Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

coala de Arte i Meserii Cosmeti


Data: 31.03 .2010
Clasa: a VII-a
Profesor: Istrati Dorina
Durata: 50 min.
Disciplina: Consiliere i orientare
Subiectul: - Imi pot asuma responsabilitatea intr-o situatie critica si pot rezolva problemele aparute ?
Tipul lecie: mixt
Obiective de referin:
2.1 sa explice importanta responsabilitatii sociale in diferite contexte
Obiective operaionale:
O1: S defineasc responsabilitatea social;
O2: S indice drepturi i responsabiliti ale elevilor;
O3: S identifice simboluri definitorii pentru propria persoan;
O4: S valorifice propria personalitate n imaginarea de situaii diverse.
Strategia didactic:
a) Metode i procedee: conversaia, dezbaterea, problematizarea, explicaia, exerciiul, exemplul;
b) Mijloace de nvmnt:, fie de lucru.
c) Forme de organizare a activitii : activitate n grupe, activitate frontal.
d) Bibliografie:

Consiliera n coal ghid pentru profesorii consilieri i dirigini, Ed. Conphys, Rmnicu Vlcea, 2001.

Veronica Bogorin, Ruxandra Tudose Jocul de-a viaa, exerciii pentru orele de dirigenie Editura Eikon, Cluj-Napoca, 2007.

Internet : www.didactic.ro; www.DaMaiDeparte.ro

Scenariu didactic

Evenimentele
Evenimentele Timp
instruirii

Activitatea
actvitatea profesorului

Activitatea elevului

Moment
organizatoric

1
min.

Captarea
atenie

5
min.

Se vor citi povestirile:


Povestea iepuraului i
Viaa ca un fluture.
(anexa 1).

noteaz absenele
(dac este cazul);

Metode de
nvmnt

Strategia didactic
Mijloace
de
nvmnt

Forme de
organizare

elevul de serviciu
numete absenii
(dac este cazul);

Elevii particip activ la


discuii.

Lectura
conversaia
explicaia

Fie cu
povestiri

Dinamizm
Activitate
frontal

1
min.

Dirijarea
nvrii

10
min.

10
min.

Profesorul anun
tema leciei i
obiectivele pe nelesul
elevilor. Se noteaz titlul
la tabl.
1.Se mparte clasa n 4
grupe.
Distribuim elevilor fia
2, apoi i solicitm s o
completeze.
Evaluarea rspunsurilor
se face frontal.
2. Distribuim elevilor
fia 3, apoi discutm cu
elevii rspunsurile.

conversaie
participa activ
la lecie
oral

Noteaz n caiete titlul


leciei.

expunerea

Se mpart n grupe.
Completeaz fia.
Prezint rspunsurile.
Exerciiul
nvarea prin
descoperire

Fia de
lucru

Activitate
frontal

oral
rspunsurile
elevilor

Activitate
individual

Rspunsurile
elevilor

Completeaz rspunsuri.
Exerciiul

elevii prin
pentru a

Se iniiaz o discuie.
Unde a greit iepuraul?
Ce credei c ar fi trebuit
s fac?
Cum apreciai rspunsul
btrnului?
Anunarea
temei noi i a
obiectivelor
operaionale

Evaluare
evaluare

3. - Fiecare elev
primeste un biletel pe
care va desena un obiect,
un loc sau o imagine
Dau rspunsuri
care sa il caracterizeze,
i exprim opiniile
sa il reprezinte. Dupa
acordarea a catorva

