Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecie

Profesor: Lesnic Virginia


Clasa: a XII-a
Obiectul : Limba i literatura romn
Subiectul leciei: Cezara sau iubirea ca univers compensativ
Tipul leciei: de consolidare i sistematizare a cunotinelor
Durata: 45 min.
Competene generale:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n diferite situaii de comunicare;
2. Comprehensiunea i interpretarea textelor;
Subcompetene specifice:
1.3 exprimarea oral sau n scris a propriilor reacii i opinii privind textele receptate;
2.1. folosirea unor tehnici variate pentru analiza n detaliu a unor texte literare diverse;
2.3 compararea ideilor i atitudinilor diferite n dezvoltarea aceleiai teme;
3.3 argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate.
Obiective operaionale:
1. S defineasc termenii-cheie;
2. S identifice spaiile romantice;
3. S interpreteze motivele romantice tipice operei eminesciene;
4. S comenteze un citat la prima vedere;
5. S raporteze opera dat la alte opere romantice;
6. S creeze texte cu caracter argumentativ;
METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, , observaia, problematizarea, explicaia, descoperirea, nvarea prin cooperare, diagram Venn
MIJLOACE DIDACTICE: manual, fie de munc pe grupe, fragmente de texte literare epice.
FORME DE ORGANIZARE A NVRII : activitate frontal, alternnd cu activitatea individual i pe grupe;
MODALITI DE EVALUARE: valorificarea rspunsurilor elevilor n discuie, feed-back raportat contribuiei elevilor, nota;
Bibliografia:
1. Limba i Literatura romn : Manual pentru clasa a 12-a, Tamara Cristei, Tatiana Cartaleanu, Olga Cosovan, Adrian Ghicov, Cardidact, Chiinu 2010
2. Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne in coal, Ed. Polirom, 1999
3. Ilie, Emanuela, Didactica Literaturii. Metode, Editura Panfilius, Iai, 2006
4. Secrieru, Mihaela, Didactica limbii romne, Iai, 2004

5.

Mihai Eminescu, Opere, vol. VII, Proz literar. Srmanul Dionis. La Aniversar. Cezara. Geniul pustiu. Celelalte proze postume. Texte inedite, studiu introductiv de
Perpessicius, Editura Academiei Romne, Muzeul Literaturii Romne, 1977.

Scenariul didactic
Strategii didactice
Etapele
leciei/Timp
1.Evocarea
12min

2.Realizarea
sensului
15min

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Profesorul propune elevilor s


prezinte tema pentru acas.
Profesorul anun tema leciei, dup
care elevii sunt provocaie la discuie
prin 2 ntrebri:
1. De ce dragostea este
comparat cu un univers?
2. Ce nseamn n viziunea
voastr univers
compensativ?, facndu-se
referin la motto.

Elevii perzint conferina de pres.

Profesorul provoac fiecare grup la


formularea cocluziei prin ntrebarea:
Ar putea omul s-i mplineasc
destinul fr iubire? Care sunt acele
elemente primordiale n nuvel care
definesc cadrul romantic, sau
universul feeric.
n continuare profesorul propune trei
dintre acestea pentru activitate.

Elevii rspund la ntrebare, aducnd


argumente.
Elevii vin cu exemple: marea, stinca,
cerul, luna, insula, lacul, mnstirea.

Forme de
org. a
nvrii

Resurse
materiale

Resurse
procedurale

Evaluare

Grup

Moduri de recuperare a universului


armonic, originar i autentic, printr-o sum
de experiene, de ast dat nu sociale, ci
individuale. Universurile compensative
sunt rezultatul acestui efort de autentificare
a existenei.

Grup
Mnstirea- ,,Meterul Manole, Lucian

Conversaia
catihetic
Deducia

Observare
sistematic
a elevilor i
acordarea
de
calificative
verbale

,,Imaginai-v spaiul n care este


amplasat aciunea i interpretai
valoare simbolic i atestai aceste
motive n alte opere literare. Gr.1
Marea, Gr.Insula, Gr. Mnstirea,
raportnd la fragmentele selectate.
Anexa 1.

Blaga.
Marea- ,,U n d a s p u m , ,
P e s t e ma r e a c e s u s p i n
Tri s t , d a r s e ni n . M . E mi n e s c u

Mai am un singur dor


ma r e a e s t e s i mb o l u l z b u c i u ma t u l u i
s u f l e t e s c a l e ul u i l i r i c , r mu l
m r i i e s t e u n l i ma n a l s u f e r i n e l or
d t t o r d e mp c a r e :
M a i a m u n s i n g u r d o r,
L a m a r g i n e a m r i i
S m l s a i s mo r .
I n s ul a - , , S r a mn u l D i o n i s

n structura narativ a operei sunt


prezente scrisorile. Profesorul
propune elevilor s analizeze dou
fragmente din corespondena
Veronici cu M.Eminescu i
scrisorile Cezarei ctre Ieronim, s
descopere similitudinile si
deosebirile, elabornd Diagrama
Venn. Anexa 2.

3. Reflecia
8min

Profesorul propune n contiuare


elevilor s continu citatul fr s ia
mna de pe stilou, pn acesta nu
spune stop.
,,Iubirea este un spaiu al....

Elevii subliniaz prezena scrisorilor n


structura narativ, construind Diagrama
Venn, stabilind asemnrile i
deosebirile.

Elevii citesc rspunsurile.

Activitate
indiviudal

Expunere i
argumentare
oral

Observarea
sistematic,
acordarea
de
calificative

verbale
4.Extinderea
10min

Profesorul le propune elevilor cte


Un reprezentant al fiecrei echipe
un citat pentru al comenta i stabili
expune ideea comun.
raportul cu opera. Anexa 3.
Profesorul propune s stabileasc o
list de argumente pro i contra
deciziei protagonitilor de a evada
pe insula Euthanasius, avnd ca reper
citatul lui Mircea Eliade: ,, Insula
lui Euthanasius prezint ns un
interes maximum pentru nelegerea
poetului: ea reprezint adevratul
centru al povestirii; nu numai
pentru c face posibil ntlnirea
final dintre ndragostii, dar mai
ales, pentru c magia insulei, ea
singur rezolv drama
personajelor.
Tema de acas: Elaboreaz o schi
de portret al lui Ieronim,
raportndu-l la idealul pe care-l
reprezint.

Activitate
frontal
Grup

Acordarea
de note

S-ar putea să vă placă și