Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Bondoc Anisoara


Data: 13.11.2014

Clasa: a XI-a,
Obiectul: Limba i Literatura Romn
Subiectul: Nuvela istoric Alexandru Lpuneanul, de Costache Negruzzi. Momentele subiectului.
Semnificaia motto-urilor n raport cu structura narativ a textului.
Tipul leciei: lecie de fixare i consolidare a cunotinelor
Timpul: 80 de minute
Competene specifice:
5. Aplicarea normei ortografice, ortoepice,semantice, gramaticale,punctuaionale, stilistice a limbii romne literare n diverse situaii de
comunicare oral i scris.
6. Operaionalizarea terminologiei tiinifice lingvistice i literare,n limita standardelor de coninut.
Subcompetene:
5.1. Respectarea normei limbii literare n orice text scris sau rostit.
6.1. Aplicarea noiunilor de teorie literar la interpretarea unui text.
Obiective operaionale:
COGNITIVE
La sfritul activitii, elevii vor fi capabili:
O1- s-i reaminteasc sursele de inspiraie ale nuvelei
O2- s analizeze discursul narativ din perspectiva cromatismelor,a graficului propus,a pozelor i a secvenelor muzicale.
O3-s identifice modalitile de expunere n nuvel
O4-s aplice noiunile de teorie literar cronotop, narator , conflict .
O5- s determine momentele subiectului nuvelei

AFECTIVE
O1-s-i dezvolte gndirea creatoare i gustul pentru literatur
O2-s manifeste interes pentru activitatea desfurat prin comportament activ-participativ .

Tehnologii didactice
Metode i procedee: lectura textului , conversaia euristic, descoperirea, cuvntul profesorului, notie de reper, GPP, lucrul n grup,
nvarea prin descoperire.
Modaliti de evaluare: oral,programat,frontal,individual,n grup.
Forme de organizare a activitii elevilor : activitate frontal,;activitate n grup,activitate n cupluri.
Resurse educaoinale :Textul , fie de lucru, bibliografia critic, magnetofon, laptop, disc muzical, secven de film, poster, tabele la tem, poze ,
materiale pentru portofoliul elevilor.

Momentul
organizatoric
Verificarea temei
pentru acas i
reactualizarea
cunotinelor
acumulate la orele
anterioare

Obiective operaionale

peteneSubcom

Etapele leciei

Coninuturi i sarcini de nvare


Activitatea elevului

Tehnologii
didactice

Evaluare
formativ

Activitatea profesorului

Se face prezena i se notez elevii


absenii
Se verific tema(cantitativ i calitativ)
Comentai versurile eminesciene
Iar Negruzzi terge colbul de pe
cronice btrne,
Cci pe mucedele pagini stau
domniile romne,
Scrise de mna cea veche a-nvailor
mireni;
Moaie pana n coloarea unor vremi
de mult trecute,
Zugrvete din nou, iari pnzele
posomorte,
Ce-artau faptele crunte unor domni
tirani, vicleni.
Mihai Eminescu Epigonii

Elevii se pregtesc pentru or

Actualizarea cunotinelor acumulate


la orele anterioare.
Se vor adresa ntrebrile care vor fi
deduse din versurile eminesciene:

Elevii vor prezenta evenimentele din Conversaie


istorie care au fost preluate de C.Negruzzi
i elementele de ficiune ateste n
nuvel ,menionnd sursele de inspiraie.
ntrebri
frontale
Sursa de inspiraie Nuvela
Letopiseul ri
Moldovei de
Miron Costin :
Episodul

Ce elemnete din istorie snt


preluate de C.Negruzzi n
nuvel?

Prezint tema pentru acas.


Conversaie
Prezint mesajul global al versurilor
In evocarea lui Costache Negruzzi, poetul
face trimitere la nuvela de inspiratie
istorica Alexandru Lapusneanul.

Evaluare
frontal

MIREN1 ~en (~ni, ~ne) Care


nu ine de biseric; laic; nebisericesc;
lumesc.

Evaluare
frontal

Ce elemente de ficiune a
creat autorul?

Menionai sursele de inspiraie


ale nuvelei?

