Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA: 15.03.2013
NIVELUL: I, Grupa STRUMFII
TEMA ANUALA: Cum a fost, este si va fi aici pe pamant?
PROIECT: Prietenii mei, necuvantatoarele
SUBTEMA: Animale DOMESTICE
TEMA ZILEI: PRIETENII DE LANGA CASA

TIPUL ACTIVITATII: Activitate de transmitere si insusire de noi cunostinte, precum si de


formare de priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE : Activitate integrata

INTEGRARE:
I. ADP
1. Salutul : Buna dimineata, dragi STRUMFI!
2. Impartasirea cu ceilalti :Strumf vesel...
Cine imi spune cum arata un catel? Si cum vorbeste el? Unde traieste?
3. Activitatea de grup: Pentru ca suntem in anotimpul iarna, haideti sa vedem cum e
vremea azi afara. Se va realiza completarea calendarului naturii impreuna cu copiii.
4. Noutatile zilei: Copiii primesc ecusoane reprezentand diferite animale domestice
5. Momentul de miscare: Bat din palme clap clap clap
II. ALA1 Stiinta: Aseaza-ma la locul meu jetoane cu animale salbatice si domestice
(sortare)
-

Constructii : Tarcuri pentru oite

Arta : Sa pictam un miel dactilopictura

Joc de masa : Puzzle cu animale domestice

III. ADE : DLC: Prietenii de langa casa ( comvorbire) + DOS: Gaseste locul potrivit (lipire)
IV. ALA2 : Joc de miscare Cainele si pisicuta
DURATA: o zi
SCOPUL ACTIVITATII : Dezvoltarea capacitii de ascultare si nelegere a noi cunostinte;
Formarea i consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric

OBIECTIVE DE REFERINTA :
ADP
ALA1:

ADE :

Sa cunoasca unele componente ale lumii inconjuratoare;

Sa cunoasca si sa utilizeze tehnici simple de lucru pentru realizarea unei activitati


practice;

Sa rezolve corect jocurile de masa puzzle

Sa colaboreze cu colegii pentru realizarea sarcinii.

1.-S retina explicatiile educatoarei


2- S rein indicatiile educatoarei i s demonstreze c le-au neles;
3. -S cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti

practice;
ALA2: - Sa se foloseasca de actiunile motrice invatate pentru a raspunde la stimuli.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
ADP : - sa comunice liber sentimente si impresii;
ALA 1:
Stiinta:
- sa sorteze animalele in functie de felul lor;
-sa separe jetoanele reprezentand mediul de viata al animalelor: copacul si casuta;
-sa aseze la locul corespunzator toate jetoanele;
Constructii: -sa realizeze gardurile tarcurilor pentru animale din bete de chibrituri;
-sa colaboreze intre ei pentru realizarea sarcinii;
Arta: -sa picteze mieii in culoarea adecvata, folosindu-si degetele;
- sa aseze mieii pictati in tarcurile realizate de colegii lor de la centrul constructii
-sa colaboreze cu colegii in indeplinirea sarcinii;
Joc de masa: - sa aseze piesele de puzzle astfel incat sa formeze imaginea cu animalul preferat
-

s efectueze operaii i deducii logice, n cadrul jocului de masa


3

ADE :
a).cognitive:
-sa cunoasca, dupa infatisare si onomatopeele specifice, animalelor
domestice
-s gaseasca raspunsuri pentru ghicitori;
-sa cunoasca elemente simple legate de modul de trai al animalelor
domestice.
- sa cunoasca norme elementere de igiena , legate de contactul
direct cu animalele(spalare de maini, etc.)
b). afective:
-s manifeste interes pentru activitate;
-sa iubeasca si sa ocroteasca animalele.

c) Psiho- motorii:
.- sa pronunte corect cuvintele pentru a-si dezvolta aparatul fono-articular;
- s execute corect miscarea oculo-motorie in timpul utilizarii materialului ilustrativ sau al
figurinelor;
-sa manuiasca obiectele si materialele prezente pe masa;
-

sa execute diferite miscari in vederea incalzirii muschilor mici ai mainii;

sa lipeasca corect, conform indicatiilor primite, in vederea realizari temei plastice.

d)Afectiv-motivationale:
- s exprime plcerea i interesul pentru activitate prin participare activ;
- s fie capabil s realizeze lucrri practice inspirate din natur i viaa cotidian, valorificnd
deprinderile de lucru nsuite.
ALA2 :
- sa fie atenti la semnalul educatoarei;
-sa se ascunda in locul indicat, pentru a nu fi prinsi.