Fia de
lucru

Activitate

Fia nr. 1

Povestea iepurasului sau despre Prejudecatile in comunicare


Aceasta poveste este despre un iepuras care dorea sa-si gateasca 8 oua. Va rog sa cititi povestioara si sa meditati putin asupra moralei!
Iepurasul are de gatit 8 oua, dar nu are o tigaie in care sa le prajeasca. Sta el, se gandeste, si isi aduce aminte ca ursul are o tigaie. Bucuros, pleaca spre barlogul ursului sa-i
ceara tigaia cu imprumut! Mergand mergand, iepurasul se intreaba:
-Daca ursul imi cere in schimbul tigaii 2 oua? Hm asta e, ii dau lui 2 oua, mai raman eu cu 6 si asta e, mi-ajung 6!
Merge el ce merge, si se intreaba din nou:
-Dar daca imi cere 4 oua? Asta nu-i bine deloc! Dar ce sa fac, ursul e singurul din padure care imi poate imprumuta tigaia! Apoi, asa e in afaceri, castigul se imparte jumatejumate! Fie si asa, daca-mi cere 4 mai raman si eu cu 4 si imi ajung si astea pana la urma!
Mai avea putin pana a ajunge la barlogul ursului si-i veni o noua idee:
-Din ce-l cunosc eu pe urs, acesta va lua si pielea de pe mine, in plus, e si cam nesimtit, cred ca o sa-mi lase doar 2 oua! Of Doamne, si eu care aveam 8 oua! Sa raman doar
cu 2 oua? Delicata situatie, dar, asta e! Pana la urma decat sa mor de foame, ii dau lui 6 si eu sunt mai mic, raman cu 2 oua! Aceste oua o s-mi tina de foame astazi!
In sfarsit, iepurasul ajunse in fata barlogului! Cazu din nou pe ganduri, era din ce in ce mai stresat, pentru ca in tot acest timp el s-a gandit sa-l impace si pe urs si pe el si a tras
niste concluzii clare. Dar nu-si pusese o singura intrebare:
-Daca ursul imi cere toate ouale? Ce fac? Hm Asta ar fi foarte delicat!!!
Se hotaraste si bate la usa ursului, care iese cu un zambet larg si spune:
-Zi-mi iepurasule, ce problema ai, cu ce te pot ajuta?
Iepurasul:
-Mai ursule, stii ceva: NU-MI TREBUIE TIGAIA TA! Apoi ii intoarce spatele si pleaca!
Morala: etichetarea prietenilor, a colegilor sau a sefilor, fara macar sa le ascultam punctul de vedere, conduce la un esec ferm in comunicare!
De cate ori ai fost iepurasul din poveste? Dar ursul? Ne este mai usor sa presupunem ca noi suntem o persoana decenta si rezonabila, iar celalalt este un raufacator! Este mai
comod sa crezi asa, insa nu te mira ca ramai fara tigaie, fara macar sa o ceri!
Acesta este un mecanism de autoaparare la care apelam foarte des, din dorinta noastra de a ne proteja parerile! Ne formam anumite pareri, prejudecati, care sunt doar produsul
mintii noastre si nu incercam sa le clarificam din simplul motiv ca dorim sa credem ca noi suntem OK, iar celalalt nu este OK iar acest lucru il stim noi foarte bine, nu este
nevoie de fapte care sa ne confirme acest lucru!
Ca sfat, cel mai nimerit ar fi sa-i acorzi o sansa si celuilalt! Prejudecatile sunt cele care iti blocheaza mintea si relatiile interumane! Gandeste-te o clipa, nu te costa nimic: daca
persoana pe care o ai in fata are cele mai bune intentii, daca este cumva o persoana decenta, rationala si rezonabila? De foarte multe ori se intampla sa fie! Acordai celuilalt
premisa de nevinovatie! Este un pas mic si greu pentru tine, dar un pas mare pentru relatia voastra!
In plus gandeste-te o clipa, daca ai fi fost tu ursul din povestioara, cum te-ai fi simtit
Viata ca un fluture albastru
A fost odata un barbat caruia i-a murit sotia, astfel incat el locuia impreuna cu cele doua fete ale sale, care erau din fire foarte curioase si inteligente. Fetele ii puneau
mereu multe intrebari la unele stia sa le raspunda, la altele nu
Tatal lor isi dorea sa le ofere cea mai buna educatie, de aceea intr-o zi si-a trimis fetele sa petreaca o perioada de timp in casa unui intelept. Acesta stia intotdeauna sa le
raspunda la intebarile pe care ele le puneau.
La un moment dat una dintre ele a a adus un fluture albastru pe care planuia sa il foloseasca pentru a insela inteleptul.
-Ce vei face? o intreba sora ei.
-O sa ascund fluturele in mainile mele si o sa intreb inteleptul daca e viu sau mort. Daca va zice ca e mort, imi voi deschide mainile si il voi lasa sa zboare. Daca va zice ca e
viu, il voi strange si il voi strivi. Si astfel orice raspuns va avea, se va insela!
Cele doua fete au mers intr-o clipa la intelept si l-au gasit meditand.
-Am aici un fluture albastru. Spune-mi, inteleptule, e viu sau mort?
Foarte calm, inteleptul surase si ii zise:
-Depinde de tine fiindca e in mainile tale!
Asa este si viata noastra, prezentul si viitorul nostru. Nu trebuie sa invinovatim pe nimeni cand ceva nu merge: noi suntem responsabili pentru ceea ce dobandim sau nu. Viata
noastra e in mainile noastre, ca si fluturele albastru. De noi depinde sa alegem ce vom face cu ea.

