Sunteți pe pagina 1din 16

Proiect didactic integrat

Data: 14.11.2011
Gradinita cu PP nr.5 Clopotel, Barlad
Educatoare: Dulgheru Alina Simona
Grupa: Pregatitoare A
Activitate integrata: Provocarile toamnei
Activitati de invatare:
ADP: Intalnirea de dimineata: Cu ce sunet incepe numele tau?
Rutina: Sunt cinstit (deprinderea de a spune adevarul)
Tranzitii: Tic-tac folclorul copiilor
Ploaia framantari de limba
ALA: Biblioteca: Citim imagini cu litere din setul Alfabetul
Stiinta: fisa de lucru Cate silabe are cuvantul?
Joc de masa: Tabla magnetica cu litere
Joc de miscare: Alearga la litera....
Joc de atentie: Ce litera lipseste?
ADE: DLC Educarea limbajului Fii atent si nu gresi! joc didactic
DEC Activitate artistico-plastica Litere preferate modelaj
Obiective operationale:
ALA: Biblioteca: - sa denumeasca imaginile
- sa asocieze imaginea cu sunetul si litera corespunzatoare
- sa se exprime cursiv, fluent i corect din punct de vedere gramatical
i lexical.
Stiinta: - sa denumeasca imaginile de pe fisa
-

sa traseze tot atatea linii orizontale cate silabe are cuvantul

sa incercuiasca cifra corespunzatoare numarului de silabe

Joc de masa: - sa denumeasca literele folosite


- s comunice verbal cu partenerii de joc;
- sa scrie pe tabla magnetica cuvinte scurte din literele cunoscute

Joc de miscare : - sa-si dezvolte calitatile motrice: viteza, rezistenta


- sa respecte regulile jocului de miscare
- sa alerge la litera indicata
Joc de atentie: - sa identifice litera care a fost scoasa din joc
- sa respecte regulile jocului de atentie

ADE Educarea limbajului: - sa denumeasca imaginile de pe jeton


- sa desparta corect in silabe cuvintele ce denumesc
imaginile de pe jeton
- sa identifice sunetul cu care incepe fiecare cuvant
- sa lipesca in jurul literelor de pe mese imagini ce incep
cu sunetul corespunzator literei
- sa alcatuiasca propozitii cu unele cuvinte: nuca, mar, nor
- sa participe activ si afectiv la activitate
Activitate artistico-plastica: - sa denumeasca materialele de lucru
- sa modeleze litere cunoscute
- sa pregateasc materialul de modelat (plastilina)
prin framantare, rupere, miscari translatorii
- sa modeleze prin miscarea translatorie a palmelor
fata de planseta, apasare, aplatizare
- sa mentin ordinea si curatenia la locul de munca
- sa aprecieze lucrarea proprie si lucrarile celorlalti

colegi
Strategii didactice:
Metode si procedee: exercitiul, conversatia, explicatia, demonstratia, trierea asertiunilor,
jocul, tehnica Blazonului
Mijloace didactice: jetoane cu imagini, panou, ecusoane cu litere,

buline negre si

galbene, nuci, lipici, plansete, plastilina, cosulete


Forme de organizare: individual, in grup, frontal.
Sarcina jocului: Extragerea unui jeton, denumirea imaginii, despartirea in silabe a
cuvantului si identificarea sunetului initial al acestuia
Regulile de joc:
Copilul la care se opreste numaratoarea educatoarei va alege, un jeton si va denumi
imaginea, va desparti in silabe cuvantul si va spune cu ce sunet incepe acesta;
daca cel care raspunde se impotmoleste sau greseste, un alt coleg din echipa il poate
salva;
fiecare raspuns corect este rasplatit cu o nuca;
echipa cu mai multe nuci este castigatoare.
Elemente de joc: surpriza, aplauzele, intrecerea, recompensa.
Bibliografie:

Viorica Preda, Mioara Pletea, Filofteia Gama, Ghid pentru proiecte tematice,
Abordare in maniera integrata a activitatilor din gradinita, Editura Humanitas
Educational, Bucuresti, 2005

Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive
de grup ghid metodic, Editura Arves, Craiova, 2002