STRATEGIA DIDACTICA
Metode si procedee: conversaia, observaia, explicaia, exerciiul, demonstratia, jocul, aplicatia,
munca in echipa.
Material didactic: prezentare Power Point cu animale domestice, jetoane, hartie, carton, lipici,
ecusoane, bete de chibrit, ecusoane cu animale domestice, suporturi din poliestern pentru
tarcurile animalelor, iepure viu, mieii din poliestern, tabla magnetica+ magneti, bomboane sub
forma de animale, fluier, inregistrare audio, computer, etc.
Forma de organizare: frontala si individuala
Durata: o zi
Resurse: - umane: copiii si educatoarea
- de timp: o zi
- de spatiu: sala de grupa

Bibliografie:
-

V. Popa Activitati de educatie plastica ed. V&I Integral,


Bucuresti, 1998
A. Glava, M. Pocol, L. Tataru Educatia timpurie- ghid metodic pentru aplicarea
curriculumului prescolar ed. Paralela 45, 2009

SCENARIUL ZILEI

Rutina: Primirea copiilor


Salutul : Buna dimineata, dragi strumfi!
Activitatea de grup: Pentru ca suntem in anotimpul iarna, haideti sa vedem cum e vremea azi
afara. Se va realiza completarea calendarului naturii impreuna cu copiii.
Noutatile zilei: Copiii primesc ecusoane reprezentand diferite animale domestice
Momentul de miscare: Plimbare la ferma de animale

Astzi vom pleca la plimbare la ferma de animale.


Ne ncolonm frumos unul dup altul, fr s ne mpingem i pornim.
Trecem pe strad. Prin mijlocul strzii este noroi. Va trebui s pim pe vrfuri ca s nu ne
murdrim ghetele.
Am ieit din ora, mergem pe lng un gard lung. S ne oprim puin... ia uitai-v cte vrbiue
stau pe gard i cum dau ele voioase din aripi. Hai s zburm i noi ca ele.
nainte de a porni la drum s ne controlm ghetuele, pentru c ni s-au dezlegat ireturile, ne
aplecm s ne legm pe rnd: i la un picior i la cellalt. Se repet alternativ spre piciorul stng
i drept.
Plecm mai departe.Am ajuns la marginea pdurii. Ce multe vrbiue sar pe pmnt. Hai s
srim i noi ca vrbiuele!
Intrm n pdure.Copacii sunt muli i dei. Trebuie s-i ocolim. La nceput ca s nu ne pierdem
unul de altul n pdure ne inem de mn formnd un lan.
Mers n coloan cte unul printre jaloane, copiii inndu-se de mini.
Ce animale traiesc la ferma? Imitam animalele domestice (oaia, piscica, vaca si cainele).
Am ajuns ntr-o poian unde sunt muli copaci, rsturnai. Dm drumul la mini i mergem unul
dup altul, dup doamna educatoare.
Mers cu ocolire de obstacole.
Acum alergm spre a ajunge mai repede la ferma. Ne oprim langa centrul tematic si discutam pe
baza obiectelor pezentate acolo. Pornim din nou.
Acum haideti sa vedem ce am gasit la ferma de animale. Cineva ne-a pregatit niste surprize..

Se trece la prezentarea sectoarelor de lucru. Fiecare sector are un animal reprezentativ, iar copiii
se aseaza la animalul care corespunde ecusonului pe care l-au primit de la educatoare.
La sectorul Stiinte se vor sorta jetoanele in functie de felul animalului pe care il reprezinta, iar
apoi le vor aseza in padure/casuta, respectiv mediul in care traieste animalul. La centrul de
constructii, copiii vor realiza din bete de chibrituri garduri pentru tarcurile mieilor. Vor infige
betele de lemn in suportul de poliestern, confectionand astfel tarcurile. La arta vor picta mieii din
poliestern, pe care apoi ii vor aseza in tarcurile confectionate de colegii de la centrul
Constructii. La sectorul Joc de masacopii vor rezolva puzzle din lemn, avand posibilitatea sa

