Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data :09.06.2015
coala: Scoala gimnaziala Nifon Balasescu
Clasa : a VII-a
Disciplina : Limba i literatura romn
Subiectul leciei: Genul liric. Opera liric
Tipul leciei: Recapitularea si sistematizarea cunotinelor
Scopul: Cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor, cu referire special asupra universului liric.
Competene generale:
1. Receptarea mesajului oral in diferite situaii de comunicare
2. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situaii de comunicare monologat si dialogat
3. Receptarea mesajului scris,din texte literare si nonliterare,in scopuri nediverse
4. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise ,in diferite contexte de realizare,cu scopuri diverse
Competene specifice:
1.1 nelegerea semnificaiei generale a mesajului oral.
1.5 aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament adecvat;
2.1 asigurarea coerentei ideilor exprimate intr-un mesaj oral
2.2 valorificarea categoriilor semantice invatate, in contexte diferite;
3.1 citirea unei varietati de texte literare sau nonliterare, demonstrand intelegerea sensului acestora;
3.2 recunoasterea modalitatilor specifice de organizare a textului epic si a procedeelor de expresivitate in textul liric;
3.3 sesizarea corectitudinii si valorii expresive a categoriilor gramaticale si lexicale invatate, intr-un text citit;
4.3 organizarea secventelor textuale in functie de o cerinta specifica

Obiective operaionale :
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 -sa recunoasc trsturi ale genului liric;
O2- sa identifice tema poeziei i semnificaia titlului;
O3- s identifice ideile poetice din text;
O4 - sa identifice elemente de versificaie;
O5- sa identice figurile de stil si procedeele artistice;
O6 -s recunoasca marcile lexico-gramaticale ale eului liric;
O7- sa formuleze enunturi cu ajutorul sinonimelor si antonimelor;
O8- sa alcatuiasca familia lexicala a cuvintelor date;
O9- sa identifice sentimentele predominante din text;

STRATEGII DIDACTICE:
a.Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia,rebusul,ciorchinele,acvariul sentimentelor, exerciiul oral i scris;
b.Mijloace didactice: fie de lucru ,tabla,laptop
c.Forme de organizare: activitate frontal, activitate individual, activitate pe grupe;
BIBLIOGRAFIE:
- Limba romn- manual pentru clasa a VIII- a, Editura Humanitas;
- Sa dezlegam tainele textelor literare, Editura Carminis
-Didactica Limbii si Literaturii Romane, Editura Polirom
- Consiliul Naional pentru Curriculum, Programa colar pentru limba i literatura romn. Clasa a VII-a, Bucureti, 2009;

Secventele
instruirii

Ob.
Op.

Continutul informational si demersul didactic


Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii didactice
Resurse
procedurale

1.Moment
organizatoric
1 min

-Voi avea grij ca elevii s-i


Elevii scot pe bnci cele Conversaia
pregteasc materialele necesare orei necesare bunei desfurri
de limba i literatura romn i voi
a orei.
nota absenii.
- Voi asigura linitea i disciplina clasei
pentru o bun desfurare a activitii
didactice.

2.Captarea
ateniei
5 min

Captarea atentiei se va realiza prin


completarea unui rebus, iar prin
rezolvarea acestuia se va descoperi
titlul lectiei. (Anexa 1)

3.Anunarea
subiectului i
enumerarea
obiectivelor
1 min

Le comunic elevilor c in cadrul


Elevii ascult obiectivele Conversaia
acestei ore vom realiza o recapitulare a i noteaz titlul leciei n
genului liric, notez titlul pe tabla si le
caiete.
Explicatia
enumar obiectivele lectiei.

Elevii vor rezolva fiecare


cerinta si vor completa
rebusul pentru a descoperi
titlul lectiei.

