Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

CLASA: a IX-a
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
TEMA LECIEI: Mioria teme i motive
TIPUL LECIEI: Mixt
PROFESOR: Brum Alina
DURAT: 45 minute
OBIECTIVE CADRU:
dezvoltarea capacitii de receptare i exprimare a mesajului oral;
dezvoltarea capacitii de receptare i exprimare a mesajului scris.
OBIECTIVE DE REFERIN:

Cognitive
O1 S analizeze elementele cadrului natural din balada Mioria;
O2 S descopere diferite modaliti de caracterizare a ciobnaului moldovean;
O3 S explice motivele care apar n text;
O4 S argumenteze atitudinea ciobnaului moldovean n faa morii;
O5 S explice titlul baladei;
O6 S stabileasc legturi tematice ntre balad i alte texte;
1

Afective
O7 S manifeste interes i atenie fa de coninutul leciei;
O8 S selecteze din balad pasaje care le-au plcut motivnd alegerea fcut.
STRATEGIA DIDACTIC:
METODE I PROCEDEE: ciorchinele, brainstormingul, bulgrele de zpad, dezbaterea, conversaia euristic, eseul de 5 minute,

problematizarea, exerciiul, observaia organizat i sistematic.


FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;
MIJLOACE DE NVMNT: textul-suport, manual, fie de lucru i plane (pentru activitatea individual i pentru activitatea pe grupe).

RESURSE:
1

BIBLIOGRAFICE
a) metodice:
- Constantin Parfene, Aspecte teoretice i experimentale n studiul literaturii n coal, Editura Universitii Al. I. Cuza, Iai, 2002;
- Ioan Dnil, Literatura romn n teme, texte i pre-texte, Editura Egal, Bacu, 2002;
b) didactice:
- Limba romn, manual pentru clasa a VIII-a, Humanitas, Bucureti, 2008;
c) tiinifice:
- *** Dicionarul explicativ al limbii romne, ediia a II-a, Bucureti, Editura Academiei, 1998
d) pedagogice:
- Constantin Cuco, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Iai, POLIROM, 1998
- I. Cerghit, T. Radu, Didactica manual pentru clasa a X-a, Bucureti, E.D.P., 1996
e) oficiale

Desfurarea activitii
2

Etapele leciei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategia
didactic

Evaluare

Moment
organizatoric

Consemnarea prezenei elevilor.


Asigurarea cadrului i a atmosferei optime
desfurrii leciei.
Se verific tema de acas
Li se propune elevilor un exerciiu de
spargere a gheii. Activitatea este
organizat sub forma unui joc numit Linia
destinului.
Profesorul cere elevilor s deseneze fiecare
pe o foaie de hrtie linia vieii sale cu
urcuurile i coborurile existente. Apoi li
se cere s marcheze cu o bulin etapa la
cere se afl n momentul de fa i cu un X
rou, momentul la care i doresc s ajung,
numindu-l n acelai timp printr-un singur
cuvnt. (ex. avocat, inginer)
Dup finalizarea desenului, profesorul i
ntreab pe elevi ce prere au despre linia
vieii ciobnaului moldovean, dac a ajuns
sau nu la X-ul lui.
Profesorul anun elevilor titlul leciei i
dup ce l noteaz pe tabl, enumer
obiectivele ce vor fi urmrite.
Profesorul adreseaz o serie de ntrebri
pentru a reactualiza i n acelai timp
pentru a fixa o serie de cunotinedobndite pe parcursul orelor anterioare.

Elevul de serviciu anun daca sunt elevi


abseni.
Elevii pregtesc caietul de teme acas i
corecteaz posibilele erori.
Fiecare elev i deseneaz linia vieii
marcnd cele dou momente cerute.

Conversaia
Frontal
Individual

Evaluarea oral
a rspunsurilor

Conversaia,
Exerciiul
Frontal
Individual

Observaia
sistematic

Captarea
ateniei

Anunarea
obiectivelor
Dirijarea
nvrii

Elevii i susin punctul de vedere cu privire


la linia vieii ciobnaului moldovean

Elevii noteaz titlul leciei n caiete i ascult Conversaia


Frontal
cu atenie obiectivele ce vor fi urmrite.
Individual
Elevii ascult cu atenie ntrebrile puse i
rspund:
Mioria este o creaie popular deoarece
autorul este anonim i pn a fost culeas i

Conversaia
euristic
Problematizarea
Dezbaterea

Are loc pe tot


parcursul
conducerii
nvrii,
3

De ce Mioria este o creaie popular?


publicat, a circulat pe cale oral.
Unde i cine a descoperit balada Mioria? - Balada a fost descoperit de Alecu Russo n
Cine a publicat balada?
munii Vrancei.
Despre ce este vorba n balada Mioria?
- Balada a fost publicata de Alecsandri.
Ce motive apar n balad?
- n balada apar urmtoarele motive: motivul
Ce reprezint motivul transhumanei?
complotului,
motivul
transhumanei,
Considerai c acest motiv este important i
motivul animalului nzdrvan, motivul
de ce?
micuei btrne i alegoria moarte-nunt.
- Motivul transhumanei este important
deoarece marcheaz dou momente
importante din viaa oamenilor de la munte:
urcatul i cobortul oilor de la munte.
Dup ce elevii rspund ntrebrilor adresate
de profesor primesc fiele de lucru.
Elevii primesc fiele de lucru i rezolv
Anexa1
Profesorul solicit elevilor s rezolve exerciiile indicate de profesor n echip.
primele dou exerciii din fia de lucru.
Dup rezolvarea primelor dou exerciii Elevii primesc planele i completeaz
profesorul mparte fiecrei echipe cate o informaiile potrivite motivului ce st la
plan. Aceasta conine un ciorchine (un baza ciorchinelui. Plana va circula de la o
motiv literar prezent n balada) pe care grup la alta pn va fi completat n
elevii vor trebui s l completeze prin ntregime.
metoda bulgrelui de zpada.
Anexa 2
Doi elevi din fiecare grup var iei n faa
Dup completarea ciorchinelui planele vor
clasei i vor prezenta colegilor informaiile
fi puse n faa clasei.
Profesorul va cere elevilor s verifice dac notate pe plan.
informaiile notate sunt adecvate.
Elevii rezolv exerciiile i prezint
Profesorul solicit elevilor s rezolve
colegilor din celelalte grupe rezultatele
urmtoarele exerciii din Anexa 1.

Brainstormingul
Ciorchinele
Bulgrele de
zpad
Frontal
Individual
n echip

fcndu-se
treptat, prin
aprecieri verbale
( E bine! Da!
Exact! etc.)

Feedback-ul
Asigurarea
reteniei i a
transferului

obinute.
Elevii primesc o fi n care trebuie s Elevii primesc fia i rezolv sarcina de Conversaia
Individual
alctuiasc un eseu de 5 minute
lucru.
Anexa 3
Ca tem pentru acas elevii vor avea de Elevii noteaz tema pentru acas.
Conversaia
alctuit o compunere n care s propun o
alt variant de final pentru balada
Mioria.

Evaluare scris

Aprecieri
generale. Vor fi
notai doi-trei
elevi.
Tem pentru
acas.

S-ar putea să vă placă și