
Evaluarea
Punctaj
profesorului
final
Aezarea geografic 10p
Coninut
Instituii 10p
50p
Ocupaia oamenilor 10p
Obiceiul selectat 10p
Claritatea imaginilor 10p
Form
Raport imagine/text 10p
40p
Aspectul general al proiectului
10p
Prezentare 10p
III. Reactualizarea cunotinelor-ancor: profesorul cere elevilor s prezinte
evenimentele care constituie geneza romanului.

IV.Captarea i orientarea ateniei: Este prezentat concepia scriitorului asupra


relaiei dintre realitate i ficiune: " Realitatea pentru mine a fost numai un pretext pentru
a-mi crea o alt lume, nou, cu legile ei, cu ntmplrile ei "(Liviu Rebreanu-Mrturisiri)
Moment ortografic: Alctuii dou propoziii n care s utilizai corect cuvintele
numai i nu mai.

V.Prezentarea subiectului i a obiectivelor: profesorul enun titlul leciei i


obiectivele propuse: Ion de Liviu Rebreanu, analiza modalitii n care Liviu Rebreanu
recreeaz lumea satului tradiional de la nceputul secolului al XX-lea, prezentarea
elementelor care compun aceast lume i a modului n care scriitorul i compune romanul.
VI.Dirijarea nvrii:
Prin discuii frontale este evideniat rolul drumului de la nceputul romanului: de a fixa
spaiul aciunii, satul Pripas i de a dirija cititorul dinspre realitate spre ficiunea romanului.
Pentru identificarea modului n care este realizat monografia satului transilvnean de
la nceputul secolului al XX-lea, elevii vor fi mprii n trei grupe i vor primi fie de lucru:
Anexa 1.
Grupa I va avea de identificat relaiile dintre rani, stratificarea social, cstoria i
statutul femeii n societatea tradiional.
Grupa a II-a va avea de identificat specificul tradiional prin prezentarea obiceiurilor
din satul Pripas.
Grupa a III-a va avea de identificat rolul intelectualului n comunitate i s numeasc
instituiile pe care acetia le reprezint.
Cte un reprezentant al grupei va raporta profesorului elementele identificate, acestea
fiind notate pe tabl.
Profesorul concluzioneaz caracterul monografic al romanului, datorat prezenei
tuturor elementelor care compun lumea satului Pripas, aceasta constituind uan dintre temele
romanului.
Este evideniat rolul descrierii drumului din finalul romanului pentru a argumenta
compoziia circular a acestuia, scriitorul compunndu-i romanul ca pe un corp sferoid.

VI.Asigurarea conexiunii inverse (feedback-ul): profesorul solicit elevilor s


rspund cerinelor de pe testul gril oferit: Anexa 2.

VII.Notarea elevilor: sunt apreciai elevii care s-au implicat activ n cadrul leciei, iar
notarea se va face ora urmtoare, n urma corectrii testelor, nota final constituind-o media
dintre nota proiectului i test.

VIII.Asigurarea reteniei i transferului (tema pentru acas): Realizai o


paralel ntre satul tradiional i satul actual, n care s avei n vedere: instituiile satului,
stabilirea relaiilor dintre oameni, obiceiuri, respectnd modelul oferit.
Satul tradiional

Sintetizai informaiile n minim 10 rnduri.

Satul actual

Anexa 1

Fi de lucru
Grupa I
Relaiile dintre oameni
 Citii cu atenie fragmentele de mai jos i rspundei la ntrebrile
formulate:

,,Toat isteimea lui nu pltete o ceap degerat, dac n-are i el pmnt, mult,
mult...
(Cap. II. Zvrcolirea, Caracterizarea lui Ion)
1. Suprafaa de pmnt pe care o deinea un ran n satul Pripas avea
importan pentru poziia sa n societate?
,,Mie-mi trebuie ginere cumsecade, nu fleandur... [...] Eu nu vreau s tiu
de-alde calici anoi care umbl s-i mpuieze capul.
(Cap. I. nceputul, Replica lui Vasile Baciu)
2. Cei care aveau pmnt mult erau de acord s devin rude cu cei care
erau lipsii de pmnt?
,,Ana ddu s intre i ea, dar Ion se repezi ca uliul i rcni, rguit, scprnd
scntei din ochi i scond cuitul din erpar:
- Fugi, fleandur, fugi de-aici c uite-acu te trimit pe lumea cealalt! []
Cnd ns Vasile o vzu apropiindu-se, i ndrept toat mnia asupra ei,
ameninnd-o cu amndoi pumnii...
(Cap. VII. Vasile)
3. Cine reprezenta autoritatea n familia tradiional: brbatul sau femeia?