Conversaia
Descoperi
rea

Resurse
materiale

Manualul
de limba
romana si
caietul

Forme de
organizare

Frontal

Plansa cu
rebusul
Carioci

Frontal

Tabla

Frontal

Caietul

Evaluare

Aprecierea
verbala
a
rspunsurilor
corecte

4.Actualizarea
cunostintelor
8 min

5.Dirijarea
invatarii
25 min

Pentru a reaminti elevilor trasaturile


genului liric voi prezenta un material
in power point in care sunt enumerate
caracteristicile genului, conceptele
operationale folosite in abordarea
textului,elementele de versificatie,
procedeele artistice intalnite si speciile
genului liric. Se noteaza pe tabla ideile
principale.
Elevii sunt mprii pe grupe,fiecare
grupa va primi o fisa pe care se
gaseste scrisa poezia O, ramai.. de M.
Eminescu( Anexa 2).
Cer elevilor sa lectureze poezia si
verific daca existe cuvinte sau
elemente necunoscute.Dupa ce elevii
termina de citit inmanez fiecarei grupe
cate o fisa de lucru pentru o mai buna
intelegere a poeziei si pentru a
descoperi elemente ale genului liric.
( Anexa 3)
Grupa I: Exercitii pentru o mai buna
intelegere a textului,in care elevii vor
fi nevoiti sa aleaga varianta corecta.
Astfel vom descoperi tema poeziei,
semnificatia titlului, din cate parti e
alcatuita poezia,prezenta eului liric si
simbolurile ce se regasesc in poezie.

Elevii urmaresc cu atentie


materialul si citesc cu voce
tare fiecare pagina a
acestuia.

Laptop
Conversaia
Explicaia

Elevii citesc cu voce tare


poezia.

Lectura

Fiecare grup primete fie


cu exerciiile
corespunztoare numrului
ales de echip.
Exercitii

Frontal

Observarea
sistematic

Material
Power
point

Textul
suport

Individual
Aprecieri
verbale
individuale si
de grup.

Fise de
lucru
Pe grupe
Evaluarea
rspunsurilor

Se coordoneaz,i impart
sarcinile i contribuie activ
la rezolvarea sarcinilor.
Conversatia
Fiecare echip expune
rezolvarea sarcinilor.

Grupa II: Exercitii ce vizeaza


semnificatia versurilor, in care elevii
trebuie sa incercuiasca explicatia
potrivita a unor versuri cu incarcatura
simbolica.
Grupa III: Exercitii prin care elevii
trebuie sa gaseasca figurile de stil si
imaginile artistice. Vom descoperi in
acest sens: epitete, comparatii,
enumeratii, repetitii.
Grupa IV: Exercitii ce vizeaza
elemente
de
versificatie,
de
recunoastere a eului liric, de vocabular
si punctuatie.
Dupa terminarea fiselor de lucru
fiecare grupa va primi cate o cutiuta in
care se vor afla biletele pe care sunt
scrise numeroase sentimente. Elevii
vor trebui sa pescuiasca
sentimentele pe care eul liric din
poezie le transmite in mod direct cu
ajutorul figurilor de stil, determinand
astfel sentimentul predominant al
textului. (Anexa 4)

Fiecare echip ascult cu


atenie rezolvarea
sarcinilor de ctre celelale
grupe,vin cu completri i
exemplificri.

Elevii culeg sentimente


din cutiuta si specifica
daca acestea se regasesc

Explicatia

Acvariul
Sentimente
lor

Fise de
lucru

Fisa de
lucru

Pe grupe

Observarea
sistematic

Observarea
sistematica.

Tabla

in poezia noastra.
Aprecieri
verbale.

6. Asigurarea
feedbackului
10 min

Asigurarea feedbackului despre genul


liric se va realiza prin metoda
Ciorchinelui (Anexa 5). Elevii vor
scrie tot ce le trece prin minte legat de
nucleul ciorchinelui: gen liric.

Elevii prezint soluiile

Ciorchinele

gsite,aduc explicaiile
necesare,iar colegii lor vin
cu completri i observaii

Invatarea
prin
descoperire

dac este cazul.


Conversatia

La sfarsitul orei fac aprecieri generale


i individuale asupra modului n care
s-a desfurat lecia.Sunt notai elevii
care s-au evideniat prin cele mai
originale i corecte rspunsuri.

