Sunteți pe pagina 1din 13

Lucrare de laborator nr.

3
Tema: Determinarea valorilor vitezelor,intervalelor de circulaie i densitii traficului rutier pe un
sector al drumului
Scopul lucrrii: prin msurri i calcule statice de a determina vitezele autovehiculelor n trafic
rutier,intervalele de circulaie dintre autovehicule i densitatea traficului rutier;
Aparataj i utilaj: cronometre,carnetul lucrrilor de laborator,veste portocalii,panglic de
msurat.
Lucrul observrilor i msurrilor: Lucrarea de laborator se efectueaz pe un aliniament de
palier.Sectorul drumului ales pentru observri trebuie s fie deschis din partea observatorilor,ca ei
s poat observa fr dificulti traficul rutier .Schema operatorilor este prezentat n fig.1.

Fig.1 Aezarea operatorilor-socotitori


O-poziia operatorului socotitor;A-zona median (banda de separare central);I-prima band de
circulaie;II-banda de circulaie nr.2;III-banda de circulaie a treia;D-banda de separare dintre
partea carosabil a circulaiei de transit i partea carosabil a traficului local;a-marcaj rutier care
desparte benzile de circulaie pe partea carosabil;
Metodica msurrilor i observatorilor:
Pe parcursul unei ore se va msura:durata parcursului

Elaborat
Controlat

Munteanu M.
.

Aprobat

a sectorului drumului cu lungimea

m,precum i intervalul de timp t , msurat dintre

S=100

Mod Coala document.

t med

Semnat

Data

Drumuri Auto
amortizare din faa vehiculelor
Determinarea valorilor
vitezelor,intervalelor de circulaie
i densitii traficului rutier pe un
sector al drumului

Litera

Coala
1

Coli
11

UTM
FIMIT gr.I.T.T.A-121

care circul unul dup altul.Rezultatele msurrilor se fixeaz n tabelele pentru fiecare band de
circulaie aparte.
ndatoriri funcionale ale operatorilor-socotitori n brigad:
Operatorul socotitor nr.1 observ intensitatea de circulaie conform cerinelor prezentate n
lucrarea de laborator nr.2.
Operatorul socotitor nr.2 semnalizeaz cu mna operatorilor socotitori 3,4 i 5 atunci,cnd roile
din fa a autovehiculului traverseaz linia C-E.
Operatorii-socotitori 3,4 i 5 pornesc cronometrele concomitant cu semnalul operatorului
socotitor 2.Cnd autovehiculele traverseaz linia A-B operatorii socotitori 3,4 i 5 opresc
t
cronometrele i determin med pentru autovehiculele care parcurg pe banda nti de
circulaie.Corespunztor operatorul-socotitor 4 pe a doua,dar 5 pe a treia.
Operatorii-socotitori 6,7 i 8 msoar intervalul de timp t corespunztor pe prima,a doua i
a treia band de cirulaie.
n carnetul de laborator ,unde se fixeaz rezultatele msurrilor,trebuie s fie
indicate:data,timpul,numele operatorului socotitor,grupa,brigade,numrul benzii de circulaie i
t sau t
parametrii msurai (N, med
).
Prelucrarea datelor msurrilor i observrilor:
-Dup ndeplinirea msurrilor parametrului

t med

pe toate benzile de circulaie ale prii

carosabile au fost fixate urmtoarele rezultate:


Banda de circulaie I (22 msurri) :6;8;7;4;6;5;8;7;8;10;7;7;10;6;6;6;7;14;9;6;7;6;
Banda de circulaie II (22 msurri): 8;5;5;6;8;7;5;7;8;6;8;5;9;6;7;11;5;8;8;6;8;6;
Banda de circulaie III (22 msurri):7;4;7;6;6;6;5;7;5;7;4;8;7;6;6;7;9;7;9;7;5;4;
Analiza rezultatelor a artat c mrimile fixate ale parametrului

t med

snt urmtoarele:

Banda de circulaie I:4;5;6;7;8;9;10;14;


Banda de circulaie II : 5;6;7;8;9;11;
Banda de circulaie III:4;5;6;7;8;9;
Prin formula
t med

V med =3,6

S
t med

se determin mrimile vitezelor care corespund mrimii lui

Rezolvare:
V med =3,6

V med =3,6

100
=90 km/h
4

V med =3,6

100
=72 km/h
;
5

100
100
100
=60 km/h
V =3,6
=51 km/h
V =3,6
=45 km/h
; med
; med
6
7
8

Sch Coala document.

