Sunteți pe pagina 1din 5

Scoala: Colegiul National,,Mihai Viteazul

Disciplina: fizica
Nivelul de studii: clasa a-IX-a
Unitatea de invatare: Teoreme de variatie si legi de conservare din mecanica
Tipul lectiei Consolidarea si sistematizarea cunostintelor si a deprinderilor intelectuale
(recapitulare)
Titlul lectiei Teoreme de variatie din mecanica
Profesor: Ioana Stanciu
Data: 8 Iunie 2015
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
Scopul lectiei
In plan cognitiv-formarea si dezvoltarea capacitatii de sinteza si sistematizare
In plan afectiv-dezvoltarea capacitatii de organizare si reorganizare
Educativ-formarea capacitatii intelectuale prin asimilarea de cunostinte stiintifice
Competente generale
Recunoasterea si identificarea conceptelor specifice fizicii
Rezolvarea de probleme cu caracter practic si aplicativ
Explicarea fenomenelor fizice intr-un limbaj specific
Competente specifice
1. Identificarea conditiilor n care o forta efectueaza un lucru mecanic si a conditiilor n
care energia mecanica se conserva
2. Explicarea semnificatiei fizice a puterii si a randamentului, a relatiei dintre lucrul
mecanic si variatia energiei cinetice
3. Calcularea lucrului mecanic efectuat de diferite forte - greutatea, forta de frecare la
alunecare, forta elastica - a energiei cinetice si a energiei potentiale gravitationale si
potentiale elastice
4. Rezolvarea unor probleme simple prin aplicarea n diferite situatii a teoremei variatiei
energiei cinetice si a legii de conservare a energiei mecanice
5. Identificarea conditiilor n care impulsul total se conserva
6. Rezolvarea unor probleme simple prin aplicarea n diferite situatii a teoremei variatiei
impulsului
Strategii didactice
Metode didactice-conversatia euristica, algoritmizare, problematizare, activitatea
independenta
Organizarea activitatii- frontal/individual
Resurse didactice
Timp disponibil : 50 minute

Spatiu : sala de clasa


Materiale si mijloace didactice- fise de activitate, tabla, creta,
SCENARIUL ACTIVITATII DIDACTICE

Etapele lectiei

Comp

1.Moment
organizatoric
2.Captarea atentiei

3.Precizarea
obiectivelor

4.Reactualizarea
cunostintelor

1
3

Activitatea
profesorului
Verifica prezenta si
tinuta elevilor.
Imparte fisele de
activitate, prezinta
fisele si modul de
lucru.
Anunta elevii ca la
sfarsitul lectiei vor
putea sa defineasca
marimile lucrul
mecanic al unei
forte, al fortei de
greutate, al fortei
elastice si al fortei
de frecare, puterea
mecanica, energia
potentiala
gravitationala,
energia cinetica,
randamentul
mecanic, teorema
de variatie a
energiei cinetice,
teorema de variatie
a energiei
potentiale, teorema
de variatie a
impulsului.
Cere elevilor sa
scrie marimile
lucrul mecanic al
unei forte, al fortei
de greutate, al fortei
elastice si al fortei
de frecare, puterea
mecanica, energia
potentiala
gravitationala,
energia cinetica,

Activitatea
elevului
Se pregatesc
pentru lectie
Devin atenti

Urmaresc cu
atentie.

Mijloace si
metode

Evaluare

explicatie

conversatie

Definesc.
conversatie
Scriu relatiile euristica
de definitie
si indica
unitatile de
masura.

tabelul din
fisa
oral

5.Organizarea invatarii
si obtinerea
performantei

6.Asigurarea
conexiunii inverse

7.Asigurarea retentiei
si transferului

2
3
4

randamentul
mecanic, teorema
de variatie a
energiei cinetice,
teorema de variatie
a energiei
potentiale, teorema
de variatie a
impulsului.
Da elevilor spre
completare pe rand
cerintele din
fise.Propune spre
rezolvare exercitiile
aplicative din
fisa.Completeaza
raspunsurile
elevilor.Corecteaza
raspunsurile
elevilor.
Comunica elevilor
nivelul la care se
afla fata de
rezultatele
asteptate.
Anunta tema pentru
acasa.

Completeaza
Scriu la tabla
Rezolva
exercitiile

Isi noteaza in
caiet tema
pentru acasa.

Explicatie
conversatie
problematizare
algoritmizare

oral

FISA DE ACTIVITATE
1.Completeaza tabelul:
Marimea fizica

Simbol

Formula de
definitie

Unitatea de
masura

Lucrul mecanic
Puterea mecanica
Energia cinetica
Randamentul mecanic
Energia potentiala

2. Un corp se deplaseaza rectiliniu si uniform cu viteza v sub actiunea unei forte


constante F ce actioneaza pe directia si in sensul deplsarii corpului. Demonstrati
relatia : P = F v

3. Un colet postal este impins pe o masa orizontala cu o forta de 40 N. Coletul se


deplaseaza pe distanta de 30 cm. Ce lucru mecanic efectueza aceasta forta ?
4. Un autoturism se deplaseaza cu o viteza constanta de 36 km/h pe o sosea. La semnalul
unui politist soferul franeaza, masina oprindu-se dupa 15 m. Ce energie cinetica a avut
automobilul inaintea inceperii franarii, stiind ca forta de frecare dintre pneuri este 6kN.
5. In urmatorul grafic este reprezentata forta ce actioneaza asupra unui corp in timpul
deplasarii sale.
a) Care este deplasarea mobilului ?
b) Calculati lucrul mecanic al fortei in timpul acestei deplasari ?
c)Ce semnificatie fizica atribuiti ariei suprafetei hasurate ?

S-ar putea să vă placă și