Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 28.09.2015
Grupa: Buburuzelor combinata
Tema anuala: Cine sunt/suntem?
Proiect tematic: Eu si lumea mea
Domeniul de activitate: Stiinte cunoasterea mediului
Tema activitatii: Asta-i gradinita mea!
Tipul activitatii: mixta
Mijloc de realizare: observare
Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia
Forme de organizare: frontal, individual
Scopul lectiei: dezvoltarea capacitatii de relationare cu cei din jur, de a recunoaste, a observa obiectele care ii inconjoara si de a le
descrie folosind un limbaj adecvat;
Obiective operationale:
O1: s recunoasc obiectele din grdini cu care intr n contact, denumind cel puin trei dintre ele;
O2: s descrie obiectele care se afl n sala de grup, preciznd utilitatea lor;
O3: s precizeze care sunt lucruruile care i plac la grdini;
O4: s participe cu interes la activitate i s rspund numai dac sunt solicitai.
Resurse umane: 13 prescolari;
Resurse materiale: imagini in format electronic, laptop
Durata: 25-30 minute
Educatoare: Lidia-Alexandra Popa
Scenariul lectiei
Evenimentele
lectiei
Momentul
organizatoric

Captarea
atentiei

Activitatea propunatoarei
Asigur conditiile necesare desfasurarii activitatii.
Imi pregatesc materialul didactic. Asez scaunele si
aerisesc sala de grupa. Asigur intrarea organizata a
copiiilor in sala de grupa si asezarea lor cat mai
conforabil.
Acest moment se realizeaza prin prezentarea unor
imagini in format electronic. (imagini cu copii la
gradinita, in diferite ipostaze)

Activitatea prescolarilor

Metode si
procedee

Forme de
organizare

Intra in sala de grupa in mod


organizat si se aseaza pe
scaunele.

Conversatia

Frontal

Privesc imaginile

Conversatia

Frontal

Observatia

Anuntarea
temei si
enuntarea
obiectivelor
Dirijarea
invatarii

Obtinerea
performantei

Incheierea
activitatii

Astazi vom vorbi despre gradinita, despre cum


arata ea, ce gasim aici in sala de grupa si despre
cum trebuie sa folosim fiecare obiect de aici.

Dirijarea invatarii incepe prin analizarea imaginilor


prezentate la captarea atentiei. Se urmareste dezvoltarea
capacitatii de comunicare si exprimare orala a
prescolarilor dar si spiritul de observatie.
Se continua cu observarea salii noastre de grupa,
sub atenta indrumare a educatoarei.
Acest moment consta intr-un joc didactic care se
defasoara in urmatorul mod:
Prescolarii extrag dintr-un bol biletele pe
carte sunt diferite imagini cu obiecte din
gradinita;
Asociaza imaginea de pe biletel cu
obiectul din sala de grupa;
Prescolarul care a ales numeste un alt
prescolar care sa extraga la randul sau un
biletel;
La final, dupa ce toate biletelele au fost
extrase, prescolarii le vor colora;
Se fac aprecieri colective si individuale

Asculta .

Conversatia

Frontal

Privesc imaginile si spun ceea


ce vad.

Conversatia

Frontal

Observatia

Individual

Descriu ceea ce vad in jurul lor,


in propria lor sala de grupa.

Explicatia
Conversatia

Explica ce vad pe biletele


Individual
Observatia

Coloreaza biletelele

Explicatia

S-ar putea să vă placă și