Scenariul zilei
La intrarea in sala de grupa le spun copiilor ca, la sfarsitul activitatilor, daca vor
fi la inaltime, vom juca un joc mult indragit de ei Mosul are palarie. De asemenea, le
spun ca zana Toamna mi-a soptit ca ar dori sa-i puna la incercare si-i provoca la
rezolvarea unor sarcini. Toate actiunile din aceasta zi sunt incercari ale toamnei care vrea
sa vada, ca si anul trecut, daca ei au crescut si cate au mai invatat.
La Intalnirea de dimineata se are in vedere salutul, noutatea zilei - discutii pe
tema Cu ce sunet incepe numele tau?, apoi completam Calendarul naturii, stabilind
ziua, luna, anotimpul si imaginile potrivite zilei respective.
Le indrept apoi atentia catre centrele de interes puse la dispozitie:
Biblioteca: Citim imagini cu litere din setul Alfabetul
Stiinta: fisa de lucru Cate silabe are cuvantul?
Joc de masa: Tabla magnetica cu litere
Provocarea forte a zanei se refera la jocul didactic de la Educarea limbajului
Fii atent si nu gresi!, unde au mai multe sarcini de dus la bun sfarsit, dar si la
activitatea in care trebuie sa modeleje litere cunoscute. Tranzitia la activitatea artisticoplastica se face pe versuri din folclorul copiilor si framantari de limba:
Tic-tac, tic-tac
Ceasul bate
Ca sa puna

Pic, pic, pic

Rost la toate

Ploaia canta-n geam peltic.

Si la munca si la joc

Astazi ploua....Nu-i nimic.

Vremea sa n-o pierzi deloc


Dupa activitatile pe domenii experientiale se trece la jocul de miscare Alerga la
litera....... si apoi la jocul de atentie Ce litera lipseste? La final, copiii primesc nuci
pentru participarea la activitate si se joaca jocul Mosul are palarie.

Desfasurarea activitatii: ALA

Etape

Metode si

Continut stiintific

procedee

Strategii didactice
Mijloace
Forme de
didactice

Evaluare

organizare

Pentru buna desfasurare a


1. Moment
organizatoric

activitii

voi

face

pregatirile necesare: voi


aranja mobilierul si voi
pregti materialul didactic
nainte de intrarea copiilor

2. Captarea
atentiei

n sala de grup.
Le spun copiilor

ca

toamna

la

ne

pune

Conversaia

Frontal

Expunerea

Frontal

incercare si ca vor avea de


rezolvat niste sarcini ca
sa-i demonstreze toamnei
ca

au

crescut

si

au

acumulat si mai multe


infiormatii si merita sa
mearga la scoala.
Anun copiii c
3. Anuntarea
temei si a
obiectivelor

vom

desfura cteva activiti


interesante

cu

titlul:

Provocarile toamnei.
Le

prezint

obiectivele

operaionale, pe nelesul
4.
Desfasurarea
activitatii

lor.
Biblioteca: Citim imagini

Exerciiul

cu

Explicaia

litere

din

setul

Alfabetul

copiii

imaginile

Conversatia

SetulAlfabetul

Individual

Aprecieri
individuale

denumesc
si

fac
5

corespondenta

imagine-

sunet-litera.

Exerciiul
Explicaia

Aprecieri

Stiinta: fisa de lucru

individuale

Cate silabe are cuvantul?


Prescolarii

traseaza

culori, fie

tot

atatea linii orizontale cate


silabe are cuvantul ce
denumeste imaginea.
Joc

de

masa:

magnetica

cu

Tabla

litere

Exerciiul
Explicaia

Copiii denumesc literele


si-si

scriu

numele

Pe grupuri
Tablite
magnetice cu
litere

Aprecieri
individuale

cu

acestea
Se fixeaz tema de la
fiecare arie de stimulare:
5. Incheierea
activitatii

Conversaia

Aprecieri

Biblioteca: Citim

individuale

imagini cu litere din setul

i colective

Alfabetul
Stiinta: fisa de lucru
Cate silabe are cuvantul?
Joc

de

masa:

Tabla

Lucrarile

cu

litere.

copiilor

Lucrrile vor fi expuse la

Panou

magnetica

panou i se fac aprecieri

Aprecieri
stimulative

asupra participrii copiilor


la activitate.

Desfasurarea activitatii:
6

Educarea limbajului

Etape

Strategii didactice
Metode si
Mijloace
Forme de

Continut stiintific

procedee

didactice

Evaluare

organizare

Pentru buna desfurare a


activitii

voi

face

1. Moment

pregtirile necesare: voi

organizatoric

aranja mobilierul i voi


pregti materialul didactic
nainte de intrarea copiilor
n

sala

de

grup.

Pe grupuri

Prescolarii se vor grupa la


mese dupa medalioanele
din

piept

care

vor

corespunde medalioanelor
de pe mese (literele A, B,
C).
Ii intreb pe copii cum s-au
grupat la mese si ce litere
2. Captarea

reprezinta ei. La obtinerea

atentiei

raspunsului, le amintesc ca

Conversaia

am invatat si o poezie cu
acest titlu A, B, C, pe
care ii rog s-o spuna:
A, B , C
de Alexandru Andritoiu
Alfabetul este bun
Ca ne-nvata toate.
A e apa cu sapun.
B e bunatate.
M e munca,
Z e zel.
V e voiosie.

