Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

Clasa : a-V-a
Aria curriculara: Matematica i tiinele ale naturii
Obiectul: Biologie-Botanic
Unitatea de nvaare: Diversitatea formelor de via
Tema: Regnul Procariota. Bacterii i alge albastre-verzi
Tipul lectiei: Transmitere i nsuire de noi cunotine
Scopul leciei:exersarea abilitii de literaie n vederea acumulrii con tiente i active a unui set de cuno tin e referitoare la alctuirea i func iile procariotelor.
Competene generale:
1. Receptarea informaiilor despre lumea vie;
2. Utilizarea i construirea de modele i algoritmi n scopul demonstrrii principiilor lumii vii;
3. Transferarea i integrarea cunotinelor i a metodelor de lucru specifice biologiei n contexte noi.
Competene specifice:
1.1 Identificarea unor grupe i specii de procariote
1.4 Explicarea alctuirii unui organism procariot;
3.1 Reprezentarea structurii i funciilor sistemelor biologice pe baza modelelor;
1.2 Stabilirea relaiei factori de mediu vieuitoare;
5.1 Utilizarea n viaa cotidian a cunotinelor acumulate,
Competene derivate:
C1 S recunoasc componentele celulare care se regsesc i n structura procariotelor;
C2 S identifice particularitile structural-celulare care fac din procariote organisme primitive/inferioare;
C3 S transfere informaiile receptate contient (lectur, clarificare, discutare), din manual n completarea fi ei de lectur;
C4 S deduc importana bacteriilor n lumea vie;
C5 S caracterizeze algele albastre, preciznd o asemnare i o deosebire fa de bacterii.
Demersul didactic:
a. Resurse procedurale:observarea dirijat, explicaia, conversa ia euristic, comparaia, descoperirea, problematizarea;
b. Resurse materiale: fise de lucru, material biologic proaspt semine de fasole, mulaje, ppt, video Germina ia
c. Forma de activitate: frontal, individual.
Metode de evaluare: formativ prin chestionare oral, observarea sistematic a elevilor, autoevaluare i interevaluare pe baza completrii cerin elor fi elor de
lucru.
Bibliografie:
1.Gheorghe Mohan-Biologie-Manual pentru clasa a-V-a.Editura ALL 1999
2.Naela Costica-Didactica biologiei,Editura Stef, Iasi 2008.
3.I. Iordache, Metodica predarii biologiei, 1995, Ed. Universitatii Al.I. Cuza, Iasi
4. www.google. com

Etapele leciei
Competene vizate

Coninut

Activiti de nvare
Materiale

Moment organizatoric
Reactualizarea
cunotinelor anterioare
-ncadrarea unor specii n
regnul corespunztor;
Captarea ateniei i
enunarea obiectivelor
- Lectura atent a textului
din manual indicat de
profesor;
- Notarea termenilor noi,
discutarea, reactualizarea i
clarificarea acestora.
Dirijarea nvrii noilor
coninuturi
Exersarea abilitii literaie
i de transfer a noiunilor
n completarea fiei de
lucru;
- Identificarea
caracteristicilor structurale
i funcionale ale
bacteriilor i algelor
albastre verzi;
Fixarea cunotinelor i
feed-back-ul
-Enumerarea asemnrilor
i deosebirilor dintre
bacterii i algele albastre;
-Precizarea importanei
procariotelor n lumea vie
Evaluarea formativ

Reamintirea
celor cinci
regnuri

Recunosc i ncadreaz speciile prezentate de


profesor, n regnul crora aparin.

Anunarea
Titlului i
obiectivelor
noii lecii

Citesc atent textul indicat, noteaz termenii pe


care nu-i neleg chiar i n urma lecturii.
Clarificarea tuturor noiunilor identificate de
elevi, eventual, oferindu-le posibilitatea de a le
cuta i pe internet.

Regnul
Procariota
Bacterii.
Alge albastre
- verzi

Completeaz cerinele fiei de lucu, revenind


asupra semnificaiei termenilor noi, asupra
textului din manual n care caut din nou
informaiile necesare, solicitnd, eventual ajutorul
profesorului.
Se insist asupra caracterului simplu al celulei
procariote (nucleoid, lipsa organitelor).
Identific i fixeaz particularitile legate de
nutriie, respiraie i nmulire ale bacteriilor i
algelor albastre-verzi.