Semnat

Data

Drumuri Auto

Coala

V med =3,6

100
100
100
=40 km/h ; V med =3,6
=36 km/h ; V med =3,6
=33 km/h ;
9
10
11

V med =3,6

100
=26 km/h
;
14

Mrimile

t med i

V med

se nscriu n coloana corespunztoare a tabelului nr.1.

Tabelul nr.1 Repartizarea autovehiculelor pe benzi de circulaie cu considerarea vitezelor de


circulaie
Vitezele
autovehiculelor
t
km/h ( med ,s)

Numrul autovehiculelor pe benzi de


circulaie
I
II
III

90 (4)
72(5)
60 (6)
51 (7)
45 (8)
40(9)
36 (10)
33 (11)
26 (14)

1
1
8
5
3
1
2
0
1
22

Mrimea intervalului

V med

0
5
5
3
7
1
0
1
0
22

( partea carosabil)

3
3
5
8
1
2
0
0
0
22

4
9
18
16
11
4
2
1
1
66

se determin aparte pentru fiecare band de circulaie i partea

carosabil prin formula:


I vmed =

Unde:

V med . maxV med .min


n
V med . max

- viteza medie maxim;

V med. min

- viteza medie minim;

n- numrul ntreg , 5 .

Sch Coala document.

Semnat

Data

Drumuri Auto

Coala

I vmedI =

9026
km
=10,66 11
;
6
h

I vmedII =

7233
km
=6,5 7
;
6
h

I vmedIII =

9040
km
=8,33 8
;
6
h

I vmedp .c . =

9026
km
=10,66 11
;
6
h

Tabelul 2.Frecvena relativ i acumulat a numrului autovehiculelor n intervalele


vitezelor
Numrul benzilor de
circulaie

Intervalele
Cantitatea
vitezelor,km/ autovehiculelor,bu
h
c.
26-37
38-49
50-61
62-73
74-85
86-90

33-40
41-48
49-56
57-64
65-72
73-80
81-88
89-90

II

40-48
49-57

Sch Coala document.

Semnat

Data

Frecvena
relativ,
Fr
,%

Frecvena
acumulat,
Fa
,%

3
4
13
1
0
1
_________
22
2
7
3
5
5
0
0
0
__________
22
3
8

Drumuri Auto

Coala

III

58-66
67-75
76-84
85-90

( parteacarosabil)

26-37
38-49
50-61
62-73
74-85
86-90

Determinarea frecvenei relative


Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor

Sch Coala document.

pentru banda de circulaie I:

Fr

pentru banda de circulaie II:

33-40 km/h: (2/22)*100%= 9,09 %;


41-48 km/h: (7/22)*100%= 31,81 %;
49-56 km/h: (3/22)*100%= 13,63 %;
57-64 km/h: (5/22)*100%= 22,72 %;
65-72 km/h: (5/22)*100%= 22,72 %;
73-80 km/h: (0/22)*100%= 0% ;
81-88 km/h: (0/22)*100%= 0% ;
89-90 km/h: (0/22)*100%= 0% ;

Determinarea frecvenei relative


Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor

Fr

26-37 km/h: (3/22)*100%=13,63 %;


38-49 km/h: (4/22)*100%=18,18 %;
50-61 km/h: (13/22)*100%= 59,09%;
62-73 km/h: (1/22)*100%= 4,54 %;
74-85 km/h: (0/22)*100%= 0% ;
86-90 km/h: (1/22)*100%= 4,54 %;

Determinarea frecvenei relative


Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor

5
3
0
3
___________
22
4
15
34
9
0
4
___________
66

Fr

pentru banda de circulaie III:

40-48 km/h: (3/22)*100%=13,63 %;


