Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecie

I. Date generale
Data: 03.04.2015
Clasa: a Va
Profesor: Petre Melania - Mihaela
Disciplina: Matematic / Geometrie
Titlul leciei: Patrulatere
Unitatea de nvare: Elemente de geometrie
Tipul leciei: predare - nvare
Scopul leciei: nsuire de noi cunotine
Durata leciei: 50 de minute
II. Competene generale:
Cunoaterea i nelegerea conceptelor, a terminologiei i a procedurilor de calcul specifice
matematicii;
Dezvoltarea capacitilor de explorare/investigare i rezolvare de probleme;
Dezvoltarea capacitii de a comunica, utiliznd limbajul matematic;
Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea matematicii n contexte variate
III. Competene specifice

Identificarea unor elemente de geometrie si a unor unitati de masura in diferite contexte.


Caracterizarea prin descriere si desen a unei configuratii geometrice date;
Interpretarea unei configuraii geometrice n sensul recunoaterii elementelor ei;
Determinarea perimetrelor , triunghiului, ptratului i dreptunghiului

IV. Obiective
La sfritul acestei lecii elevii vor fi capabili:
S descrie figurile geometrice nvate;
S construiasc figuri geometrice cu rigla sau echerul;
S recunoasc un patrulater, i s identifice deosebirile dintre un ptrat, romb, dreptunghi i
paralelogram;
S calculeze perimetrul unui patrulater
V. Metode i strategii didactice:

Materiale support: tabla, creta, caiete, fie de lucru, planse


Metode: conversaia, nvrea prin descoperire, exerciiul, demonstraia, explicaia,
Forme de organizare a activitii: frontal, individual
Resurse: Editura Niculescu, Culegere Exerciii i probleme, Semestrul II, 2014;
Editura Art, Culegere de matematic Clubul Matematicienilor, 2014;
Editura Paralela 45, mate 2000+, 2014

VI. Scenariul activitii


1. Moment organizatoric salutul, pregtirea pentru lecie, captarea ateniei;
2. Reactualizarea cunotinelor anterioare
se verific tema pentru acas cantitativ i calitativ ( prin citirea rezultatelor), urmnd a fi rezolvate la
tabl exerciiile ce au pus n dificultate elevii;
se impart elevilor fie de lucru , cu exerciii care vor fi lucrate individual si frontal;
se reamintesc definiiile noiunilor nvate orele anterioare, prin sondaj :
- Ce este o dreapt?
R: Dreapta este o figur geometric format dintr-o infinitate de puncte.
- Ce este un segment de dreapt?
R: Segmentul de dreapt este poriunea de dreapt cuprins ntre dou puncte fixate pe
dreapt.
- Ce sunt dreptele concurente?
R: Dreptele concurente sunt dreptele care se intersecteaz ntr-un punct ( dreptele care
au un punct comun )
- Ce sunt dreptele perpendiculare?
R: Dreptele perpendiculare sunt dreptele care la intersecia lor formeaz un unghi drept.
- Ce este un unghi?
R: Unghiul este figura geometric format din dou semidrepte care au aceeai origine.
- Ce este un triunghi?
R: Triunghiul este linia frnt inchis format din trei segmente.
se rezolv exerciiile dup fia numrul 1.
3. Anunarea titlului i a obiectivelor leciei : Patrulaterul
4. Desfurarea leciei:
Definiie: Patrulaterul este o linie frnt nchis format din 4 segmente.
D

A
Patrulaterul ABCD
B
Se identific componentele unui patrulater: AB, BC, CD, DA se numesc laturi, iar punctele A, B,
C , D se numesc vrfurile patrulaterului ABCD, iar AC i BD se numesc diagonalele
patrulaterului.
Tipuri de patrulatere: paralelogram, dreptunghi, romb, ptrat, trapez
Definiie: Paralelogramul este patrulaterul care are laturile opuse paralele.

Definiie: Paralelogramul care are un unghi drept se numete dreptunghi.

Lungime = latura mare a dreptunghiului ( pe care o notm cu L)


Lime = latura mica a dreptunghiului ( pe care o notm cu l)
Exerciiu : Desenai un dreptunghi cu L = 7cm i l = 4cm. Trasai diagonalele dreptunghiului. Cu
ajutorul riglei msurai fiecare diagonal n parte. Ce observai?
R: diagonalele au lungimi egale.
Definiie: Rombul este paralelogramul care are dou laturi consecutive de aceeai lungime.

Definiie: Ptratul este rombul cu un unghi drept.

Definiie: Trapezul este patrulaterul care are dou laturi paralele i dou neparalele.

Definiie: Perimetrul unui patrulater este suma tuturor laturilor.


Se rezolv prin sondaj i la tabl exerciiile de pe fia numrul 2
5. Aprecierea activitii elevilor: elevii care s-au evideniat prin rspunsuri corecte pe parcursul ntregii lecii vor
fi recompensai cu not n catalog.
5. Se anun tema pentru acas : culegere Clubul matematicienilor: pag 128, ex. 16 , pag 131, ex. 35