Fi de lucru
Grupa a II-a
Specificul tradiional
 Citii cu atenie fragmentele i ncercuii tipul afirmaiilor de mai jos:
dac este adevrat ncercuii Adevrat, dac este fals ncercuii
Fals.
,,Duminec, satul e la hor. [] Zecile de perechi bat Someana cu atta
pasiune
(Cap. I. nceputul)
Sptmna dinaintea Crciunului, n toate dimineile, satul clocotea de
guiri dezndjduite. [] Bojotaia se fcu chiar n ograd.
(Cap. V. Ruinea)
Cel dinti s-a nfiinat Ion, cntnd o colind frumoas sub fereastra
luminat i pe urm mai cntnd una n cas, dup ce fu cinstit cu butur i
civa gologani, cum e datina.
(Cap. V. Ruinea)
1. Satul Pripas nu i-a pstrat obiceiurile din cauza evenimentelor
istorice.
Adevrat/Fals
,,n ziua de Sf. Petru au botezat copilul i l-au numit Petre. i au fcut veselie
mare de s-a mbtat pn i Dumitru Moarc.
(Cap. VIII. Copilul)
Nunta inu trei zile, dup obicei... Smbt porni tot alaiul, n crue, la
notar, n Jidovia. [] Belciug () fcu o slujb frumoas ca la domni []
Ospul era la socrul cel mic. []
Ziua a treia ospul se mut la socrii mari, unde mireasa se duse acuma cu
lada de zestre
(Cap. VI. Nunta)
La prohod se adun mai tot satul. Praporii fluturau alene (...), iar preotul
Belciug mormia pe nas cntecele de nmormntare i scutura mereu
cdelnia
(Cap. XI. Blestemul)
2. Botezul, nunta, nmormntarea sunt obiceiuri legate de momentele
eseniale din viaa omului.
Adevrat/Fals

Fi de lucru
Grupa a III-a
Intelectualii din sat
 Citii cu atenie fragmentele i rspundei la ntrebrile formulate:
... ca nvtor i om luminat e dator s intervin, s povuiasc i la
nevoie s dojeneasc...
(Cap. VI. Nunta, Caracterizarea lui Herdelea)
1. Este nvtorul un sprijin pentru comunitatea din care face parte?
Duminec, nainte de a ncepe slujba, puse pe primar s porunceasc lui
Vasile Baciu s vie la dnsul acas mpreun cu Ana, iar straja fu
nsrcinat s-i trimit pe Ion, mpreun cu Glanetau i Zenobia. [] <<
() dac se vor ntlni fa n fa n casa mea, nu se poate s nu cad la
nvoial!>>
(Cap. VI. Nunta, Gndurile preotului Belciug)
2. Preotul Belciug are un rol n atenuarea conflictelor dintre oameni?
3. Numii instituiile pe care le reprezint cei doi intelectuali.

Anexa 2
Test
Ion
de Liviu Rebreanu
 ncercuii rspunsurile corecte:
1. Societatea prezentat de ctre L. Rebreanu este a .....................
a) oraului
b) trgului
c) satului
d) metropolei

1p

2. Termenul potrivit pentru construcia romanului este:


a) fluviu
b) circular
c) saga
d) foileton

1p

3. Momentele fundamentale din viaa omului sunt:


a) hora
b) naterea
c) Someana
d) discoteca
e) nunta
f) colinda
g) moartea

3p

4. a) Adevrat/Fals nvtorul Herdelea nu are un rol n viaa satului.


b) Adevrat/Fals Preotul Belciug dorete s existe relaii panice ntre
oameni.
c) Adevrat/Fals Herdelea l ajut pe Ion s-i scrie scrisoarea de aprare n
faa justiiei.
3p
5. Ion dorea ............. pentru a-i ctiga respectul n cadrul comunitii.
1p
a) bani
b) animale
c) main
d) pmnt
e) vil
f) piscin
Se acord 1 punct din oficiu!

S-ar putea să vă placă și