Sunteți pe pagina 1din 4

Plan de lecie

Unitatea colar: coala cu clasele I-VIII, Mihaiesti


Data: 20.04.2015.
Disciplina: Cultura Civica
Clasa: a VIII-a
Unitatea de invatare: PROPRIETATEA
Lectia: Dreptul de proprietate
Tipul lectiei: mixt
Durata: 50 min
Propunator: Ghimi Ancua
Locul de desfasurare: sala de clasa
OBIECTIVELE urmarite/ realizate in activitatea cu elevii:
Obiective generale:

O1: definirea proprietii i indicarea drepturileor pe care le au proprietarii.


O2: aprecierea dreptului de dispoziie ca cel mai important drept al unui
proprietar.
O3: corelarea dreptului de proprietate cu grija fa de lucrurile utilizate.
MATERIALE : manualul, fie de evaluare, fie de lucru.
METODE I PROCEDEE: explicaia, conversaia, lucrul cu manualul, lucrul n
grup, pe echipe.
SCENARIUL DIDACTIC
- MOMENT ORGANIZATORIC (2-3 minute)
Se va face prezena prin strigarea catalogului, se va stabili linitea i
atmosfera propice activitii didactice.
- VERIFICAREA CUNOTINELOR DIN LECIA PRECEDENT (5
minute).
Pentru realizarea acestui obiectiv voi adresa elevilor urmtoarele ntrebri din
lecia Proprietatea:
1. ce este proprietatea?
2. care sunt principalele forme de proprietate?
3. precizai pe scurt cum au evoluat formele de proprietate n Antichitate,
Evul Mediu i capitalism?
4. ct de important este pentru voi dreptul de proprietate? De ce ?

- Anunarea subiectului lectiei noi si a obiectivelor propuse (2 min)


Se noteaza titlul lectiei pe tabla Dreptul de proprietate.
Se precizeaza obiectivele lectiei si competentele urmarite. La sfarsitul orei elevii
vor sti sa opereze cu termeni precum: dispozitie, posesiune, uzufruct,
nationalizare.
- Dirijarea invatarii si dobandirea de noi cunostiine (30 min).
Pentru nceput le voi explica elevilor ca avem o problem i c, n vederea
rezolvrii ei, le voi solicita ajutorul. Le voi prezenta problema urmtoare:
- Fia nr.1 care va fi distribuit grupurilor de cte 4 elevi. Problema va fi
analizat timp de 5 minute, apoi fiecare grup va analiza avantajele i
dezavantajele alternativelor prezentate n fi i va lua o decizie, pe care o va
comunica clasei. Decizia final va fi luat de majoritate.
Le voi explica elevilor faptul c asemenea probleme apar mereu atunci
cnd oamenii au acces liber la bunuri sau servicii, tind s abuzeze de ele, ceea ce
nu se ntmpl atunci cnd exist proprietari responsabili, care au grij de
bunuri.
Subliniez faptul c proprietarul este persoana care are dreptul de a decide
cum i de ctre cine vor fi ntrebuinate bunurile sale. n plus, el are dreptul de a
poseda bunuri i de a-i nsui eventualele venituri care se obin n urma
ntrebuinrii bunurilor, explicndu-le elevilor c acestea exprim coninutul
dreptului la proprietate.
- predarea efectiv a leciei i notarea noilor cunotiine pe caiete de ctre elevi.
- fia de lucru nr 2.
- FIXAREA CUNOTINELOR (5-8 minute)
Fixarea cunotinelor se face pe baza unui scurt test care va cuprinde
urmtoarele ntrebri:
1) Ce este dreptul la proprietate i n ce const el?( Este dreptul de a stpni
bunuri i el const n dreptul de posesiune, de dispoziie, utilizare i uzufruct)
2) Cum este garantat dreptul la proprietate? ( prin Constituie)
3) Cum poate fi nclcat dreptul de proprietate i de ctre cine?( prin
expropriere, de ctre stat sau prin furt)
4) Ce limite exist n ceea ce privete drepturile proprietarilor?( protecia
mediului, buna vecintate, respectarea legilor referitoare la obligaiile
proprietarilor).

Le voi spune elevilor s finalizeze testul n 5 minute i apoi voi citi prin
sondaj 3-5 lucrri.
Anexa 1.
Fia nr 1.
Analizai urmtoarea situaie, rspunznd ntrebrilor de mai jos:
Compania P&G are intenia de a dona colii o reea de calculatoare, pe care s
o foloseasc un numr ct mai mare de elevi. Problema este dac elevii s aib
acces la calculatoare sau directorul colii s stabileasc modalitile de
utilizare. Managerul companiei P&G vrea s cunoasc i prerile elevilor n
legtur cu aceast problem.
a) Ce avantaje i ce dezavantaje prezint accesul liber al elevilor la
calculatoare?

b) Ce avantaje i ce dezavantaje prezint stabilirea unor reguli privind


folosirea calculatoarelor?

c) Cum putem explica faptul c, n prima variant- accesul liber al


elevilor la calculatoare se ajunge la abuzuri, n timp ce n a doua
variant, nu?

d)

Ce soluie propunei?

Anexa nr 2.
FIA NR. 2

1. Proprietarii au drepturi depline asupra bunurilor lor. Discutai i stabilii daca


dreptul de proprietate justific urmtoarele aciuni:

Un proprietar i incendiaz casa, gndindu-se c va construi alta


nou cu banii pe care societatea de asigurri i va plti ca despgubire.

oferul unui autoturism conduce prin localitate cu 80km/h. El


consider c, fiind vorba de maina lui, poate s o ntrebuineze dup cum
crede de cuviin.

La fabrica de anvelope se ard cauciucurile care nu mai pot fi


recondiionate. Dei iese mult fum, directorul crede c nu deranjeaz pe
nimeni, att timp ct totul se ntmpl n curtea ntreprinderii.
Exist limite ale dreptului la proprietate? Argumentai!
2. Drepturile nu pot exista fr responsabiliti.Ce responsabiliti trebuie s-i
asume un proprietar? Gndii-v la responsabilitile pe care le avei fa de
bunurile proprii.

S-ar putea să vă placă și