Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECTIE

Data: 25. 02. 2014


Clasa: a VI-a B
Unitatea scolara: Scoala cu clasele I-VIII Vadu-Pasii
Unitatea de invatare:Clasificarea animalelor-nevertebrate
Tema lectiei: Insecte-Recapitulare
Tipul lectiei: Recapitulare si sistematizare
Profesor: Potirniche Paula
Scopul lectiei: Fixarea si consolidarea cunostintelor privind mediul de viata, alcatuire si importanta ale insectelor.
Competente specifice:

1.1 Identificarea unor grupe si specii de animale


1.3 Stabilirea relatiilor ntre factorii de mediu si diversitatea animalelor
2.1 Utilizarea de mijloace si metode adecvate explorarii lumii animale
4.2. Utilizarea adecvat a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare

Obiective operationale:
S enumere caracterele generale ale grupelor de insecte studiate;
S numeasca reprezentantii care aparin acestor grupe
Sa stabileasca asemanari si deosebiri structurale ntre grupele de insecte studiate

S precizeze mediul de via al insectelor i adaptrile acestora, evidentiind legatura dintre forma, alcatuirea corpului si mediul
de viata
S enumere importanta insectelor pentru om si natura

Concepte operationale

Observarea si descrierea unor grupe de animale

Observarea caracteristicilor morfologice ale unui animal


Evidentierea functiilor organelor si sistemelor de organe in organismul unui animal
Stabilirea de relatii ntre functiile organismului si integrarea in mediu a animalelor

ELEMENTE DE STRATEGIE
Resurse materiale

Manualul, planse, postere, poze cu insecte , carton duplex, markere,

Resurse procedurale

lipici,
Conversatia euristica.
Observatia
Invatarea prin descoperire

Forme de activitate

Frontala
Individuala
Pe grupe

Locul de desfasurare: laboratorul de biologie;


Evaluare: test, observarea sistematica a elevilor.
Bibliografie:
-M.Brandusoiu, C .Androne Manual de biologie , cls a VI
a,ed.EDP,2008

-A.IONEL,
Z.PARTIN-Manual
de
biologie,cls
aVIa,ed.Humanitas,Bucureti,2004
-N.COSTIC,Metodica predrii biologiei,Ed.Graphys,Iai,2008

DESFASURAREA
LECTIEI
Nr.
Crt
1.
2.

Momentele
leciei
Moment
organizatoric
Captarea ateniei

3.

Anunarea titlului
leciei i a
obiectivelor

4.

Reactualizarea
noiunilor anterior
nvate

O. O

Activitatea
profesorului

Activitatea
elevului

Metode i
mijloace
didactice
- se pregtesc pentru activitate

-profesorul saluta elevii


-se pun absente
Elevii sunt anuntati ca in
lectia de astazi , vor recapitula
insectele , cel mai numeros
grup de pe Pamant (cca .
1milion de specii de insecte)
- scrie pe tabl titlul leciei
- elevii noteaz titlul leciei n
i anunta elevii ca vor
caiete Recapitulare Insecte
recapitula insectele

adreseaz elevilor
ntrebri din leciile
anterioare :

Ce sunt nevertebratele?

Forme de
activitate

Conversaia

Frontal

Conversaia
Explicaia

Observarea
sistematic a
elevilor

Metode d
evalure

- elevii rspund la ntrebri:

Nevrtebratele sunt organisme


care nu au coloana vertebrala
si schelet osos intern.
Nevertebratele studiate

Orala

5.

sunt:protozare, spongieri,
celenterate, viermi, moluste si
artropode

Ce insecte am studiat ?

Am studiat
:Colepterele(Carabusul de
mai);Diptere(Musca de
casa);Himenoptere(Albina);
Lepidoptere(fluturi)

Dirijarea nvrii
O.1
O.2
O.3
O.5

6.

Care sunt nevertebratele


studiate pana acum ?

Asigurarea
conexiunii inverse
Fixarea
cunotinelor

Imparte elevii in patru grupe


si da fiecarei grupe sarcini de
indeplinit

Realizeaza un tabel pe o coala


duplex , cu toate caracterele
celor patru grupe de insecte ,
pe care il va completa cu
ajutorul elevilor

Prima grupa va realizeaza un


poster cu principalele
caracteristici ale
coleopterelor, a doua grupa cu
diptere; grupa III,
himenoptere si gr.IV cu
lepidoptere

Elevii completeaza acelasi


tabel pe coli normale .