Fia nr. 2
Enumer 10 drepturi ale copilului.
Tragei la sori, apoi prezentai fiecare cte unul dintre acestea. n funcie de aptitudinile voastre, ilustrai aceste drepturi, ct mai concis(desen, schem, catren,
colaj etc.).
Fia de lucru nr. 3:
Completeaz:
Responsabilitile mele - n familie.
- n clas
- n coal .
- n comunitatea ..
Observ raportul dintre drepturi i responsabiliti.
Fia de lucru nr. 4:
Sugestii pentru profesori:
ideea de baza care se poate desprinde din discutiile ulterioare exercitiului este aceea de dihotomie individualitate/colectivitate. Se intentioneaza ca elevii sa
constientizeze faptul ca, desi fiecare este deosebit, diferit (simbolurile alese sunt diferite), toti se incadreaza si traiesc intr-o colectivitate, societate - incepand cu
familia, prietenii, colegii si asa mai departe. Astfel personalitatea fiecaruia poate fi valorificata, contribuind la sporirea diversitatii. Utilizand un limbaj adecvat
varstei copiilor s epoate pune o intrebare de genul: "Daca ati fi ales cu totii acelasi simbol, de exemplu un copac, ar mai fi iesit o poveste asa de interesanta? Ce
concluzie putem trage de aici?"
pentru a spori diversitatea, instructia initiala poate include sugestia ca fiecare sa aleaga un simbol deosebit, cat se paote de
particular, pentru propria persoana

