Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA

SARBATOAREA RECOLTEI

ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE):

DOMENIUL LIMB I COMUNICARE (DLC): -educarea limbajului-

DOMENIUL ESTETIC I CREATIV(DEC):-lucrare colectiva

Anexa 1

Dragii mei prieteni,

Am aflat cu bucurie ca in aceasta gradinita


sunt copii isteti, care stiu multe lucruri interesante
despre mine. De aceea, v-am pregatit cateva surprize
pe care sper sa le puteti descoperi, dar nu oricum,
ci numai daca veti trece peste probele mele.
Sunt sigura ca veti reusi!
Acum plec, fiindca mai am de desfrunzit cativa
copaci, de strans cateva legume si fructe sa le pun
in camara parintilor vostri.
V mbriez cu drag,
Zna Toamna

PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 05.10.2015
GRUPA: MICA
PROFESOR: CRAINIC OANA CALINA
TEMA ANUAL DE STUDIU: Cand, cum si de ce se intampla?
PROIECT TEMATIC: ,,Tabloul de toamna
TEMA SPTMNII: ,,Bogatiile toamnei
TEMA ACTIVITII: ,,Sarbatoarea recoltei
FORMA DE REALIZARE: activitate integrat
TIPUL ACTIVITII: consolidare de cunotine i deprinderi
DURATA: o zi
FORMA DE ORGANIZARE : frontal, pe grupe, individual
LOCUL DESFASURARII : sala de grup

CATEGORII DE ACTIVITI ABORDATE:


ALA-JOCURI I ACTIVITI DIDACTICE ALESE:
Comportamente urmrite:
Arta: Cartea toamnei

o S coloreze diverse imagini de toamna respectnd conturul si utilizand culori potrivite, apoi sa
le imbine pentru a obtine o carte;
Construcii: Ladite pentru fructe si legume
o S construiasca din cuburi ladite pentru pastrarea fructelor si legumelor si vaze pentru flori;
Joc de rol: Va rog sa-mi dati!
o S salute si sa ceara politicos legume, fructe sau flori;
o S descrie si sa clasifice fructele, legumele si florile cumparate;
ADE-ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:
Obiective operaionale:
Cunoaterea mediului:
S precizeze caracteristicile obiectelor, alimentelor din imagini specifice anotimpului toamna;
Educarea limbajului:
S recite clar i expresiv poezii;
S uneasc punctele pentru a descoperi fructe i legume de toamn;
S rspund corect la ghicitori i la ntrebrile adresate de educatoare;
Activitate practic:
S decoreze Zna Toamna mbinnd creativ elementele date;

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP):

NTLNIREA DE DIMINEA: ,, Gospodinele la pia


RUTINE: - sosirea copiilor (deprinderi de autonomie);
- toaleta; igiena (deprinderi igenico sanitare);
- micul dejun (deprinderi de autoservire, ordine i disciplin).
- Ne pregatim pentru activitati.
TRANZIII: ,,Bate vantul frunzele, Toamn,toamn harnic!Moment de
nviorare-cntm i dansm (laptop, CD cu cantece pentru copii); Joc de miscare:
Mic vntul frunzele; Euritmie: Dansul fructelor i legumelor
Joc : Coul rupt
Regulile jocului:
Se formeaz un grup de 8-10 copii. Fiecare copil i alege un jeton cu un fruct de toamna, pe care l
prinde la gt cu nur. Este ales un copil-cumprtor, ceilali copii-fructe stau n cerc. Cumprtorul,
cu un co n mn, ocolete cercul i spune: Am plecat la pia s cumprun mr, o par etc.
Copilul-fruct numit se aeaz dup cumprtor i-l urmeaz. Cumprtorul cere alt fruct i aa mai
departe, se repet jocul de 3-4 ori. La comanda Coul s-a rupt fructele cumprate trebuie s-i
ocupe rapid locul n cerc. Cel neatent va fi scos din joc o tur.