49-57 km/h: (8/22)*100%= 36,36 %;
58-66 km/h: (5/22)*100%= 22,72 %;
67-75 km/h: (3/22)*100%= 13,63 %;
76-84 km/h: (0/22)*100%= 0% ;
85-90 km/h: (3/22)*100%= 13,63 %;

Semnat

Data

Drumuri Auto

Coala

Determinarea frecvenei relative


Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor
Intervalul vitezelor

Fr

( parteacarosabil)
pentru
:

26-37 km/h: (4/66)*100%= 6,06 %;


38-49 km/h: (15/66)*100%= 22,72 %;
50-61 km/h: (34/66)*100%= 51,51 %
62-73 km/h: (9/66)*100%= 13,63 %
74-85 km/h: (0/66)*100%= 0 %;
86-90 km/h: (4/66)*100%= 6,06 %;

Determinarea frecvenei acumulate

Fa

pentru banda de circulaie I:

Intervalul vitezelor 26-37 km/h:

Fa =Fr

Intervalul vitezelor 38-49 km/h:

Fa =13,63+18,18

Intervalul vitezelor 50-61 km/h:

Fa =31,81+59,09=90,9

Intervalul vitezelor 62-73 km/h:

Fa =90,9+ 4,54=95,44

Intervalul vitezelor 74-85 km/h:

Fa

Intervalul vitezelor 86-90 km/h:

Fa =95,44+ 4,54=

Determinarea frecvenei acumulate

=13,63 %;

= 95,44

Fa

=31,81 %;

%;

%;
100 %;

pentru banda de circulaie II:

Intervalul vitezelor 33-40 km/h:

Fa =Fr

Intervalul vitezelor 41-48 km/h:

Fa =9,09+31,81=40,9

Intervalul vitezelor 49-56 km/h:

Fa =40,9+13,63=54,53

Intervalul vitezelor 57-64 km/h:

Fa =54,53+22,72

Intervalul vitezelor 65-72 km/h:

Fa =77,25+22,72=

Intervalul vitezelor 73-80 km/h:

Fa =100

Intervalul vitezelor 81-88 km/h:

Fa =100

Intervalul vitezelor 89-90 km/h:

Fa =100

Determinarea frecvenei acumulate

Sch Coala document.

Semnat

Data

Fa

%;

=9,09 %;
%;
%;

= 77,25 %;
100 %;

pentru banda de circulaie III:

Drumuri Auto

Coala

Intervalul vitezelor 40-48 km/h:

Fa =Fr

Intervalul vitezelor 49-57 km/h:

Fa =13,63+36,36

= 49,99 %;

Intervalul vitezelor 58-66 km/h:

Fa =49,99+22,72

= 72,71 %;

Intervalul vitezelor 67-75 km/h:

Fa =72,72+

Intervalul vitezelor 76-84 km/h:

Fa =86,34

Intervalul vitezelor 85-90 km/h:

Fa =86,34+

=13,63 %;

Fa

Determinarea frecvenei acumulate

13,63= 86,34 %;

;
13,63=100 %;

pentru

( partea carosabil)

Intervalul vitezelor 26-37 km/h:

Fa =Fr =

Intervalul vitezelor 38-49 km/h:

Fa =6,06+

Intervalul vitezelor 50-61 km/h:

Fa =28,78+

51,51 = 80,29 %

Intervalul vitezelor 62-73 km/h:

Fa =80,29+

13,63 = 93,92 %

Intervalul vitezelor 74-85 km/h:

Fa =93,92

Intervalul vitezelor 86-90 km/h:

Fa =93,92+

6,06 %;
22,72 = 28,78 %;

;
6,06 =100 %;

Folosind rezultatele din tabelul 2 construim diagramele curbelor de distribuie i de acumulaie a


vitezelor:
Banda de circulaie nr.1:
(26+37)/2= 31,5 km/h (

Fr

=13,63 %;

Fa

=13,63 %;)

(38+49)/2= 43,5 km/h (

Fr

=18,18 %;

Fa

=13,63 %);

(50+61)/2=55,5 km/h (

Fr

=59,09 %;

Fa

=90,9 %);

(62+73)/2=67,5 km/h (

Fr

=4,54 %;

(74+85)/2=79,5 km/h (

Fr

=0 %;

(86+90)/2=88 km/h: (

Fr

=4,54 %;

Fa

Fa

=95,44 %);

=95,44 %);

Fa

=100 %);

Banda de circulaie nr.2:

Sch Coala document.

