Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

coala: cu clasele I-VIII Singureni, jud. Giurgiu


Clasa: a II-a
Data: 24 aprilie 2007
nvtor: Dedu Aurel
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Copilria
Subiectul leciei: Grupurile de sunete ea, ia, ie, oa, ua, u
Tipul leciei: consolidare de priceperi i deprinderi
Scopul leciei: consolidarea deprinderii de a pronuna i de a scrie corect cuvinte
care conin grupurile de sunete nvate
Obiective operaionale:
O1 s citeasc corect, curent, contient i expresiv texte date
O2 s identifice ntr-un text cuvintele care conin grupurile de sunete nvate
O3 s despart corect n silabe cuvintele date
O4 s alctuiasc enunuri cu ajutorul cuvintelor date
O5 s completeze un text lacunar cu cuvinte care conin grupuri de sunete
O6 s completeze cuvinte date cu grupurile de sunete nvate
O7 s scrie dup dictare un text ce conine cuvinte cu grupurile de sunete
Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, munca independent, jocul
didactic, brainstormingul
Material didactic: ghicitori, fie de lucru, fie de evaluare, jetoane
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe
Bibliografie:
- Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV, Ion erdean, E.D.P., 1988
- Metodica predrii limbii romne n clasele primare, Silvia Nu, Aramis, 2000
- Texte literare pentru nvmntul primar, Vasile Molan, Marcela Pene, 1994

SCENARIUL
ACTIVITII DIDACTICE
I. MOMENT ORGANIZATORIC
Se asigur linitea i se verific dac elevii au asupra lor cele necesare orei.
Colectivul clasei este mprit n patru echipe, pe grupe de nivel, fiecare echip
fiind format din 4-5 elevi, astfel:
- G1: grupa de nivel sczut
- G2: grupa de nivel mediu
- G3, G4: grupe de nivel ridicat
La nceputul activitii, fiecare echip are pe mas foi imprimate, instrumente de
scris, jetoane, fie de lucru.
II. VERIFICAREA TEMEI
Frontal, se verific tema scris, cantitativ i calitativ. Se fac aprecieri verbale.
III. CAPTAREA ATENIEI
Cte un elev, de la fiecare echip, citete cte o ghicitoare (anexa 1). Ceilali elevi,
de la toate echipele, ncearc s dea rspunsul corect. Cel care rspunde corect,
scrie cuvntul/cuvintele la tabl (iarna; ziua i noaptea; iepurele; ou).
[Sub ndrumarea nvtorului, elevii vor observa c aceste cuvinte conin
grupurile de sunete nvate n leciile anterioare.]
IV. ENUNAREA OBIECTIVELOR
nvtorul anun obiectivele activitii, n form accesibil elevilor.
V. ACTIVITATEA PROPRIU-ZIS
Sarcina 1

Pe fia individual de lucru, elevii grupelor G1 i G2 vor transcrie cuvintele de la


tabl i vor sublinia grupurile de sunete; elevii grupelor G3 i G4 vor transcrie
cuvintele i le vor despri n silabe.
[nvtorul verific individual corectitudinea rezolvrii sarcinii.]
Sarcina 2
Fiecare grup are pe mas cte un text (toate grupele au acelai text anexa 1). n
cadrul fiecrei echipe, un elev citete textul, cu voce sczut, doar pentru colegii de
grup, acetia urmnd s descopere cuvintele care conin grupurile de sunete
nvate.
n continuare, fiecare echip va avea cte o sarcin diferit, astfel:
- elevii din grupa G1 vor scrie pe fi cuvintele descoperite;
- elevii din grupa G2 vor scrie pe fi cuvintele descoperite i vor sublinia
grupurile de sunete nvate;
- elevii din grupele G3 i G4 vor scrie pe fi cuvintele descoperite, iar apoi le
vor despri n silabe.
Fiecare echip va prezenta rezultatele proprii, ceilali urmnd, sub supravegherea
atent a nvtorului, s compare, s corecteze sau s completeze, dup caz.
Sarcina 3
Individual, membrii echipelor vor alctui fiecare cte o propoziie cu ajutorul unui
singur cuvnt dintre cele descoperite n cadrul sarcinii precedente. Membrii
fiecrei echipe n parte au libertatea de a-i alege cte un cuvnt, de comun acord
cu ceilali colegi de echip.
n continuare, se va citi cte un enun, format cu ajutorul aceluiai cuvnt, de la
fiecare echip n parte, putndu-se astfel realiza diverse comparaii de form sau de
fond. Se vor corecta eventualele greeli de formulare.
Sarcina 4
3