Videoproiector,
ppt
Ppt,
videoproiector/
atlas
Manual, tabla,
creta

Manual
Fie de lucru

Plane/
atlas/imagini ppt

Resurse
Procedurale

Evaluare
Timp
5 min
10 min

Explicaie
Conversaie
euristic,
Discuii pe
marginea
textului

nvarea prin
descoperire
Conversaia
euristic
Explicaia,

Oral
Observarea
sistematic a
elevilor

15 min

Observarea
sistematic a
elevilor,

5 min

Completarea
cerinelor
fiei de lucru

Problematizarea
Autoevaluare
5 min

Selecteaz i noteaz pe caiete asemnrile i


deosebirile dintre bacterii i alge albastre.
Sesizeaz importana bacteriilor i
cianobacteriilor
pentru lume vie.

Comparaia

Lectura fiei completate de ctre un elev, n timp


ce restul verific corectitudinea informa iei

Conversaia,
explicaia

5 min

5 min

Autoevaluare
Interevaluare

nregistrate n fia colegului de banc.

Notare

ANEXA 1.

FI DE LUCRU

A.Citete foarte atent informaiile din manual, pag. 88-87. Noteaz pe spatele acestei foi sau pe caiet, orice termen neclar.
B.Discut cu colegii i doamna profesoar textul lecturat, apoi cite te i completeaz mpreun fi a de mai jos.
REGNUL PROCARIOTA (MONERA)
Include cele mai simple vieuitoare de pe Pmnt, BACTERII i ALGE ALBASTRE-VERZI. Termenul de
procariot provine din greac, protos= primitiv, karyon = nucleu
RSPNDITE n .............. , aer, .............., corpul unor vieuitoare (unele produc boli, numindu-se PARAZITE, altele
ajut organismele gazd, aceste bacterii se numesc SIMBIONTE ).
ALCTUIREA PROCARIOTELOR - organisme microscopice, unicelulare. Reamintete-i componentele unei celule
pe care le vei regsi i n figura 1, de mai jos . Completeaz legenda fig. 1 i ncercuie te o diferen fa de celula
studiat n semestrul I.
Identific bacteriile din fig. 2 dup forma lor.

FIG. 1

FIG. 2

Ce component celular d numele de procariote?.................................................


HRNIREA bacteriilor poate fi:
Autotrof prin .........................................., asemntor ......................
Reamintete-i ce este fotosinteza!
Heterotrof = .................................................
Saprofit = ...................................................
Parazit = ..................................................................; exemplu: ..........................
RESPIRAIA bacteriilor poate fi : - Aerob folosesc oxigenul
- Anaerob (fermenta ie) nu au nevoie de oxigen
NMULIREA diviziune rapid n condiii .........................de via
- prin ............................. , dac mediul de via este ................................... . Sporul este

........................

IMPORTANA bacteriilor
1.n natur, bacteriile descompuntoare transform organismele ..................................... n HUMUS i pe acesta
n .................. ..........................., folosite de plante n fotosintez. Au rol n CIRCUITUL MATERIEI n natur.
2.Dintre bacteriile utile omului fac parte :
a. cele care prin fermentaie ajut la obinerea : vinului, .................................. , .....................................
b. cele din nodozitile de pe rdcina ...............................; acestea fixeaz .............................................. . ntre plantele
leguminoase i bacteriile fixatoare de azot se stabile te o relaie de ajutor reciproc numit SIMBIOZ.
Unele bacterii sunt duntoare, de exemplu: ...........................
ALGELE ALBASTRE VERZI
Procariote unicelulare care formeaz colonii cu aspect de filamente
Hrnire ..............................................., prin fotosintez, deoarece
au ...........................................i un pigment albastru. Sunt primele
organisme care au mbogit atmosfera n oxigen, nc de acum 3,7
miliarde de ani.
Colonii de:
Cleiul-pmntului

Oscillatoria

S-ar putea să vă placă și