Semnat

Data

Drumuri Auto

Coala

(33+40)/2=36,5 km/h (

Fr

= 9,09 %;

Fa

(41+48)/2=44,5 km/h (

Fr

= 31,81 %;

Fa

= 40,9 %);

(49+56)/2=52,5 km/h (

Fr

= 13,63 %;

Fa

= 54,53 %);

(57+64)/2=60,5 km/h (

Fr

= 22,72 %;

(65+72)/2=68,5 km/h (

Fr

= 22,72 %;

(73+80)/2=76,5 km/h (

Fr

= = 0% ;

Fa

= 100 %);

(81+88)/2=84,5 km/h (

Fr

= = 0% ;

Fa

= 100 %);

(89+90)/2=89,5 km/h: (

Fr

= = 0% ;

Fa

= 100 %);

= 9,09 %);

Fa

= 77,25 %);

Fa

= 100 %);

Banda de circulaie nr.3:


(40+48)/2=44 km/h (

Fa =Fr

(49+57)/2=53 km/h (

Fr =36,36 ; F a=

49,99 %);

(58+66)/2=62 km/h: (

Fr =22,72 ; F a=

72,71 %);

(67+75)/2=71 km/h: (

Fr =13,63 ; F a=

86,34 %);

(76+84)/2=80 km/h (

Fr =0 ;

=13,63 %);

Fa =86,34

Fr =13,63 ; F a=

(85+90)/2=87,5 km/h (

( partea carosabil)

);

100 %);

(26+37)/2= 31,5 km/h (

Fr

=6,06 %;

(38+49)/2= 43,5 km/h (

Fr

=22,72 %;

Fa

=28,78 %);

(50+61)/2=55,5 km/h (

Fr

=51,51 %;

Fa

=80,29 %);

(62+73)/2=67,5 km/h (

Fr

=13,63 %;

Fa

=93,92 %);

(74+85)/2=79,5 km/h (

Fr

=0 %;

(86+90)/2=88 km/h: (

Fr

=6,06 %;

Fa

Fa

=6,06 %;)

=93,92 %);

Fa

=100 %);

Diagrama nr.1 :Curba de distribuie i de acumulare a numrului de


autovehicule n dependen de mrimea vitezei de circulaie pe Banda I i partea carosabil

Sch Coala document.

Semnat

Data

Drumuri Auto

Coala

120
100
80

Fr;Fa,%

Frecventa relativa Banda I

60

Frecventa relativa P.C.


Frecventa acumulata
Banda I

40

Frecventa acumulata P.C.

20
0
31.5

43.5

55.5

67.5

79.5

88

Viteza de circulaie,km/h

Diagrama nr.2 :Curba de distribuie i de acumulare a numrului de


autovehicule n dependen de mrimea vitezei de circulaie pe Banda II

Sch Coala document.

Semnat

Data

Drumuri Auto

Coala

120
100
80

Fr,Fa %

60
Frecventa relativa
Frecventa acumulata

40
20
0
36.5 44.5 52.5 60.5 68.5 76.5 84.5 89.5
Viteza de circulaie,km/h

Diagrama nr.3 :Curba de distribuie i de acumulare a numrului de


autovehicule n dependen de mrimea vitezei de circulaie pe Banda III

120
100
80

Fr,Fa,%

60
Frecventa relativa
Frecventa acumulata

40
20
0
44

53

62

71

80

87.5

Viteza de circulaie,km/h

Sch Coala document.