Individual

Alfabetul, doar Gigel


In alt fel il stie:
A absenta-i pentru el
Si nemotivata.
B bomboana caramel.
C e ciocolata.
F fondante-ar insemna
P ghiciti? Praline.
Si asa cum va urma:
S sunt Savarine.
De la A pana la Z ( zet )
Pentru el se stie
E intregul alfabet
O cofetarie
Anun copiii c vom
juca jocul Fii atent si nu
3. Anuntarea

gresi! in care vom vedea

temei si a

ce inseamna pentru noi

obiectivelor

fiecare litera a alfabetului.


Le prezint obiectivele
operaionale, pe nelesul
lor: Va trebui sa denumiti Conversatia
imaginile de pe jetoane, sa
despartiti

in

silabe

cuvintele, sa spuneti cu ce
sunet incep cuvintele, sa
alcatuiti propozitii, sa va
ajutati echipa sa adune cat
mai multe nuci pentru a
castiga.
Explicarea jocului:
4.
Desfasurarea
activitatii

Explic cum ne vom juca: Explicatia

Pe grupuri

copilul, din fiecare echipa,


la

care

se

opreste

numaratoarea mea, va veni

in fata si va alege un jeton.


Va denumi imaginea, va
desparti

cuvantul

denumeste

ce

Conversatia

imaginea

respectiva in silabe si va
spune cu ce sunet incepe

Pe grupuri

el. Apoi va aseza jetonul la


panou, in dreptul cifrei
corespunzatoare numarului
de silabe. Fiecare raspuns
corect e rasplatit cu o nuca,
iar echipa castigatoare este
cea care are cele mai multe

Individual

nuci la finalul jocului.


Jocul de proba:
Aleg un copil care rezolva Demonstratia
sarcina pentru a vedea
daca s-a inteles cum se
desfasoara jocul.

Jetoane

Desfasurarea
jocului:V1

Nuci

Individual

Cosulete

Pe grupuri

La sfarsitul numaratorii:
Un taciune si-un carbune
Spune tu, copile, spune! Jocul
copiii

vin

la

masa

educatoarei, aleg jetoane si Exercitiul


executa sarcinile. Daca se
greseste, echipa ii poate
corecta si primesc nuci pe
care le aseaza in cosurile

Aprecieri

de pe mese.

individuale

V2: in jurul literei de pe Conversatia

si colective

masa fiecarei echipe, copiii Munca in


trebuie sa lipeasca imagini echipa
ce

incep

cu

Pe grupuri

sunetul

corespunzator

literei

respective. Fiecare copil


din

echipa

lipeste

imagine dupa confruntarea


cu ehipa. Cele care nu

Tehnica
blazonului

Imagini,
lipici

Problematizarea

corespund nu sunt lipite.


Pentru

fiecare

imagine

corect aleasa, se primeste


cate o nuca. Echipa care
termina prima primeste din
start o nuca in plus.

5. Asigurarea

Individual

retentiei si a

V3: un copil din fiecare

transferului

echipa are de analizat un

Panou,

cuvant (cate silabe are sau


cu

ce

sunet

incepe).

Imaginea se afla langa o

jetoane
Explicatia
Conversatia

cu

imagini,
cifre, litere,

cifra sau alaturi de o litera,

buline
Trierea
iar copiii au de asezat
asertiunilor
negre
Problematizarea
bulina galbena daca e
galbene

si

corect sau neagra daca e

10

gresit

(cifra

corespunde

sau nu numarului de silabe,


iar litera corespunde sau
nu sunetului cu care incepe
cuvantul

ce

denumeste

imaginea de pe jeton).

3
N
-Acum sa vedem care este
echipa castigatoare.

Conversatia

Frontal

Aprecieri

Se numara nucile primite

individuale

de fiecare echipa si se

i colective

desemneaza

castigatorii,

6. Incheierea

care sunt aplaudati.

activitatii

-Ce joc am jucat astazi?

(Evaluarea si

-Noi astazi am jucat jocul

fixarea temei)

Fii atent si nu gresi.


Fac

aprecieri

asupra

Aprecieri

modului de participare a

stimulative

copiilor la activitate.

11

Desfasurarea activitatii:
Activitate artistico-plastica
Etape

Continut stiintific

Strategii didactice
Metode si
Mijloace
Forme de
procedee

didactice

organizare

Conversatia

Plansete si
plastilina.

