Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 1.04.2014
Clasa: I
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Comunicare n limba romn
Subiectul: Litera j de mn
Tipul leciei: formarre de priceperi i deprinderi
Scopul: formarea deprinderilor de recunoatere i reproducere n plan grafic a literei ,,j mic de mn, izolat i n cuvinte;
Obiectivele operaionale:
O1: s asocieze corect sunetul cu litera;
O2: s descrie elementele grafice componente ale literei ,,j mic de mn;
O3: s scrie corect litera ,,j mic de mn;
O4: - s scrie corect cuvinte i propoziii care conin litera ,,j mic de mn (copiere, transcriere, dictare);
O5: s adopte poziia adecvat pentru scris;
O6: s rezolve corect fia de lucru;
Strategia didactic:
Metode, procedee, tehnici: explicaia, conversaia, observaia
Mijloace didactice: plan cu litera j, fia de luucru
Forme de organizare: individual, frontal.
Resurse: umane 34 elevi
temporale: 45minute

Strategii didactice

Etapele leciei

1.Momentul
oranizatoric
1min

2.Captarea
ateniei
2min

3. Anunarea
subiectului i a
obiectivelor
operaionale
1min
4. Dirijarea
nvrii.
19 min

Coninutul leciei

Se asigur condiiile necesare desfurrii n bune condiii a activitii.

Mainue, ppuele,
Trenulee mici, zglobii,
Toate sunt, ntr- un cuvnt,
Frumoasele (jucrii)
Durere rece
Prin inim trece.(junghiul)
Aur, buctele,
n gura sobei mele.(Jarul)
Astzi vom nva litera j mic de mn,pentru a putea scrie cuvinte i
propoziii care conin litera ,,j.
Intuirea literei
- prezint o plan cu litera j mic de mn;
- numesc elementele grafice componente crligul, o bucl mare (rnd
i subrnd), completat de un punct pe suprarnd .
2) Scrierea model la tabl
- voi scrie litera nou la tabl, (spunnd n acelai timp i elementele
grafice componente) Copii va trebui sa fie ateni la mine, apoi pe plan.
3) Exerciii de nclzire a muchilor
- nchiderea i deschiderea pumnilor;

Metode i
procedee

Mijloace
de nvamnt

Forme de
organizare

Conversaia

Frontal

Conversaia

Frontal

Explicaia
Coversaia

Frontal

Conversaia

Abecedar
Frontal

Explicaia

5. Obinerea
performanei
4min
6. cheierea
activitii
1 min.

- splatul minilor i al rufelor;


- storsul rufelor;
- pocnirea degeelelor;
- lupta degetelor;
- cntatul la pian.
4) Simularea literei n aer, pe banc
5) Scrierea literei
Le cer copilor s deschid caietul special.
- amintesc poziia corect n timpul scrierii scris (spatele drept,
amndou minile sprijinite pe banc, picioarele sprijinite pe
podea, capul sus, caietul nclinat spre stnga);
- cer s scrie 3 litere pe caiete, timp n care trec printre bnci pentru a-i
ajuta i a-i observa cum scriu;
- se scriu trei rnduri cu litera j mic de mn, , timp n care trec
printre bnci pentru a-i ajuta i a-i observa cum scriu;
Scrierea cuvintelor numesc un copil s citeasc cuvintele,scrierea
model la tabl, cu explicarea legturilor dintre litere.
7) Scrierea unor propoziii se realizeaz dup modelul de mn din
caietul special (copiere). Propoziia se scrie cu alineat.
mpart elevilor fie de lucru, pentru a m asigura c ceea ce a fost predat
a fost nsuit.
Explic sarcinile de lucru impuse de fi.
Verific permanent modul de lucru al elevilor.
Cantm mpreun cantecul Alunelul.
Fac aprecieri individuale i colective n legtur cu participarea elevilor
la lecie.

Conversaia

Frontal

Conversaia

Frontal

Fi de lucru
1. Transciei cuvintele.
joc

jude

Cojoc

Prjitur

2. Alctuii o propoziie n care s folosii cuvntul jucu.

3. Colorai imaginea de mai jos, folosind ce culori vrei voi.

S-ar putea să vă placă și