Semnat

Data

Drumuri Auto

Coala

10

Dup msurarea parametrilor t

pe toate benzile de circulaie ale prilor carosabile au fost

fixate rezultatele urmtoare:


Banda de circulaie nr.1 (50 msurri):3, 2,5,17,6,3,3,3,2,20,2,2,5,7,9,27,2,2,2,4,6,16,
2,23,3,8,32,14,2,2,1,4,4,2,3,22,21,3,5,2,2,3,2,27,3,26,3,2,3;
Banda de circulaie nr.2 (50 msurri):3,16,4,18,4,3,2,3,2,3,2,11,4,3,6,12,3,4,2,2,2,1 ,
4,4,3,3,3,2,21,3,4,9,4,1,1,2,4,2,3,8,1,7,4,2,2,3,2,2,3,2;
Banda de circulaie nr.3 (50 msurri):5,5,2,1,3,3,9,2,29,2,14,2,3,2,4,3,3,18,5,3,24,3,3,2,4,2,3 ,
4,2,1,22,5,4,5,4,8,4,3,32,10,3,4,5,2,2,1,2;
Mrimea intervalului se determin prin formula:
I t=

unde:

I t=

t max t min
n
t max

- mrimea maxim a intervalului de timp dintre vehicule,s;

t min

- mrimea minim a intervalului de timp dintre vehicule,s;

321
=5,16 5 sec.
6

Analiznd rezultatele msurrilor mrimii t

se constat c din 150(50+50+50) intervale

fixate n timpul observrilor avem:


> 109 uniti de transport;
2) 7-11 sec. > 10 uniti de transport;
3) 12-16 sec. > 16 uniti de transport;
4) 17-21 sec. > 6 uniti de transport;
1) 1-6 sec.

5) 22-26 sec. > 5 uniti de transport;


6) 27-32 sec. > 4 uniti de transport;
Determinm frecvena relativ aparte pentru fiecare interval al mrimii t
Intervalul t

1-6 sec.

Intervalul t

7-11 sec. > (10/150)*100% = 6,66 %

Intervalul t

12-16 sec. > (16/150)*100 % = 10,66 %

Intervalul t

17-21 sec. > (6/150)*100% = 4 %

Sch Coala document.

Semnat

> (109/150)*100% = 72,69 %

Data

Drumuri Auto

Coala

11

Intervalul t

22-26 sec. > (5/150) *100 % = 3,33 %

Intervalul t

27-32 sec. > (4/150)*100 % = 2,66 %

Tabelul nr.3 Frecvena relativ a intervalelor de timp dintre autovehicule


Intervalele t

, sec.

1-6
7-11
12-16
17-21
22-26
27-32

Cantitatea
autovehiculelor,buc.
109
10
16
6
5
4

Frecvena relativ , %

150

100

Total

72,69
6,66
10,66
4
3,33
2,66

Folosind tabelul nr.3 se construiete diagrama curbei de distribuie a numrului autovehiculelor


de mrimea intervalelor de timp t .
Calculele pentru construcia graficului:
Fr

(1+6 )/2= 3,5 sec. (


(7+11 )/2=9 sec. (

Fr

(12+16 )/2=14 sec.(

= 6,66 %);

Fr
Fr

(17+21)/2=19.5 sec. (
(22+26 )/2=24 sec. (

=72,69 %);

Fr

(27+32)/2=29,5 sec. (

Fr

=10,66%);
=4 %);
= 3,33 %);
= 2,66 %);

Curba de distribuie a numrului de autovehicule n


dependen de mrimea intervalului

Sch Coala document.

Semnat

Data

Drumuri Auto

Coala

12

80
70
60
50
Frecvena relativ.%

40
30
20
10
0
3.5

14

19.5

24

29.5

Intervalul de timp, sec.

Determinm
V c =55,5

km
56
h

Determinm
Sc =56

V c , t c

Sc

km
h
i

(din graficele 1 i 2):


i , t c = 3,5 sec. sau , t c =3,5 /3600=0,00097 ore ;
, qc

km
0,00097 h=0,054 ore ;
h

q c = 1/0,054 = 18,51 autovehicule/km;

Concluzie: Efectund lucrarea de laborator am determinat vitezele autovehiculelor n traficul


rutier,intervalele de circulaie dintre autovehicule i densitatea traficului rutier.Viteza maxim de
circulaie a autovehiculului este de 88 km/h ,viteza minim de 44 km/h .Intervalele de circulaie
dintre autovehicule e de la 1 secunda pina la 32 secunde.Densitatea traficului rutier este destul de
dens.

Sch Coala document.

Semnat

Data

Drumuri Auto

Coala

13