Scopul activitii:
Consolidarea i verificarea cunostinelor copiilor cu privire la anotimpul toamna;
Educarea unei exprimri orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical i sintactic;
Dezvoltarea capacitii de a colabora la rezolvarea unor sarcini n perechi sau n grup;

Strategii didactice:
Metode i procedee didactice: conversaia, explicaia, demonstraia, problematizarea, exerciiul,
munca n echip/individual;
Mijloace de nvmnt: creioane colorate, fie cu imagini cu aspecte de toamn, cuburi din lemn
i plastic, bani din hrtie, fructe, legume i flori din plastic, Zna Toamna, clovnul Hapciu, bileele,
Coul Toamnei (jetoane cu imagini reprezentnd fructe i legume), fie cu aspecte de toamn desenate
punctat, lipici, plane, imagini cu aspecte de toamn, culegere de poezii, culegere de ghicitori,
culegere de cntece, laptop, cd-uri audio, recompense;
Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe.

Sistem de evaluare:
Metode de evaluare: observare curent, aprecieri verbale, recompense.
Forme de evaluare: evaluare continu (formativ).

Material bibliografic:
Revista nvmntul precolar nr.3/4/2009
Revista Educatoarea.ro nr.32-33/2010
Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, 2008;
www.didactic.ro

SCENARIUL ZILEI
La sosirea copiilor n sala de grup, ei vor gsi pregtite materialele necesare pentru
activitile pe care le vor desfura n cursul dimineii alegndu-i centrul n care doresc s-i nceap
activitatea;
La centrul de interes Arta, se va realiza Cartea toamnei. Copiii vor colora diverse fie cu
imagini de toamn, apoi le vor mbina pentru a obine o carte. Astfel fiecare copil are fila lui n Cartea
Toamnei.
La centrul de interes Construcii, copiii construiesc din cuburi ldie pentru pstrarea
legumelor i fructelor, i vaze pentru flori.
La centrul de interes Joc de rol la tarab, copiii trebuie s salute, s cear politicos legume,
fructe sau flori (V rog sa-mi dai), apoi s plteasc ce au cumprat cu bani de jucrie. Copiii au
datoria de a descrie i de a clasifica legumele i fructele cumprate.
Urmresc realizarea ct mai corect a sarcinilor de lucru.
n ncheiere fac aprecieri verbale i le acord recompense.
Folosind bti din palme i numratul n ordine invers de la 10-1 se va face trecerea la colul
ntlnirii de dimineat.
Intalnirea de dimineata unde copiii sunt salutati cu ajutorul poeziei-salut:,, ,, Dimineata a sosit/ Toti
copiii au venit/ Un cerc mare sa formam/Cu toti sa ne salutam:/ -Buna dimineata,copii!

Prezena: o vor face copiii alegndu-i fiecare jetonul pe care este imprimat poza fiecruia
i aeznd-o la locul special pentru cei prezeni, iar cartonaele rmase se vor pune n buzunarul
pentru abseni.
mprtirea cu ceilali: De ce mi place toamna; Care sunt fructele si legumele de
toamn preferate?-dezvoltarea abilitilor de comunicare;
Calendarul naturii: n ce zi a sptmnii suntem? Ce dat este azi? Ce lun?
Ce anotimp? Cum este vremea afara?
Noutatea zilei: Este o zi special pentru c avem musafiri;
l invit n grup pe Clovnul Hapciu, prieten al Znei Toamna, cea care l-a trimis la noi cci
era suprat c nu are cu cine s se joace. Acesta le spune copiilor c n buzunarele sale are o mulime
de jocuri pentru copii i c azi a adus cteva i pentru grupa lor, alaturi de o scrisoare de la insasi
Zana Toamna.n plus, le-a pregtit i o surpriz deosebit care se afla sub plaria sa.
Jocurile sunt descrise sub form de rvae i trebuie s trecem peste nite probe pentru a
putea primi surpriza de la clovn;
Trecerea de la colul ntlnirii de diminea la masue pentru nceperea activitilor de
dezvoltare personal se face cu ajutorul cntecului: Bate vantul frunzele;
n ultima etap a zilei, copiii vor dansa dupa melodia intitulat Dansul fructelor i
legumelor.