O, RAMAI...
O, RAMAI...
Mihai Eminescu
Mihai Eminescu
O, ramai, ramai la mine,
Te iubesc atat de mult!
Ale tale doruri toate
Numai eu stiu sa leascult

O, ramai,ramai la mine,
Te iubesc atat de mult!
Ale tale doruri toate
Numai eu stiu sa le ascult

In al umbrei intuneric
Te asaman unui print,
Ce se uit-adanc in ape
Cu ochi negri si cuminti;

In al umbrei intuneric
Te asaman unui print,
Ce se uit-adanc in ape
Cu ochi negri si cuminti;

Si prin vuietul de valuri,


Prin miscarea naltei ierbi,
Eu te fac s-auzi in taina
Mersul cardului de cerbi;

Si prin vuietul de valuri,


Prin miscarea naltei ierbi,
Eu te fac s-auzi in taina
Mersul cardului de cerbi;

Eu te vad rapit de farmec


Cum ingani cu glas domol,
In a apei stralucire
Intinzand piciorul gol

Eu te vad rapit de farmec


Cum ingani cu glas domol,
In a apei stralucire
Intinzand piciorul gol

Si privind in luna plina


La vapaia de pe lacuri,
Anii tai se par ca clipe,
Clipe dulci se par ca veacuri

Si privind in luna plina


La vapaia de pe lacuri,
Anii tai se par ca clipe,
Clipe dulci se par ca veacuri

Astfel zise lin padurea,


Boltii asupra-mi clatinand;
Suieram l-a ei chemare
S-am iesit in camp razand.

Astfel zise lin padurea,


Boltii asupra-mi clatinand;
Suieram l-a ei chemare
S-am iesit in camp razand.

Astazi chiar de m-as intoarce


A-ntelege n-o mai pot...
Unde esti copilarie,
Cu padurea ta cu tot?

Astazi chiar de m-as intoarce


A-ntelege n-o mai pot...
Unde esti copilarie,
Cu padurea ta cu tot?

FI DE LUCRU 1 - CE VIZEAZ NELEGEREA TEXTULUI


Alegeti varianta corecta:
Opera literar O, ramai.., de Mihai Eminescu este o oper:
a)
epic
b) lirica
c) dramatica
Poezia este realizata sub forma de :
a)
monolog
b) dialog

c) descriere

n poezie este vorba despre:


a) legatura poetului cu natura

b) iubirea mplinit;

c) aspiratiile poetului

Titlul poeziei semnifica:


a) chemarea poetului si dorinta acestuia de a ramane cu iubita sa
b) chemarea padurii si dorinta acesteia de a ramane cu poetul

Partea intai a poeziei exprima:


a)
emotiile poetului
b) descrierea peisajelor din padure
Partea a doua a poeziei exprima:
a)
raspunsul poetului
b) lumea copilariei

c) chemarea padurii

c) descrierea campului

Eul liric este:


a)

poetul

b) autorul

c) o voce din text

Eul liric transmite gnduri, idei, sentimente n mod:


a)

direct

b) indirect

c) ambele

Creaiile lirice prezint imaginea transfigurat a realitii, unele cuvinte avnd


ncrctur simbolic. Alegei din a doua coloan varianta care credei c se potrivete
pentru semnificaia cuvintelor din prima coloan:
Padure

Astazi

loc de meditatie actuala


universul copilariei
iubita poetului

Camp

locul in care se juca copilul


viata cu toate intamplarile ei
tineretea

momentul lecturii textul


momentul maturitatii poetului
data la care s-a scris poezia

FI DE LUCRU NR.2 - CE VIZEAZ SEMNIFICAIA VERSURILOR

Incercuiti explicatia potrivita:


Te asaman unui print,(...) Cu ochi negri si cuminti sugereaza:
a) baiatul era un print cu ochi negri
b) el era un copil cuminte si ascultator
c) copilul avea ochi negri si visatori cu o privire linistita

Eu te vad rapit de farmec semnifica:


a) copilul se afla sub puterea unei vraji, a unui farmec
b) copilul era incantat de lumea minunata a naturii
c) copilul visa

Anii tai se par ca clipe,


Clipe dulci se par ca veacuri sugereaza:
a) ajuns la varsta maturitatii, poetul rememoreaza anii fericiti ai copilariei
b) poetul se intristeaza
c) poetul petrece clipe minunate in mijlocul naturii iar timpul trece repede

Astfel zise lin padurea,


Bolti asupra-mi clatinand semnifica:
a) padurea freamata de nerabdare si ii face semn de despartire
b) padurea se clatina datorita vantului puternic
c) padurea cheama poetul cu glas duios sa se intoarca la ea