Prezentarea
coninutului leciei

Scena uciderii
lui Batiste Veveli
n timpul lui
Alexandri Ilia

omorrii lui
Mooc

Evenimente din
Letopiseul rii
cronic:
Moldovei de
Grogore Ureche mprejurrile
venirii lui
Imaginea
Lpuneanu la a
personalitii lui
doua domnie
Alexandru
Solia trimis de
Lapuneanu
Toma
Uciderea celor 47
de boieri la curte
Arederea cetilor
Moldovei
Boala
Clugrirea
Moartea prin
otrvire a
domnitorului

Autorul modific realitatea istoric,


dar aciunea nuvelei se pstreaz n
limitele verosimilului.
Negruzzi comprim, omite sau
modific unele fapte istorice (de
exemplu: decapitarea lui Motoc la
Liov). Scriitorul transform
evenimentele menionate de cronicar
n scene ample/ episoade (de
exemplu: uciderea boierilor), crora le
confer o desfurare narativ impus
de evoluia conflictului.
Propune elevilor s noteze subiectul Noteaz tema n caiete.
leciei n caiete.
Nuvela
istoric
Alexandru
Lpuneanul,
de
Costache
Negruzzi. Momentele subiectului.
Semnificaia motto-urilor n
raport cu structura narativ a
textului.

Cuvntul
profesorului

Notie

Cuvntul
4

Enunarea
obiectivelor

Prezentarea obiectivelor

Captarea ateniei
Propune elevilor o secven de film ce
vizeaz cele patru capitole ale nuvelei

Ascult ce urmenaz s realizeze la lecia


respectiv.

profesorului

Privesc filmul,i reamintesc subiectul


nuvelei citite,denumirile capitolelor

Secven de
film
Laptop
Comentariu
secvenelor

Dirijarea nvrii
Pentru realizarea coninutului leciei
profesorul propune lucrul n grup.
Elevii vor forma 4 grupuri a cte ase
persoane.

Activitatea
independent
a elevilor
Elevii formeaz patru grupuri

Lucrul n
grup

Analizeaz,fac notie,descifrez
semnificaia cromonimelor propuse.

nvare prin
descoperire

Grupul I
Prezentai subiectul nuvelei din
perspectiva schemei cromatice
propuse.Descifrai simbolistica
fiecrui cromonim .Raportai fiecare
culoare la un anumit personaj din
nuvel.
(Anexa)

Poster
Analizeaz indicaiile propuse.

Indicaii(indicaiile vor fi sub forme


de fie i vor fi propuse elevilor doar
dup 2-3 min. de discutii n grup)
Explic semnificaia culorilor (anexa)

Simbolistica
culorilor:rou,albastru.galben,

Lucrul
grup

Rspunsuri posibile:
5

cafeniu,
Negru (anexa)

Explicai locul ocupat de


fiecare culoare i rolul ei

Luai n consideraie
dimensiunile figurilor
geometrice

Culoarea roie reprezint personalitatea


atestat istoric Alexandru
Lpuneanu,cruia i se pot atribui
urmtoarele trsturi:
crud,ferm,energic,violent,impulsiv,
nemilos,voin de
fier,inteligent,diplomat,ipocrit(farnic,pre
fcut,mincinos)

Fie de lucru
Notie
reper

de

Culoarea albastr reprezint personajul


feminin Ruxanda, reiind din simbolistica
culorii : o fire blnd,supus,pur ce
ntruchipeaz idealul feminin.
Culoarea galben(culoarea trdtorilor n
Evul Mediu) reprezint cei patru
boieri :Mooc.Veveri, Spancioc,Stroici.
Culoarea cafenie(brun)reprezint
personajul colectiv poporul.
Culoarea neagr reprezint moartea.

Grupul II (inteligena logicomatematic)


Prezentai coninutul nuvelei din
perspectiva graficului propus.
Menionai momentele subiectului. .
(anexa)
Indicaii:
Pronunai-v asupre
formei sferice (Simetria

Analizaez schema propus


Vor meniona :
Echilibrul compoziional este realizat
prin segmentarea textului narativ n cele
patru capitole, care fixeaz momentele
subiectului
Pun n discuie indicaiile propuse.

Schem
-poster
Reprezentare
grafic
Lucrul
grup

Cosultaii
grup

compoziional a nuvelei)
Urmrii traiectoria
fiecrui personaj n raport
cu apariia lui n nuvel

I,II,III,IV capitolele ce marcheaz


momentele principale ale aciunii

Fie de lucru

Prezena personajelor Spancioc i Stoici,a


croor apariie este simetric,marcnd
nceputul conflictului i deznodmntul
(I;IV)
Incipitul i finalul se remarc prin
sobrietate, iar stilul lapidar se aseamn
cu cel cronicresc.

Grupul III (inteligena vizualspaial)


Asociai imaginile propuse cu
personajele din oper,motivai-v
opiunea.(anexa)

Lucrul
grup
Analizeaz imaginile i atribuie fiecrui
personaj din nuvel o poz.