isi aleaga imaginea cu animalul preferat. Li se vor pune la dispozitie jocuri puzzle cu pisicute, cu
iepurasi si cu catei.
Toate sectoarele au sarcinile de lucru incepute si li se spune copiilor ca ei vor trebui sa le
termine.
Tranzitie: Unu-doi, unu-doi ,
La baie mergem noi,
Pe fata ne spalam,
Apoi pe scaune ne asezam.
MOMENTUL SURPRIZA: In sala de grupa va intra un Magician. Acesta le spune copiilor ca
el este prietenul animalelor, si ca are o surpiza pentru ei. Dupa ce va spune o formula magica, va
scoate din palarie un iepure viu si il va prezenta copiilor ca fiind trimisul Iepurasului de Pasti.
Animalul va ramane in sala de grupa si ii va urmari pe tot parcursul zilei. De asemenea,
magicianul le va promite ca la final vor primi daruri de la iepuras.
ADE : La domeniul limba si comunicare, le voi prezenta copiilor imagini PPT cu diferite
animale domestice, si vom asculta impreuna sunetele fiecarui animal. Vom descrie pe baza
imaginilor animalele prezentate si vom discuta despre hrana lor si despre folosinta acestor
animale in gospodarie. La final le voi citi cateva ghiciori .
Tranzitie : V-a placut plimbarea la ferma? Inca nu s-a terminat. Haideti sa cantam ca si
animalele domestice!
joc muzical Graiul animalelor
ADE : Urmeaza apoi domeniul Om si societate unde copiii vor realiza tablouri cu animale
domestice.
ALA2 : Activitate recreativa :- jocul Pisica si Catelusul
Haideti acum sa facem un cerc si sa ne jucam si noi ca animalele domestice. Un copil va
fi catel, iar altul va fi pisicuta.Cei doi copii vor primi masti reprezentative. Cum face pisca,
copii? Dar catelul?. Acum sa incepem jocul: Catelul va construi o casuta din cuburi, in
interiorul cercului de copii, apoi va merge in exteriorul cercului. Pisicuta, va intra in cerc si va
darama casuta construita de catel, apoi o sa se ascunda in spatele unui copil. Catelul se intoace in
interiorul cercului si intreaba Cine mi-a stricat casuta? Copiii ii vor raspunde Pisicuta
jucausa, e ascunsa dupa usa. Atunci catelul incepe sa alerge pisica in jurul cercului de copii, iar
acestia il incurajeaza pana cand reuseste sa prinda pisicuta.

Pe rand cupluri de copii vor juca rolul pisicutei si a catelusului, pana cand toti copiii vor
fi participat.
La finalul zilei, voi face apreciari individuale si frontale referitor la modul de lucru si la
implicarea copiilor in activitatile de pe parcursul intregii zile.

Evenimente
didactice

Coninutul stiintific

Strategii
didactice

Material
didactic

Moment
Pentru asigurarea unei bune desfurri a activitii
organizatoric se vor lua urmtoarele msuri:
aranjarea scunelelor n form de semicerc
aezarea materialului ilustrativ la ndemna
educatoarei
aezarea personajelor
asezarea ordonat a copiilor n sala de grup
controlul inutei i a poziiei copiilor pe
scunele
se organizeaza colectivul de copii pentru
Intalnirea de dimineata
Reactualizarea Se realizeaza prin intermediul intalnirii de dimineata,
cunostintelor impartasirea cu ceilalti si activitatea de grup.

explicaia
conversaia

conversatia

Plansa

Copiii vor expune cunostintele despre animalele


salbatice si domestic.

Captarea
atentiei

Se realizeaza la noutatea zilei unde copiii primesc


cate un jeton cu un animal salbatic care ii va indica
sectorul unde trebuie sa se indrepte ca sa se joace.
In plus, copiii vor fi captati de elementul surpriza al
activitatii, cand vor fi vizitati de Magician. Magicianul
le va aduce in dar un iepure ( trimisul Iepurasului de
Pasti) care ii va urmari pe parcursul intregii zile si care
la final le va darui mici surprize.

Calendarul naturii

Jetoane

conversatia

jetoane

iepurasul viu

jocul

Introducerea n activitate
Se face prin intermediul momentului de miscare

Anunarea
activitii

Desfasurarea
activitatii:

Se face la modul general, educatoarea spunand ca azi


vor petrece o zi la ferma de animale unde vor avea tot
felul de surprize.