Suieram l-a ei chemare


S-am iesit in camp razand arata:
a) atitutinea usor nepasatoare fata de copilarie si dorinta acestuia de a
deveni adolescent cat mai repede
b) incantarea poetului de a petrece cat mai mult timp jucandu-se in camp
c) indiferenta poetului la chemarea padurii

Astazi chiar m-as intoarce


A-ntelege n-o mai pot... sugereaza:
a) poetul doreste sa se intoarca in padure pentru a medita
b) poetul,matur acum, intelege altfel lumea si nu mai poate trai fericirea
copilariei
c) poetul nu doreste sa isi aminteasca padurea din copilaria sa
FI DE LUCRU NR. 3 - CE VIZEAZ FIGURILE DE STIL I IMAGINILE
ARTISTICE

Incercuieste varianta corecta


Versul :Cum ingani cu glas domol exprima o imagine:
a) vizuala
b) auditiva

c)dinamica

Versurile: Si privind la luna plina /La vapaia de pe lacuri exprima o imagine:


a) vizuala

b) auditiva

c)dinamica

Versul: Prin miscarea naltei ierbi exprima o imagine:


a)

vizuala

Structura glas domol este :


a) epitet

b) auditiva

c) dinamica

b) metafora

c) personificare

Structura Anii tai se par ca clipe este :


a) comparatie
b) epitet

c) enumeratie

In versul : O,ramai,ramai la mine se gaseste :


a)
personificare
b) epitet

c) repetitie

In versurile : Si prin vuietul de valuri,/Prin miscarea naltei ierbi se afla:


a)
enumeratie
b) personificare
c) repetitie
In primul fragment al poeziei figura de stil centrala este :
a comparatia
b) personificarea
c) epitetul

Unete prin sgei figurile de stil din coloana stnga cu versurile corespunztoare
coloanei din dreapta:
Epitet dublu
Comparatie
Inversiune
Metafora

,,vapaia de pe lacuri
,,ale tale doruri toate,,
,,cu ochi negri si cuminti,,
,,clipe dulci se par ca veacuri,,

Alcatuiti cuvinte derivate cu valoare de epitet de la urmatoarele cuvinte :


farmec, mister, alcatuiti enunturi cu ele.

FI DE LUCRU 4 - CE VIZEAZ ELEMENTE DE VERSIFICAIE,


PUNCTUAIE SI VOCABULAR

Incercuiti varianta corecta :


Muzicalitatea versurilor este oferit de:
a)
b)
c)

rima:
mperechet
ncruciat
mbriat

i ritmul :
a) trohaic
b) iambic

Msura versurilor este de :


a)

13-14 silabe

b) 10-11 silabe

c) 7-8 silabe

Punctele de suspensie din titlul poeziei ,, O, ramai,, marcheaza :


a) tristetea pe care o resimte poetul legata de perioada fericita din viata sa, copilaria
b) starea de incantare a poetului in mijlocul padurii
c) amintirea poetului cu privire la lumea copilariei
In versul,, O, ramai,ramai la mine,,se foloseste interjectia pentru a exprima :
a) un indemn
b) intensitatea sentimentelor
c) zgomote produse de padure
In prima parte a poeziei predomina verbele la persoana I si a II a pentru ca :
a) este mai expresiv
b) este prezentat dialogul dintre poet si padure
c) accentueaza sentimentele poetului
Pronumele personale la persoana I si a II- a sugereaza:
a) prezenta eului liric
b) chemarea padurii
c) uimirea poetului in fata frumusetilor naturii
Incercuieste litera A daca enuntul este adevarat si litera F daca enuntul este fals
Marcile lexico-gramaticale ale eului liric in poezia " O, ramai..." sunt:
A- F sentimentele sunt exprimate in mod direct
A- F verbele i formele pronominale la persoana I,II :,, tale", "eu", "te", "eu", "tai" ,
"mi", etc, interjecia O!.
A F folosirea figurilor de stil si a enunturilor cu incarcatura simbolica
Gasiti cate un sinonim si un antonim pentru fiecare din urmatoarele cuvinte:
,, domol,,

,,a ramane,,

Alcatuiti familia lexical a cuvantului padure.

S-ar putea să vă placă și