Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecie

Propuntor: Srbu Otilia


Data: 27.11.2014
Clasa: aVIII- a
Disciplina: Limba i literatura romn
Tema leciei: SUBIECTUL
Tipul leciei: de predare de noi cunotine
Obiectiv fundamental: comunicarea cunotinelor despre subiect
Competene specifice:
o 2.3 S utilizeze categoriile gramaticale nvate n diverse tipuri de propoziii
o 3.3 S sesizeze organizarea morfologic i sintactic a textelor studiate
Obiective operaionale:
s identifice subiectele din exprimarea oral i scris;
s defineasc subiectul;
s clasifice subiectele;
s recunoasc prile de vorbire prin care poate fi exprimat subiectul;
Strategia didactic:
Metode i procedee: : conversaia euristic, expunerea, observaia, exerciiul, analiza gramatical;
Mijloace de nvare: tabl, fia de lucru;
Forma de organizare: frontal
Bibliografie: Limba romn. Manual pentru clasa aVIII-a (autori Al. Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Editura
Humanitas Educaional, Bucureti, 2008)
Locul desfurrii: sala de clas

Nr.
crt.

Momentele leciei

1.

Moment organizatoric

2.

Verificarea temei

3.

4.

Anunarea subiectului
i enunarea
obiectivelor

Comunicarea noilor
cunotine

Timp

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Asigurarea condiiilor necesare


bunei desfurri a leciei.
Verificarea materialelor necesare,
stabilirea linitii i a ordinii.
: Este cineva care nu i-a facut
tema?
Haidei s vedem cum ai fcut
exerciiul 20 de pe fia de ieri.
Profesorul d indicaii necesare
unde exista neclariti sau greeli.
Astzi vom vorbi despre
SUBIECT. Trebuie sa fim foarte
ateni i s ne concentrm pentru
c sunt multe informaii eseniale
pe care trebuie s le stpnii la
sfritul leciei.
Profesorul noteaza titlul leciei
SUBIECTUL pe tabl.
Haidei s descoperim mpreun
definiia subiectului: subiectul
este o parte de vorbire sau de
propoziie? Este o parte
principal sau secundar de
propoziie? La ce ntrebri

Se pregtesc pentru
nceperea orei i i
verific materialele
necesare.
Elevii numii citesc
rezolvarea temei.

Metoda

Evaluare

Conversaia

Conversaia
Observaia

Analiza
temei

Elevii deschid caietele i


noteaza data i titlul
leciei.
Expunerea

Rspunsuri:
Subiectul este o parte de
propoziie.
Este o parte principal de
propoziie.
Subiectul rspunde la

Conversaia

Evaluare
oral

rspunde subiectul? Ce arat


subiectul?

ntrebrile cine? ce?.


Subiectul arat despre
cine se vorbete n
propoziie sau cine face
aciunea.

Elevii noteaz n caiete.


Profesoara dicteaz definiia
subiectului: Subiectul este partea
principal de propoziie care
arat cine face sau sufer
aciunea exprimat de un
predicat verbal sau cui i se
atribuie o nsuire exprimat de
un predicat nominal.
Subiectul rspunde la
ntrebrile cine? ce?.
Trecem s vorbim despre
clasificarea subiectului. Scriei:
Clasificare. Subiectul poate fi de
dou feluri: exprimat i
neexprimat.
Acum o s vorbim despre
subiectul exprimat. Scriei:
Subiectul exprimat este de dou
feluri: simplu i multiplu. Cine
poate s-mi dea cate un exemplu

Expunerea

Conversaia
Elevii rspund la
ntrebare.
Observaie

pentru fiecare? Notm: Toamna a


venit. Umbrela i paltonul sunt
noi.
Subiectul neexprimat este i el de
dou feluri: inclus i subneles.
Subiectul inclus apare atunci
cnd verbul predicat este la
persoana I sau aII-a. Subiectul
subneles apare atunci cand
verbul- predicat este la
persoana aIII-a.
Ca s nelegem mai bine, haidei
s analizm cteva exemple.
Profesoara mparte fiele i se
analizeaz exemplele de la I.
Hidei s vedem prin ce pri de
vorbire poate fi exprimat
subiectul.
S ne uitm mpreun pe fi la
II, s identificm subiectele i
partea din vorbire prin care se
exprim.

sistematic

Expunerea

Elevii numii rezolv


primul set de propoziii.
Rspunsuri:
1. substantiv comun in
cazul N
2. substantiv propriu in
cazul N
3. locuiune substantival
4. adjectiv substantivizat
5. pronume personal
6. pron. de politee
7. pron. posesiv
8. pron. deomonstrativ
9. pron. nehotart
10. pron. negativ
11. pron interogativ
12. pron relativ
13. numeral cardinal

Exerciiul
Evaluare
oral

14. num. colectiv


15. num. fractionar
16. num. distributiv
17. num. ordinar
18. verb la infinitiv
19. verb la supin
20. verb la gerunziu
21. interjecie

Dup cte ai observat, subiectul


se gsete cel mai adesea n cazul
N, dar exista i excepii. Notm:
De obicei, subiectul st n cazul
nominativ, dar poate sta i in
cazurile acuzativ, dativ sau
genitiv. Exemple: n genitiv:
Meritele sunt ale cui se
strduiete.; n dativ: Dau cri
cui nva.; n acuzativ: Laud pe
care nva.
S mai notm cteva noiuni
legate de topic. Scriei:
Subiectul poate sta nainte sau

Elevii noteaz pe caiete.

Expunerea

Elevii noteaz pe caiete.

Expunerea

5.

Realizarea feedbackului

6.

Asigurarea reteniei i
a transferului

7.

Aprecieri finale

dup predicat. Subiectul i


predicatul nu se despart prin
virgul dac nu exist alte pari
de propoziie intercalate.
S
ncercm
s
rezolvm
exerciiul III pentru a recapitula
tot ce am fcut astzi.
Se d tema pentru acas:
Propoziiile care rmn
nerezolvate din exerciiul
III.
Exerciiul IV.
Profesorul face aprecieri generale
i
individuale,
pozitive
i
negative.

Elevii numii aplic


cerina exerciiului la
fiecare fraz.

Conversaia
Analiza
gramatical

Elevii i noteaz tema pe


caiete.

Expunerea

Evaluare
oral

Apreciere
oral

S-ar putea să vă placă și