drepturile copilului

1. Copilul are dreptul la stabilirea si pastrarea identitatii sale.


2 Copilul are dreptul de a mentine relatii personale si contacte directe cu parintii, rudele, precum si cu alte persoane fata de care copilul a dezvoltat legaturi de atasament.
3. Copilul care a fost separat de ambii parinti sau de unul dintre acestia, printr-o masura dispusa in conditiile legii are dreptul de a mentine relatii personale si contacte
directe cu ambii parinti, cu exceptia situatiei in care acest lucru contravine interesului superior al copilului.
4. Copilul ai carui parinti locuiesc in state diferite are dreptul de a intretine relatii personale si contacte directe cu acestia, cu exceptia situatiei in care acest lucru
contravine interesului superior al copilului.
5. Copilul are dreptul de a primi o educatie care sa ii permita dezvoltarea, in conditii nediscriminatorii, a aptitudinilor si personalitatii sale.
6. Copilul are dreptul de a se bucura de cea mai buna stare de sanatate pe care o poate atinge si de a beneficia de serviciile medicale si de recuperare necesare pentru
asigurarea realizarii efective a acestui drept.
7. Copilul are dreptul de a fi protejat impotriva exploatarii si nu poate fi constrans la o munca ce comporta un risc potential sau care este susceptibila sa ii compromita
educatia ori sa ii dauneze sanatatii sau dezvoltarii sale fizice, mentale, spirituale, morale ori sociale.
8. Copilul are dreptul de a beneficia de un nivel de trai care sa permita dezvoltarea sa fizica, mentala, spirituala, morala si sociala.
9. Copilul are dreptul de a beneficia de asistenta sociala si de asigurari sociale, in functie de resursele si de situatia in care se afla acesta si persoanele in intretinerea carora
se gaseste.
10. Copilul are dreptul de a fi protejat impotriva folosirii ilicite de stupefiante si substante psihotrope, asa cum sunt acestea definite de tratatele internationale in materie.
11. Copilul are dreptul la protectie impotriva oricarei forme de exploatare;
12. Copilul cu handicap are dreptul la ingrijire speciala, adaptata nevoilor sale.
13. Copilul are dreptul la protejarea imaginii sale publice si a vietii sale intime, private si familiale. Este interzisa orice actiune de natura sa afecteze imaginea publica a
copilului sau dreptul acestuia la viata intima, privata si familiala.
14 . Copilul are dreptul la libertate de exprimare.
Parintii sau dupa caz alti reprezentanti legali ai copilului, persoanele care au in plasament copii precum si persoanele care prin natura functiei promoveaza si asigura
respectarea drepturilor copiilor au obligatia de a le asigura informatii, explicatii si sfaturi in functie de varsta si gradul de intelegere al acestora precum si de a le permite
sa-si exprime punctul de vedere, ideile si opiniile.
15. Copilul capabil de discernamant are dreptul de a-si exprima liber opinia sa asupra oricarei probleme care il priveste;
In orice procedura judiciara sau administrativa care il priveste, copilul are dreptul de a fi ascultat. Este obligatorie ascultarea copilului care a implinit varsta de 10 ani. Cu
toate acestea poate fi ascultat si copilul care nu a implinit varsta de 10 ani daca autoritatea competenta apreciaza ca audierea lui este necesara pentru solutionarea cauzei.
16. Copilul are dreptul la libertate de gandire, de constiinta si religie.
Religia copilului care a implinit 14 ani nu poate fi schimbata fara consimtamantul acestuia; copilul care a implinit varsta de 16 ani are dreptul sa-si aleaga singur religia.
17. Copilul are dreptul la libertate de asociere, in structuri formale si informale, precum si dreptul la libertatea de intrunire pasnica, in limitele prevazute de lege.
18. Copilul apartinand unei minoritati etnice, religioase sau lingvistice are dreptul la viata culturala proprie, la declararea apartenentei sale religioase, la practicarea
propriei sale religii, precum si dreptul de a folosi limba proprie in comun cu alti membrii ai comunitatii din care face parte.
19. Copilul are dreptul la respectarea personalitatii si individualitatii sale si nu poate fi supus pedepselor fizice sau altor tratamente umilitoare ori degradande.
Copilul are dreptul la odihna si vacanta.
21. Copilul are dreptul de a fi protejat impotriva oricaror forme de violenta, neglijenta, abuz sau rele-tratamente.
22. Copilul are dreptul sa creasca alaturi de parintii sai.
Copilul are dreptul sa fie crescut intr-o atmosfera de afectiune si de securitate materiala si morala.
23. Orice copil care este, temporar sau definitiv, lipsit de ocrotirea parintilor sai sau care, in vederea protejarii intereselor sale, nu poate fi lasat in grija acestora, are dreptul
la protectie alternativa.
24 . Copilul are dreptul sa depuna singur plangeri referitoare la incalcarea drepturilor sale fundamentale;
Copilul este informat asupra drepturilor sale precum si asupra modalitatilor de exercitare a acestora.

S-ar putea să vă placă și