Poze
Consultaii n
grup

Imaginai-v c suntei regizorul


filmului Alexandru Lapuneanu
,selectai actorii din filmul dvs. din
pozele propuse,motivndu-v alegerea
.

Fie de lucru
Discuia
ghidat

Indicaii:
Menionai inuta vestimentar
Pronunai-v asupra
aspectului fizic
Grupul IV(inteligena muzicalritmic)
Atribuii secvena muzical propus

Secvena muzical propus poate servi


drept fon muzical pentru scena omorrii
boierilor.Intensitatea sunetelor,nlimea
lor,gravitaea lor poate fi asocit cu o

Lucrul
grup

Magnetofon
7

la un moment al subiectului nuvelei.

situaie tragic.

Indicaii:
Ritmicitatea sunetelor
recunoaterea sunetului unui
instrument muzical
nlimea sunetului

Secven
muzical
Consulataii
n grup
Fie de lucru

Pentru realizarea sarcinilor se vor


propune iniial 2 min. pentru discuiile
n grup,dup care profesorul va
propune elevilor indicaii i vor relua
discuiile innd cont de ele(3 min.)
Pentru prezentarea mesajului rezultate
din schemele propuse se vor acorda 35 min.

Fixarea
cunotinelor i
realizarea
feedbackului

1.Realizarea sarcinilor la prima vedere


Discursul
(2min)
2.Continuarea discuiei axat pe indicaiile
propuse (3min)
Cuvntul
3.Prezentarea de ctre moderator a
profesorului
informaiei.(3-5min)

GPP(gndete-perechi-prezint)

Perechea I
Identificai n nuvela Alexandru
Lapuneanu,modalitile de expunere
din cap.I

Evaluare
frontal

GPP

Fie de lucru
Cap.I- Naraiunea(venirea luiLpuneanu
n Moldova cu scopul de a-i lua
sacunul,nsoit de vornicul Bogdan)
Dialogul(Lpuneanu-Bogdan;
LpuneanuMooc,Veveri,Stroici,Spancioc)

Lucrul cu
textul

Perechea II
Identificai n nuvela Alexandru
Lapuneanu,modalitile de expunere
din cap.II

Perechea III
Identificai n nuvela Alexandru
Lapuneanu,modalitile de expunere
din cap.III

Perechea IV
Identificai n nuvela Alexandru
Lapuneanu,modalitile de expunere
din cap.IV

Cap.II Naraiunea(sunt prezentate


aciunile lui Lpuneanu cns s-a urcat la
tron)
Descriere (este descris inuta
vestimentar a Ruxandei)
Dialogul (Lpuneanu-Ruxanda)
Cap.III
Naraiunea(pregtirea pentru osp)
Descrierea (este descris inuta
vestimentar a lui Lpuneanu,masa de
srbtoare,ospul)
Monologul adrest (cuvntarea lui
Lpuneanu n faa boierilor)
Dialogul(Lpuneanu-boieri;SpanciocStroici; Lpuneanu-Mooc; ArmaulPoporu; Lpuneanu-Ruxanda)
Cap.IV
Naraiunea(prezentarea situaiei,a
scurgerii a patru ani,fuga lui Stroici i
Spancioc n Polonia,boala lui
Lpuneanu)
Monologul adresat (adresarea lui
Lpuneanu fa de mitropolitul Teofan ;
Stroici Gndurile sale interioareS-i fie de
bine ,mria-ta Monolog interior )
Dialogul(Lpuneanu(Paisie) monahulmitropolitul; Ruxanda-Spancioc;
Ruxanra-Mitroplitul; Lpuneanu-

Fi de lucru
Lucrul cu
textul
Lectur n
perechi

Fi de lucru
Lucrul cu
textul
Lectur n
perechi

Fi de lucru
Lucrul cu
textul
Lectur n
perechi

Stroici,Spancioc.)
Perechea V
Detrminai timpul desfurrii
evenimentelor.(cronos)

Perechea VI
Determinai spaiul (locul,topos)
desfurrii evenimentelor.
PerecheaVII
Determinai tipul conflictului .

PerecheaVIII
Determinai tipul naratorului.

Fi de lucru
A doua domnie a lui Alexandru
Lpuneanu (1564-1569)
Cap.IV se trece prin rezumare
evenimentele petrecute(patru ani mai
trziu),prezentndu-se secvena morii
domnitorului.
Moldova
n timpul bolii se afl la cetatea Hotin

Conflictul principal(exterior) de ordin


politic este ntre domnitor i boieri.
Conflicte secundare : Domnitor i Mooc;
Domnitor i doamna Ruxanda;boieri i
popor.(conflict de ordin social)
Conflictul interior setea de rzbunare a
domnitorului
Naratorul este omniscient, sobru, detaat,
predominant obiectiv, dar subiectiveaz
uor naraiunea prin epitetele de
caracterizare (de exemplu: tiran",
curtezan", mielul boier", denat
cuvntare"). Naraiunea (la persoana a IlIa) este cu focalizare zero, viziunea
dindrt".