expunerea

Se trece la prezentarea sectoarelor de lucru. Fiecare


sector are un animal reprezentativ, iar copiii se aseaza
la animalul care corespunde ecusonului pe care l-au
primit de la educatoare.
Planse
La sectorul Stiinte se vor sorta jetoanele in functie de
felul animalului pe care il reprezinta, iar apoi le vor
expunerea
Jetoane cu
aseza in padure/casuta, respectiv mediul in care traieste
animale,
animalul. La jocul de constructii, copiii vor realiza din
aplicatia
bete de chibrituri garduri pentru tarcurile mielilor. Vor
suporturi , bete de
munca
in
echipa
infige betele de lemn in suportul de poliestern,
chibrit, miei din
confectionand astfel tarcurile. La arta vor picta mieii
poliestern,
din poliestern, pe care apoi ii vor aseza in tarcurile
acuarele, puzzle
confectionate de colegii de la centrul Constructii. La
sectorul Joc de masacopii vor rezolva puzzle din
munca in echipa
lemn, avand posibilitatea sa isi aleaga imaginea cu
animalul preferat. Li se vor pune la dispozitie jocuri
puzzle cu pisicute, cu iepurasi si cu catei.
Toate sectoarele au sarcinile de lucru incepute si li se
spune copiilor ca ei vor trebui sa le termine.
Tranzitie: Unu-doi, unu-doi ,
La baie mergem noi,
Pe fata ne spalam,
Apoi pe scaune ne asezam.
10

Dupa ce copiii se vor intoarce de la baie, se vor aseza


pe scaunelele dispuse in semicerc. Educatoarea le va
prezenta imaginile Power point cu animalele
domestice, pe care le vor denumi impreuna, si vor
asculta si sunetul fiecarui animal. De asemenea, vor
observa impreuna fiecare imagine, si vor discuta
despre elementele definitorii ale fiecarui animal.

conversatia

explicatia

Planse PPT cu
animale

Ce culoare are?
Cate picioare are?
Cum este coada?
Cum este capul?
Are coarne?

conversaia

Este folositor in gospodarie?


De ce credeti ca oamenii cresc acest animal?
Dupa ce copiii vor viziona prezentarea Power point si
vor discuta cu educatoarea pe baza imaginilor, aceasta,
le va citi cateva chicitori ale caror raspunsuri sunt chair
animalele respective.
Lungi urechi, picioare lungi,
Doar cu puca l ajungi!
(iepurele)
Buclaia de la stn
Ne d miel, lapte i ln!
(oaia)

Conversatia

Ea este bun la toate,


Ne d carne, ne d lapte,
Iar viei mititei
Se numesc copiii ei.
(vaca)

11

TRANZITIE:
Va placut plimbarea prin padure? Inca nu s-a terminat.
Haideti sa cantam ca si animalele padurii! joc
muzical Graiul animalelor
Acum , ce credeti voi, copii?
Haideti sa gasim impreuna locul unde animalele
trebuie sa stea sa se odihneasca. O sa mergem la
masute si vom vedea ce vom face in continuare.
Intuirea
materialelor

Copiii vor fi solicitai s priveasc n coulee i s


spun ce observ. 2-3 copiii vor prezenta pe rnd
materialele ce le-au primit n coulee i vom analiza
materialul primit de fiecare copil.
Ce facem noi inainte de a lucra? Urmeaza exercitiile
de incalzire a muschilor corporali: Ploua, ploua mai
tare, vine iarna si ninge; ninge mai tare; bate vantul explicatia
viscolind zapada, cad copiii pe gheata,ne bucuram ca
este iarna!

Explicarea si Apoi se va demonstra modul de lucru.


demonstrarea
modului
de
lucru

Suportul de
carton al
tabloului, lipici,
imaginile
decupate cu
animale
domestice: pisica,
vaca, oaie, catel
Cosuletele cu
materiale

demonstratia

Realizarea
Se va trece la executarea lucrarii de catre copiii.
propriu-zisa a In timpul activitatii se va trece pe la fiecare copil si se
lucrarilor
vor da indicatii suplimentare acolo unde este cazul.
aplicatia
ALA2: Jocul de miscare Cainele si pisica
Jocul
Haideti sa ne mai imitam o data toate animalele
Obtinerea
performantei si despre care am vorbit astazi.
asigurarea
feedback-ului

ncheierea

Aprecierea modului cum s-au comportat copiii i cum

Masti, cuburi de
plastic

Conversaia

Recompense:
12

activitii

au rspuns. Le spun ca iepurasului care i-a urmarit


bomboane in
toata ziua i-a placut foarte mult cum s-au purtat azi, si
forma de animale,
Aprecieri
verbale
chiar o sa discute cu Iepurasul de Pasti sa le faca niste
biscuiti cu miere
pozitive
surprise placute la momentul potrivit.
si bombonele

13