Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a IV-a
Unitatea de invatamant:
Propunator:
Aria curriculara: Consiliere si orientare
Modulul: Autocunoastere si dezvoltare personala
Tema: Cine sunt? Cine esti? Unicitatea persoanei. Diferente individuale
Obiective de referinta:
1.1. sa-si perfectioneze abilitatile de autoevaluare realista a propriilor caracteristici
Obiective operationale:
O1 sa demonstreze pe baza exemplelor ca oamenii au caracteristici diferite;
O2 sa identifice si sa descrie caracteristici personale esentiale;
O3 sa accepte i sa respecte diferentele individuale;
O4 sa completeze diferite chestionare, fiind sincer cu sine
Strategii didactice:
a) Metode si procedee: conversaia euristic, problematizarea, chestionarul, dezbaterea, portofoliul;
b) Forme de organizare a activitatii: frontal, individual, pe grupe de elevi;
c) Mijloace de invatamant: fise, chestionare, hartie glasat, fotografii;
d) Forme de evaluare: observarea activitatii si comportamentului elevilor, analiza raspunsurilor, autoevaluarea
Bibliografie:
Consiliere si orientare Ghid pentru invatatori, clasele a III-a i a IV-a Editura George Tofan, Suceava 2007
Ghid al consilierii si orientarii in invatamantul primar - Editura Paralela 45, Pitesti

DESFASURAREA LECTIEI
Nr.
crt.
1.

Momentele lectiei
Moment organizatoric

Activitatea propunatorului

Activitatea elevilor

Spargerea ghetii: se desfasoara jocul Portocala (portocala se arunca de la un

- participa la joc.

elev la altul. Cel care o prinde trebuie sa spuna cum se simte, ce evenimente
deosebite au avut loc in familie sau in grupul de joaca sau orice altceva vrea sa
comunice.)
2.

Anuntarea temei/ Provocarea

Elevii sunt anuntati ca in cadrul orei vor discuta despre cat de bine

se

cunosc pe ei insisi si intre ei, precum si despre diferentele dintre


oameni.

3.

Tema noua

Se cere elevilor sa completeze o fisa (anexa 1).

- completeaza fisa.

Se citesc raspunsurile de pe fisa.

- compara raspunsurile pentru a afla daca este vreun coleg care


a raspuns la fel la toate cele 5 intrebari sau doar la 4, 3, 2 sau la
o singura intrebare, apoi noteaza numele colegului si trasatura
comuna.

- discutie colectiva: se adreseaza elevilor cateva intrebari care vor

- participa la discutie.

conduce la formularea concluziei. Intrebari: Cum sunt oamenii din


punct de vedere al calitatilor fizice ? Dar in ceea ce priveste
insusirile sufletesti? Ce ati invatat despre ceilalti din clasa? Credeti
ca este un lucru bun faptul ca oamenii sunt diferiti?
Concluzie: intre persoane exista asemanari si deosebiri.
Toate calitatile pe care le avem ne confera unicitate.
- problematizarea: se formuleaza doua intrebari, la care se va raspunde frontal,
respective pe echipe:

- raspund la intrebare, justificand prin exemple.

4.

Feed-back-ul

Ce ne face sa fim diferiti?

- fiecare echipa desemneaza un purtator de cuvant care va

Gemenii sunt identici, intre ei exista foarte putine diferente sau fiecare este unic?

comunica argumentele gasite.

Adreseaza intrebari care conduc elevii spre formularea unei concluzii: Intre
mine si ceilalti exista multe asemanari, dar si multe diferente. Faptul ca suntem

- elevii incearca sa explice, pe baza intrebarilor ajutatoare, ce


au invatat din aceasta activitate.

diferiti nu ne face mai buni sau mai rai, ci doar unici.


Chiar daca suntem diferiti de ceilalti, trebuie sa ne acceptam asa
cum suntem i sa ne respectam unii pe altii.
- activitate in grup
- fiecare copil din clasa isi contureaza mana pe hartie glasat,
o decupeaza, isi lipeste pe ea fotografia si si scrie numele. Pe
un carton se scrie: SUNTEM DIFERITI DAR NE
Lucrarea se afiseaza in clasa.

ACCEPTAM SI NE RESPECTAM, apoi se lipesc toate


mainile.

5.

Evaluarea

Se realizeaza prin completarea unui chestionar cu titlul Cat de bine ma cunosc?


(anexa 2).
Fisele vor ramane la portofoliul clasei la seciunea ,,Suntem elevii clasei a IV-a
i ne prezentam..

6.

Tema acasa

De alcatuit o colectie de lucruri care il reprezinta pe fiecare elev:


fotografii, jucarii, suveniruri etc.
In cadrul lectiei urmatoare, elevii vor amenaja cu aceste obiecte un
colt al clasei pe care il vor numi Muzeul lui EU.

7.

Sedinta de trei minute

Sedinta de stabilire a regulilor de comunicare in cadrul echipei.

- completeaza chestionarul de pe fisa.