Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

Data:02-06.12..2013
Propuntor: Ciobanu Vasile Bogdan
COALA Gimnazial Filipeti
Clasa a VIII-a
Aria curricular: Om i societate
Disciplina: Religie Ortodox
Unitatea de nvre: Trirea nvturii cretine
Subiectul leciei: Recapitulare i sistematizare
Scopul leciei: nsuirea unor nvturi date de Mntuitorul Iisus Hristos, n vederea consolidrii comportamentului moral religios.
Tipul leciei: Lecia de recapitulare, sistematizare i consolidare a cunotinelor
Competene generale:
C.G.1. Cunoaterea i iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mntuirii i desvririi omului

C.G. 2 Utilizarea adecvat a limbajului din sfera valorilor religioase n diferite contexte de Comunicare
CG.3 Manifestarea valorilor i a cunotinelor religioase n propriile atitudini i comportamente
Competene specifice:
1.1 Explicarea importanei Tainelor Preoia, Cununia i Maslul n viaa cretin
1.2 Recunoaterea, n minunile Mntuitorului, a dumnezeirii Acestuia i a dragostei Sale fa de oameni
2.2. Formularea de opinii personale n aprecierea unor evenimente cu coninut religios - moral
3.1 Analizarea mesajului moral-religios din minunile Mntuitorului
Obiective operaionale:
La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:

a) cognitive
OC1: s s explice nvturile de credin menionate n Crez;
OC2:s arate importana cunoaterii Simbolului de credin de ctre toi cretinii ortodoci;
OC3: s defineasc Biserica;
OC4: s precizeze momentul ntemeierii Bisericii;
OC5: s indice mijloacele pe care le are la dispoziie cretinul pentru a se mntui.;
OC6: s identifice roadelor unui bun cretin;
OC6. s explice simbolurile din Pilda semntorului; pilda neghinei i pilda viei i a mldiei;
OC7 s rezume coninutul acestor pilde;
OC8 S formuleze nvturi folositoare progresului vieii spiritual;
b) afective
OA1: elevii vor participa cu placere i interes la lecie
OA2: se vor mobiliza pentru sarcinile date
c) Psihomotorii:
1.S utilizeze corect mijloacele de nvmnt propuse.
Obiective formativ-educative:
- s-i ntreasc credina c Hristos, Fiul lui Dumnezeu, este atotputernic.
Strategia didactic
Metode i procedee: expunerea, explicaia, lectura, conversaia, meditaia religioas.
Mijloace de nvmnt: test de evaluare, icoanele, laptopul.

Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, activitate individual.


Resurse
Oficiale: Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a VI-a;
Planificarea calendaristic orientativ, clasa a VI-a;
Temporale: nr. de lecii: 1
durata: 50'
Bibliografice:
Biblia sau Sfnta Scriptur , Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1988.
Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999.
Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Editura Polirom, lai, 1998.
Plmdeal, Antonie, Tlcuri noi la texte vechi, Sibiu, 1989.
ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba lulia, 2001.

Nr
crt

1.

2.

Etapele leciei

Ob.
op.

Timp

Activitatea profesorului

Captarea
ateniei

Dat trecut am observat prile din care este alctuit o


biseric, ce nseamn un stil architectonic. Cu lecia
Biserica loca de nchinare ncepem un nou capitol i
anume Exprimarea nvturii cretine.
Astzi vom face o recapitulare la leciile ce s-au predat.

Anunarea
subiectului
leciei
i
obiectivelor
leciei

5
a

3.

Se anun si se scrie pe tabl data i titlul leciei :


Recapitulare i sistematizare
Se precizeaz obiectivele leciei.

18
Recapitulare i
sistematizarea
cunotinelor
anterioare

- De ce se rostete Crezul la Sfnta Tain a Botezului?

- De ce se rostete Crezul la Sfnta Liturghie?"

- De ce rostesc cretinii Crezul ca pe o rugciune?

Precizai cnd a fost ntemeiat Biserica.

Enumerai condiiile pe care trebuie s le


ndeplineasc o persoan pentru a fi membr a

Activitatea elevului

Elevii ascult cu atenie.

Elevii scriu data i titlul n


caiete i ascult explicatiile
profesorului.

- ... pentru a arta care


este credina n care se
boteaz i pe careo va urma
cretinul.

Metode i
procedee

Forme de
organizare

o povestirea

explicatia

Conversatia

- ... pentru a arta


adevrata credin pe care o
mrturisesc cei ce particip
la Sfnta Liturghie."
-... n de mrturisire a
credinei i a speranei lor n
ajutorul lui Dumnezeu, cel
mrturisit."

Mijloace
de
nvm
nt

Activitate
frontal
Explicatia

Bisericii

Obinerea
performanei

12

Argumentai nsuirile Bisericii?


Ce ne spune Crezul despre viaa venic?
Cum ateptm viaa venic?
Pe ce ne bazm n credina noastr n nvierea
morilor i n viaa venic?
Ce sfnt slujb srbtorete n fiecare
sptmn nvierea lui Hristos?
Cine este semntorul?
Ce reprezint cele 4 locuri unde au fost
semnate seminele?
-Ce simbolizeaz spinii?
-Identificai grijile lumeti care l fac pe om s
uite de Dumnezeu?
Cine este Cel ce seamn smna bun?
Dar arina, ce reprezint?
Cine este vrjmaul?
Ce reprezint smna cea bun? Dar neghina?
Ce semine arunc cel ru ntre oameni?
Cnd seamn diavolul ?
Oare este vorba de somnul obinuit ?
Cum ajung oamenii n sufletul crora prinde
rdcini smna cea rea?
Cnd vor da seam de toate faptele lor?
Cine i va judeca?

Profesorul anun verificarea printr-un test a


cunotinelor despre Sfintele Taine i minunile
Mntuitorului
Se mpart testele.
Profesorul d indicaiile necesare rezolvrii testului.
Se invit elevii s citeasc i s rezolve cerinele din
testul de evaluare.

Conversatia

Se supravegheaz elevii.
La sfrit profesorul strnge testele.
Profesorul discut cu elevii modul n care trebuia
rezolvat corect testul.

5.

Evaluarea

67

Asigurarea
reteniei i
a transferului

Fac aprecieri generale i individuale, acord stimulente


Se anun i se explic tema pentru acas: Prezint o
descriere a bisericii tale.

Elevii noteaz
caiete.

tema

pe

Explicatia

Activitate
frontala