Sarcina vizeaz completarea unui text lacunar cu cuvinte potrivite, care s conin
grupurile de sunete nvate (anexa 1). Pe fiecare fi colectiv sunt cte cinci
enunuri, urmnd ca fiecare elev al echipei s completeze o singur propoziie.
Apoi se citesc frontal textele complete, enunndu-se, de fiecare dat, grupul de
sunete din cuvntul care a fost folosit. Dac va fi cazul, se vor face corectrile de
rigoare.
VI. OBINEREA PERFORMANEI
Sarcina 5
Pe fia individual de evaluare, fiecare elev va avea de completat cuvinte lacunare
date cu grupurile de sunete ea, ia, ie, oa, ua, u (anexa 1).
Sarcina 6
Pe aceeai fi de evaluare elevii vor scrie dup dictare un scurt text intitulat La
joac, text ce va cuprinde cuvinte care conin grupurile de sunete nvate.
VII. REALIZAREA FEEDBACK-ULUI
Sarcina 7
Fiecare echip are un anumit numr de jetoane pe mas. Sarcina de lucru este
aceea de a ordona cuvintele scrise pe jetoane (unele dintre ele conin grupuri de
sunete nvate) pentru a obine cte un proverb (anexa 1).
VIII. NCHEIEREA ACTIVITII
Se realizeaz evaluarea reciproc i autoevaluarea prestaiei elevilor pe parcursul
leciei, nvtorul fcnd aprecierile i recomandrile ce se cuvin.
Elevii i noteaz tema pentru acas.

ANEXA 1
I. Ghicitori
1.
Alb plapum i moale
S-a ntins pe deal, pe vale
Iar cnd vine primvara
Se topete plpumioara.
(Iarna)

3.
Stau pe-al ierbilor covor,
Speriai de umbra lor.
De-i pericol, uti, spre zare,
Ca o umbr zburtoare.
(Iepurele)

2.
Dou fete-mi poart salb:
Una-i neagr, alta-i alb.
Nencetat se tot alung
i nu pot s se ajung.
(Ziua i noaptea)

4.
Am un copac cu dousprezece ramuri,
Pe fiecare ramur sunt cte patru cuiburi,
n fiecare cuib sunt cte apte (ou).
(Anul)

II. Textul de la Sarcina 2


Dimineaa
Dimineaa, soarele mngie cu razele sale calde florile din
grdina casei. Roua de pe ele dispare, ncetul cu ncetul. Cteva
gze mici sar prin iarb. Cucul din salcm anun ora nou.
III. Textul de la Sarcina 4
Cadoul
Mihai i Elena au plecat spre _______. Pe drum s-au ntlnit
cu colega lor, _______. Cele _______ fete vorbesc despre pdure.
Cu o zi nainte, ele au cules flori din _______. Azi le vor oferi
_______ nvtoare.
IV. Cuvintele de la Sarcina 5
m__r, nu__le, vo__, t__m, zi__, ncu__.
V. Cuvintele de la Sarcina 7
Paza

bun

trece

Ziua

bun

de

Toamna
Graba

se
stric

primejdia
diminea

numr

bobocii.

treaba.
5

rea.
se

cunoate.

S-ar putea să vă placă și