Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic pentru ora de dirigenie

Prof. Cornelia Banu


coala de Arte i Meserii Biu, Maramure
Componenta educaional vizat: Cunoaterea psihopedagogic i autocunoaterea
Tema: Bun rmas clasa a VIII-a!
Bun gsit clasa a IX-a !
Clasa: a VIII a
Data: 6 iunie 2005
Scopul: Autoaprecierea, dorina de autodepire, motivaia nvrii pe mai departe.
Obiective:
- Fiind ultima or de dirigenie, este un bilan al muncii de patru ani;
- S se verifice i s se dovedeasc msura n care s-a nchegat colectivul, s-a
dezvoltat, nestingherit, personalitatea fiecrui copil, au existat relaii fireti ntre
membrii colectivului, ntre ei i dirigint;
- S se treac n revist evoluia fiecrui copil din clasa a V a pn n clasa a VIII
a, msura n care s-a cunoscut pe sine i pe colegii si;
- S-i compare idealul de via i profesional, pe de o parte, cu nzestrarea
intelectual voliional i afectiv, pe de alt parte;
- S se autoaprecieze (caliti, defecte, aptitudini, interese)
Metode folosite: conversaia etic, chestionarul, comentariul unor citate,
prelegerea, observaia, brainstormingul, jocul de rol.
Material didactic: chestionar cu diferite ntrebri, cheia succesului, plana, lista cu
opiuni. Ce a dori s fiu? Libertatea mea i a celuilalt. Prerea elevilor despre ora de
dirigenie, despre limba romn. Ultimele ntrebri pe care elevii au dorit s le adreseze
dirigintei.
Scenariul didactic
Motivarea temei
Chiar dac tema este impus de dirigint, modul ei de desfurare este impus de
dorinele elevilor cuprinznd:
1) Amintiri din anii de coal;
2) Discuie despre viitor.
(Se scriu aceste dou pri ale leciei pe tabl).
Cuvnt adresat elevilor din partea dirigintei:
Este o or de desprire. Desprirea nseamn bucurie sau tristee? Despririle
sunt intime i, totui, noi o facem public n cadrul unei lecii deschise, n cadrul comisiei
metodice a diriginilor, la care asist i ali profesori dirigini, d-na directoare. Privii-i!
S ne imaginm c suntem singuri!
Deci, s ne mprtim gndurile sincer, cu ncredere, cu bucurie!

1. Amintiri din anii de coal!


La nceput a fost clasa I. Unii a-i nvat la diferite coli (Biu Centru, Biu Fundac,
Strmbu Biu, Gura Humorului)
Apoi a urmat clasa a V a cu un colectiv nou de elevi i profesori. n clasa a V a am
fost 14 elevi, apoi n clasa a VI a am fost 15 elevi (a venit Mia), n clasa a VII a s-a
pstrat acelai colectiv de elevi, iar n clasa a VIII a am devenit 19 elevi (au venit din
clasa paralel Dana, Robert, Marinel i Mihi). S ncercm s ne amintim cteva
momente, plcute sper, despre:
(Scriu pe tabl)
- Cum s-a nchegat colectivul nostru?
- ntmplri vesele i triste;
- Prietenii, antipatii;
- Serbri, olimpiade, excursii, succese, nfrngeri, ora de limb romn, ora de
dirigenie
mpart elevilor bileele cu ntrebri, aleatoriu
- M deosebesc de elevul din clasa a V a?
- Ce nu am apucat s facem?
- Ce a nsemnat pentru mine acest colectiv?
- Dac a lua totul de la capt, cum ar fi?
- Sunt mulumit de rezultatele mele?
- Am avut o evoluie pozitiv sau nu? Comenteaz.
- Cum l-ai vzut pe colegul de banc n clasa a V a? Dar acum?
- Ce aptitudini am? Ce interese am?
Intervenia dirigintei:
Poate m ntrebai cum ai fost voi pentru mine i cum a fi dorit eu s fii. Unii mai
buni, alii. O s-mi lipsii, mi voi aminti mai ales de momentele plcute. Poate c nu vai manifestat ntr-un fel sau altul dintr-o sumedenie de cauze, unele care ar depinde
direct de mine.
Mi-a plcut s predau la voi. Mi-ai fost apropiai, linitii, civilizai, n-ai fost nite sfini,
ci doar nite copii, m-am simit bine cu voi, am venit cu plcere la clasa voastr. M bucur
ntotdeauna de succesele fotilor elevi i m ntristez de nemplinirile lor
Se cere elevilor s priveasc n carnetele de note i s rspund la ntrebarea:
Ce medii am? Ce arat ele? (o evoluie, o involuie, un regres, o stagnare)
Se solicit elevilor s fie sinceri, spontani n rspunsuri.
Dac putei i simii nevoia, v rog, s completai rspunsul colegului cu prerea
voastr! Din afirmaiile pe care le vei face, vei putea trage concluzii, vei putea judeca
asupra activitii viitoare, att voi elevii, ct i voi, profesorii.
Se propune un exerciiu de sinceritate, tip brainstorming:
Spunei repede primele motive care v trec prin minte i care credei c stau la baza
nvrii voastre!
(Lista se inregistreaz pe tabla)
Motive posibile:
- pentru via +
- pentru diplom (certificat) - pentru note - pentru premiu - pentru laude - din ambiie +
2