Frontal

Evaluare

Pentru buna desfurare a


1. Moment
organizatoric

activitii

fac

pregatirile

necesare: aranjez mobilierul


i

pregtesc

materialul

didactic nainte de intrarea


copiilor n sala de grup.
Se face intuirea materialului
2. Captarea
atentiei

de pe mese.
- Ce ati primit pe mese?

Individual

- Noi am primit plansete si


plastilina.
Anun copiii c vom
3. Anuntarea
temei si a
obiectivelor

modela

litere

preferate.

Le

cunoscute, Conversatia

Frontal

prezint

obiectivele operaionale, pe
nelesul lor:
Voi va trebui sa pregatiti
plastilina,

s-o

framantati

pentru a o incalzi si apoi sa


modelati litere.

12

4.
Desfasurarea
activitatii

- Priviti pe panouri literele!

Planse cu

Le voi lasa in fata voastra sa Conversatia

litere

Frontal

va puteti inspira.
Explicarea

modului

de

lucru
- Pentru ca plastilina sa se
poate lucra, ea trebuie intai
incalzita, pentru a deveni Explicatia
moale. Apoi se modeleaza
foarte
miscari

usor,

executand

translatorii

ale

palmelor pe planseta.
Exercitii pentru incalzirea
muschilor fini ai mainilor
Degetele pregatiti, copii
Sa cantam la pian melodii!

Individual

Cand spune dirijorul


Cantam cu aratatorul.
Cu mijlociul apoi,
cantam unu si doi.

Exercitiul

Cu inealrul vrei?
Cantam un, doi, trei.
Si mai cantam un pic
Cu detegetul cel mic.
Cantam daca se poate
Cu degetele toate.
Executarea lucrarii de catre
copii
Copiii lucreaza pe fond
muzical
alfabet),

(cantece
ajutati

despre
de

Exercitiul

Plansete,
plastilina
Cd-Play-er,

Aprecieri
Individual

individuale

13

educatoare. Cei care termina

Cd

sunt rugati sa-si ajute colegii

In echipa de

din dreapta sau din stanga

cate doi

5. Incheierea

care au nevoie de ajutor.


Fac apreciri asupra

activitatii

modului de lucru al copiilor .

Aprecieri
Conversaia

Frontal

(evaluarea si

-Ce-ati modelat astazi?

fixarea temei)

- Noi am modelat litere.


Desfasurarea activitatii: ALA

Etape

Continut stiintific

individuale
i colective

Strategii didactice
Metode si
Mijloace
Forme de
procedee

didactice

Evaluare

organizare

Pentru buna desfurare a


1. Moment
organizatoric

jocurilor

voi

aranja

mobilierul si voi pregti


materialul didactic nainte de
intrarea copiilor in sala de

2. Captarea

grupa.
Se
intuieste

atentiei

folosit la jocuri.

materialul
Conversatia

Individual

Astzi vom juca jocul


3. Anuntarea

de micare: Alearga la

temei si a

litera..... i jocul de atentie

obiectivelor

Ce litera lipseste?.
Trebuie s respectai

Conversatia

Frontal

regulile jocului de micare,


sa alergati la litera indicata
si sa fiti atenti pentru a
descoperi litera care lipseste
la jocul de atentie.

14

Se explica regulile jocului


4. Dirijarea
nvrii

de micare: Alearga la

Explicaia

Frontal

litera.....
Educatoarea

asaza cateva Demonstraia

Litere

litere intr-o parte a salii de


grupa. Copilul numit trebuie

Exerciiul

sa alerge catre litera indicata

Individual

de educatoare. Dupa cateva

Aprecieri
individuale

jocuri se impart prescolarii


in 2 echipe pentru a se

Jocul de

intrece.

miscare

Jocul poate fi realizat


att ct le place copiilor.
Se trece, apoi, la jocul de
atentie Ce litera lipseste?.

Conversaia

Litere

Pe panou sunt asezate cateva

Explicaia

Panou

litere.

Copiii

privesc

cu

Aprecieri

atentie panou, dupa care,

individuale

atunci cand suna clopotelul,


ei trebuie sa inchida ochii. In

Frontal

acest timp educatoarea ia o


litera si suna iar din clopotel.
Copiii

deschid

identifica

litera

ochii

si

care

Exercitiul

disparut.
Jocul dureaz att ct le
place copiilor.

15

Ce jocuri am jucat astzi?

Aprecieri

Noi astzi am jucat jocul

individuale

5. ncheierea

de micare: Alearga la

activitii

litera..... i jocul de atentie

Conversaia

Frontal

i colective

Ce litera lipseste?.
Se fac aprecieri asupra
participrii
activitate.

copiilor

la

Aprecieri
stimulative

16

S-ar putea să vă placă și