EVENIMENTUL
DIDACTIC

CONINUT
TIINIFIC

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE

1.MOMENT
ORGANIZATORIC

-Voi creea climatul


propice desfurrii
activitilor;
-Materialul va fi distribuit
pe arii de stimulare;
-Copiii vor fi invitai s
opteze pentru sectorul
preferat;
- Folosind bti din palme
i numratul n ordine
invers de la 10-1 se va
face trecerea la colul
ntlnirii de dimineat.
-Se va face n cadrul
ntlnirii de diminea;
-Se prezint noutatea
zilei-avem musafiri;
-l invit n grup pe
clovnul Hapciu, prieten al
Znei Toamna, cea care la trimis la noi cci era
suprat c nu are cu cine
s se joace. Acesta le
spune copiilor c n
buzunarele sale are o
mulime de jocuri pentru
copii i c azi a adus
cteva i pentru grupa lor.
n plus, le-a pregtit i o
surpriz deosebit care se
afl sub plria sa.
-Jocurile sunt descrise
sub forma de rvae i
trebuie s trecem peste
nite probe pentru a putea
primi surpriza de la
clovn;

Conversaia

Observarea
interesului

Conversaia

Sesizarea ateniei
copiilor

2.CAPTAREA
ATENIEI

Elementul
surpriz

Explicaia

3. ANUNAREA TEMEI

4.DIRIJAREA
ACTIVITII I
OBINEREA
PERFORMANEI

-Astzi ne vom juca


mpreun cu Hapciu cu
coul toamnei, vom cnta,
vom recita poezii,mai
pe scurt vom face ce ne
cere pentru a-i demonstra
c meritm surpriza pe
care ne-a pregatit-o.
-Acesta ne roag s ne
mprim n dou grupe:
grupa frunzelor galbene i
grupa frunzelor
portocalii
Cunoaterea mediului:
-Desfurarea jocului
Couletul toamnei:scot
din buzunarul clovnului
primul rva pentru a afla
prima prob: Alege din
couleul toamnei un jeton
i spune ce tii despre
imaginea de pe el
(form, gust, culoare,
miros, ntrebuinare, etc);
-Precizez regulile jocului:
din ambele echipe vin pe
rnd copii care s execute
sarcina lui Hapciu; pentru
rspunsurile corecte,
echipa ctig o bulin
rosie, iar pentru soptit,
pierde una. Nu se
rspunde neintrebat;
Educarea limbajului:
-Iau din buzunarul
clovnului un alt rva pe
care scrie:
Sarcina 1: Zna Toamna
mi-a spus c ai nvat
nite poezii frumoase
despre toamn i vreau s
mi le recitai i mie s vd
daca nu cumva le tiu i
eu de la ali copii. Grupa
frunzelor galbene va
recita poezia Toamna,

Conversaia

Observarea
comportamentului
verbal si nonverbal
al copiilor

Conversaia
Explicaia
Demonstraia
Exerciiul

Aprecierea
rspunsurilor
corecte acordate;

Conversaia

Recitarea
poeziilor

Aprecierea modului
de recitare a
poeziilor

iar grupa frunzelor


portocalii va recita poezia
Sup de zarzavat;
-Copiii recit poeziile,
apoi se aseaz la msue;
Sarcina 2: Unete
punctele i spune ce ai
descoperit!
-Fiecare copil primeste o
fi cu un fruct sau o
legum trasat punctat; ei
trebuie s uneasc
punctele pentru a
descoperi ce fructe i
legume de toamna i plac
lui Hapciu, apoi s le
numeasc;
Sarcina 3: Ghici,
ghicitoarea mea
Activitate practic:
-Se va realiza o lucrare
colectiv. Copiii au la
dispoziie o plan pe care
este pictat un chip, care
reprezint Zna Toamna.
Ei vor lipi, cu lipici, pe
aceast plans, diferite
jetoane cu simboluri ale
anotimpului toamna
(fructe i legume de
toamn, flori, frunze),
astfel nct n final vor
realiza Chipul toamnei.
(anexa2)
n final copiii, i cnt
Znei Toamna cntecul
Toamna cea bogat

Munca
individual

Concurs de
ghicitori

Aprecierea
corectitudinii unirii
punctelor i a
denumirii fructelor
sau legumelor

Aprecierea
raspunsurilor date la
ghicitori

Evaluare frontala
Problematizarea

Intonarea
cntecelor

Aprecierea modului
de intonare a
cntecului

5. EVALUARE I
NCHEIEREA
ACTIVITAII

- Clovnul Hapciu le
multumete copiilor
pentru c s-au jucat cu el
i le mparte surpizele
pregtite, felicitndu-i
pentru rspunsurile
corecte date;

Conversaia
Acordarea
recompenselor

Aprecieri colective,
stimulative adresate
copiilor

Anexa2