de ruine +
din datorie +
din ataament pentru profesori +/din dorina de a ti +
din plcerea de a nva, din voin +
pentru a reui la examen +/pentru a-i mulumi pe prini -

Hai s atribuim acestor motive valoarea pozitiv sau negativ! (Se noteaz n dreptul
lor +/-)
Se impune o concluzie:
nvarea din motive exterioare sau negative dispare o data cu stimulul, cu cauza, cu
motivul care a generat-o (pedeapsa, recompensa, nota, examenul). Singura motivaie
cu aciune durabil este cea pozitiv, interioar.
Se cere motivarea, explicarea unor proverbe:
Cine tie carte are patru ochi
Nu lsa pe mine ce poi face azi
Cine are carte are parte.
Se trece la partea a doua a discuiei:
2. Viitorul
Ce dorim s facem cu vieile noastre?
S ne vedem aa cum suntem i s ne raportm la idealul de via pus n slujba noastr
i a semenilor. Descoperii-v vocaia!
Fericirea st n lupta cu propriile voastre slbiciuni!
Se propune un joc de rol:
Alegei prin ridicare de mini:
- cheia succesului, munca!
- suflatul, copiatul, minciuna, lenea!
(se arat pe rnd obiectul cheia din lemn mpodobit cu fund, primit de la clasa
anterioar a VIII a, la absolvire, anul trecut; un carton pe care st scris suflat,
copiat).
Se d o list alb s circule printre elevi cu un chestionar pe care elevii i vor trece
numele i n dreptul lui ce vor s devin n viitor (profesia).
Se vor citi, aleatoriu, fr a se da nume. Se fac cteva comentarii pe marginea
rspunsurilor. Concluzie:
Sunt sigur c vei reui acolo unde vei merge, iar dac vei da de greu, v vei lupta
s depii necazurile, insuccesele! Eu v doresc SUCCES!
nchei prin a v citi poezia lui Nichita Stnescu Ctre tnra generaie
n semn de mulumire pentru profesorii care v-au nvat, vom intona cteva versuri
din Gaudeamus Igitur (moment solemn, toat lumea n picioare)

Ctre tnra generaie


De Nichita Stnescu
Nici o diferen nu este
ntre inima mea i inima ta,
nici o diferen nu este
ntre ochiul meu i ochiul tu.
Nu-i aa c la mine e toamn
i c la tine e primvar,
nu-i aa, nu-i aa, nu-i aa?
Nici o diferen nu este
ntre cel care moare
i cel care se nate!
Ah, voi scumpilor,
ocolii, dac putei, durerea,
nlocuii-o, dac putei,
cu mirarea.
V zic, dac putei,
chiar cu mirarea!
Mirarea!

S-ar putea să vă placă și