Conversaia
Explicaia

Postere

Exerciiul
Conversaia
Comparatia

Observarea
Sistematic a
elevilor

Activitatea pe
grupe

Activitatea
frontal

7.

Evaluarea

Test cu diferite tipuri de itemi


pe care dupa ce-l termina, la
indicatiile profesorului il vor
corecta singuri .

Explicaia
Rezolva testul si il
corecteaza.La sfarsit isi dau
nota.

Activitate
individuala

SCHEMA LECTIEI
RECAPITULARE INSECTE
CARACTERE GENERALE-COLEOPTERE
-2 perechi de aripi:elitre si aripi membranoase
-aparat bucal adaptata pentru taiat si mestecat
-inmultirea-metamorfoza completa
-reprezentant:CARABUSUL DE MAI
CARACTERE GENERALE-HIMENOPTERE
-2 perechi de aripi membranoase
- aparat bucal adaptat pentru lins si supt
- inmultirea metamorfoza completa
-reprezentant:ALBINA

CARACTERE GENERALE - DIPTERE


-2 perechi de aripi: o pereche membranoase bine dezvoltate , a
doua pereche este redusa
-aparat bucal adaptat pentru supt si intepat
-picioare terminate cu gheare , cu pernite moi si lipicioase
-inmultirea-metamorfoza complete
-reprezentant:MUSCA DE CASA
CARACTERE GENERALE-LEPIDOPTERE
-2 perechi de aripi subtiri , acoperite cu solzi fini
- aparatul bucal adaptat pentru supt
-metamorfoz.a este completa
-reprezentant:Fluturele alb al verzei

scrisa

INSECTE
Animal

COLEOPTERE

DIPTERE

HIMENOPTERE

LEPIDOPTERE

CARABUSUL DE MAI
-2antene in forma de
evanatai , formate din
articole(pipaie si miroase)
-2 ochi compusi(vedere
slaba)
-gura- 6 piese bucale

MUSCA DE CASA
-cap mobil
-antene scurte , indreptate
inainte
-trompa latita , cu 2 lobi
carnosi, strabatuti de canale

ALBINA
-2 antene subtiri indoite in
unghi drept (miros si pipait)
-2 ochi compusi, 3 oceli
asezati in triunghi(vede
bine)
-buza inferioare ,
formaeaza un jgheab cu
care linge si suge nectarul .

FLUTURI
-antene lungi si maciucate
-aparatul bucal are o trompa
rasucita in spirala , cu care suge
nectarul.

TORACE

-3 segmente
-doua perechi de aripi (elitre
si membranoase)
-3 perechi de picioare
articulate terminate cu
gheare ascutite

-o pereche de aripi
membranoase ,si o pereche
de balansiere cu rol in
echilibru
-picioare articulate se
termina cu pernite moi si
lipicioase

-2 perechi de aripi , subtiri


si transparente
-3 perechi de picioare
articulate terminate cu
gheare
-pe perechea 3 are periute si
cosulete pt stransul
polenului

-2 perechi de aripi membranoase,


acoperite cu solzi
- picioare articulate terminate cu
gheare(agata)

ABDOMEN

-8 segmente

-8 segmente

-8 segmente

HRANIREA

Dizolva si suge

SISTEMUL

Taie si mesteca (insect ,


plante)
trahee

-glandele cerii (faguri)


-ultimul segment prezinta
un ac cu care inteapa
dusmanul
Lins si supt

trahee

trahee

trahee

RESPIRATOR
SISTEMUL

Inima si vase de sange

Inima si vase de sange

Inima si vase de sange

Inima si vase de sange

CAP

CIRCULATOR

supt

SISTEMUL
EXCRETOR
INMULTIREA

Tubusoare, inchise la un
capat

Tubusoare, inchise la un
capat

Tubusoare, inchise la un
capat

Tubusoare, inchise la un capat

Metamorfoza completa
Oua-larve-pupe(nimfe)adulti

Metamorfoza completa
Oua-larve-pupe(nimfe)adulti

Metamorfoza completa
Oua-larve-pupe(nimfe)adulti

Metamorfoza completa
Oua-larve-pupe(nimfe)-adulti

INSECTE
ANIMAL
CAP

TORACE

ABDOMEN

HRANIREA

SISTEMUL
RESPIRATOR

COLEOPTERE

DIPTERE

HIMENOPTERE

LEPIDOPTERE

CARABUSUL DE MAI

MUSCA DE CASA

ALBINA

FLUTURI

SISTEMUL
CIRCULATOR
SISTEMUL
EXCRETOR
INMULTIREA

S-ar putea să vă placă și