Lucrul cu
textul
Lectur n
perechi
Notie de
reper

Fi de lucru
Lucrul cu
textul
Lectur n
perechi

Fi de lucru
Lucrul cu
textul
Lectur n
perechi
10

Perechea IX
Determinai expoziiunea operei.
Detrminai intriga operei.

Perechea X
Prezentai etapele semnificative ale
dezvoltrii aciunii.

Perechea XI
Determinai punctul culminant al
aciunii.

Capitolul I cuprinde expoziiunea


(ntoarcerea lui Alexandru Lpuneanu la
tronul Moldovei, n 1564, n fruntea unei
armate turceti i ntlnirea cu solia
format din cei patru boieri trimii de
Toma: Veveri, Motoc, Spancioc,
Stroici) i intriga (hotrrea domnitorului
de a-i relua tronul i dorina sa de
rzbunare fa de boierii trdtori).

Fi de lucru

Capitolul al II-lea corespunde, ca


moment al subiectului, desfurrii
aciunii i cuprinde o serie de evenimente
declanate la reluarea tronului de ctre
Alexandru Lpuneanul: fuga lui Toma
n Muntenia, incendierea cetilor,
desfiinarea armatei pmntene,
confiscarea averilor boiereti, uciderea
unor boieri, intervenia doamnei Ruxanda
pe lng domnitor pentru a nceta cu
omorurile i promisiunea pe care acesta io face.

Fi de lucru

Capitolul al III-lea conine mai multe


scene: participarea i discursul
domitorului la slujba duminical de la
mitropolie, ospul de la palat i uciderea
celor 47 de boieri, omorrea lui Motoc de

Fi de lucru
Lucrul cu
textul

Lucrul cu
textul
Lectur n
perechi

Lucrul cu
textul
Lectur n
perechi
Notie de
reper

Lectur n
11

Perechea XII
Stabilii n ce const deznodmntul
nuvelei.

Evaluarea
abilitilor
obinute

Se propune lucrul cu textul: fiecare


pereche va primi cte o
nsrcinare,rspunsul va fi dedus sau
va fi gsit n textul nuvelei.Sarcinile
prevd noiuni studiate n clasa a 10-a
Pentru realizarea sarcinii se propun 35 min ,pentru rspun,prezentare se
acord 1-2 min.
Se va realiza prin aprecieri verbale
viznd participarea elevilor,calitatea
exemplelor i a argumentelor
aduse,claritatea i corectitudinea
exprimrii.

mulimea revoltat i leacul de fric"


pentru doamna Ruxanda. Capitolul
cuprinde punctul culminant.
n capitolul al IV-lea, este nfiat
deznodmntul, moartea tiranului prin
otrvire. Dup patru ani de la cumplitele
evenimente, Lpuneanul se retrage n
cetatea Hotinului. Bolnav de friguri,
domnitorul este clugrit, dup obiceiul
vremii. Deoarece cnd i revine amenin
s-i ucid pe toi (inclusiv pe propriul fiu,
urmaul la tron), doamna Ruxanda
accept sfatul boierilor de a-l otrvi.

Dup discuia n perechi,un elev va


prezenta rspunsul la sarcina propus timp
de 3min.

Se vor propune mai multe sarcini


pentru acas,elevii vor selecta sarcina

Notie de
reper
Fi de lucru
Lucrul cu
textul
Lectur n
perechi
Evaluare
frontal
GPP

Vor numi aspectele vizate la ora respectiv Conversaie


Cuvntul
profesorului

Se va propune suportul teoretic i


practic pentru portofoliul elevilor.
Explicarea temei
pentru acas

perechi

Suportul
teoretic i
practic
Noteaz tema n caiete.
Din sarcinile propuse elevii vor alege

Cuvntul
profesorului
12

n dependen de aptitudini i dorin:


Modificai finalul
nuvelei(inei cont de limbajul
nuvelei)
Redati coninutul nuvelei sub
forma unei scheme
logice,utiliznd
figuri,simboluri matematice.
Realizai un afi publicitar
pentru promovarea lecturii
nuvelei Alexandru
Lpuneanul de Costache
Negruzii
Dramatizai o secven din
nuvel,provocndu-i pe ceilali
s recunoasc secvena

dou sarcini.
Notie

13

S-ar putea să vă placă și