Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECIE

Data
: 28.11.2008
Clasa
:aX-a
Unitatea de nvmnt : Colegiul Tehnic de Industrie Alimentar, Craiova
Disciplina
: Religie Ortodox
Aria curricular
: Om i societate
Profesor
: Sticulescu Angel - Cristian
Unitatea de nvare : Trirea nvturii cretine
Coninutul nvrii
: Libertate i opiune. Virtute i pcat.
Tipul leciei
: Transmitere i nsuire de noi cunotine
Scopul leciei
: Cunoaterea i aprofundarea cunotinelor despre libetate, opiune, virtute i pcat.
Competene generale:
- definirea specificului propriu libertii omului n raport cu alte credine i convingeri;
Competene specifice:
- argumentarea importanei respectului cretinului fa de darurile lui Dumnezeu;
- explicarea importanei libertii morale n viaa spirituala a cretinului.
Obiective operaionale:
a) cognitiv-formale: - s explice cum poate rmne cretinul n relaie cu Dumnezeu printr-o libertate moral,
curat i virtuoas;
- s argumenteze necesitatea prezenei libertii morale n viaa cretinului;
- s identifice care sunt beneficiile aplicrii virtuilor morale n viaa cretinului;
- s prezinte cauzele decderii morale a omului prin nepracticarea virtuilor i prin svrirea
pcatelor.
b) afectiv-atitudinale: - s manifeste interes pentru lecie;
- s participe activ la lecie.
c) psiho-motorii:
- s adopte o poziie corect n timpul rugciunii;
- s manifeste evlavie i respect pentru cele sfinte.
Strategia didactic:
Resurse:
1. Procedurale: lectura din Sfnta Scriptur, dezbaterea;
2. Materiale: Sfnta Scriptur, icoane;
3. Forme de organizare: frontal, independent, individual.
Principii didactice:
1. Principiul accesibilitii;
2. Principiul nvrii active i contiente;
3. Principiul hristocentric;
4. Principiul eclesiocentric;
5. Principiul aplicrii teoriei n practic.
Resurse temporale: 50 minute.
Locul de desfurare: sala de curs.
Resurse bibliografice:
1.*** Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne,
Bucureti, 1990;
2. Credina ortodox, Editura Trinitas, Iai, 1996;
3. Cuco Constantin(coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare i grade didactice, Editura
"Polirom", Iai, 1998.
4. Popescu, Olga Proiectarea pedagogic a nvrii religiei n coal, Editura Aramis, Bucureti, 2002.
5. ebu, Pr. Prof: Univ. Dr. Sebastian, Opri, Dorin, Opri, Monica, Metodica predrii religiei, Editura "
Rentregirea" Alba Iulia, 2000;

Desfurarea activitii
Nr.
Crt.
1

Etapele leciei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

3
Profesorul salut elevii, rostete rugciunea cu ei.
Noteaz absenele i realizeaz managementul clasei
pentru nceperea activitii didactice care urmeaz s se
desfoare;
Profesorul verific prin abordare direct cunotinele
dobndite anterior
Profesorul amintete elevilor importana libertii
morale a cretinului i libera sa consimire la folosirea
ei: n bine sau n ru. Prin practicarea virtuilor
cretinul rmne n comuniune cu Dumnezeu,
nlturnd pcatul.

1.

Momentul
organizatoric

2.

Reactualizarea
cunotinelor

3.

Captarea ateniei

4.

Anunarea
titlului

Dirijarea nvrii
5.
comunicarea /
nsuirea noilor
cunotine

6.

Asocierea i
generalizarea

7.

Evaluarea
performanelor i
asigurarea feedback-ului

8.

Aplicarea

9.

Asigurarea
transferului

10.

ncheierea
activitii

Profesorul anun i scrie pe tabl data i titlul leciei:


Libertate i opiune. Virtute i pcat
Profesorul va prezenta noiunile legate de tem,
ncercnd s in o prelegere n faa elevilor despre
libertatea moral. Ideile principale se vor referi la:
1. Cnd a aprut libertatea moral;
2. De ce este necesar prezena liberului arbitru n viaa
cretinului;
3. Unde este prezent libertatea moral;
4. Cum este perceput liberal arbitru n viaa cretinilor;
5. Virtuile cretine izvor de vieuire desvrit a
omului n Dumnezeu;
6. Virtuile cretine arm de nebiruit n lupta cu
pcatul;
Profesorul va pune accent pe rolul prezenei liberului
arbitru n viaa cretinilor. Virtuile cretine sunt fapte
bune ce i au izvorul n dragostea fa de Dumnezeu i
fa de aproapele. Cu ajutorul harului lui Dumnezeu ele
pot mplini poruncile divine i pot direciona puterile
sufleteti mpotriva poftelor i ispitelor lumeti care ne
ndeamn mereu la fapte rele.
n ncheiere, profesorul le va cere elevilor s mediteze
la moduri de unire a omului cu Dumnezeu prin
practicarea virtuilor, prin rugciune, post, pocin i
fapte bune.
Profesorul i va implica pe elevi ntr-o discuie
interactiv privitoare la modaliti de ntrire a
virtuilor cretine prin aplicarea exemplului
Mntuitorului, exemplu desvrit de Om desvrit.
Profesorul le va cere elevilor pentru ora urmatoare s
mediteze la coninutul textului scripturistic de la Ioan
15, 12-13: Aceasta este porunca Mea: s v iubii unul
pe altul, precum vam iubit Eu. Mai mare dragoste
dect aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui s i-l pun
pentru prietenii si. .
Profesorul noteaz elevii participani la lecie, rostete
rugciunea mpreun cu elevii, salut i iese din sal

Elevii rspund la salut, spun


rugciunea i se pregtesc pentru
nceperea activitii didactice;
Elevii rspund la ntrebrile
profesorului
Elevii ascult cu atenie

Elevii scriu data i titlul leciei n


caiete i ascult explicaiile
profesorului

Elevii vor realiza un permanent


dialog cu profesorul, cu ajutorul
cruia se va realiza planul de idei
al leciei. Elevii vor nota pe caiete
ideile principale

Elevii vor fi antrenai n discuii


care vor privi n mod direct rolul
contiinei morale i necesitatea
prezenei ei n viaa cretinilor

Elevii i noteaz concluziile.

Elevii se angajeaz n acest dialog

Elevii i vor nota textul


scripturistic n caiete
Elevii rostesc rugciunea i
rspund la salut

S-ar putea să vă placă și